Vliv eloxu na tepelnou vodivost

Odpovědět
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

12. 5. 2021, 2:33

Zdravím a prosím o radu

Pro plechové výhřevné police zvažuji materiál s lepší tepelnou vodivostí. Plech bude ve styku s vlhkostí a dlouhodobě vystaven teplotním rozdílům od cca -40°C do +45°C, i proto tedy zvažuji eloxovaný hliník (vzhled eloxu nehraje roli) nebo potavinářskou nerez AISI 304 1.4301.

Lze přibližně říci, které řešení by mohlo vyjít z hlediska tepelné vodivosti (možná i ceny) jako vhodnější řešení? Tj. kolikrát se kvůli eloxu sníží tepelená vodivost hliníkové slitiny?

...četl jsem, že potravinářská ocel má tepelnou vodivost 16,2 W/m*K, hliník bez eloxu dle konkr. slitiny cca 130 - 230 W/m.K. Tepelná vodivost vrstvy eloxu se může pohybovat dle její tlouštky od 12 do 38 W/m-K, čímž se tepelná vodivost hliníku klidně 10x sníží.
....přenos tepla sáláním by se asi s eloxem díky zdrsnění povrchu mohl zlěpšit, nicméně potřebuju teplo přenášet vedením a kolmo - na hliníkovém plechu ze spodní strany bude nalepena plochá výhřevná silikonová podložka, potřebuju vézt teplo kolmo skrz plech, na kterém se bude z vrchní strany ohřívat další materiál.
...z praktického hlediska je elox krok navíc, který se u oceli dělat nemusí, ale ocel sama o sobě je dražší a těžší.

díky za jakékoli podněty :wink:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 5. 2021, 3:45

A bral jsi v úvahu to, že eloxu bude jen tenoučká vrstvička, kdežto nerez bude tepelnou "brzdou" v celém objemu?
Hliníkové chladiče se běžně eloxují.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

12. 5. 2021, 3:48

Presne tak, stačí sa pozrieť do počítača, všetky chladiče sú tam eloxované. Takže na celkový tepelný odpor to asi až taký zásadný vplyv nemá.
Tos C45-2000
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

12. 5. 2021, 4:30

plně v úvahu jsem to nebral - dobrá připomínka, díky :wink: ...může to být plech tlustý 1 možná max 1,5mm
o tom eloxu chladičů právě vím, říkal jsem si, že tam třeba bude na pozadí ještě vícero proměnných, dle kterých se výrobci rozhodují o volbě materiálu. elox je zatím pro mě favorit, nicméně i díky tenké vrstvě eloxu ta vodivost plechu půjde dolu a zajímalo by mě právě o kolik - tipnuli byste si? :) může to být i 10x nižší při mini vrstvičce? - nepodařilo se mi to nikde dohledat a potvrdit, natož potom ve vztahu ke konkr. tloušťce vrstvy eloxu, mám jen ty udaje tep.vodivostí.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 5. 2021, 4:34

Jen tip - o nějaká (nevelká) procenta.
Určitě ne 10x, jak píšeš.

Pokud máš kousek eloxovaného plechu, regulovatelný zdroj, pár výkonových odporů a nějaký teploměr, tak celkem snadno změřitelné.
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

12. 5. 2021, 8:06

A co si pamatuji, tak se chladice cerne eloxovali na cerno prave proto, aby se zvysila emisivita a salani tepla a tim i jejich chladici ucinek. Chladice pak byly eloxovane i v miste styku se soucastkou, tak bych nerekl, ze elox bude mit velke ztraty. To by se z chladice v miste styku elox odstranoval
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

12. 5. 2021, 9:18

VENCAZ píše: 12. 5. 2021, 2:33 Zdravím a prosím o radu

Pro plechové výhřevné police zvažuji materiál s lepší tepelnou vodivostí. Plech bude ve styku s vlhkostí a dlouhodobě vystaven teplotním rozdílům od cca -40°C do +45°C, i proto tedy zvažuji eloxovaný hliník (vzhled eloxu nehraje roli) nebo potavinářskou nerez AISI 304 1.4301.

Lze přibližně říci, které řešení by mohlo vyjít z hlediska tepelné vodivosti (možná i ceny) jako vhodnější řešení? Tj. kolikrát se kvůli eloxu sníží tepelená vodivost hliníkové slitiny?

