Proč je Schaublin legendou jemné mechaniky

Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2019, 8:53

Pro mnohé to možná bude zcela nudných 8minut, nicméně natočil jsem tohle videjko jako ukázku opakované přesnosti práce na legendárním soustruhu Schaublin 70.
https://youtu.be/Ple9riB3S3w
Konkrétně revolverová sestava s relativně jednoduchou operací vrtání průchozí díry 1,5H7 v miniaturním disku modelu autíčka (měřítko 1/87) ze slitiny hliníku, bylo to něco co dům dal a tak se to neobrábělo úplně nejlíp a mělo se to tendenci na vrták a výstružník namáznout, proto hodně vyplachování vrtáku a dost mazání kapalinou. Výroba cca 180 dílů, všechny v toleranci na kalibr, skutečný rozměr cca 1,504-1,508 mm - testováno dalším kalibrem s průměrem 1,505mm který šel pěkně na těsno. :wink:
Jinak samotný disky byl soustružený na malém CNC ale bohužel se mi tam nedařilo udržet tu H7 toleranci díry (mám na tom CNC moc málo otáček pro tak malý otvory), tak jsem vrtání nechal na ruční akci a ověřeného Schaublina , nemluvě o tom, že některé disky se budou asi vrtat i na jiný průměr osy (1mm) a to by na CNC s max 2000 RPM bylo za trest. Házivost povrchu disku vůči nebyla kontrolovaná protože pneumatiky se po osazení stejně buď rychle ojedou nebo lehce přebrousí aby to "běželo" Ovalita gumového polotovaru je násobně větší něž případná házivost kleštiny resp. upnutého disku.
Video také dobře ilustruje důležitost ustavení nástrojů do osy vřetena a pochopitelně také demonstruje práci s přesnými navrtáváky které vyrábím (můžete je mít taky :D - příště tohle natočím pro srovnání i s navrtávákama co mi nedávno dodal jeden nejmenovaný prodejce vercajku .... jsou evidentně šikmooké a ostří je tak mimo střed, že bez přebrusu nejdou vůbec použít :twisted: )
Některé nástroje jsou upnuté v kleštinách Schaublin B6 přes pouzdra vlastní výroby.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

28. 2. 2019, 8:59

Fakt moc pěkný ;) ,ale na mě už moc malinký ...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1531
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

28. 2. 2019, 9:06

Tak tohle dělám doma v dílně v pohodě taky, jen Tobě tam ty kusy mění nějakej obr se strašně velkejma prackama a má velikou malířskou štětku :lol:
Fakt pěkný, já jsem rád že dělám v těch mejch zemědělskejch tolerancích :oops: , tohle je úplně jiná liga :wink:
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2019, 9:09

jenicek píše: 28. 2. 2019, 9:06 Tak tohle dělám doma v dílně v pohodě taky, jen Tobě tam ty kusy mění nějakej obr se strašně velkejma prackama a má velikou malířskou štětku :lol:
Fakt pěkný, já jsem rád že dělám v těch mejch zemědělskejch tolerancích :oops: , tohle je úplně jiná liga :wink:
Neboj ... já mám zase někdy těžkou hlavu, když potřebuju udělat něco většího, to pak hledám trpaslíka co by to dělal místo mně, nebo co má na to správnou strojní výbavu :lol:
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

28. 2. 2019, 9:18

Jednoduché a presné- super. Ten vrták a výstružník máš nejaký štandard, či niečo špeciálne? Volakedy som robil 1,8 H7, a z piatich výstružníkov -(výrobca Z v krúžku) v tolerancii robil iba jeden. Mám mindráky na krpaté otvory, kde sa nedostanem nožíkom, a som odkázaný iba na výstružník :roll:
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2019, 9:55

Vrták i výstružník jsou standart ze starých zásob, asi výroba nějaký tuzemský zbrojovky. Často si ale právě výstružníky dělám sám, zejména kuželový 1/120 pro otvory co se lisujou na osy (šneky, setrvačníky, pastorky apod.) Standartní hodinářský 1/50 mi tam nevyhovují. Jinak si ale dělám i jednobřitý speciály na finální kalibraci díry, tam je ale potřeba mít dost přesně předvrtanej otvor s velmi malým přídavkem cca 3-5 setin. Nože do otvorů mám taky v oblibě ... umím i nožík na díru 1,5mm (hloubka cca 4-6D), ale tam by to asi tak neodsýpalo při práci jako tohle na videu (pochopitelně že kontrola kalibrem není u každýho kusu - nebylo to prostě třeba). Obecně strašně moc záleží na tom jak se udělá první krok středící důlek a jak jsou ustavený nástroje. Jakmile se nemůže břit vrtáku opřít do kuželový plochy se stejným úhlem špičky tak se to roztančí a máš tu "krapatou" díru. Ideál je nabrousit si při jednom nastavení vrták i středící navrtávák, aby to sedělo co nejlíp. Pokud jde o mimostřednost upnutí, tak ony se tyhle malý průměry skoro vždy nějak prohnou a sami "nacentrujou" jenže jakmile je tam nějaký násilí, začnou pak vždy problémy, právě třeba s dírou která nebude kruhová, nebo půjde do kužele atd.... :?
Vyplatí se tedy precizně ustavit nástroje a pro případ normálního soustruhu s koníkem na takovou práci udělat vrtací přípravek, nebo aspoň mít precizní vrtací sklíčidlo .... ty běžně kupované od "renomovaných" obchodů nebo z Ali na tohle fakt nestačí ... jenže chápu že cena cca 5-6 litrů za malýho Albrechta je pro mnohé příliš. Pochopitelně základ je osa koně v ose vřeteníku, bez toho to nejde. :wink:
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 3. 2019, 6:21

