Jakou stříkací pistoli a kompresor na menší stroje?

Odpovědět
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

11. 9. 2018, 8:39

Jakou byste doporučil pistoli na stříkání při renovaci malých strojů (frézky, vrtačky, soustruhy atd. 100-800 kg, typu třeba F1J, JSO4 a podobně) a kolem baráku, dílny ? Co používáte a čemu se vyhnout? Do teď jsem jen štětkoval a 2 píst kompresor asi z nějaké Tatry používal jen na malé pneu osekávací kladívko typu https://elektricka-kladiva.heureka.cz/e ... e/#section , ale kompresor to nedával a vždy jsem musel po chvíli počkat na natlakování. Čeká mě i pořízení nového kompresoru (původně jsem chtěl hlavně na foukání pneu https://kompresory.heureka.cz/kraftdele-kd-400/#section ale na pistoli to bude asi slabé, že? (80L druhý vzdušník mám). Pak jsem také uvažoval o https://kompresory.heureka.cz/scheppach ... c/#section .Tam by se muselo řešit foukání pneu 15m hadicí, ale asi by zvládl i další pneumatické nářadí. A jak jsem pátral dál, narazil jsem třeba na pomaloběžné https://www.easyart24.com/kompresory/vz ... m--kd1404/ (motor ani 3F není problém).
Všechno v hobby režimu, žádné profi nasazení. :)
Naposledy upravil(a) Kuba68 dne 11. 9. 2018, 12:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

11. 9. 2018, 8:59

Na pistoli počítej kolem 200l/min, takže u kompreoru hledej údaj l/min a nejlip ať je dvojnásobnej. Pistole na naučení je jedno jaká, aspoň se naučíš používat a čistit, třeba takovu hračku https://www.kamody.cz/extol-craft-pisto ... wZEALw_wcB
Mezi kompresor a pistoli zařaď regulátor a odlučovač.

Z těch odkazů má trochu výkon až ten poslední, jinak jsou to hračky.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2018, 10:17

Koupil jsem před pár lety i Lídlovky co maj pravidelně v akci (malá a velká -tu malou používám častějc) a na běžný stříkání dobrý.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

11. 9. 2018, 10:21

@DwPetr: A ta, co jsi dával https://www.kovonastroje.cz/Vzduchove-n ... XYQAvD_BwE by na to nestačila? Ta spotřeba vzduchu pro pistole se u kompresorů uvádí jako plnící nebo efektivní výkon,že? Ne sací.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 9. 2018, 10:36

Šel bych do značky u které dokážeš dokoupit trysky různých průměru. Hobbik nechce mít 3 pistole a plnič 0.8 tryskou moc nedáš. Tím spadneš do profi sféry s profi cenama, protože u levných pistolí ani sám prodejce velmi často neví co tam je za trysku.
Vzal jsem IWATU od čínanu k naprosté spokojenosti a dokoupil další 3 trysky. Byl to porod se dvěnma reklamacema. Ted cáknu od vody po kaši :-) Samozrejmě horní plnění, to hádam HVLP ? Ze zvědavosti se dívám na net a vidím, že situace se docela změnila. Už i hračky mají k dispozici dokoupení trysek. Co ze stříkajdy za 600 kaček poleze už je otázkou ? Na netu to vypadá dobře a cena laká. V mementě když vezmeš do ruky Iwatu a uplný noname je to opravdu drastický rozdíl. Jsem lakovací patlal, ale kupuju si rád pěkný hračky :-)

https://www.naradi-vzduch.cz/levnekompr ... va-nadobka
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

11. 9. 2018, 10:41

Na malý věci je dobrá, ale dělat s tím něco většího jak zrcátko od auta je trápení. Má malou trysku, a i u pistolí platí spotřeba = výkon. Navíc jaký barvy budeš používat, jestli hustej PU, ten se tou malou tryskou stříká blbě, musiš ho víc naředit, ale pak zase blbě kryje a teče.

Sací výkon tě u lakování nemusí zajímat. Když se budeš pohybovat na výkonu od 400l/min, tak to bude stačit. Takže se divej na pistoli kterou chceš koupit, a podle toho uvidíš co bude brát.
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 11. 9. 2018, 12:19, celkem upraveno 2 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

11. 9. 2018, 10:59

HVLP znamená, že je to nízkotlaká pistole, takže má menší tlak, ale je to vyvážený vyšším odběrem litrů vzduchu. S H pistolema se stříkaj báze, metalízy, většinou na tryskách 1.2, 1.3. maj menší spotřebu, menší rozprach.

