Identifikace materiálu - kdo ví, ať odpoví

chammurapi
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 3. 2018, 1:24

7. 3. 2018, 1:47

Zdravím,
mám tady takový problém, který se mi nedaří vyřešit - je to otázka asi pro kolegy na laserech. Ptal jsem se už několik lidí a u různých dodavatelů a ani jeden nevěděl jaký je rozdíl u následujících plechů. Jedná se o různé tloušťky nad 10mm až po 20mm do kterých pálíme CO2 laserem. Někdy se stane, že mi přijdou plechy, které jsou lehce načervenalé, jindy přijdou klasicky černé. Vždy se však jedná o stejnou jakost, např. T14 S355J2+N - někdy přijde červená, jindy černá. Problém je ten, že náš CO2 laser pálí do teď načervenalých asi o 100% líp než do těch klasických černých - problém je to zpravidla jen u T20, což je hraniční tloušťka u našeho laseru - díly z načervenalého plechu lehce vypadnou, černé jsou zespod natavené, musí se vybrušovat a řez je hrozivý. Nevíte někdo, co je ta načervenalá barva za povrchovou úpravu (chemická úprava, nějaká lázeň, zbavení okují...) nebo co to může být za zvlášnost, abych do budoucna poptával pouze tyto (u T20?). Díky za přečtení.
Fotky: https://i.nahraj.to/f/1XyK.jpg a https://i.nahraj.to/f/1XyL.jpg
Na fotce T15, kulatý - černá, menší dílek načervenalá ocel - tu chci :-)
oshurty
Příspěvky: 165
Registrován: 18. 10. 2013, 1:24

7. 3. 2018, 4:51

nejsem metalurg, ale podle mého laického názoru to načernalé jsou okuje po válcování, ten načervenalý vzorek je čistý, bez okují, povrchová koroze od chladící kapaliny z válcovny..

Poptal bych se u dodavatele. Když jsem jěště v zaměstnání testoval předpínací tyče, taky byly rozdílné výsledky, i když se dodavatel / výrobce dušoval, že to není možné. Pak se odběratel (velká stavební firma) pokoutnými cestami dozvěděl, že byly přimíchány tyče z Ukrajiny....
Co si tak ještě matně pamatuji, tak nejlepších výsledků u předpínacích lan do mostních konstrukcí byly u lan z Thajska (SIAM Wires) a z Německa (DWK Köln)
chammurapi
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 3. 2018, 1:24

7. 3. 2018, 5:37

Aha, takže ta načervenalá vrstva je přece jenom rez a ne žádný ochranný film? Když plech prochází mořící linkou, odstraní se okuje z válcování a povrchová vrstva posléze vlivem vlhkosti vzduchu zoxiduje(pokud není vzápětí potažena ochraným olejem, jestli jsem to dobře pochopil). Důležité je tedy uvádět dodavatelům moření. V ničem jiném to není :?:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2018, 5:55

ja myslim ze jine osetreni povrchu znaci proste jiny puvod stejne oznaceneho materialu
jiny vyrobce byt stejne oznaceni muze vysvetlovat jine vlastnosti
nekteri vyrobci na jakost kaslou viz nedavny vlakna o materialech mozna proste rezete uplne jiny material i kdyz je u nej oznaceni stejne protoze proste nekdo jenom lze
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chammurapi
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 3. 2018, 1:24

7. 3. 2018, 6:25

Tak co mi bylo řečeno, všechny plechy co k nám v poslední době jezdí, byť od několika dodavatelů, pochází z jediné válcovny, ergo původ by plechy měly mít stejný a stejné i ošetření povrchu. A přece jednou přijdou takové a jindy takové. :wink:
Jestli jsem to dobře pochopil, u silnějších plechů jsou při pálení problémem okuje z válcování za tepla, které nejsou odstraněny. Vrstvička rzi je ve skutečnosti dobré znamení, samozřejmě lepší kdyby ani ta nebyla.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2018, 6:26

v tom pripade hadam ze nekdo keca
ale asi by se vyplatilo nekam poslat kousky materialu a nechat udelat zkousky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chammurapi
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 3. 2018, 1:24

7. 3. 2018, 6:36

robokop píše:v tom pripade hadam ze nekdo keca
To je samozřejmě možné, ani bych se nedivil. :D

Je tady někdo z válcování nebo zkušenější palič silnějších plechů, který by mě mohl opravit viz výše?

