prebrusovanie lože sústruhu

Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

1. 2. 2013, 6:38

miso 4x4 píše:.
K tym lozam len tolko ze jasne aby bolo vedenie pre konika a suportu perfektne rovnobezne a vyvazene,ale nieje to uplna rovina,pretoze loze sa pri bruseni presponovavaju ,aby bol v strede bachor podla dlzky stovka,dve .
A na to jsi přišel kde? A v které rovině by to mělo být? Už jsme přebrousili jakési to lože, ale ještě to po nás nikdo nechtěl. A ne, že bychom neuměli udělat oblouk i bez prošponování.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

1. 2. 2013, 7:59

To s tím břichem při broušení (o kterém jsem taky neslyšel) ve mě vyprovokovalo otázku:
Jakou deformaci lože může vyvolat položení suportu (není to nezanetbatelná hmotnost) např. řekněme u té SV18R (dejme tomu u třímetrového tj. tuším 1250 mezi hroty)?
Nebo u jakéhokoli jiného podobné konstrukce.
Nemá s tím někdo zkušenosti (neměřil to někdo)?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

1. 2. 2013, 12:40

Určitě se to prohne, ale není to vůbec relevantní se tím zabývat. Když zabereš pořádnuo šponu, tak to lože dostane daleko větší knedlík, než je statická váha suportových saní. Kdo pochybuje, tak si spočítejte, pokud se mi změní poloha nože o 0,2 mm na průměru 4 mm mimo střed, tak mi to dělá necelé 0,02 mm na průměru a to už se vyplatí.... Tak křivé lože jde snad poznat i od oka... Takže vodorvná rovina je poměrně benevolentní na nějaké dvě tři stovečky rovinnosti a při tom se velmi dobře měří. Horší je to se svislou rovinou, ta musí co nejlépe běžet s osou vřetene a být v co nejlepší přímosti, protože ta ovlivňuje zásadně přesnost delších válcových ploch.
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

1. 2. 2013, 4:00

To presponovanie asi blbost nebude,lebo chlapik ktory tu brusi taketo veci to tak robi.A hovoril mi to aj jeden majster co robil na generalkach.
sústruh,frézka,vŕtačka
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 2. 2013, 10:21

Tak je při tom nechej.... Já se pohybuju okolo GO a následně broušení okolo 20ti let a nic takového nikdo nikdy nechtěl. Jen jim dej příklad toho přepočtu změny nože vůči středu a následného vlivu na průměr obrobku. Na to stačí Pythagoras ze základní školy. Je hodně teorií, ale jakmile dojde na počty, tak někteří "teoretici" začnou vykřikovat, že to tak prostě musí být, ale argument nikde. Asi se jim jen nechce počítat, nebo přiznat, že to sčotnout ani neumí...
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

2. 2. 2013, 10:50

Lenze mozno to az taka blbost neni.Z vlastnej skusenosti co som zaskrabaval suporty tak na vsetkych boli mierne prehnute
vedenia priecneho suportu.Bol tam bachor akoby suportova skryna to prehla unavou materialu ,alebo tak.Proste od prizmoveho vedenia pozdlzneho, rybyna klesa dole a vzhladom na opotrebenie by mala byt v strede skor jama,lebo tam sa najcastejsie
priecny suport pohibuje.Najlepsie to vidiet tam kde bolo vedenie skrabane a pred GO je poznat stopo sabru len na krajoch
a stred je vyhladeny ,ale po prilozeni pravitka je to rovne. Aspon na tych 4-och co som robil to tak bolo.
Preto myslim ze ked sa tie loze prebrusia ako hovorim,mozno ta masina nerobi presne na 0,00001mm,ale robi v tolerancii
dajme tomu do minusu,po case ,ked sa opotrebuje ,sadne ,prehne alebo neviem co ,tak robi v nule a potom sa to zase opotrebenim zhorsuje do plusu.Tot mozno trepem,ale mozno s tym niekto pocita.
Ved ani vretennik nejde presne s osou sani,ale mierne stupa a ide smerom k sebe.Tak isto aj konik.Lebo je tam pocitane s odtlacenim obrabaneho materialu a v protokole presnosti ma byt skusobny kus letmo upnuty do univerzalky a pretoceny bud valcovity ,alebo smerom k vretenu hrubsi.
sústruh,frézka,vŕtačka
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2013, 1:05