Pak můžeš narazit na zkratku RP, to jsou středotlaky, tam je to opačně, maj větší trysky, třeba 1.4 a ty se používaj na nalejvání laku. Tam není místo pro šetření, tam se musí materiál nalejt ať se rozlije a vypadá to.

Sada trysek je v celku zbytečný řešení a v praxi se to nepoužívá. Na každej druh se používá zvlášť pistole, H na bázi, metalízu, R na lak/R na barvu, zvlášť na plnič, na WBS, nejde to kombinovat. Pokud chceš aby to fakt vypadalo, tak třeba do pistole na čirej lak nemůžeš nalít barvu. A nalít tam ještě ke všemu plnič, tak spáchám rovnou sepuku.

S tím chrastitkem ti to stříknu téměř stejně jako s normální pistolí, bude trochu rozdíl v obraze, ale rukama se to dá dohnat. Problém u těch chrastítek je ten, že jsou většinou v hliníku, a když ji rozebíraš 10x za den kvůli čištění, tak ten rozdíl vidiš hned. Další věc je povrchovka, normální pistole je chromovaná, jednak se to dobře čistí, a pak chrom nevytahuješ z kapoty jak elox, kterej se časem odděluje. To je pak radost, když v prostředku červený kapoty leží modrej nebo zelenej střep.

Ale u nějakýho strojku doma je to jedno.

Iwata je špička na airbrush, na standartní lakování Sata, všechno ostatní jsou jen napodobeniny.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 9. 2018, 12:23

K pistoli se vyjádřit neumím. Ale pokud máš 80l vzdušník, tak bych klidně šel i do toho malého a levného kompresoru za necelé 2 tisíce.
Jak často budeš stříkat? Jednou za měsíc nebo 5x denně? Pokud jen občas a nelakuješ zrovna auto, tak to i ten malý kompresor s dodatečným vzdušníkem musí dát. A je to levné, nezavazí to, snadno to naložíš třeba do auta když jdeš dělat něco ke kámošovi atd.

Pokud ti dá kompresor nějakých 130l/min a budeš k tomu mít dodatečný vzdušník 80l, tak třeba pro pistol s potřebným tlakem 4bar máš k dispozici cca 400l vzduchu jako zásobu ((24+80)*(8-4)). Tak i kdyby pistol potřebovala 200l/min a kompresor dal 130l/min, tak pořád to máš na skoro 6 minut nepřetržitého stříkání.
Na denní používání to asi není, ale podle mě pro hobby nárazovou práci v pohodě.
Mám 50l Scheppacha s podobným výkonem a taky jsem si připojil dodatečný vzdušník. Mám už ho spousty let a nemám pocit, že by mě nějak omezoval. A to jsem s ním i pískoval.
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

11. 9. 2018, 1:08

Použití je jak píšeš. Na doma a občas, spíše sporadicky. Na starém kompresoru z Tatry 111 Obrázek prorezl vzdušník - orig tlak.nádrž z náklaďáku, tak se zavařila a je klid. (Někde jsem tu četl o strachu z tlakových nádob. Jen to začalo syčet malou dírkou, žádná exploze se nekonala) Nikdo za posledních 50 let nevypouštěl kondenzát. Je tam 3fáz motor a je to poměrně tiché, ale asi málo výkonné...Takže teoreticky pokud bych pospojoval vzdušníky, co mám, dal bych možná 250L. To nafoukat nějakým mrňousem a dalo by se také stříkat? Jsem trochu v rozpacích. Zaznělo tu, že pod 500L/min to k použití moc není, ale i že s malým 133L/min s 25L vzdušníkem to "na doma" jde....
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

11. 9. 2018, 1:23

Prostě je stříkat a stříkat. Když ti ten kompresor udrží u pistole 3 atm, aby sis to mohl na pistoli zregulovat, tak proč ne. Jakmile ti tlak klesne, a ten chudák to nebude stíhat, poznáš to na průběhu, ke konci už to bude spiš omítat. A taky je žádoucí nalejt to zaráz, a nečekat na kompresor, pak to stříkáš do už naschlýho.