Můžu poprosit moderátora o přesunutí do: plazma plyn voda laser EDM ? Asi by bylo vhodnější.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 3. 2018, 4:27

chammurapi píše:
robokop píše:v tom pripade hadam ze nekdo keca
To je samozřejmě možné, ani bych se nedivil. :D

Je tady někdo z válcování nebo zkušenější palič silnějších plechů, který by mě mohl opravit viz výše?

Můžu poprosit moderátora o přesunutí do: plazma plyn voda laser EDM ? Asi by bylo vhodnější.
Teda Sorry jako, :D nějak mi uniká, CO se tady řeší.
Plechy ani stejně nevypadají, takže fakt teda stejný :mrgreen: nejsou. Pokud nejsou stejný, budou nejspíš :D jiný.
Jiný můžou být buď dodavatelem, nebo použitou technologií, technologickou nekázní, nebo jsou pouze jiný v rámci povoleného rozptylu (v rámci přejímacích podmínek).
Doba naštěstí :mrgreen: zatím nepokročila tak daleko, aby se rozbor (složení a struktura) dal udělat klávesnící pomocí TCP/IP.
Tudíž je třeba udělat dva vzorky, označit je čísly nebo písmeny (tj. nezaměnitelně ale neidentifikovatelně) a odnést k někomu, kdo je schopen udělat seriozní složení a strukturu.
Pak je to třeba porovnat s tím, co je pro ten matrroš zaručené (povolené - viz přejímací podmínky), potom má smysl řešit co s tím dál.
Do té doby (než bude jasný rozbor a struktura) je to diskuze :roll: naprosto o ničem.
chammurapi
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 3. 2018, 1:24

8. 3. 2018, 5:13

Ty plechy na fotce jsou jenom na ukázku toho povrchu jak to různě přijíždí od dodavatelů. Jakostí bývají stejné, ale ten povrch bývá obvykle jiný. Jednou čistý, podruhé narezlý. Co chci pochopit je jak se to děje, tedy postup z válcování/moření, abych se toho do budoucna mohl vyvarovat. Zatím teda mi nejrozumnější přijde do poptávky pokaždé uvádět moření/odstranění okují, ale potřeboval bych to všechno potvrdit od někoho zkušenějšího. Já jsem teprve nedávno postoupil z 1,5kW na 4kW laser a silnější plechy jsou pro mě novinka, u menších tlouštěk jsem tohle nikdy neřešil.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2018, 5:27

Deje se to s nejvetsi pravdepodobnosti tim ze to co je na papire neodpovida tomu co vam privezou
Zadne moreni ani nic jineho v tom nehledej
Pisem ti to tu uz dva
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 3. 2018, 5:33

chammurapi píše:Ty plechy na fotce jsou jenom na ukázku toho povrchu jak to různě přijíždí od dodavatelů. Jakostí bývají stejné, ale ten povrch bývá obvykle jiný. Jednou čistý, podruhé narezlý. Co chci pochopit je jak se to děje, tedy postup z válcování/moření, abych se toho do budoucna mohl vyvarovat. Zatím teda mi nejrozumnější přijde do poptávky pokaždé uvádět moření/odstranění okují, ale potřeboval bych to všechno potvrdit od někoho zkušenějšího. Já jsem teprve nedávno postoupil z 1,5kW na 4kW laser a silnější plechy jsou pro mě novinka, u menších tlouštěk jsem tohle nikdy neřešil.
Chceš jako naznačit, že v ML není definována jakost povrchu - že je možný aby byl povrch jednou mořený a podruhý jenom okujený, po válcování, podle toho jak se dodavateli zamane?
Nějaký divný, ne?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 3. 2018, 5:55