paráda jako vždy a palec nahoru...akorát si říkám když se na to video podívá majitel china soustruhu tak má asi solidní mindrák :)
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2019, 7:20

Ani ne
Vyrobit to na nem dokazu taky
Ale urcite ne takhle v serii

Hur by se mi to delalo na jednom schaublinovi kterymu leti konik z kopce asi o pul milimetru

Muze to byt taky kus od kusu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

1. 3. 2019, 7:29

Jenže do té doby, než si ten Číňan tu vůli udělá (pokud už ji nemá z výroby), tak se celej rozpadne...

Ten Schaublin už má pár desítek let práce za sebou...

Edit: myslím soustruh obdobné velikosti
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 3. 2019, 7:36

jak si mimo osu tak se z výstružníku stává fréza a pak je rozměr mimo, proto se používají volné hlavy. Ale u této velikosti ne.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

1. 3. 2019, 8:06

kenybz píše: 1. 3. 2019, 7:36 jak si mimo osu tak se z výstružníku stává fréza a pak je rozměr mimo, proto se používají volné hlavy. Ale u této velikosti ne.
konkrétně u 70 se použije do revolveru držák 70-59.150 který je plynule nastavitelný do osy - takže i kdyby byl revolver 1mm kdekoli mimo osu, tak si to doženu do nuly v tom držáku. Používat volnou hlavu u 70 na stružení nemá žádný smysl.
A pokud by mi to nestačilo (revolver špatně - šikmo indexuje - je už vyběhlý ten aretační čep nebo vedení), tak to pouzdro 70-59.007 si vystružím pro konkrétní pozici, přímo v mašině a pak mám nesouosost čistá nula.
Nic složitého.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2019, 9:09

stanik84 píše: 1. 3. 2019, 7:29 Jenže do té doby, než si ten Číňan tu vůli udělá (pokud už ji nemá z výroby), tak se celej rozpadne...

Ten Schaublin už má pár desítek let práce za sebou...

Edit: myslím soustruh obdobné velikosti
Když koupíš Číňana ve stejný velikosti jako je Schaublin a dáš za něj tolik co za NOVÉHO Scaublina tak tam asi nebude propastný rozdíl .Kolik stojí nový Schaublin ?? tak něco kolem 1500 000 Kč určitě to bude někdo vědět přesnějc :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 3. 2019, 9:27

Milane no mají to zmáké to příslušenství...já jsem to musel řešit jinak a to úpravou upínacího pouzdra a to pak následně vycentrovat do osy...pravda to je poněkud jiný soustruh jak velikostně ta i přesností spíš nepřesností o proti schaublinu
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

1. 3. 2019, 9:31

Engineer píše: 28. 2. 2019, 8:53 ... natočil jsem tohle videjko ...
Perfektní práce! To vrtání tedy.
Trochu by mne ještě zajímalo, zda se Ti při TV-filmování ne/osvědčil darovaný Fujinon? Nebo jsi ho hodil do popelnice? :mrgreen:
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

1. 3. 2019, 10:00

kenybz píše: 1. 3. 2019, 9:27 Milane no mají to zmáké to příslušenství...já jsem to musel řešit jinak a to úpravou upínacího pouzdra a to pak následně vycentrovat do osy...pravda to je poněkud jiný soustruh jak velikostně ta i přesností spíš nepřesností o proti schaublinu
Obrázek
Pro velký mašiny se ty držáky taky běžně dělaly - takže třeba pro sezimák (gottwaldov) (ZPS) - 926301, 927301 a 926351 (stopka 32, samotná hlava, stopka 1a 1/4") pro malý mašiny to samý, akorát bych musel najít čísla.
Jinak princip těch všech držáku je cca stejný, akorát ty co nejsou od Sch nebo PCM jsou podstatně hůř udělaný, a vložky jsou taky jiný - Sch má takovou tu dělenou s drátěnými kroužky, sezimák (písek) má obyčejný rozřízlý pouzdro z 12050 s narádlovanou přírubou.
Všechny ty český umožňují cca 1mm kolem dokola.
Odpovědět

Zpět na „videa“