Když si vezmeš malou pistolku, která si stačí se 100l/min, tak to bude v pohodě, když na to hodiš pistoli co bere 500l/min, tak ti ta barva akorát nateče na boty.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Kuba68
Příspěvky: 122
Registrován: 20. 3. 2017, 8:07

11. 9. 2018, 1:42

Takže najít nějaký střed a volit ke konkrétně výkonným pistolím alespoň adekvátně výkonný kompresor? Profík to bude mít s výkonnou pistolí za chvíli, hobbík si s tím hraje 3x déle? To by mi při té frekvenci stříkání vůbec nevadilo.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 9. 2018, 1:51

Kuba68 píše: 11. 9. 2018, 1:08 Zaznělo tu, že pod 500L/min to k použití moc není, ale i že s malým 133L/min s 25L vzdušníkem to "na doma" jde....
Profíci, kteří s tím dělají několik hodin denně mají profi pohled na věc. Hobík si většinou vystačí (musí vystačit) s jednoduššími prostředky. Nebude mít doma kvůli použití 2x do roka nějaký obrovský kombajn.

Z oblasti, kde jsem doma: mám doma 3 osciloskopy, 8 logických analyzátorů, nepočítaně měřáků, laboratorních zdrojů atd. Takže když jsem doma a potřebuju něco dělat, mám kam sáhnout a čím měřit. Ale chápu, že někdo jiný je rád, že má aspoň levný multimetr z Tesca. A i s tím jednoduchým měřákem se dá udělat moc a moc práce.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

11. 9. 2018, 2:20

Ale když ti v tom měřáku dojdou baterie, tak s ním nic nenaměříš. Pro pistoli jsou baterie vzduch. Kompresor kterej dá 120, 200l pistoli neutáhne a nedoženeš to ani vzdušníkem.

Profi pohled je šroubovej kompresor, 3000l/min, sučička, za ní 1000l vzdušník.

Ono čím víc ten kompresor jede, tím vic se zahřívá, to nepotrebuješ, protože to pak kondenzuje, máš plnej vzdušnik emulze, protože ty pístový kompresory nemaj oddelovač oleje jak šroubák.

Ještě nezapomeň, že s délkou vedení klesá tlak, takže ta rezerva je na místě. Doma mám mimo jiné taky takový hobby zařízení, 450l/min a 1800l vzdušnik, je to tak na hraně. Je sice hezký, že koupí za pár tisic malej kompresorek, ale aby ho pak nešel kupovat znova.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

11. 9. 2018, 2:22

Mex píše: 11. 9. 2018, 1:51
Kuba68 píše: 11. 9. 2018, 1:08 Zaznělo tu, že pod 500L/min to k použití moc není, ale i že s malým 133L/min s 25L vzdušníkem to "na doma" jde....
Profíci, kteří s tím dělají několik hodin denně mají profi pohled na věc. Hobík si většinou vystačí (musí vystačit) s jednoduššími prostředky. Nebude mít doma kvůli použití 2x do roka nějaký obrovský kombajn.

Z oblasti, kde jsem doma: mám doma 3 osciloskopy, 8 logických analyzátorů, nepočítaně měřáků, laboratorních zdrojů atd. Takže když jsem doma a potřebuju něco dělat, mám kam sáhnout a čím měřit. Ale chápu, že někdo jiný je rád, že má aspoň levný multimetr z Tesca. A i s tím jednoduchým měřákem se dá udělat moc a moc práce.
... přesně tak. Kupujeme si nespočetně kravin, krmíme hladové manželky a jak se řekně slušně ... prostě děti... a pořádný kompresor je věc na celý život. Na fórech se donekonečna řeší chladácké olejničky na stříkaní, majitelé donekonečna píšou: "kompresory se hřejí, kompresory pouští prílis mnoho oleje, atd." a přesto lidé donekonečna páchají. Asi prostě ta naše povaha CZ. Koupím li si jednou pořádnou věc, mám do důchodu klid.
Edit: jo,jo,jo délka vedení ta mě pěkne vyškolila :-( ted už to vím
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2018, 2:26

Mex píše: 11. 9. 2018, 1:51 Profíci, kteří s tím dělají několik hodin denně mají profi pohled na věc. Hobík si většinou vystačí (musí vystačit) s jednoduššími prostředky. Nebude mít doma kvůli použití 2x do roka nějaký obrovský kombajn.
Přesně ,Petr to pěkně osvětlil ale praxe hobíka je jiná stejně jako u strojů .
Po revoluci v době dovozu aut mi stačili 3 pistole z Kovofiniše od kamarádú co tam dělali a blatníky s kapotama šli slušně přefouknout ,dneska mají. kámoši co u toho zůstali pár pistolí tak 10litrů za kus a možná i víc a na to bych se moh vy... .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“