Ovládací panel pro EMC přes USB

Odpovědět
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2012, 8:22

No jediné co jsem se dočetl, je poplatek 2% z platby, který může být účtován vydavatelem karet, čili Visou pokud platíš v jiné měně než CZK nebo EUR... Nicméně na účtě odečetli 1028,69CZK a platil jsem 54,71USD, z čehož je kurz 18,8CZK/USD.
Mimochodem, zkoušel jsi porovnávat poplatky a kurzy na PayPalu? Když zaplatíš PayPalem v USD, on to převede z CZK a to si vezme z platební karty? Já to dělal minulý týden 2x výsledný kurz byl 19,4CZK/USD. Takže to taky není žádná sláva :wink:
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

29. 3. 2012, 8:35

sysel píše:Když zaplatíš PayPalem v USD, on to převede z CZK a to si vezme z platební karty? Já to dělal minulý týden 2x výsledný kurz byl 19,4CZK/USD. Takže to taky není žádná sláva :wink:
toto nedelat. konverzi meny nechat na tve bance. nastavuje se to v paypalu
marian427
Příspěvky: 5
Registrován: 8. 1. 2009, 4:39
Bydliště: Èadca SR
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2012, 3:17

Ahojte kupil som si farmallu AT90USBKEY2 všetko prišlo v poriadku cena bola 34EUR. Ked som to zapojil a chcel naprogramovat tak ako to je na tej stranke hned v uvode
tak mi to vypisalo hlasku "An error occurred while trying to update the firmware. Check the debug error logs for more details." neviete mi poradit ako mam postupovat alebo čo robim zle? Mam najnovšiu ubuntu 10.xxx stiahnutu tu z fora. Chcel bz som z toho urobit panel pre moje cnc.

Dakujem.
Přílohy
Screenshot.png
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

31. 7. 2022, 10:10

Nezkoušel někdo ovládací panel pro LinuxCNC přes modbus?
měl bych pár bodíků které od toho očekávám, pokud se pletu tak mne prosím opravte :)
  • 1, tlačítka a ledky (GPIO), to asi nebude problém
  • 2, Potenciometry, zkoušel jsem Feed Override pomocí potenciometru, A/D převodníku R4AVA07 a čínského převodníku rs485/USB. Používám MB2HAL, využil bych to u Mesy 7i96.

    Narazil jsem na problém s zpožděním, změna rychlosti motoru pomocí potenciometru nebyla plynulá ale skoková, Feed se aktualizoval po 120ms intervalech, což je dlouho. Cnc kvůli toho doslova "zpívalo". Nepomohlo ani když jsem zvýšil baudrate z 9600 na 19200, předpokládám že problém bude dělat pomalý A/D převodník. Zkoušel jsem i jinou desku z chiny, konkrétně N4AIA04, pak se feed aktualizoval po 100ms. To ale taky není dostačující. Nevěděl by někdo o rychlejším A/D s Modbus výstupem? Ještě mě napadá že by to šlo vyrobit z arduina nebo STM32, to je ale takové bastlení, chtěl bych něco hotového.
    Další možnost je vícepolohový přepínač, tak jsem to viděl u sinumeriku. Převod GPIO ma Modbus by měl být asi o dost rychlejší než A/D řevodník. Jenže mě se líbí víc ten poťák :wink:
    2b23b0dcbae15a0f47309fab88f6806933bf3214_original.jpeg
  • 3, enkodéry (konkrétně MPG). Tam asi bude muset být nějký čítač který bude počítat pulzy a přes Modbus do PC poleze poloha, nebo se pletu? Baudrate 9600 se mi zdá dost málo
  • 4, displeje - sedmisegment to zmákne, i lcd jsem myslím někde viděl (hodilo by se pro DRO)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

1. 8. 2022, 7:07

Už máš využity i všechny vstupy na P1 u Mesy? Já používám pro MPG vstupy z Mesy a HAL encoder. Poťáky jsem nahradil digitálními kvadratickými poťáky. Takže stejné řešení jako u MPG.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

