Broušení nerezových plechů

Odpovědět
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2012, 9:33

Potřeboval bych vybrousit nerezové plechy (roviny, válcové plochy, klenutá dna) do nějaké dekorativní úpravy. Docela by se mi hodila taková tak povrchová úprava, která se skládá z překrývajících se vybroušených koleček (ve výsledku jsou to měsíčky, jako například na mlékárenských cisternách). Rozložení těch koleček bych asi vyřešil programem a CNCčkem, ale vůbec netuším jaký brusný nástroj se na to používá a kde by se dal sehnat. Poradíte?
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

11. 11. 2012, 9:42

Zkus hledat výrazy jako mramorování , penízkování, grošování , kroužkování , dá se použít např. tohle http://shop.brustech.cz/elasticka-brusna-teliska/" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2012, 10:00

Díky, nevěděl jsem jak se ta povrchová úprava jmenuje a to se pak blbě hledá. Teď už něco najdu.
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

11. 11. 2012, 10:19

Akorát nevím jak na ta klenutá dna,já znám jenom ten postup,že nejdřív plech a pak se z toho tvoří. Snad se tu najde nějaký praktik cisternář,který poradí.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2012, 10:43

QNX píše:Potřeboval bych vybrousit nerezové plechy (roviny, válcové plochy, klenutá dna) do nějaké dekorativní úpravy. Docela by se mi hodila taková tak povrchová úprava, která se skládá z překrývajících se vybroušených koleček (ve výsledku jsou to měsíčky, jako například na mlékárenských cisternách). Rozložení těch koleček bych asi vyřešil programem a CNCčkem, ale vůbec netuším jaký brusný nástroj se na to používá a kde by se dal sehnat. Poradíte?

Ahoj
ty kolečka na nerezi se dělávali bukovým kolečkem na stopce ve vrtačce na leštěný nerezový plech s brusnou pastou :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2012, 11:22

Potřebuju nějaký pružný nástroj, aby mi v tom CNCčku vykompenzoval nerovnosti. Doufám, že pak bych mohl udělat i program na to klenuté dno a drobné nepřesnosti v řádu mm by mi vyřešila pružnost nástroje. Nepotřebuju tak přesně ohraničená kolečka, může to být i "rozostřené". Dělal bych to jenom na 3osém cnc, tak počítám i s určitou deformací vzoru podle sklonu tvarových ploch, to mi také nevadí. Nebo na těch klenutých dnech naprogramuju kruhové dráhy a budou rýhy dokola a bez šupinového vzoru, to by také vyhovovalo. Prostě ten povrch potřebuju nějak sjednotit a to v ruce nedokážu.

Co třeba tohle:
Obrázek
Naposledy upravil(a) QNX dne 11. 11. 2012, 11:30, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2012, 11:24

Tá úprava sa "spisovne" volá perlée alebo perláge (perláž), používam na povrchovú úpravu hodinových strojov. Na mosadz, meď a alpaku stačí použiť tvrdšiu drevenú tyčku a materiál natrieť brúsnou pastou, ja dávam krém - leštidlo na nerez. Na nerezovom a ocelovom povrchu je najlepší výsledok s takým mäkším brúsnym špalíkom, materiál sa volá myslím Cratex. Vtedy ale treba počítať s postupným skracovaním tej brúsnej tyčky, aby "mesiačiky" boli rovnaké. Čas brúsenia mám 2 sekundy na kolečko.
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2012, 6:54

jde to ruznejma brusnejma houbama a jinejma vecma, jen vymysli jak to upnout do vretena
dokonce to jde rucne vrtackou ale uz to neni tak pravidelny
kdysi jsem pouzil kus kulatiny ve vretenu a mezi ni a plech jsem dal brusne rouno co se pouziva napr. na to kdyz se cisti pred pajenim topenarska med
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2012, 7:55

robokop: tu topenářskou brusnou houbičku jsem už zkoušel, ale byla málo agresivní. Dělám repasování+úpravu starého nerezového zařízení a jsou tam různé škrábance a rezavé mapy, není to už pěkně čistý materiál. Proto potřebuju něco trochu agresivnějšího i když je mi jasné, že jako nové to už stejně nebude (ale lepší než to staré olezlé to být musí). Některá místa jsou docela brutální. To zařízení pochází z dob, kdy nerez ještě byla na příděl a tak to konstruktér občas řešil použitím rezového materiálu. Je opravdu zajímavé co udělá černá závitová mufna přivařená na nerezový kotel a když se do ní ještě našroubuje měděná trubička :cry: Nebo co na nerezovém plechu udělají spoje z černých šroubů po desítkách let ve vhkém prostředí. Budu na to muset sáhnout svářečkou, bruskou, kladivem ......... a pak to nějak (trochu) zamaskavat tou povrchovkou.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2012, 8:00

oni jsou ruzny ty houbicky zkus abrasiv.cz nebo jak se jmenuji
jsou na to zarizeny
pravdepodobne budou mit nastroj primo na tuhle povrchovku v kombinaci na nerez
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“