Jinak plechy nepoužíváme - takže se pouze divám jak to obvykle je - třeba v Košicích je poznámka:
-----------
"morený - tabule, zvitky, pozdĺžne delené pásy (olejované), hrúbky do 4,0 mm; hrubšie plechy po predchádzajúcej dohode"
-----------
V té objednávce máte definováno, jak má vypadat ten povrch?
Pokud ne, tak je chyba v tom, kdo to objednává - protože dodavatel může cokoli co splňuje akorát J2 a normalizaci (normalizačně žíhaný nebo normalizačně válcovaný) - čistý povrch nad 4mm se musí domluvit individuálně.
oshurty
Příspěvky: 165
Registrován: 18. 10. 2013, 1:24

8. 3. 2018, 5:59

Doporučuji najít si příslušnou ČSN EN a materiálový list
chammurapi
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 3. 2018, 1:24

8. 3. 2018, 6:46

milan584 píše:
chammurapi píše:Ty plechy na fotce jsou jenom na ukázku toho povrchu jak to různě přijíždí od dodavatelů. Jakostí bývají stejné, ale ten povrch bývá obvykle jiný. Jednou čistý, podruhé narezlý. Co chci pochopit je jak se to děje, tedy postup z válcování/moření, abych se toho do budoucna mohl vyvarovat. Zatím teda mi nejrozumnější přijde do poptávky pokaždé uvádět moření/odstranění okují, ale potřeboval bych to všechno potvrdit od někoho zkušenějšího. Já jsem teprve nedávno postoupil z 1,5kW na 4kW laser a silnější plechy jsou pro mě novinka, u menších tlouštěk jsem tohle nikdy neřešil.
Chceš jako naznačit, že v ML není definována jakost povrchu - že je možný aby byl povrch jednou mořený a podruhý jenom okujený, po válcování, podle toho jak se dodavateli zamane?
Nějaký divný, ne?
:D Buď chyba v objednávce-nespecifikováno nebo nám prostě dodali horší plechy.
milan584 píše:Jinak plechy nepoužíváme - takže se pouze divám jak to obvykle je - třeba v Košicích je poznámka:
-----------
"morený - tabule, zvitky, pozdĺžne delené pásy (olejované), hrúbky do 4,0 mm; hrubšie plechy po predchádzajúcej dohode"
-----------
V té objednávce máte definováno, jak má vypadat ten povrch?
Pokud ne, tak je chyba v tom, kdo to objednává - protože dodavatel může cokoli co splňuje akorát J2 a normalizaci (normalizačně žíhaný nebo normalizačně válcovaný) - čistý povrch nad 4mm se musí domluvit individuálně.
Takže z válcovny:
černé neodkujené - neprošlo mořením
černé odkujené - prošlo mořením a vzápětí naolejováno proti korozi
černé odkujené s vrstvičkou koroze - prošlo mořením a ne olejované

Fotka: stejné díly, velmi pravděpodobně stejný dodavatel, stejná jakost ale rozdílný povrch - https://nahraj.to/1XAl

PS: v atestech jsem o povrchu nic nenašel, normy jsem neprocházel - nevylučuju, že to ještě dneska neudělám, ale bude to na dýl.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2018, 7:09

Jsi si jistej ze pri 4kW ti povrch ovlivni kvalitu rezu na druhe strane materialu o 20mm hloub?
Pises stejna jakost takze uz jsi delal ty atesty?

Je uplne bezne ze dnes dodavatele v cr michaji ruzne jakosti a na fakturu pisou neco uplne jineho a certifikaty kopiruji z x let starych papiru bez jakehokoli vztahu k dane sarzi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“