1. 8. 2022, 7:49

Me se na tom moc nelibi to usb. Vim, ze je to jenom panel kde real time ma uplne jinej cloveci pojem. Tady par ms staci. Ale musi to byt modbus? Neco sem na tom zkousel a kdyz tam das hromadu desticek musis se kazdy ptat zvladt a stejne to bude bastl. Co treba pouzit stm a smart serial s mesou. Prdpokladam, ze jedes namese. Co rozsirili pocet prenasenych bitu tudim na 256, tak uz se tam neco vleze. Rychlost vyborna. Kazdou 1ms mas cerstvy data. Protokol je heknutej, nekde tu je i ukazka a sablona. Pro tebe neni problem si dopsat zbytek a mas to na jedny dvou destickach.
Neco podobnyho jsem chtel pred casem vyrabet, jen misti potaku bych dal encodery, aby si to po restartu nepamatovalo predchozi stav, ale bylo tam 100%. Jenze prisli dalsi dulezitejsi projekty.
M
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

1. 8. 2022, 9:25

zz912:
Konektor P1 jsem nevyužil, musel bych asi sehnat ten konektor a vyrobit oddělovací desku, neviděl jsem že by mesa nabízela nějakou hotovou desku která se tam dá připojit. I tak se mi to nezdá jako dobré řešení, do panelu teď vede svazek drátů, líbilo by se mi kdyby stačily 2dráty pro rs485 +2 nebo 3 dráty napájení. Na rs458 už bych v panelu nacvakal modbus kartičky z číny podle potřeby, (pro poťáky, pro tlačítka, pro led indikace atd..). Zároveň je to řešení univerzální, můžu to použít u 7I96 a nebo 5i25+7i76 aniž bych musel studovat návody k mesám.
K tomu potenciometru, našel jsem nějaké převodníky, které obsluhujou PC myš a pracují na rychlosti 9600, takže ta přenosová rychlost musí být víc než dostačující.

fupe:
Modbus se mi líbil i pro to, že se bězně používá u PLC, takže to asi bude docela odolné vůči rušení. Když usb zmákne pc myš, flešky atd. tak by mělo bez problému zmáknout modbus. Kdyby opravdu nastaly problémy tak by se možná dal použít i konektor rs485 který by měl být na mesa kartách jako třeba na 7i96.
To STM32 zní jako dobrý nápad, zkusím se na to mrknout. Dokonce ho mám v šuplíku, odradilo mě to prostředí cube-mx tak jsem si vždy vystačil s arduinem. Asi to budou hodiny bádání s tím stm32 (při mém štěstí :lol: ), ten modbus vypadal jednoduše, ale STM32 zní lákavěji. Někdy si k tomu učitě sednu :) .
K tomu feedoverride, chtěl jsem mít na panelu rysky s hodnotama, to by u enkoderu nešlo. Jako alternativu poťáku bych viděl spíše ten vícepolohový přepínač.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 8. 2022, 2:42

Můj nepodstatný pohled na věc:

- Modbus je svým principem extrémně pomalá průmyslová sběrnice.
Její výhodou je jednoduchost a rozšířenost, ale určitě ne její rychlost pro real-time nebo aspoň near-real-time řízení.

- Pokud USB, tak by tylo dobré převodník USB/RS485 strčit přímo do PC, bez kabelu někam ven.

- Použít RS422 a připojit nějakou vlastní elektroniku protokolem SmartSerial vypadá na první pohled dobře.
Výkonově, možnostmi a odolností by to jistě bohatě vyhovovalo.
Ale na rozdíl od Fupeho nejsem tak optimistický k tomu, že je jednoduché to prakticky realizovat.
Neznám tvé programátorské možnosti a schopnosti, ale jako nějakou jednoduchou srandu typu "běžný Arduino projekt" bych to teda určitě neviděl.
Firma Mesa ten protokol sama moc nedokumentuje, resp. od nich je k dispozici jen dokumentace ke starým verzím. Takže je třeba to skládat z různých útržků informací, mimo jiné třeba od Fupeho, který na tom dost popracoval.
Pokud se něco radikálně nezměnilo, tak realizovat nějaké vlastní řešení na SmartSerial podle mě snadné určitě není.

- Možná by stál za shlédnutí projekt Remora. Vznikl jako implementace principů, které používá Mesa, ale dost otevřeně a s cílem implementovat to nikoli jako Mesa v nějakém FPGA, ale dělat to nějakým MCU.
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

1. 8. 2022, 9:46

Děkuji za odpovědi, nevěděl jsem že je tolik možností.
Asi zkusím ten SSerial, celkem mě to láká. A až vystřízlivím tak se vrátím zpět k modbusu :lol: .

