Jakou stříkací pistoli a kompresor na menší stroje?

Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 3. 2019, 9:53

DwPetr píše: 14. 3. 2019, 9:23
A tam jde o to, že stejne jako ta kolona na kořalku, ti horkej kompresor oddělí vodu a vzduch.....
Člověče, ty snad u té kolony sedíš a zrovna z ní teče :lol: Ale předpokládám, že pod ní netopíš, ale kotel chladíš, aby byla vlhkost vzduchu nad hladinou vyšší :shock:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 3. 2019, 9:56

Na vlhkost vzduchu jsou tu jiní odborníci, mě zajímá výsledek a ty mám všude dobrý :wink: Jinak si myslím vzhledem k bydlišti, že zrovna ty víš dobře, kde přitopit, a kde přichladit. Stejně jako to, že dokud nezatopíš, není chladit co, a i to, že to chlazení trvá jen určitou dobu, dokud je co odpařovat.
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 14. 3. 2019, 10:01, celkem upraveno 1 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2019, 10:00

No ze stříkání přívěšků na krk a lavičky od souseda jsme se pěkně rozohnili ,ještě tu nebyl řešenej problém odlučování olejových par třeba pomocí aktivního uhlí a regenerace ,to by sousedově lavičce určitě pomohlo :wink: :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2019, 10:02

DwPetr píše: 14. 3. 2019, 9:56 Na vlhkost vzduchu jsou tu jiní odborníci, mě zajímá výsledek a ty mám všude dobrý :wink:
Já jsem radši když narazím na vlhkost v kalhotkách ,pak většinou bývá i dobrý výsledek :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 3. 2019, 10:05

Tak to musíš hledat jenom v létě, v nejvlhčím období v roce. Jindy to nezkoušej, to je sucho jak na sahaře.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2019, 10:11

jj v létě jsou venku kalhotky vzrušenější ,zvlášť ten pocit že nás někdo na pasece uvidí :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 3. 2019, 10:17

fmodel píše: 14. 3. 2019, 10:11 jj v létě jsou venku kalhotky vzrušenější ,zvlášť ten pocit že nás někdo na pasece uvidí :lol:
Tak tím se to vysvětluje, kluci celou dobu mluvili o ruce v kalhotkách, a já jim tady melu nesmysly o tom, jak odkaluju kompresory,, To jsi nemohl přijít dřív a rozseknout to?
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

14. 3. 2019, 10:30

jo a saharu, tu nechce nikdo :D

zas trochu zatrolím :D
...jestli chápu dobře, kompresor by se přehřívat neměl (ředí to olej, zvyšuje vlhkost, namáhá kompresor atd) ale zahřátí v rámci zdravě nastavené hysterze je dobré právě i proto, aby teplý vzduch zkondenzoval v chladném vzdušníku a uvolnila se tím vlhkost. pak se otevírá téma, jak nejlíp vzduch, který jde ze vzdušníku do pistole filtrovat a sušit jak už Petr nadhodil...
DwPetr píše: 14. 3. 2019, 10:05 Ono to v provozu vyřešíš buď chemistrem, nebo sušičkou
na sušičku nemám peníze, bohužel, jestli dám do kompresoru nějakých 15-20tis.... jak máš prosímtě řešený "chemistr"? ...silica?

- co se týká nejvhodnějšího pořadí filtrů, tak takhle dobrý?:
filtr na sání kompresoru - odlučovač kondenzátu hned za vzdušník - za odlučovač hrubý prachový filtr + případně se silicou - před pistoli odkalovací malý filtr a jemný mikro filtr na prach. + kam případně s uhlím?

