BRUNIGAL S ČERNĚNÍ

Odpovědět
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

1. 12. 2015, 6:32

Ahoj všem. Zakoupil jsem si jeden kilogram Brunigalu S a chci vyzkoušet pro mě novou věc a to jest černění oceli za tepla.
Na internetu jsem si dohledal pracovní postup s touto chemikálií, ale již se těžko hledají postřehy od lidí, kteří s tímto pracovali. Pouze to, že tato metoda je jedna z nejlepších při černění, co se týká otěru .
Teď bych měl pouze jednu obyč otázku.
Dá se tato lázeň po použití a vychladnutí později ještě použít?
děkuji názory od již zkušenějších
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 12. 2015, 7:14

Ahoj,
priamo s Brunigalom som nerobil. Ale pokial viem, cerniace lazne (fosfatizacne) sa vseobecne daju pouzit opakovane, dokonca pri niektorych po pociatocnom "nasyteni" zelezom funguju lepsie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
exot007
Příspěvky: 188
Registrován: 3. 12. 2012, 6:47
Bydliště: 294 11

1. 12. 2015, 10:35

Jedine na co si musis dat pozor je konzaminace medí jinak Brunigal je opakovane pouzitelny .
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

1. 12. 2015, 10:50

Taky o tom stale uvazuju. Dej sem please postrehy a zazitky o praci s Brundibalem :-) Chtel bych neco napatlat a potom vyzkouset, jak to bude s rezivenim.
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

1. 12. 2015, 11:09

Dík za odpovědi. Jen co bude chvíli čas vyzkoušim, nafotim, a napíšu, jak jsem dopad. Vzhledem k časovému presu, tak to vidim v blízké době špatně :evil:
exot007
Příspěvky: 188
Registrován: 3. 12. 2012, 6:47
Bydliště: 294 11

1. 12. 2015, 2:12

http://www.funchem.cz/www-funchem-cz/es ... l-S-1000-g" onclick="window.open(this.href);return false;

Tady je ke stazeni navod a pokud pisnes email prodejci rad ti poradi.
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

1. 12. 2015, 5:42

Take se chci pustit do cerneni. Brunigal mam ale zatim ve skrini. Neni cas. Musim udelat nejakou lazen vytapenou s termostatem na dodrzovani presne teploty.
Kazdopadne co ale vím, podstatné je dokonalé odmaštění. Kdyz jsem brunigal obednaval po telefonu, tak se mi ptali čím budu odmaštovat. Povidám no, čističem brzd jako všechno. Tak to prej neni spravna cesta. :-D
Tak jsem od nich vzal i nejaky odmastovač a postacuje jen ponor a nasledne oplach destilkou.
Tak pokud budes rychlejsi nez ja, coz asi jo, tak se pochlub jak jsi dopad ;-)
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

1. 12. 2015, 9:49

T.Andrlik píše:Take se chci pustit do cerneni. Brunigal mam ale zatim ve skrini. Neni cas. Musim udelat nejakou lazen vytapenou s termostatem na dodrzovani presne teploty.
Kazdopadne co ale vím, podstatné je dokonalé odmaštění. Kdyz jsem brunigal obednaval po telefonu, tak se mi ptali čím budu odmaštovat. Povidám no, čističem brzd jako všechno. Tak to prej neni spravna cesta. :-D
Tak jsem od nich vzal i nejaky odmastovač a postacuje jen ponor a nasledne oplach destilkou.
Tak pokud budes rychlejsi nez ja, coz asi jo, tak se pochlub jak jsi dopad ;-)
Ahoj Tomáši, tak něco ode mně k věci: odmaštění není kritické,myslím že bude postačovat odmaštění v benzínu,případně v roztoku louhu.Investovat ještě do odmašťovače je blbost-lázeň je sama o sobě silně alkalická,takže není třeba předchozí odmašťování jako při galvanizaci.Destilka je taky zbytečnost, i pro nasazení lázně je dostačující normální voda.Ani přesná reguace teploty není potřeba,pracuje to ve velkém teplotním rozmezí(asi 15°)Bacha na výši teploty,vaří to skoro při 150°a ve spojení s alkalitou lázně to dává docela velký požadavek na topný těleso-nemůže tam bejt třeba těleso z bojleru,to má obvykle měděný niklovaný obal,takže se těleso po čase rozpustí.Nádobu to kvůli té teplotě chce tepelně izolovanou, a obal tělesa třeba z obyč. oceli,nebo nerezový.Vany bývají taky jen ocelové,plast ty teploty nevydrží.A ještě to chce víko,protože se z lázně hodně odpařuje voda a za provozu( při pracovní teplotě) to dolít prakticky nejde.Je to přesycený roztok,takže při vychladnutí to ztuhne.Co se týká trvanlivosti,když je to přikryté tím víkem aby k tomu nemohl vzduch(z něj škodí CO2) tak je to na léta..Ale jak píše kolega,že má kilo,to má tak do hrnečku na vařič-nasazuje se to s vodou cca v poměru 1:1,takže ve výsledku bude něco přes litr lázně...To bude mít tak na malé šroubky.Jinak platí,že se lázeň otráví zinkem,hliníkem barevnými kovy (to ale až za dlouho),takže závěsy jen ze železa. Po vytažení z lázně ihned do oplachu(teplá voda)-ten schovat,použije se pro dolití odpařené lázně a hned za tepla namočit do oleje,jinak tam budou fleky anebo to hned orezne.Jiný kolega tady zmiňuje fosfatizační lázně-to je ale jiný princip,asi myslí něco jako parkerisování.. Tohle je ale oxidace..Taky bacha na materiál,některé oceli se nenačerní vůbec,jiné jen zhnědnou-to samé třeba když budou dvě věci,ze stejné oceli-jedna zlepšená a druhá bez úpravy..Udržování lázně je jednoduchý,když nečerní,tak dosypat .Když to vaří dřív,je tam moc vody,tak zase nasypat prášek,když je tam málo vody,tak to nevaří- a taky nečerní,nebo blbě.. Samozřejmost jsou rukavice,když to vystříkne,žere to hned a špatně se to omývá(roztokem octa) oči jen za brýlemi,poleptaná rohovka =100% jistota slepoty a velká šance dostat důchod.
Tak mnoho štěstí s tým pertinaxem...
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

