SMD maska pro přenos pájecí pasty na DPS

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 7. 2018, 11:17

Grad píše:Kolik že stojí ta tiskárna na pastu? Pokud je to do pár stovek, tak je to pro amatéra jak dělané...
Hihi, znám Mydata 600. Je to mašina za několik miliónů, funguje jako 2.5-osé CNC, osy jezdi se zrychlením několika g. Součástí je několikametráková betonová kostka, aby ten stroj při práci neodešel z dílny.
Grad píše:Takže zpátky na zem k amatérskému, tj. dostupnému bastleni ;-) něco jsem vyhrabal ze šuplíku
Tak hodně štěstí. You have been warned.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 7. 2018, 11:24

bronek999 píše:Ved pre eagle existuje cam modul na frezovanie-gravirovanie dps. Pcb-gcode myslim ale pamat moze zlyhavat. S tym istym robim aj planzety.
Tohle ULP ale přece funguje jinak. Jeho úkolem je objet zvenku všechny spoje a plochy.
Ale Ty přece potřebuješ opačnou logiku - musíš odebrat vnitřek, a navíc zohlednit průměr nástroje vůči velikosti odebírané plošky, ne?

Vzhledem k tomu, že průměr nástroje je nezanedbatelný vůči velikosti plošky, tak nemůžeš ani použít to, že bys jel po obvodu plošek, a použil třeba HPGL data pro plotr.

Zkoušel jsem to i přes DXF, které bych vyexportoval do externího CAMu, který by pak řešil offset nástroje. Ale zrovna u SMD plošek to DXF funguje špatně, třeba u obdélníkových plošek to vyexportuje vždy jen 3 strany.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 7. 2018, 11:27

Mart76 píše:Šablony jsme si nechávali dělat buď vrtané do hliníkového plechu 0,3 mm u Pragoboardu
Mohl bys prosím blejsknout nějakou šablonu, ideálně s prvky o co nejmenší rozteči (QPF nebo QFN s roztečí 0.5mm, pokud možno)?
Díky.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 7. 2018, 12:08

Mex píše:Mohl bys prosím blejsknout nějakou šablonu, ideálně s prvky o co nejmenší rozteči (QPF nebo QFN s roztečí 0.5mm, pokud možno)?
Díky.
Vrtanou šablonu už nevyfotím, to už je všechno vyházené, je to tak 10 let zpátky.
Ty vrtané jsme používali jen na vývojové vzorky do max. 10ti kusů, pak už se dělaly leptané.
Leptaná šablona stála cca 3 tisíce.

U vrtané šablony nebyl problém s malýma děrama, ale s tím, aby tou malou dírou pak prošla pasta.
U malých roztečí pinů se vrtalo cik-cak větším průměrem. Tzn. u lichých plošek byla díra víc ke kraji pouzdra, u sudých byla víc ke středu.
Ale už nevím, jaké nejmenší díry se používaly a jaké nejmenší rozteče pinů se zvládaly. U opravdu malých roztečí se nevrtalo a obvody se pak pájely ručně.
Byli jsme limitovaní tloušťkou hliníkového plechu, co používal výrobce DPS.

Pokud dnes vzorkuju složitější DPS, tak to hodím na výrobu, kde mi to natisknou a já to osadím ručně nebo jim to přihraju do osazovacího automatu a oni mi tam alespoň naskládají čipové součástky, co mají zrovna nastrojené v mašině.

Jinak převod gerber dat (plošek na pastu) na vrtačku zvládá program CAM350.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 7. 2018, 12:21

Díky za info.
Předpokládám, že ten CAM350 sis sám nekupoval, že. Není to úplně levný SW.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 7. 2018, 1:03

Mex píše:Díky za info.
Předpokládám, že ten CAM350 sis sám nekupoval, že. Není to úplně levný SW.
No levné to není. CAM350 máme v práci v síťové licenci, před 15ti lety stál cca 50 litrů, teď už je to cca 100 litrů.
Nelicencovaný CAM350 nemá možnost ukládání. Je to jen prohlížedlo, které navíc při velkých datech nezobrazí nic.