...četl jsem, že potravinářská ocel má tepelnou vodivost 16,2 W/m*K, hliník bez eloxu dle konkr. slitiny cca 130 - 230 W/m.K. Tepelná vodivost vrstvy eloxu se může pohybovat dle její tlouštky od 12 do 38 W/m-K, čímž se tepelná vodivost hliníku klidně 10x sníží.
....přenos tepla sáláním by se asi s eloxem díky zdrsnění povrchu mohl zlěpšit, nicméně potřebuju teplo přenášet vedením a kolmo - na hliníkovém plechu ze spodní strany bude nalepena plochá výhřevná silikonová podložka, potřebuju vézt teplo kolmo skrz plech, na kterém se bude z vrchní strany ohřívat další materiál.
...z praktického hlediska je elox krok navíc, který se u oceli dělat nemusí, ale ocel sama o sobě je dražší a těžší.

díky za jakékoli podněty :wink:
Proč to vůbec chceš eloxovat? Elox se u chladiče dává kvůli zvýšení (podstatnému) vyzařovací plochy a také aby se to dalo načernit. Pokud na to chceš lepit silikon pak nemá elox smysl. On se ten hliník samozřejmě pokryje tenounkovou vrstvičkou oxidu sám. Je to jen pár mikronů. Na tepelnou vodivost to praktický vliv nemá.
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

13. 5. 2021, 11:04

plech bude konstantně ve styku s vlhkostí, párou a potravinami a navíc při velkých teplotních rozdílech - musím plech "chránit celý", silikon bude jen z jedné strany plechu. Tak proto zvažuju elox nebo nerez a elox teda asi vychází jako vítěz, pokud jde o tu tepelnou vodivost.
říkám si jen, jak na eloxu bude silikon držet (možná to nejdřív opískuju) - pokud vím, silikony obecně nejdou dobře lepit k jinému materiálu, jen samy k sobě a na kovu to tak bude držet spíš jen adhezí.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

13. 5. 2021, 8:30

Elox + vlhkost + potraviny nejde dohromady. Za pár měsíců to budeš mít sežraný.
Silikon drží na všem velmi dobře a je obtížné jej nějak odstranit. Marně hledám silikon který půjde použít jako těsnění a v případě potřeby lehce sloupnout z nerezového plechu
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

14. 5. 2021, 1:37

picom píše: 13. 5. 2021, 8:30 Elox + vlhkost + potraviny nejde dohromady. Za pár měsíců to budeš mít sežraný.
Silikon drží na všem velmi dobře a je obtížné jej nějak odstranit. Marně hledám silikon který půjde použít jako těsnění a v případě potřeby lehce sloupnout z nerezového plechu
takže by jsi šel do nerezu, přestože je s tepelnou kapacitou o dost níž? dodavatelé mi nabízeli např. hliník ENAW5005H14 jako vhodnou volbu právě pro elox a následně pro potraviny a vlhkost...

no nejspíš to nebude ončo (nevím jak a co potřebuješ těsnit), ale tohle jsem dostal doporučeno mj i právě kvůli tomu, že jde dobře odlepovat, nicméně ještě jsem to nezkoušel :) https://www.lucebni.cz/cs/lukopren-n/47 ... or_pipeta
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

26. 5. 2021, 8:44

Nominální tloušťka eloxu je 0,01 - 0,02mm - to pro úvahy o tepelné vodivosti celku. Mnohem větší význam má drsnost a rovinnost opracovaného povrchu v místě kontaktního přenosu tepla.

Adheze silikonu na elox po aktivaci povrchu siloxanem bez problémů (Primer N u Lučebních Kolín). Mechanickou předúpravou jedině před eloxováním (a výslovně zakázat dlouhé moření).

Samopasivace v korozivně agresivním prostředí je stejná blbost, jako prohlásit že liška na obyčejné konstrukční oceli je sebekonzervační.

Apropos, ta potravinářská nerez je taky potřeba pasivovat mořením než jde do provozu, obzvlášť pokud bude někde jakýkoli svár.
picom píše: 13. 5. 2021, 8:30 Elox + vlhkost + potraviny nejde dohromady. Za pár měsíců to budeš mít sežraný.
Silikon drží na všem velmi dobře a je obtížné jej nějak odstranit. Marně hledám silikon který půjde použít jako těsnění a v případě potřeby lehce sloupnout z nerezového plechu
V tom případě doporučuju vyměnit galvanovnu, nebo se víc zajímat z jakého materiálu to bylo a co s tím vlastně dělali.

Na rozebiratelné těsnění je potřeba alespoň jednu stranu spoje namatlat separátorem (parafinová disperze).
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“