- jiným způsobem (třeba něco jako tady v čase 8:00 https://www.youtube.com/watch?v=P_9WQmicyJU ) by se to dalo ještě řešit? třeba ty trubky vedoucí k pistoli ještě nějak teplotně ovlivnit a aspon částečně simulovat funkci kondenzační sušičky? něco kulišáckýho, ale funkčního, nevím...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 3. 2019, 10:50

VENCAZ píše: 14. 3. 2019, 10:30
jak máš prosímtě řešený "chemistr"? ...silica?
Chemister.jpg
Chemister 1CDF/800, 833l, pracovní teplota 80st. max. tlak 10 atm, pracovní rozsah, voda/olej/vzduch.

vejška cca 2metry, váha něco přes tunu.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 3. 2019, 11:00

DwPetr píše: 14. 3. 2019, 6:23 To víš že má ta teplota vliv, naprosto zásadní. Čím menší, tím lepší. V teplejším vzduchu nemáš víc vody, protože se ti odpaří. Takže v létě je situace podstatně lepší. V zimě, kdy je vlhkost daleko větší, jí odpaříš tím horkým kompresorem do vzdušníku.
No - kdyby sis přečetl na co reaguješ, tak bys věděl, že já jsem zpochybňoval vliv horkého kompresoru, nikoli vliv teplého nasávaného vzduchu. Což rozhodně není totéž - horkým kompresorem klidně můžu sát vzduch v mrazu a naopak.

Cituji, co jsem napsal:
... Fyzikálně bych řekl, že se tady teplota kompresoru neuplatní.
Nasávaný vzduch má nějakou vlhkost, tj. je v něm nějaké množství molekul vody. To množství se ale zahřátím o válec kompresoru nezvýší, zůstane konstantní. Jiné by to bylo, kdyby kompresor nasával už horký vzduch zvenku. V teplém vzduchu totiž bude pravděpodobně víc vlhkosti, proto v létě je kondenzátu většinou víc než v zimě...

Že má teplý vzduch vyšší schopnost obsahovat vodu jsem tam psal taky.
picom píše: 14. 3. 2019, 8:59 Pokud expanduje horký vzduch do studeného zásobníku tak ti voda zkondenzuje, sníží se vlhkost a to je dobře.
Musíš ale zajistit aby ti odtekla a aby se kapičky nestrhly proudem vzduchu do pistole.
Pokud do zásobníku proudí pouze vlažný vzduch, skoro nic ti nezkondenzuje a vzduch zůstane nasycený na vysokou relativní vlhkost.
Obávám se, že je to ještě trochu jinak. U stlačování vzduchu se uplatňuje jiný fyzikální princip. Stlačený vzduch má při stejné teplotě ve stejném objemu schopnost nést stejné množství vody. Jenže jsi stlačil hodně vzduchu do malého objemu, a tím jsi tam dostal i veškerou vodu, kterou měl předtím ve větším objemu v tom původním nestlačeném stavu.

Příklad:
Předpokládejme teď, že se teplota nemění, což platí, pokud nasávaný vzduch má stejnou teplotu jako vzdušník.
Např. 8-bar kompresor nasaje 8 litrů vzduchu o relativní vlhkosti 20%. Tím se z něho stane 1 litr vzduchu o tlaku 8bar, ale to množství vzduchu 1 litr má stále schopnost vázat jen tolik vody jako 1 litr okolního vzduchu. Takže najednou má ten vzduch relativní vlhkost 8x20=160%, takže přebytek vody nad 100% zkondenzuje na vodu ve vzdušníku.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 3. 2019, 11:31

Mex píše: 14. 3. 2019, 11:00
Předpokládejme teď, že se teplota nemění, což platí, pokud nasávaný vzduch má stejnou teplotu jako vzdušník.
Např. 8-bar kompresor nasaje 8 litrů vzduchu o relativní vlhkosti 20%. Tím se z něho stane 1 litr vzduchu o tlaku 8bar, ale to množství vzduchu 1 litr má stále schopnost vázat jen tolik vody jako 1 litr okolního vzduchu. Takže najednou má ten vzduch relativní vlhkost 8x20=160%, takže přebytek vody nad 100% zkondenzuje na vodu ve vzdušníku.
To sedí, s tím jak zvyšuješ litry, máš s něma i víc vody obsažený ve vzduchu, ale pokud bys ji chtěl i odpařovat, tak odpaříš i těch 20% samotnejch, a to teplotou. A háček je v tom, že tu teplotu tam dostaneš vždycky, jde jen o to, abys tu teplotu tam dostal co nejnižší a po co nejkratší dobu. Toho dosáhneš výkonnějším kompresorem, kterej bude umět velký objemy, protože na nafoukání objemu vzduchu, kterej je danej nádobou a tlakáčem, mu bude stačit kratší doba. Takže teplotu co generuje kompresor zpochybňovat nemůžeš.