Ale existuje verze 6.0, která i bez licence umí ukládat, jen je omezena na velikost souboru.
Bez problémů se s tím daly zvládnout celkem velké DPS. Já s touto verzí zvládnul celkem plnou 4-vrstvou DPS o rozměrech 233x220 mm.
Jen potisky jsem musel mít v extra souboru.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 7. 2018, 1:09

Teď jsem dohledal, že ta verze 6.0 v sharware módu je omezena na 8000 "Gerber elements". Tzn. 8000 řádků x:y lokací.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 7. 2018, 1:26

Mart76 píše:Teď jsem dohledal, že ta verze 6.0 v sharware módu je omezena na 8000 "Gerber elements". Tzn. 8000 řádků x:y lokací.
Díky, kouknu na to.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 7. 2018, 7:20

Vcelku se zájmem sleduji tuhle diskuzi. Teď jsem ještě slepák, co si i na čtení bere brejle, ale tak za dva roky bych měl vidět opět normálně. SMD technologii nemám až tak rád, protože na všechno potřebuje člověk udělátka, ale sem tam taky něco použiju. Moje největší doučástka byla nějaký DSP procesor se 144 nohama, sfouknout ho a naletovat nový. Tím se nechci prsit, ale zkusil jsem tu plechovku, musel jsem kvůli tomu vypít Stellu a pak jsem použil fiber laser. Dírky jsou 1,6x0,5mm a 0,45 od sebe. Použitelnost posuďte sami. Namalovat pouzdro v corelu je chvilka. :-)
hlinik.jpg
Jenom pro informaci písmenka jsou 1mm velká.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

4. 7. 2018, 8:19

A jak je ten plechovkový plech tlustý?
Co jsem se díval zběžně na možnosti nákupu hliníkového plechu, tak není problém sehnat 0,2 mm. Takže pokud by ten laser zvládnul tuhle tloušťku, tak by to šlo použít.
Na nerezové šablony jsme používali 0,15 mm.
Pragoboard má laserem pálenou nerezovou šablonu paušálně za 2700,- Kč bez DPH.

Co se týká footprintů, tak plošky pro pouzdro SO8 mám 0,63 x 2,4 mm s roztečí 1,27 mm, tzn. mezi otvory taky cca 0,63 mm.
Takže pro desky s čipovkama a pouzdrama s roztečí 1,27 mm by to bylo použitelné.
Pokud osazuju vzorky a nanáším pastu ručně dispenserem, tak menší rozteče než 0,8 mm pájím dodatečně ručně minivlnou. Je to jednodušší zapájet ručně než řešit slitky mezi piny.

Obecně je šablona pro rozteče menší než 0,5 mm nepoužitelná. Pod určitou velikost otvoru už nešlo pořádně tisknout, protože pasta zůstávala v šabloně. Obsluha musela mít v oku správnou teplotu pasty a taky musela mít správný grif na odtrh šablony, aby ta pasta v otvorech šablony nezůstávala. Taky se stávalo, že se třeba natisklo 10 DPS a pak se celá šablona musela umýt. Taky jsme experimentovali s tím, že podklady pro leptanou šablonu se dělaly různé, tzn. pro spodní stranu se dělaly plošky o chlup větší, aby se otvory vyleptaly kónicky.

Pro malé DPS hliníková šablona stačí, ale šablona by měla být vypnutá a hliník se "natahuje".

Já navrhuji DPS, kde je velký mix různorodých součástek a tak není problém mít vedle sebe procesor s roztečí 0,5 mm a pouzdro D2PAK.
Tady nastává problém se šablonama, protože potřebuju tenkou šablonu kvůli procesoru, ale pak nemám dost pasty pro ten D2PAK.
U šablon se pak u velkých pouzder nedělala velká díra, ale více malých děr vedle sebe, protože u velké díry pastu uprostřed "vyškrábla" stěrka.
Nebo se použil silnější plech, ale u procesoru se na pozici jedné plošky udělaly dvě díry (na začátku a na konci pinu), aby se po osazení procesoru pasta pinem tolik nevymáčkla a nedocházelo ke slitkům mezi piny.
Tady je velká výhoda tiskárny na pastu, protože si pro každou plošku můžu nadefinovat množství natisknuté pasty.
A to taky byl ve firmě hlavní argument pro nákup tiskárny pasty.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 7. 2018, 8:24

lubbez píše:pak jsem použil fiber laser
Poslyš, Ty máš teda fakt doma pěkné hračky. Každou chvilku vytáhneš z klobouku nějakou další.
Nechtěl bys mi ten klobouk taky na chvilku půjčit?
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 7. 2018, 8:35

Ha ha, včera mi přistal na stole Ultimaker 3 extended. Jinak jsem důchodce a naše vláda se o důchdce přeci hezky stará. Ale doopravdy, všechny peníze investuju do těhle hraček. Jo a peníze vydělávám rukama, většinou elektronika, ale dnes i mechanika, převážně aplikace 3D profi tisku SLS. K té šabloně. Mám i 0,4 mm nerez, ale tu neproříznu, tam by to chtělo asistenční plyn. Pokud by byla slabši, tak asi ano anemám problém to zkusit. 😄
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“