YTB - kanaly o konvencnom obrabani kovov

Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

29. 11. 2022, 9:49

Asi nemám co druhým radit, ale řeknu svoji praktickou zkušenost:
Můžeš stáčet čelisti můžeš se stím hrát, ale čelisti budů vždy házat, když je to starý sklíčidlo.

Joó když čelisti vytočíš na daný upínací průměr a pak tam ten daný prům. budeš upínat tak to bude cca ok.(to se dá použít na sériovku) Jakmile se změní upínací průměr už nastupují odchylky na šneku v uložení šneku či vaklání čelistí v univerzále (poslední případ platí když není obrobek sevřený po celé délce čelistma. ale drží třeba 10mm ve sklíčidle).

Já na starém sklíčidle řeším vytáčením spíš to, aby mi čelisti seděli na materiálu jak v předu tak vzadu cca stějně (nebo ve předu ochlup víc než vzadu) no a pak mám osazení na přírubu na sklíčidle zvětšený průměr o 1mm.
S touto univerzálou si pak můžu povolemím šroubů příruby a doklepáním na nulu srovnat i obrobky, který nejsou souosý už od někoho druhýho a já na určité ploše toho obrobku potřebuju odstranit obvodovou házivost (je mi úplně šumák jestli je zapříčiněná v upnutí či v obrobku) doklepu na hodinky utáhnu šrouby - hotovo.
dělám to na 200 třípakně a nikdy se mě neposunula na přírubě (nedělám teda úběry jako Stachanovec )
Ano sklíčidlo pak je mimo osu a není to vyvážená soustava. Čili u malých kocůrků by to mohlo vibrovat, moje su 32 to snese bez problémů.
No a starého sklíčidla mě taky není líto tak mám do něj navrtaný otvory se závitama, abych mohl upínat úpinkama úplný atipy a nemusel tam cpát lícní desku nebo úhelník, kterej stejně nemám :-)

Ve skříni mám pak sklíčidlo, který má ovládanou každou čelist zvlášť pro větší excentricitu obrobku, ale na 99,9% si vystačím stím starým a doklepáním na nulu.
Mám ve skříni nový, ale to syslím, protože občas na soustruh jde tatik a pak by vznikaly hádky kdo to nový sklíčidlo zmastil slušně řečeno....
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 11. 2022, 9:56

lubbez píše: 29. 11. 2022, 8:24 Komentovat odborníky na řemeslo se mi nechtělo. Nemluvě o tom, že má angličtina mluveného slova je asi deset výrazů. Bohužel ale Youtube obsahuje spoustu technických informací ale dost často je to balast a blud. Většinou jde o sledovanost.
Jasně, ale myslím, že toto není ten případ (také imho neopravuje starou vylítanou hajtru, ale spíš vylepšuje kus, který si to zaslouží), nicméně je určitě potřeba rozumět tomu, co říká (netvrdím, že já to pobírám na 100%, ani jsem tomu nevěnoval 100% pozornost, není to něco, co bych zrovna řešil, jen jsou tam imho opět zajímavé ne úplně běžné postupy).

lubbez píše: 29. 11. 2022, 8:24 Začnu čtyřpaknovkou - pokud jsou čelisti na čumáku broušené na 90° (na mých uni jsou) tak při utažení na nulu stačí i malá nečistota z boku čelisti a už jsou rozhozené.
Aha, teď už asi rozumím. Ale kdy se univerzála utahuje na nulu?

lubbez píše: 29. 11. 2022, 8:24 A u té třípaknovky je to jednoduché. Utáhneš na broušený trn s šroubovice přitlačí čelist svou vnitřní (většinou opotřebovanější stranou) lízneš paknu z vnější strany, pak nasadíš kroužek utáhneš (teď už ale vnější stranou šroubovice) a lízneš nos paken a právě jsi zprasil celou univerzálu.
Takže ty jsi jen popisoval jiný špatný postup? To mne nenapadlo..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

29. 11. 2022, 10:45

josef109 píše: 29. 11. 2022, 5:10 ... takže radu jak správně přebrousit čelisti tady nikdo nedostane. A basta... :|
Jestli jde o brouseni vnitrnich celisti, tak si myslim, ze hlavne zapotrebi napodobit co nejverneji upinani obrobku a tim celisti z hlediska sil a momentu napozicovat v tele sklicidla pro brouseni.
Mne se osvedcila trojice nebo sestice obycejnych matic viz foto. Upnu matice podle toho, jestli se bude upinat spise za delsi prumery (tri matice u tela sklicidla, tri matice ke konci celisti), nebo spise za kratsi (jen tri matice ke konci celisti), projedu to nozem, abych je otevrel a pak je takto dotahnu priblizne jako bych dotahoval obrobek. Pokud jsou matice moc pruzne, pouziju vetsi matice. Pokud jsou naopak malo pruzne, pouziju mensi matice. Pak brousim celisti spolu s maticemi.
Neresim vyjeta vymackana sklicidla, tam to nema fakt smysl. Ale da se uspesne rektifikovat sklicidlo ve slusnem stavu, ktere ale upina bud excentricky, nerovnobezne, nebo oboji. Prikladne to sklicidlo z obrazku hazelo s kontrolnim trnem u paken asi 7-8 stovek, ve vzdalenosti 200mm uz asi dve desetiny. Takze upinalo trochu excentricky a dost nerovnobezne. Prebrousenim s pomoci napruzenych matic jsem ho stahl na 3-4 stovky v celem rozsahu 0-200mm. Pretrvava slusna excentricika, a nerovnobeznost je prakticky pryc.
A takove hazeni vykazuje od malych prumeru cca 8mm az do asi 35mm (vic jsem s temito vnitnimi celistmi nepotreboval delat).
Nikomu to nevnucuju, jen sdilim zkusenosti s asi 6 sklicidly co jsem takhle brousil (125-250mm).