A to je celý, nic víc. Pokud k tomu použiješ další zařízení na úpravu, tak tě to nemusí tolik trápit, koupiš sušičku, dáš pořádný výstupní filtry, taková jetá sušička řekněme 30+30 filtr, pohoda...

A při tomhle jde vidět ten rozdíl, kdy použiješ malej kompresor, kterej jede a topí nonstop, nebo velkej, kterej zapne jednou za den na 5 minut. Reálně to vidíš, když pak večer po těhle dvou různejch cyklech povolíš odkalovák, a tlak na nádržích je stejnej, protože mám talkovej spínač na chemistru. I na samostatnejch kompresorech mám stopku na 6, víc je stejně k hovnu, akorát to ten jednostupeň zbytečně zatěžuje, neuměrně stoupá doba s každou atmosférou, než ji dosáhne.

Klidně bych mohl jít nahodit malej kompresor, a ukázat vám proti papíru, co to dělá, když na určitejch litrech 2-4x po sobě natlakuje a to už na něm neudržíš ruku, a pak to samý udělat za ten stejnej vyfoukanej objem vzduchu třeba z Kaesera. Teď by to šlo, je jaro, absolutní sucho jak na sahaře, v létě to nebude mít cenu, to je vlhkost jako prase, to by zkreslovalo. Víc už k tomu ne mám co říct. Za ten zbytečnej čas, jsem mohl udělat to šnekový kolo, bylo by to prospěšnější, než se dohadovat o věcech, který mi reálně procházej rukama, a obhajuju je před lidma, který teoreticky počítají koeficienty a statistiky meteorologickýho ústavu. Je to stejný jak když se chceš podívat na počasí, a místo kouknutí z otevřenýho okna koukneš na počasí na netu.

Na závěr trochu špatného humoru, jinej ani neumím

mamí, proč umřely ty rybičky?
-Protože měly málo vodičky
oni se tam už nevešly?
-Ne neměly vzduch
a kam se ta voda ztratila?
-Vzalo si ji sluníčko do nebíčka
a co s ní to sluníčko dělá?
-Dává ji do mráčků
a co s ní pak dělají ty mráčky?
-Jednou za čas ji zase vyprší dolů na zem
a co se děje s tou vodou, když je všude na zemi?
-Zase si ji vezme sluníčko
a to nenechá ani stromečkům a travičce?
-Nenechá, vezme si do nebíčka všechnu
a neuschnou ty stromečky a travička?
-Uschnou
a proč?
-Protože nemají vodu, všechnu si vzalo sluníčko nahoru
a to už žádná nezbyla?
- Ne, zbytek sežral tatínkuj kompresor…
a to je tý vody ve vzduchu tak málo?
-Ne, jenom na jaře, v zimě, a na podzim
a co v létě?
-V létě je jí naopak nejvíc
jak to, v létě přece sluníčko svítí nejvíc a na jaře, na podzim a v zimě prší a sněží?
- To nevadí, psali to na internetu

