Eloxování a ohýbání kartáčovaných plechů

Odpovědět
CafeRacer
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 9. 2017, 2:07

6. 9. 2017, 3:07

Dobrý den, obracím se na zdejší komunitu s prosbou o odpověď na tyto dotazy:

Známý chce, abych mu do dílny zkreslil v CADu krabici na nářadí. Mám ji navrženou, zkreslenou a potřebuji poradit ohledně ohýbání a eloxování Al plechů (tloušťka 2-3mm)

a) jakým způsobem řezat (plasma, voda, atd) kartáčované hliníkové plechy tak, aby nedošlo k poničení kart. struktury. Řezné hrany jsou pohledové, takže by měly být hezké
b) dojde při ohýbání kartáčovaného Al plechu k poničení struktury od ohýbačky?
c) způsobí eloxování nějakou viditelnou změnu na struktuře?
d) stejné jako a) ale materiál nerez

Mohl by prosím někdo z vás poskytnou fotku, na které půjde dobře vidět struktura kartáčovaného eloxovaného plechu?

Předem děkuji za odpovědi, budou pro mě velmi cenné.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 9. 2017, 3:14

já jsem tedy nedělal z kartáčovaného, ale pokud mám jakýkoliv plech z ohraňováku tak tam je vidět stopa kde dosedala čelist..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2017, 8:09

CafeRacer píše:Známý chce, abych mu do dílny zkreslil v CADu krabici na nářadí. Mám ji navrženou, zkreslenou a potřebuji poradit ohledně ohýbání a eloxování Al plechů (tloušťka 2-3mm)

a) jakým způsobem řezat (plasma, voda, atd) kartáčované hliníkové plechy tak, aby nedošlo k poničení kart. struktury. Řezné hrany jsou pohledové, takže by měly být hezké
b) dojde při ohýbání kartáčovaného Al plechu k poničení struktury od ohýbačky?
c) způsobí eloxování nějakou viditelnou změnu na struktuře?
d) stejné jako a) ale materiál nerez
Hliník nevím, u nerezi bude při tloušťce 3 mm vidět stopa po ohýbání (otlačení od prizmatu na vnější straně ohybu) zcela jistě. Dá se tomu částečně zabránit speciálními postupy, buď s podložením nástroje fólií (planžetou) nebo použitím speciálního vícedílného ohýbacího nástroje (a obojí je samozřejmě náležitě drahé). Osobně jsem si dělal (=nechával vypálit a naohýbat) do dílny různé věci, ale vždycky to bylo z obyčejné nerezi a stopy po ohýbání mě ani v nejmenším netankovaly (dílna!). Když to mělo být beze stop (třeba stojánky na výstavu) tak se to hlavně dělalo z tenčího plechu, ten se snáz ohýbá a otlačení povrchu je menší. Produkci necháváme po ohýbání leštit, kartáčované neděláme (nelíbí se mi). Nerez řezat laserem, ten dává ze všech způsobů nejméně ošklivé hrany. Jestli ale je krása hran rozhodující, tak vypálit s přídavkem a ofrézovat.
Aleš Procháska
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

6. 9. 2017, 8:52

c) NE
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

7. 9. 2017, 6:48

pokud už bude povrch upravený, tak snad jedíně řezat vodou, bohužel je to nejdražší způsob obrábění.
Průs...švih bude to ohýbání, jak už tu kluci napsali, budou vidět stopy po ohýbačce.
Takže bych nejdříve rozřezal, poté naohýbal, pospojoval a teprve potom finiš povrchu (kartáčování, pískování, elox ...)
CafeRacer
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 9. 2017, 2:07

7. 9. 2017, 5:13

Díky všem za odpovědi, zkoušel někdo brousit/kartáčovat nerez v domácích podmínkách?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 8:27

jo jde to vpoho
chce to vytipovat ruzna brusiva aby to delalo stejny povrch
da se docilit vpodstate identicky k originalu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

8. 9. 2017, 5:24

pokud by se to mohlo ohýbat na obyčejné ohýbačce, tak by stačilo olepit pohledovou stranu akorát si nedovedu představit ten výsledek spousta nepřesných ohybů...
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 9. 2017, 9:28

kenybz píše:pokud by se to mohlo ohýbat na obyčejné ohýbačce, tak by stačilo olepit pohledovou stranu akorát si nedovedu představit ten výsledek spousta nepřesných ohybů...
Za totáče jsem dělal ve fabrice v Modřanech a zrovna u nás v mechanické části dílny se dělaly krabice do letadel z plechu. Na té krabici cca 300x500x300mm byla spousta ohybů včetně nepravoúhlých, bodování a sváry. Protože to bylo do letadel, tak to kromě dílenského kontrolora přejímal i vojenský. Tolerance byly pod milimetr a celá výroba byla v dělnické třídě D7. Celé se to ubýbalo ručně. Pro porovnání, minulý rok jsem upravoval pro jednu firmu 100 plechových krabiček od Ritallu 120x190x80mm, extra souběh, cena jak za prase a na těch 190mm to lítalo o 1,3mm.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

8. 9. 2017, 9:52

šak víš co mám v podpisu
jenže možešeš chtět kolik chceš a nepodaří sa ...ohýbačku nemám tak zajdu vedle do firmy s plechem všecko narýsované
ohýbačka pěkná naštětkovaná ale už jen ty nože nevypadaly moc dobře a samozřejmě špatně seřízená a jedna strana utahovala miň takže to vždycky uhlo
ono to jde když je šikovný fachman který umí ohýbat spočítat si to orýsovat atd
nedávno jsem dělal skříňku na teplotní regulátor a protože už to bylo v laku ten polotovar krabice tak říkám kua co s tím jak to orýsovat atd
olepil jsem to žlutou pvc páskou co se používá na olepování oken když se dělá fasáda. páska je 50mm široká tak to bylo hned olepené no a orýsoval jsem to tenkou lihovkou přímo na tu pásku
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
CafeRacer
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 9. 2017, 2:07

17. 9. 2017, 7:24

Chlapi, díky. Byl jsem se u známého dnes podívat na kartáčovanou nerezku, měl tam nějaké výpalky z laseru. Šel na tom vidět každý otisk, dá se to přeláknout bezbarvým lakem a pomůže to před opatláním?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

17. 9. 2017, 7:25

lak se ti z toho bude dříve či později loupat , otisky sundáš dobrým odmaštovačem.
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“