Leštící kotouč

Odpovědět
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

11. 2. 2023, 11:02

Mám takový dotaz. Chtěl bych si pořídit nějaký leštící kotouč. Na ruzných videích se mně líbí, jak lze krásně vyleštit třeba hlavičky šroubů různé jiné plochy. Nemáte někdo zkušenost s těmito hadřenými kotouči? Jsou různé materiály tkaniny, nevím co vybrat. Vyhovoval by mně tak průměr 100mm. Vrazil bych ho do brusky. Díky
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 2. 2023, 11:13

na počáteční leštění je dobrý gumový kotouč s brusivem , pak použít filcák a na finál můžeš hadrák , ale lesklý povrch uděláš většinou i tím filcákem - samozřejmě vhodnou pastu k tomu .
filcák třeba : https://eshop.aldivex.cz/filcove-3/filc ... &utm_term=
pastu používám zelenou : https://eshop.aldivex.cz/lestici-pasty/ ... e--zelena/
gumáky jsme braly z Dentie ale ty asi skončily tady malé na bazaru : https://www.sbazar.cz/Sochur/detail/194 ... cky-dentia
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

11. 2. 2023, 1:21

tak jak bylo receno..

nejlepe zbrousit na prijatelnou hrubost (min 320)..at lamelovymi nebo gumovymi v brusivu..
pote se pouziva filcovy kotouc..na ktery se nanasi pasta -brousici .lestici,superfinisovaci...ale staci i obyc zelena..pak na dolesteni se prelizne na hadrovam (bavlna)kotouci ktery sjednoti povrch..
nebo je mozne pouzit i hadrovy kotouc -hedvabi ..(ale cenove asi mimo)..
hlavne pozor na hadrovy kotouc s priměsi plastickych slozek ,ktere se muzou pripekat a delat neplechu -proto se pouzivaji klasicke bavlnene....atd
samozrejmne obcas prejet kotouc necim ostrym aby se odstranil stary nanos pasty..

na sroubky ti staci ..kus filcoveho kotouce a zelena pasta..(staci trojka)
josef109
Příspěvky: 597
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

11. 2. 2023, 5:28

S dovolením se přidám s dotazem - existuje nějaká optimální "řezná rychlost" pro takové kotouče? Našel jsem v zásobách hadrák s průměrem cca 400mm, a bojím se ho použít :D Určité zkušenosti s leštěním mám, ale tady už tápu... Díky :)
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

11. 2. 2023, 6:44

josef109 píše: 11. 2. 2023, 5:28 S dovolením se přidám s dotazem - existuje nějaká optimální "řezná rychlost" pro takové kotouče? Našel jsem v zásobách hadrák s průměrem cca 400mm, a bojím se ho použít :D Určité zkušenosti s leštěním mám, ale tady už tápu... Díky :)
Na to není jediná odpověď. Někdy se hodí vyšší otáčky, kdy hadrák "ztuhne" vlivem odstředivé síly. Někdy potřebuješ aby hadrák byl měkký a dobře se "protáhl" nějakými kouty. Existují i provázkové kotouče.

Na 400 kotouč max 1400 ot a taky na to už musí být bruska.

Je dobré si uvědomit, že pokud kotouč použiješ třeba na hrubé leštění pastou 600, už ho nikdy nemůžeš použít na třeba 2000, protože to hrubší brusivo z něho už nikdo nedostane. Profesionální "leštiči" mají oddělené místnosti na hrubé, jemné a "hluboké" leštění a dokonce se převlékají, když jdou do "jemnějšího".

Když třeba chceš leštit ploché hlavy šroubů, použiješ filcák, protože hadrák by ti "sežral" hrany, což je u retro věcí špatně. Když chceš leštit půlkulaté hlavy dáš si šroubek do ruční vrtačky a točíš s ním. Lepší je si do filcáku "orovnat" radius. Pokud děláš nové šrouby tak vyleštit a pak teprve řezat nutu, abys neměl ožrané hrany. Pokud opravuješ staré šrouby, tak tvrdší filcák a netlačit.

Pokud nemáš fakt dobré odsávání - vezmi si respirátor !!! Když si vezmeš jen roušku, tak uvidíš // v zrcadle // jak málo chrání oproti respirátoru. A sundat opěrky a zarážky !!! Jinak přijdeš o ruce.
david.2
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

24. 3. 2023, 10:07

Vyleštíš na čemkoli,důležité je předchozí broušení-lamelák,lepený filc,nebo různé brusné kompozitní kotouče od známých značek(většinou velmi drahé)
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 3. 2023, 10:31

Na občasné leštenie drobných vecí používam často filc a jemnejšiu diamantovú pastu (5-10u). Berie tak rýchlo, že obvykle stačí predmetom trochu pobehať po filci. Ak treba väčší lesk, môžeš použiť pastu ešte jemnejšiu, alebo klasika silichróm. Na nečlenité plochy, alebo kde treba zachovať hranku môžeš pastu naniesť miesto filcu aj na laťku z mäkkého dreva, mám ich odložených niekoľko označených fixou podľa zrnitosti na ktorú ich používam.
Tie diapasty mám z aliexpresu. Sú lacné, predávajú sa v sade zrnitostí. O ich kvalite si nerobím ilúzie, ale na tento účel sú fajn.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“