19. 12. 2015, 1:41

Tak konečně jsem měl trochu času na černění ocele Brunigalem a toto jsou moje postřehy.
Sehnal jsem si malý nerezový kastrol, nerezový digi teploměr(180kč), technický benzín a konkor, jako konzervační olej.
Do kastrůlku jsem nalil litr obyčejné vody a při teplotě cca 80st. jsem začal pomalým sypáním a mícháním rozpouštět Brunigal. doporučený poměr je 0,8kg brunigalu na 1 litr vody. Teplota 80st. je moc veliká u teploty cca 60st. už mi nikde nic nepěnilo a nevyteklo.
Železné dílce, které byly od oleje jsem nejdříve umyl ve vodě s jarem a poté jsem je umyl v mističce naplněné technickým benzinem. Takto očištené dílce jsem na háčkách zavěsil na předehřátí do kastrůlku s vodou ohřátou na plynovým vařiči. Poté jsem díly dal do hrnce s Brunigalem a nechal je 15 minut vařit. Načerněné dílce jsem vyndal a hned opláchl v předehřátém kastrůlku s vodou a ještě ve velké kýblu s vodou. Vyfoukal vzduchem a horkovzduškou vysušil. Dále jsem už pouze použil Konkor sprej a bylo hotovo.
Důležité bylo po celou dobu kontrolovat bod varu lázně, aby teplota nepřesáhla 145st. Občas jsem se dostal i na 150 a nic se nedělo. Po dobu vaření se dost odpařuje voda, kterou jsem musel průběžně dolévat z kastrůlku na předehřátí a oplach. Z počátku jsem se bál , ale pomocí polévkové lžice jsem opatrně doléval. Sice to dost zpění, ale není to nic hrozného. Doporučuji při dolévání vody použít ochrané brýle a rukavice a nevdechovat zbytěčně páry.
Závěrem: S výsledkem jsem max. spokojen. Není to nic složitého a k černění se určitě do budoucna budu vracet. Zde se můžete kouknout na pár fotek. http://markusv.rajce.idnes.cz/brunigal_S_cerneni" onclick="window.open(this.href);return false;
Přeju Všem poklidné prožití svátků Vánočních a v Novém roce hodně zdraví a chuti do práce :D
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 12. 2015, 10:07

Moc pekny, diky za postrehy, to musim tez vyzkouset. Potom jeste otazka zda to alespon malicko pomuze proti rezu nebo zda to pouze o lepsim vzhledu ? Skoda ses neuvaril nejaky bezcenny kus zeleza pro testovani na vzduchu ve vlhku.
pilotBlack
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 8. 2017, 12:16

11. 4. 2018, 11:17

Vyzbrojen přečtením všech příspěvků zde jsem se pustil také do černění. Moje zkušenosti: Použil jsem Brunigal, normálně objednaný přes internet, dorazil v plastovém kýblu. Použil jsem dva nerezové hrnce, jeden pro předehřev a oplach, druhý na lázeň. Rozdělat lázeň je nejlepší za studena, sypat Brunigal do horké vody dělá divy...prská, pění, prostě hrunečku vař. Při nasypání přípravku (pomalu po troškách) do studené vody je to v pohodě, při zahřívání se rozpustí, po vychladnutí se na dně opět přemění na krystalky. Při správné koncentraci začne vařit při cca 137 st.C, takže při hlídání bodu varu není vlastně nutné bezpodmínečně mít teploměr. Odmaštěné výrobky jsem opláchl v běžném odmašťovači, nechal okapat a dal do lázně pro předehřev. Teplota lázně je lepší vyšší, téměř k bodu varu. Při přendávání do Brunigalu to méně pění a bublá. Nechal jsem v lázni 15 min. Potom jsem přendal opláchnout zpátky do lázně pro předehřev. Chce to pomalu, jinak opět bublá, jak se voda odpařuje. Potom dvakrát oplach vodou, vyfoukat vzduchem, vysušit horkým vzduchem nebo dát na vařič, aby se zbytky vody odpařily. Nakonec jsem ještě horké dal do oleje impregnovat (obyčejný motorový). Vlastně je to celé velmi jednoduché. Odpařování vody jsem neřešil, při jednom č15 min černění se odpařilo celkem málo, vodu jsem dolil za studena před dalším černěním. Všechno obyčejná voda, žádnou destilovanou jsem nepoužil. Jako závěs jsem použil slabý nerezový vázací drát. Bez problémů to černilo jak normální ocel, tak i již kdysi černěné díly, jen jsem je okartáčoval. Dokonce i litinu na dílu, který nešel rozebrat. V každém případě děkuji za zdejší postřehy, moc mi to pomohlo...
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“