Eloxování tenkostěných trubiček a následné ohýbaní

Odpovědět
PnSn
Příspěvky: 25
Registrován: 21. 3. 2016, 6:57

28. 7. 2016, 9:44

Zdravím,

prosím o radu i když tak vnitřně tuším, že je to nesmysl, ale přesto budu vděčný za každou radu, či názor.

Běžně se dá eloxovat tenkostěnné hliníkové trubičky, nebo niklovat mosazné trubičky. Jenže, ja je potřebuji následně ohýbat. (není možné je ohnout a potom dělat povrchovou úpravu)
Je mi jasné, že dochází k natahovaní a deformování v rádiusu. Je krajně důležité, aby to bylo oku lahodící, takže má otázka zní, je to možné ? Nějaký minimální bezpečný rádius ? Nějak zkušenost ? Případně existují pružnější barvy (lakování)
Popřípadě bych rád vzorek a potom v případě zájmu můžeme jednat o spolupráci.

Díky moc gentlemani
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 7. 2016, 4:51

Elox a ohyb typujem ze ton edas popraska to vrstva uz pri pokuse o natiahnutie materialu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2016, 8:48

Elox to z principu nedá, je to velmi tvrdý oxid a tedy křehký / nepružný.

Naopak prášková barva musí zvládnout ohyb plechu o 180° s rádiusem cca 5mm aniž by se poškodila.
Tam je ohyb v pohodě, navíc existuje velké množství práškových barev hladkých, strukturovaných, metalických, s různým stupněm lesku nebo matných - vážně tisíce variant.

Vzorek ti udělá většina práškových lakoven, jde ale o to jakou mají předúpravu.
Právě na hliník by to chtělo tu na hliník (dezox nebo hydroxid), běžný fosfát co má 90% lakoven ten hliník správně nepřipravý na lak a ten pak nedrží jak má.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
PnSn
Příspěvky: 25
Registrován: 21. 3. 2016, 6:57

29. 7. 2016, 12:41

hmm, s tím eloxem jsem tušil, že to tak nějak bude. Měl jsem zažitou představu, že pokud se jedná o tvrdý elox, tak povrch polotovaru je v podstatě obarven a vytvrzen na pár mikronů. Zde tedy chápu, že to zákonitě praskne už jenom, že to bude vedle té ohýbačky ležet. Dále jsem měl za to, že existuje takový elox, který nijak výrazně nemění strukturu polotovaru, ale víceméně jenom barví. Tak jsem tak nějak tajně doufal, že pokud se nebude ohýbat do takové meze, kdy se ten hliník začne "trhat" tak to bude ok. Bylo to jenom taková má úvaha.

S tím práškovým lakováním to moc rád slyším, vypadá to jako ideální řešení. Poslední dotaz, ten běžný fosfát bude lépe reagovat s mosazí, než s hliníkem ? Opravdu to není moje parketa ... V tomto případě opravdu nejde o materiál, ale o výsledný vzhled + když to nebude nikterak reagovat s vodou.

Díky moc pánové, pomohli jste, vážím si toho.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2016, 5:16

Fosfát reaguje se železem na jehož povrchu se vyloučí - pak je lepší odolnost vůči korozi.
Barevné kovy nereagují, ale umýt se v této lázni dají - lázeň je kombinovaná a tudíž hlavně odmašťuje.

Bohužel hliník je vždy zaoxidovaný, oxidy na něm rostou sami aniž bychom chtěli.
Bez jejich odstranění nemusí být povrch sjednocený a dobře nachystaný pro barvu.

Samozřejmě se dá udělat test a pokud vyhoví vzhled a zvládne to ohyb nemusí být plnohodnotná předúprava nutná.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
PnSn
Příspěvky: 25
Registrován: 21. 3. 2016, 6:57

15. 8. 2016, 10:22

Ještě jednou děkuji za rady. Dopadlo to dobře. Nyní pracují na nějaké rozumné ohýbačce, at se mi to nehroutí.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2016, 11:07

Víš přesně jak funguje ohýbačka na tenkostěnné trubky? Fígl je v tom že trubku pokádáš na rolnu od jedné strany a ta jako fixní bod nesmí povolit jinak se trubka prolamuje, a když chceš bejt hodně dobrej dáš středovej trn .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“