Remora je celkem zajímavý, ale co jsem tak v rychlosti pochytil tak je to náhrada mesy a to nechci, chci mít prověřenou mesu jako základ, ta bude řídit motory a pak připojím nějaké destičky které se budou starat o tu bižuterii okolo. A pokud se to dá připojit vedle mesy, tak zase řeším ten přenos dat z linuxcnc do desky s remorou

Popsal by mi někdo co znamená "Pomalý modbus"? narazil někdo na limit?
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

1. 8. 2022, 9:53

Takže chlapi oprava,
Svuj příspěvek jsem psal ráno na plaži ozářen sluncem, ale hlavně a to je podstatné bez brejlí.
Takže sem četl MEX a ne MEKI a tím to celý vzniklo.
Myslel sem, že to psal MEX, což mě trochu zarazilo, že by provozoval modbus. Protokol ze sedmdesátých let. Takže se omlouvám.
Pro někoho, kdo se v tom noc neornamentuje neni smart serial uplne snadná cesta. Proto sem taky psal, že to pro tebe (MEXI) nebude problem dopsat.
Jak je na tom meki s elektronikou a programovanim netusim. Ale treba to zkusi a uvidi, že to jde.
JInak projektu pro externi panel je hromada. Arduino, teensy (hidcomp), stm32, usb pres userhid atd atd. staci si vybrat.
Martin
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 8. 2022, 9:56

Remora umí komunikovat různě. Zřejmě by to zvládala jak sériově, tak třeba po Ethernetu.
Meki píše: 1. 8. 2022, 9:46 Popsal by mi někdo co znamená "Pomalý modbus"? narazil někdo na limit?
Jo. Třeba ty. :wink:

Modbus není svým principem určený jako rychlá sběrnice. Proto i praktická realizace většinou nebývá dělaná primárně na rychlost.
Ten pomalý princip je v tom, že je to síť typu dotaz-odpověď.
Když se chceš něco dozvědět, tak musíš poslat té periferii dotaz. A ta až bude mít čas a náladu, tak odpoví.

Rychlé sítě (a tedy vhodné pro real-time řízení) používají princip cyklického (ideálně synchronního) přenosu procesních dat (jako třeba Profibus/Profinet, EtherCAT a mnoho dalších), nebo princip publisher/subscriber (třeba CANbus).
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

1. 8. 2022, 10:15

fupe píše: 1. 8. 2022, 9:53 JInak projektu pro externi panel je hromada. Arduino, teensy (hidcomp), stm32, usb pres userhid atd atd. staci si vybrat.
Martin
arduino je hračka, na teensy jsem zde nečetl chválu, a různé verze HID nevypadají jako výhra oproti MODBUSu.
To STM32 zní zajímavě, přes co by komunikovalo s PC a linuxCNC?
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

1. 8. 2022, 10:18

Mex píše: 1. 8. 2022, 9:56
Meki píše: 1. 8. 2022, 9:46 Popsal by mi někdo co znamená "Pomalý modbus"? narazil někdo na limit?
Jo. Třeba ty. :wink:
když jsem to měřil tak se nezdálo že by to byl limit MODBUSu ale spíše toho AD převodníku. mám za to že kdyby byl rychlejší AD převodník tak by vše fungovalo jak má. Nepotřebuju číst žádný 17-bit enkodér při 6000ot/min v real-time
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 8. 2022, 5:01

Aky ma poling ten modbus, bezne je 100ms. Skus zMenit na 10ms
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

2. 8. 2022, 10:50

Kde se to dá nastavit? v linuxcnc mb2hal jsem našel hodnotu SERIAL_DELAY_MS a MAX_UPDATE_RATE. obě mám ale nastavené na 0.
Co jsem zjistil, tak že přenosová rychlostna to nemá vliv (testováno 9600 a 19200 baud a bez rozdílu) Na internetu jsem se dočetl že ze strany počítače by problém být neměl, otázku na modbus odešle okamžitě, problém bude asi na straně slave. Buďto trvá dlouho než otázku přehodnotí a napíše odpověď, a nebo má velkou prodlevu A/D převodník, to nevím jak by se dalo zjistit. Z strany slave můžu nastavit akorát adresu, baudrate a rozlišení analogových vstupů.

Zkusím asi ještě pohledat na aliexpressu jinou desku a nebo zkusím udělat pokus s arduinem a změřím jestli to dosáhne lepšího výsledku.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“