No já se teda tak nějak držel těchto hodnot, které jsou na obrázcích, konkrétně u tohoto metrového, poměrně tuhého lože se bavit o nějakém prohnutí je asi blbost, čímž nevylučuju, že u nějaký dvanáctimetrový krávy to někdo možná řeší, i když při takových rozměrech se už asi nedá mluvit v řádu jedné, dvou setin :)
geometrie lože.png
hodnoty geometrie lože.png
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

27. 10. 2018, 7:27

Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Radek.P
Příspěvky: 65
Registrován: 23. 6. 2012, 9:15

5. 1. 2019, 7:21

Docela zajímavý trik na přebrušování právě lože. Místo velké rovinné brusky použít malou brusku, frézovací suport, svěrák a granitovou desku.

https://youtu.be/LF26plEGkCc
https://www.facebook.com/1422.cz
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

5. 1. 2019, 8:27

Len kde vziať takú veľkú dosku? To asi skôr zoženiem dakde tú rovinnú brúsku.
Ale každopádne vďaka za video, trik z núdze je to naozaj zaujímavý.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

5. 1. 2019, 8:29

Jen aby to takto bez chlazení a při popojíždění na místě neudělalo boule.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

6. 1. 2019, 10:57

DwPetr píše: 5. 1. 2019, 8:29 Jen aby to takto bez chlazení a při popojíždění na místě neudělalo boule.
to nechlazení bude asi nejmenší problém,já tam vidím nedostatečnou tuhost,jak uložení vřetena,tak i to,že ten paskvil dílem z hliníku a dílem ze šrotu drží jen tak v hnátě...Sakra,když je to tak jednoduchý,proč výrobci plácají zbytečně tuny litiny na stojany,lože a další díly brusek na vodící plochy (vůbec nemluvím o tom,proč chladit a klimatizovat,když můžu brousit teď v zimě,aby se to tepelně nenamáhalo,když budu brát větší šponu,tak počkám až začne padat sníh)když si můžou najít rovný parkoviště,nebo přesnější věci vzít třeba do památníku na Vítkově,tam je velkej plac z rovných šutrů ,plácnout tam lože a jezdit kolem toho s kárkou na který bude postavená normální zámečnická bruska..Ty tuny litiny by mohli poslat do číny,oni by tam z toho odlili třeba víčka na kanálky,nebo něco jinýho okradenýho..
Rusové dělají generálku lože tak,že si označí,kde je potřeba ubrat,potom to okopou normální rozbrušovačkou a na jemno to doškrabou podle kusu obroušený traverzy..To je podobný..
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

6. 1. 2019, 12:04

V tom videu hovoril, že dosiahol presnosť 0,01mm na celej ploche, na lože sústruhu je to až moc dobré.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

6. 1. 2019, 12:21

Zdá se mi to trochu moc jednoduchý. Ale osobně jsem takhle nic nebrousil, tak nemůžu tvrdit, že to nefunguje. Ale když vim jaký je sraní s přebroušením magnetu na magnetce, tak se mi tento způsob moc nepozdává.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2019, 12:29

No to o ty setine tvrdit muze ale budto je nejaky duvod proc tomu verit a nebo tomu jen verit chceme
Ono udelat to ve stovce v tehle delce na magnetce nebo na to specializovane brusce taky neni samo sebou, musi se to umet
Nejde jen prijit k masine a myslet ze to ten stroj udela sam od sebe.
Z toho my vyplyva ze budto neumi merit nebo lze.

Ale uz je to asi o tri rady lepsi jak ty pokusy s flexou z posledka. A da se i tvrdit ze vylitanou masinu o nejaky desetiny to muze vylepsit.

Ale porad to je jen jedna plocha, co dal?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „videa“