Perleťový povrch

ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

26. 8. 2018, 10:35

Ahoj.
Rád bych dosáhnul "perleťového" efektu(odborný výraz neznám) při restaurování stroje.
Je to povrchová úprava která se béžně používala už v předválecné době až do minimálně osmdesátých.(i na dnešních výrobcích je občas vidět) Z přiložených fotek pochopíte co myslìm- bylo to na mixérech,stojáncích, strojích,plechových skříních mikrometrech atd..
Nikde jsem nenašel podobnou barvu nebo postup jak toho dosáhnout.
Díky předem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

26. 8. 2018, 10:52

To je přesně ono! Děkuju mockrát!
Honza
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 8. 2018, 11:07

Jen pozor na co se ta barva použije a na jak velký plochy. Na něco se hodí a někam vůbec. Občas se tu objevují opravené stroje v takové barvě a zrovna tam to většinou vypadá docela amatérsky. Řídil bych se původní povrchovou úpravou.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

27. 8. 2018, 5:16

To není vůbec ono ! - ta barva kdysi byla vypalovací, na tu alkyton zdaleka nemá.
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

27. 8. 2018, 9:52

Ne zcela souhlasím. Já používám na drobné věci barvu Hammerite - kladívkový efekt a jsem se vzhledem naprosto spokojený. Je to co hledáš. Nátěr štětcem a jen jedna vrstva. Je potřeba trochu to nacvičit. Pravda je, že to není s původním vypalovací barvou tak trvanlivé. To je jasné. Vlastnosti jsou jako u každé obyčejné barvy. Neodolává to dlouhodobě oleji, chladící kapalině ... Vzhled je ale stejný. :D
Krása pomíjí, blbost je věčná
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 8. 2018, 1:42

Koupil jsem kdysi kladívkový Alkyton, a bylo to velké zklamání.
Takže já už nikdy více Alkyton, a kladívkovou barvu obecně asi už taky ne.
Proč to píšu: pokud toho chceš natírat víc, tak než si koupíš vagón barvy, napřed si to pořádně vyzkoušej na malé pixle. Ať pak nejseš naštvanej jako já.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 8. 2018, 1:47

Kladívkouvou barvu nemá Alkyton moc pěknou. Pokud jí nadělíš štetkou, potom už vubec ne. Naopak na štetkování je běžná syntetika od Alkytonu jedna z nejlepších barev v této cenové kategorii. Nic lepšího na štetkováni jsem zatím neměl.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

27. 8. 2018, 10:16

Ale no tak, štětka patří do hajzlu, pokud děláme něco co má vypadat, tak do pistole :wink:
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 31. 8. 2018, 9:37, celkem upraveno 1 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

31. 8. 2018, 7:56

ZoSo píše: 26. 8. 2018, 10:52 To je přesně ono! Děkuju mockrát!
Honza
pokud jim děkuješ jen za určení názvu barvy,tak jo,jinak ale plácají(všichni),bez výjimky nesmysly. Kladívková barva nebyla nikdy vypalovací,za tím si stojím.Něco jiného je"čeřínek",ten zase byl jen vypalovací-taky se používal na měřidla,převážně černej nebo šedej(optické přístroje). To,co máš na těch mikrometrech je epoxidová kladívková barva,ten efekt je způsobenej přidáním silikonového oleje při výrobě,musí na to být spec. ředidlo atd..Nebudeme zabíhat do podrobností,nejsou zajímavé.Dneska se už u nás tahle epoxidovka nevyrábí,ale epoxidka v Plzni dělá na jiném základě taky kladívkovou barvu,která dá stříkat jen tak,anebo při požadavku na větší mech. odolnost se míchá s tužidlem. Opět je na to spec.ředidlo a nejde to patlat štětkou( to ale žádná kladívková).
Jinak,vídal jsem je ve sprejích(kdysi,teď už ne-ale tím netvrdím,že nejsou) a existuje to jako prášková barva(komaxit). Výsledek perfektní a mech. odolnost špičková..
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