pozn.> Tak velke sklicidlo je tam proto, protoze se tam upinalo tou dobou hlavne za velke vnitni prumery vnejsimi celistmi, ale nekdy bylo potreba tocit i mrnave hridelky...a bylo mnohem snazsi prohodit a rektifikovat ty celisti nez prohazovat cela sklicidla.
Přílohy
Zabrouseni pakny 250mm sklicidlo (222).jpg
Zabrouseni pakny 250mm sklicidlo (72).jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

29. 11. 2022, 11:54

lubbez píše: 28. 11. 2022, 3:41
Thomeeque píše: 28. 11. 2022, 12:47
chb píše: 30. 10. 2022, 9:12 mnoho různých operací a nápadů
.
https://www.youtube.com/watch?v=zrHD01b0WW0
Stejný člověk (ROBRENZ) - orovnání čelistí univerzálky https://youtu.be/jhreM8WK4zE
Jsem dneska nějakej rozkecanej. :D
Já bych tuto úptavu viděl jako zkurvení univerzálky.
1/ Ten kroužek by musel být Výrazně silnější. Ten prdeček co tam má zapruží.
2/Hlavní problém je jinde, do univerzály upnu kulatinku (přesnou) a zvenku líznu místo, kam dám kroužek. Pak dám kroužek utáhnu a líznu zevnitř. V tu chvíli mám stejnou chybu nejenom na čumáku paken, ale i zvenku.
3/ U čtyřpaknovky musí být úhel čumáku paken menší jak 90° aby se náhodou při dotahování neopřely o sebe.
Pokud lubez hovoří o videu Robrenze a otom kroužku co ukazuje jak ho dělá z ložiska a následně dělá ten zápich do čelistí šestipakny ( video cca od času 3:30) a následně tam ten kroužek upíná je potřeba zdůraznit, že on ho nesvírá klasicky jako kroužek nasazený zvenku čelistí (kde upínací síla čelistí působí ve směru ven od sklíčidla a síla působí na vnitřní průměr obrobku) ale svírá kroužek právě tou drážkou co udělal v těch čelistech (kroužek je sevřený za venkovní průměr) a tudíž směr upínací síly čelistí působí směrem do sklíčidla stejně jako když upínáte do univerzály plnou kulatinu! Tudíž dochází k deformacím a vymezení vůlí jako při upnutí kulatiny čili to není špatně!
Jen to tam pořádně na videu není vidět, proč by jinak v čelistech dělal tu drážku že....
Podobného efektu se docílí když do čelistí z čela vyvrcete díry pro kolíky a následně tyma kolíkama svíráte ten kroužek. tento příklad má na konci videa (od času videa 27:25)
Stěma kolíkama to dělám osobně, po vytočení na vylítaným sklíčidle mi pak drží pěkně obroběk ikdyž je strčený třeba jen 10mm v čelistích.

A tomu kroužku jak popisuje Lubez bod číslo 2.:
ten kroužek se může deformovat (samozřejmě v určitých mezích :-)) a může dokonce i upnutý házet ( včetně házení té drážky co tam udělal) kroužek je tam klavně proto, aby si čelisti a všechny vůle co se tam projevují při utahování obrobku ve sklíčidle sedly správným směrem a na správné plochy (vůle na šneku, na čelistích, otočné uložení šneku, čelisti se vykřivily v drážce) "podobně" jako při sevření kulatiny.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

29. 11. 2022, 12:10

Malá informace pro sledovače youtube. kteří neovládají cizí jazyky:
Je možnost ve videu zapnout titulky a potom nastavit automatický překlad do češtiny neníto úplně ono, ale na pochopení to někdy stačí.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 12. 2022, 5:41

mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
titel
Příspěvky: 338
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

13. 12. 2022, 6:41

To je paráda...
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 12. 2022, 7:51

Že tu byla řeč o protáčení čelistí ...

Dneska jsem "dělal" osazené čelisti. Na tom řezu je krásně vidět ta // lesklejší // cementovaná vrstva povrchu.
cem.PNG
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 12. 2022, 11:53

Cà Lem po delší době něco kutí (CNC konverze konvenční frézky, 1. díl) https://youtu.be/ttopPQBQApA

Také šikovný týpek (pěkný benzínový plamenometík) https://youtu.be/NgUrurqMsqs
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 12. 2022, 7:51

editováno
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2022, 6:10

Výroba ozubeného kolečka.
https://www.youtube.com/watch?v=2lrGQbMEHaQ
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

30. 12. 2022, 6:25

https://youtu.be/2lrGQbMEHaQ?t=14 Fakt tam hodil aj ten fúrik? :lol:

A ja som bol na seba taký hrdý, ked sa mi podarilo vysústružiť remenicu s priemerom 205 mm :lol:
https://youtu.be/LEpo33e60b8
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

30. 12. 2022, 7:19

Binladin a blueman ve slevarne uz nemaji sandaly jako ostatni ale jakesi mokasiny.
Holt pokrok nezastavis ani v Indii :-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2022, 7:26

jean píše: 30. 12. 2022, 6:25 Fakt tam hodil aj ten fúrik? :lol:
Asi potřeboval vylepšit vlastnosti taveniny :D
Mě fascinuje vytváření té evolventy na obrážečce :shock:
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

30. 12. 2022, 7:52

To druhé video je asi ešte lepšie. Plávajúca poloha sústružníckeho noža, fréza na ozubenie mení rýchlosť podľa záberu. A SAV machruje s penovým hliníkom. V Pakistane už zvládli penovú liatinu :lol:
Odpovědět

Zpět na „videa“