Barva pro popis eloxu CO2 laserem

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2014, 10:46

pleximen: glazura je v podstatě drcené sklo. Plech se s ní natřít dá a bez výpalu to jde setřít velice snadno. Tohle problém není, ale nevím jak by se chovala ta vypálená část při použití běžných glazur. Glazury, plech a asi několik různých solí kobaltu doma mám, ale nemám ten laser abych to mohl vyzkoušet. Podle popisu používají nějakou vhodnou fritu + kobaltovou sůl jako barvivo a absorbér záření. Jde o nalezení vhodného materiálu pro absorbér a o složení frity (asi nejdůležitější parametr bude správná tepelná roztažnost). Pravděpodobně tam bude i trocha organického pojiva pro zlepšení vlastností nátěru před výpalem. Škoda že nemám ten laser, tohle bych i vyzkoušel udělat. Mohlo by se s tím dát dosahovat docela zajímavých efektů.
Naposledy upravil(a) QNX dne 22. 1. 2014, 10:58, celkem upraveno 1 x.
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

22. 1. 2014, 10:51

V tom popise original farby je to vlastne napisane, ze vlastne ide o glazuru, kotra sa nevypaluje v peci, ale laserom priamo na mieste...
nevidel som predchadzajuci prispevok. Takze suhlasim, ze ten absorber pripadne pojivo aby sedela roztaznost materialov aj ked mozno v takej tenkej vrstve by to nebol mozno problem... ako pojivo by nemohol byt napriklad selak (da sa rozpustit v liehu alebo aj vo vode pri pridani slabej zasady)?
Adrian
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2014, 1:59

HoGo: Možná bych vyzkoušel dextrin.
pleximen: Co jsi vlastně použil ty do té své barvy?
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

23. 1. 2014, 10:14

Obcas pouzivam na pigmentovanie tonerovy prasok. Akurat dnes som s tym robil a obsahuje to aj nejake pojivo, pokial si pamatam, tak nejaku akrylovu zivicu (acrylic resin). Mozno namiesat to s tym praskovym sklom a nejakym absorberom bud vo vode, alebo skor v liehu ci acetone....
Bohvie ale co by sa stalo prip pouziti inej farby ako ciernej, asi by sa to pripalilo...
Adrian
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2014, 10:27

HoGo: jiné barvy půjdou, ale musí se počítat s tím, že kov z podkladního materiálu je bude ovlivňovat. Muselo by se to vyzkoušet. Pigmenty v tonerech budou asi organické a tedy nevhodné, pro tenhle účel potřebuješ anorganické pigmenty založené na oxidech kovů.
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

24. 1. 2014, 7:10

Jáká je při tom napalování teplota ? Barvu glasury ovlivňuje dost zásadně , napadají mě ještě smalty .
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

24. 1. 2014, 8:16

Kdysi se vyráběly obtisky, dříve narození určitě pamatují.
Dělaly se v provedení na sklo a keramiku. Po vypálení se to dokonale spojilo s podkladem.
Hledal bych nějaké podobné vypalovací pigmenty.
Vyrábí to stále tiskárna na Hradišťku
http://www.tiskarna-hradistko.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2014, 8:35

radu78 píše:Jáká je při tom napalování teplota ? Barvu glasury ovlivňuje dost zásadně , napadají mě ještě smalty .
Mrkni sem: http://www.glazura.cz/cs/produkty/" onclick="window.open(this.href);return false;
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

24. 1. 2014, 10:50

Barvy na sklo jsou podobné glazurám,rozdíl je teplota výpalu /cca 550 stupňů/,neplatí pro listry , cenově násobně dražší než glazury na keramiku. Mám tu odstín červené , tuším od Cerdecu kilo přes 5000 :) Roudnici znám , barvy od Degussy mám radši.
Uživatelský avatar
pleximen
Příspěvky: 265
Registrován: 17. 4. 2007, 7:04
Bydliště: Zeleneč
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2014, 6:23

