Povrchová úprava ocel. dílů v barvě kovu

Odpovědět
LukS
Příspěvky: 86
Registrován: 12. 12. 2016, 10:49

21. 12. 2021, 9:08

Co se používá na protikorozní ochranu u ocelových nebo litinových dílů, které mají zůstat v barvě kovu?
Zajímá mě co se osvědčilo, zejména u leštěných ploch, na které se často sahá rukama. Jako kličky, ruční ovládací kola, apod.
Vím, že existují různé vosky nebo laky (zaponový lak), ale nemám nic takového odzkoušené. Díky.
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

21. 12. 2021, 8:18

Mikrovosky mají nižší životnost než laky , ale zase se dají poškozená místa snadněji znovu přeleštit a narozdíl nevypadají tak uměle. Často jsem používal Sidol,dnes Sitol /Roztoky u Křivoklátu/ na přeleštění.Dobrá byla vata Ferron /Severochema už nevyrábí/ Zapon je v podstatě nitrolak, čili umýt nitroředidlem a znovu , speciálně kliky a prsteny - problém/věčně rýhy a drbance/. Z novější chemie docela dobře funguje Axapur /uretanizovaný alkyd/ ve variantě na kov/dvousložka/ v případě poškození jde ale o dost hůř dolu.Víc zkušeností s tím nemám.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

22. 12. 2021, 7:49

Ahojte,
tá Ferron vata v pixli bola naozaj perfektná. Smredela ako vata s konkorom a čistila fantasticky.
Neviete niekto o rovnako dobrej náhrade?
Obávam sa, že na dlhodobejšiu ochranu kľučiek a stupníc vo farbe kovu dodnes deň nikto nevymyslel nič lepšie ako chróm .

Keď tu padla zmienka o mikrovoskoch, pozrel som web a našiel tento prípravok:
https://hg.eu/sk/vyrobky/hg-politura-na-kovy

Firma HG má síce drahé, ale čo viem veľmi kvalitné produkty. Nemáte zrovna s touto politúrou nejaké skúsenosti?

Ešte mi do oka padlo toto:
https://www.nano-concept.sk/ochrana-na- ... el-100-ml/

Nano, moderné, drahé ako čert, ale ak by sa to skladovaním nekazilo, pri mojej spotrebe by mi to na stroje vydržalo naveky. Ak dakto má referenciu či funguje, budem rád ak sa podelí.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

23. 12. 2021, 8:39

Přímá náhrada není , ale v složení byl strojní olej , hadrovina ,čpavek/ten je i v sitolu/ a zbytek nechtěli prozradit. Je to škoda , spousta lidí pak napere rytý štítky na filcák s pastou a detaily mizí.
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

23. 12. 2021, 8:59

Do olejů použitých na konzervaci ploch je dobré přidat INDAKOR // inhibitor koroze //.

Oleje které mají v názvu konzervaci bývaly dobré, ale už je to ošizené jako všechno.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2021, 9:59

Docela snadné a funkční je bezproudé niklování, nebo pro větší antikorozní odolnost bezproudé Ni-Zn, pokud to má být tvrdší povlak, tak Ni-Co, Ni-Mo, Ni-W. Na nějakou organiku bych se vykašlal, to nemá dlouhou životnost.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 12. 2021, 12:14

QNX píše: 23. 12. 2021, 9:59 Docela snadné a funkční je bezproudé niklování, nebo pro větší antikorozní odolnost bezproudé Ni-Zn, pokud to má být tvrdší povlak, tak Ni-Co, Ni-Mo, Ni-W. Na nějakou organiku bych se vykašlal, to nemá dlouhou životnost.
A existujú na to priamo roztoky na samodomo aplikáciu (okrem niklu, ten viem že je), alebo jedine v galvanizovni?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

24. 12. 2021, 9:12

QNX píše: 23. 12. 2021, 9:59 Docela snadné a funkční je bezproudé niklování, nebo pro větší antikorozní odolnost bezproudé Ni-Zn, pokud to má být tvrdší povlak, tak Ni-Co, Ni-Mo, Ni-W. Na nějakou organiku bych se vykašlal, to nemá dlouhou životnost.
To je pravda , ale záleží na situaci. S naniklovanou klikou tě památkáři nepochválí.
K těm roztokům - zkus Funchem a Pragochemu, řada těch věcí je už jen na živnosťák + další papíry.Nikl jde doma docela dobře. Pokud se tomu nechceš věnovat fakt dlouhodobě nebo tě to prostě baví /a vrazit do toho peníze/ je lepší možnost ta galvanovna.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2021, 7:33

zverodoktor: Když to potřebuju, tak si lázně sám připravím ze základních chemikálií. Tohle nemá smysl kupovat. Jednak to asi moc sehnat nepůjde a když to sehnat půjde, tak to bude stát 10x víc, než vlastní lázeň z chemikálií. Receptur je popsaných ohromné množství v patentech, tak si stačí vybrat něco rozumného (nepouštět se do žádných extrémů. které sice jsou patentované, ale ve skutečnosti nemusí fungovat).
Radu78: Pro památkáře jsem nedělal, ale niklované kličky a kolečka, to už se používá hodně dlouho.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 12. 2021, 9:45

QNX:
Doma som už čo to pokovil a docela úspešne (galvanické striebro, meď, galvanoplastika, chemický nikel vrátane čierneho). Kedysi som sem aj dakde zavesil receptár na bezprúde pokovovanie. Nikel ide naozaj slušne a spoľahlivo, používal som alkalický kúpeľ. Samotný kúpel na pokovovanie nieje až taký problém, skôr horšia sa mi zdala úprava povrchu pred samotným pokovovaním (odmasťovanie, opalovanie) kde najmä na farebné kovy sa musia používať pomerne koncentrované zmesi anorganických kyselín vrátane dusičnej. A to mať niekde v dielni sa rovná zhrdzaveniu baráku.
V práci mám laboratórium s digestorom, tak je to pre mňa predsalen jednoduchšie.
Každopádne ma zaujali tie kombinované niklové povlaky, ak s tým máš nejaké konkrétne skúsenosti z domáceho pokovovania, bol by som ti vďačný za viac informácii.
Potrebujem to raz za čas, takže asi galvanizovňa je najjednoduchšia cesta.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2021, 6:31

zverodoktor: Základ těch lázní je stejný jako pro bezproudé niklování ( používám receptury s fosfornanem sodným a glycinem), rozdíl je jen v přídavku vhodných solí dalších kovů. Už delší dobu jsem to nedělal, tak bych musel hledat konkrétní receptury, ale přidává se tam třeba molybdenan amonný, vanadičnan sodný, wolframan sodný, síran zinečnatý, síran kobaltnatý, Mo, V, W, Co, Zn se z těch lázní nedají vyloučit samostatně, ale pokud je to jen pár procent a většina je nikl, tak to funguje dobře. Zatím jsem si s tím moc nehrál, zkoušel jsem jen lázně s molybdenanem amonným a wolframanem sodným (protože těch mám dost), bohužel, žádné měření vlastností jsem neprováděl, tam se spoléhám jen na informace uvedené v patentech.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 12. 2021, 8:46

Veľmi zaujímavé. Fosfornanové kúpele som použil aj ja. Ak máš nejaké vyskúšané kúpele a receptúry v digitálnej podobe, budem vďačný.
Akú prípravu povrchu si používal? pokovoval si železo, či farebné kovy? Rád by som sa vyhol zmesiam silných anorganických kyselín, ale to asi nieje ani dnes celkom možné bez toho, aby adhézia vrstvy nezačala byť problém.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“