:wink:
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

14. 3. 2019, 2:53

o kolik mín nebo víc by vzduch ve vzdušníku kondenzoval, kdyby kompresor nasával chlazený vzduch? vzduch by byl natolik chladný, že i po tom, co by se snad možná o něco ohřál o kompresor, by byla jeho teplota stále nižší nebo případně stejná jako teplota vzdušníku. co by se stalo? - předpokládám, že kondenzace by byla minimální a říkám si teda, jestli by nebylo dobrý chladit a sušit už vzduch na vstupu do kompresoru a tím se tak vyhnout velké kondenzaci v systému... nebo tam alespon předřadit sací filtr s nějakou tou silicou. co myslíte? kravina? :D

s tímhle by mi někdo prosím ještě mohl v základu poradit? :oops:
VENCAZ píše: 14. 3. 2019, 10:30 - co se týká nejvhodnějšího pořadí filtrů, tak takhle dobrý?:
filtr na sání kompresoru - odlučovač kondenzátu hned za vzdušník - za odlučovač hrubý prachový filtr + případně se silicou - před pistoli odkalovací malý filtr a jemný mikro filtr na prach. + kam případně s uhlím?

- jiným způsobem (třeba něco jako tady v čase 8:00 https://www.youtube.com/watch?v=P_9WQmicyJU ) by se dala kondenzace v hadici před pistolí ještě řešit? třeba ty trubky vedoucí k pistoli ještě chladit a aspon částečně simulovat funkci kondenzační sušičky? něco kulišáckýho, ale funkčního, nevím...
- s tímhle by mi někdo prosím ještě mohl v základu poradit? :oops:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 3. 2019, 3:35

Fyzika je starší dáma, která má hodně stabilní názory a nechce se nechat přesvědčit, aby je změnila.
Jsou někteří extrémně chytří lidé, kteří její názory umí změnit. Ti se pak shromažďují do různých spolků, říkají si Strana zelených a podobně.
Někdy je dobré si od ní nechat poradit (od Fyziky, ne od Zelených).
Některé její názory jsem se tady snažil napsat, ale asi to nepadlo na úrodnou půdu.

Proč se bráníš kondenzaci ve vzdušníku? Čím víc vody ti tam zkondenzuje a ty ji vypustíš, o to míň vody bude výsledném vzduchu.
Nebo ani v tomhle té paní Fyzice nevěříš?
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 3. 2019, 3:52

Zkus si to v praxi :wink:

Já se nesnažím měnit zákony fyziky, to ty si je špatně vykládáš ve vztahu k zařízení o kterým je řeč. Se vzduchem dělám na nějaký úrovni 20 let.

Ideálně když si svůj výklad a teorii ověříš v praxi, a to nejlíp tak, když k tomu domělýmu skvělýmu stavu plnýmu vody napíchneš vzduchový nářadí, třeba brusku za 15k, nebo tím můžeš někomu zalakovat kapotu na Corvetu. Pak pochopíš co ti tady říkám, a můžeš si před to dát filtr jakej chceš, půjde to do háje.

Každá voda ve vzdušníku je špatně, a čím víc, tím hůř pro všechno, co je za vzdušníkem. Zapomeň na to, že ta voda v tom vzdušníku sedí na dně a čeká až ji vypustíš.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2019, 4:17

Mex píše: 14. 3. 2019, 3:35

Proč se bráníš kondenzaci ve vzdušníku? Čím víc vody ti tam zkondenzuje a ty ji vypustíš, o to míň vody bude výsledném vzduchu.
Nebo ani v tomhle té paní Fyzice nevěříš?
Čím víc ti kondenzuje ve vzdušníku tím větší je šance že ti větší kapky vody vlítnou do hadic,to pak bys musel použít třeba vymrazování nebo jak se ty krávoviny jmenujou atd .Prostě když si chceš občas něco stříknout neměl by kompresor a ty dalši srajdy stát víc než rodinný dům :wink: Ono je pak komický když vidíš kluka kterej s bau kompresorem stříkne blatník líp než profík z německý lakovny :D
Jinak nevěřím ani fyzice a už vůbec ne kvantový ,jen si vzpomeň jak dopadli ti co věřili soudruhům ,dnes se musí trápit ve vládě a na ministerstvech :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“