5. 9. 2018, 12:00

david.1 píše: 31. 8. 2018, 7:56
ZoSo píše: 26. 8. 2018, 10:52 To je přesně ono! Děkuju mockrát!
Honza
pokud jim děkuješ jen za určení názvu barvy,tak jo,jinak ale plácají(všichni),bez výjimky nesmysly. Kladívková barva nebyla nikdy vypalovací,za tím si stojím.Něco jiného je"čeřínek",ten zase byl jen vypalovací-taky se používal na měřidla,převážně černej nebo šedej(optické přístroje). To,co máš na těch mikrometrech je epoxidová kladívková barva,ten efekt je způsobenej přidáním silikonového oleje při výrobě,musí na to být spec. ředidlo atd..Nebudeme zabíhat do podrobností,nejsou zajímavé.Dneska se už u nás tahle epoxidovka nevyrábí,ale epoxidka v Plzni dělá na jiném základě taky kladívkovou barvu,která dá stříkat jen tak,anebo při požadavku na větší mech. odolnost se míchá s tužidlem. Opět je na to spec.ředidlo a nejde to patlat štětkou( to ale žádná kladívková).
Jinak,vídal jsem je ve sprejích(kdysi,teď už ne-ale tím netvrdím,že nejsou) a existuje to jako prášková barva(komaxit). Výsledek perfektní a mech. odolnost špičková..
Je a není. Já předně vůbec netušil jak se ta řekněme povrchová úprava jmenuje.
Já dělám modelařinu a tam jsem to napodoboval buď podkladem z naředené krakelovací barvy, prebrousil 600 a střiknout. Nebylo to úplňe ono ale na model dobrý.
Podobnýho efektu, ovšem né tak zaručenýho se dalo dosáhnout "nekamarádícími" se barvami,ale to už je hodně bez záruky.
Tohle mě nasměrovalo kde hledat.
Bezprostředně to chci na děličku, svěrák a drobnosti.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

5. 9. 2018, 12:11

Mám tu pár svěráků a ty kontrolní hroty, stojánky, taky jsem se rozhodl že je stříknu kladívkem. Zkusim poladit Alkyton, uvidim co bude u nás za odstíny, když tak si něco smíchám, zelenou a zlatou, jestli z toho vypadne modrá :D
http://eshop.farbylakygds.sk/alkyton-kl ... l_754.html
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

5. 9. 2018, 9:04

DwPetr píše: 5. 9. 2018, 12:11 Mám tu pár svěráků a ty kontrolní hroty, stojánky, taky jsem se rozhodl že je stříknu kladívkem. Zkusim poladit Alkyton, uvidim co bude u nás za odstíny, když tak si něco smíchám, zelenou a zlatou, jestli z toho vypadne modrá :D
http://eshop.farbylakygds.sk/alkyton-kl ... l_754.html
... u tech svěráku pouze nezapomen, že Alkytonu nechutnají některé chladící emulze :-)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

5. 9. 2018, 9:18

No, co ti budu vykládat, jednosložkovou snesu tak akorát pastu na zuby, u barev mě teče voda ze zubů, jak jsou jednosložkový, ale nic jinýho tady není, Jednosložkovej Alkyton, nebo Hemmerite, podle mě obojí může dostat na prdel. Skusim se podívat po netu co se dá dělat, nebo do toho alkydu můžu přikydnout akrylátový, nebo uretanový tužidlo. Něco vymyslet budu muset. Na druhou stranu, zrovna u mě to není zase takovej problém, udělat znova :) Zatím jsem u dilema, jestli to udělat zelený, nebo modrý a pak jestli udělat všechny stejnou barvou, nebo každej jinej, nebo v páru, je to hrozný dilema, do toho musim vymyslet slazení stolů na horizontce :|
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

5. 9. 2018, 9:41

... jo.jo v tom ti rozumím. Absenci nějaké strojní produkce nahrazuju laborováním barev strojů, svěráku či příslušenství. Štetkovky jsou v zoufalé kvalitě. Výrobci si možná říkají, že dědci co s tím natřou plot to prostě řešit nebudou. Industrol mi nezaschnul ani po 14 dnech. Aplikace předpisově na primer, atd. Při dalším nákupu se ptám prodavače zda o tom něco ví a ten se válel smíchy po zemi. Výrobci prý krapet ujela jedna složka, ale stahovat z trhu rozhodně nic neplánuje. Co docela funguje je "kovářská" barva. Bohužel pouze pro aplikaci, kde absolutně nezáleží na vzhledu, ten je děsivý. Je to natírání mourovatou kašičkou.
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“