No já taky používám toner + přísady, ale chtělo by to něco, aby se to tak nepřipalovalo okolo. V principu to funguje, jen to chce doladit. To s mletým sklem by taky mohlo fungovat, jen asi bude problem sehnat to ,min. odber co jsem koukal je 50kg a k tomu ty pigmenty.Na druhou stranu je to lákavá cesta, protože dělat barevné popisy by bylo luxusní a zákazníci by se toho hned chytili.Nejsem chemik takže dotaz je - co vodní sklo, s nějakým pigmentem, šlo by to?
Zatím největší problém je - umýt tu přebytečnou barvu po zapečení laserem.Takže je potřeba směs, co jde umýt vodou.
9/2011 portálka funkční
http://www.khplexi.cz/
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2014, 7:23

pleximen: Toner se ti okolo napejká, protože má malou teplotu tání. Tohle u těch skelnejch materiálů nehrozí. Teplota pro jejich roztavení bude jenom pod tím paprskem. Vodní sklo bych ani nezkoušel, to nebude dobrý.
Asi bych nějaké vzorky těhle barev udělat dokázal, ale bylo by nutný testování. Muselo by se to zkoušet a odladit. Jenže nemám ten laser a kupovat se mi ho nechce. Když ti ty barvičky udělám, co za to? Můžeš platit i v laserohodinách :-)
Na jakej materiál to má být?
Bazy
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 11. 2018, 7:14

26. 11. 2021, 12:39

Zdravím už jste nějakou barvu vyrobili , potřeboval bych na keramiku a sklo
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2021, 1:49

Já ne, když jsem se o to zajímaal, tak jsem nenašel nikoho dostupného a ochotného s laserem. Bez laseru to zkoušet nešlo.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 11. 2021, 3:58

Odpovím ti proč jsi nikoho nenašel. S originální barvou docela ladíš, abys konkrétní věc popsal. Použiješ jiný materiál, ale stačí i tloušťka a opět to nefunguje a ty ladíš. Svého času jsem si koupil několik origo vzorků za nemálo peněz. Slušně fungovaly asi 3, ale po pár týdnech (měsících) stejně dojde k poškození nápisu. Na VŠCHT byla před pár lety parta, co se snažila vyrobit alternativní produkt, měli jak intelektuální, tak přístrojovou a taky docela slušnou materiálovou základnu a stejně nic nevyrobili. Když jsem pokusama a nepovedenejma dílama proprndal asi 10 tisíc a hromadu času, tak jsem si koupil fiber laser. To sice není taky žádný zázrak, ale na nerez, železo, elox, holý hliník a dokonce i na černěný hliník funguje excelentně. Bohužel cenovka je docela bolestivá. Tady je problém, že při koupi nemůže člověk šáhnout po nejlevnější cenovce. Třeba teď se dají koupit 20W lasery za cca 70 tisíc. Ovšem je to ta největší sračka, co může být. Krabice je většinou stejná, ale F-theta čočka čínské produkce má v krajích docela moaré a LED zdroj 1064nm opět čínskej většinou odejde po pár měsících. Takže slušnější fiber laser 20-30W začíná na 120 tisících a to samozřejmě umí jeno 100kHz buzení. :D
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2021, 4:52

lubbez: Já tedy ani nijak usilovně nehledal. Bylo by to přesně jak píšeš, takže bych zase někomu dělal vola, strávil tím stovky hodin času a utratil spoustu peněz. Ono by to nakonec asi dopadlo, ale dokud si to někdo nezaplatí, tak je lepší se do podobných akcí nehrnout. Naposledy jsem do podobné akce pro AVČR nacpal asi tak 100k vlastních peněz. Nakonec jsem zjistil, že v institucích jako jsou VŠ, AV a podobně, vůbec nejde o výsledky, ale jen o to, aby se vykazovala činnost (nejlépe publikační a patentová). Dopadlo to to tak, že se AV domluvila s jednou VŠ. Na posledním jednání šlo zhruba o to, že plánovali, jak se za rok dostanou tak daleko, jako já v té době už byl. Jenže na moji práci nedokázali sehnat peníze a jejich místa byla už stejně placená. Tak jsem těch 100k odepsal a vzal si z toho ponaučení, že je příště raději rovnou hodím do kanálu a alespoň ušetřím spoustu času.
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“