Nanášení tekuté UV nepájivé masky

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
t256

29. 10. 2019, 5:56

Mi ted prisly desky kde nanaseli masku pomoci sita a plasticka je, tady je video primo z vyroby https://youtu.be/ljOoGyCso8s?t=932
mask.JPG
Maji dobre ceny za 4vrstve desky, 50x50mm vysla pri 10ks na cca 30Kc
To video stoji za zhlednuti cele, je tam pekne zobrazen proces vyroby DPS v te fabrice. Toto je hezky priklad otevrenosti zminene firmy a business planu zalozenem i na necem jinem nez paranoidnim utajovanim nejen vyrobnich postupu, ale i toho co vlastne budou delat, jak se i tady na foru obcas nekdo mylne domniva ze mu to k necemu pomuze. Nepomuze a tady je videt ze firma pekne jede i kdyz ukazali cely proces vyroby verejnosti.
pafik

29. 10. 2019, 9:11

Video je zajímavý, ale překvapuje mě, jak dělaj prokovy. Za mých mladých let se nejdřív udělaly díry, pak se chemicky mědilo, aby se propojily vias, pak se nanesla negativní emulze, osvítila, vyvolala a odstranila, tím vznikl obraz spoje, který byl vodivý. to se elektrolyticky pocínovalo (hlavně kvůli vias), a pak se odleptala měď. Tady nejdřív udělaj spoj, pak vyvrtaj, pak chemicky poměděj, a pak tam říká, že to galvanicky pocínujou, což mi připadá bejt nemožný, protože tam není jedna celistvá vrstva, ale tisíce oddělenejch. Buď jsem blbě poslouchal, nebo kecá a i to pocínování dělaj chemicky.
t256

29. 10. 2019, 9:30

Na tech deskach co mam je HAL, myslim ze na tom videu je i nekde videt to namaceni desky a stirani cinu. Jestli delaji i nejake jine povrchovky jsem nezkoumal, v kazdem pripade jsou za priplatek, takze je mozne ze je delaji jinak a na videu je jen bezna produkce kde jedou na nejnizsi cenu coz vetsine lidi vyhovuje. Ale kdyz si u nich objednas desku, muzes sledovat ve stavu zakazky operace typu vrtani, leptani, maska... ktere na tve desce provadeji, maji to u objednavky s rozlisenim na sekundy tusim :-) Takze z toho by se melo dat poznat jak a kdy cinujou nebo zlati pokud si priplatis za jinou povrchovku.
Mex

29. 10. 2019, 5:26

pafik píše:
29. 10. 2019, 9:11
Video je zajímavý, ale překvapuje mě, jak dělaj prokovy. Za mých mladých let se nejdřív udělaly díry, pak se chemicky mědilo, aby se propojily vias, pak se nanesla negativní emulze, osvítila, vyvolala a odstranila, tím vznikl obraz spoje, který byl vodivý. to se elektrolyticky pocínovalo (hlavně kvůli vias), a pak se odleptala měď. Tady nejdřív udělaj spoj, pak vyvrtaj, pak chemicky poměděj, a pak tam říká, že to galvanicky pocínujou, což mi připadá bejt nemožný, protože tam není jedna celistvá vrstva, ale tisíce oddělenejch. Buď jsem blbě poslouchal, nebo kecá a i to pocínování dělaj chemicky.
V tomto videu asi trochu klame to, že průběh videa není stejný, jako průchod desky výrobním procesem. Navíc se tady míchají výroby vnitřních vrstev pro vícevrstvé tišťáky, a vnějších vrstev. A ty se dělají různě.

Poznámku o galvanickém cínování jsem tam nezachytil. Zdálo se mi, že oni nepoužívají kovový resist, takže galvanické cínování tam není (ale samozřejmě se můžu mýlit, občas to byly dost rychlé střihy).

Zdálo se mi, že prokovy dělají tak, že aktivaci udělají na vyvrtané, kompletně odkryté desce. Pak na ni asi nanesou běžný fotoresist. Tahle fáze tam nebyla zobrazena, ale do galvanického zesílení mědi to šlo s modrým resistem. Pokud nepoužívají kovový resist, tak pak zřejmě musí sundat ten dočasný resist pro galvanizaci, nanést další a osvítit opačně pro leptání. Je možné, že nanesení a nasvícení resistu vyjde levněji, než galvanické nanesení kovového resistu a a pak jeho následné sundání (což jistě bude i docela náročné na recyklaci a čištění chemie).

Překvapilo mě, že registraci asi dělají podle vnějšího rozměru desek. Sice si je řežou sami, takže to může být docela přesné, ale stejně mě to udivuje. Když jsem viděl videa z jiných fabrik, tak to většinou dělali na kolíky.
Mex

1. 11. 2019, 2:23

Tak jsem se v odhadu netrefil. Používají běžnou metodu kovového resistu, jen to na tom videu nebylo zaznamenáno.
Píšou, že pro registraci používají kolíky, což by se dalo čekat.
Ale na tom videu to vypadalo, že registraci sice možná dělají na kolíky, ale ty jsou na nějakém nosiči, do kterého je deska usazena. Tak možná používají pro zesouladění nosiče a desky další sadu kolíků, i když to tam nebylo vidět. Ale bylo by to logické.

Náhodou jsem narazil na popis celého jejich procesu. Sice to není tak barvité jako video, ale zase to obsahuje víc informací.
https://www.electronoobs.com/eng_blog_13.php
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“