Laser Direct Imaging - kreslení cest laserem do fotorezistu

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Odpovědět
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

24. 10. 2016, 2:25

nedavam vlozku mezi folie. srovnas na prosvetlovaku dve folie na sebe, jedna fole musi byt vetsi aby jsi nelepil pres hranu ale v plose. slepis jednu stranu, pak druhou a pak treti. zustane ti kapsa. do ni vlozis desku s nanesenum modrym resistem se sloupnutou kryci vrstvou na obou stranach a obe folie pritisknes k desce (chce to trochu cvik). fotoresist mirne lepi takze vezmes nejlepe gumovy valecek a privaleckujes folii k desce. pri osvitu neni treba ani prikladat sklo, folie drzi na resistu dobre. valecek neni nutny, staci prihladit napriklad jemnym hadrikem, valecek je ale lepsi. kapsa musi byt minimalne o 3-4cm vetsi na kazde strane nez deska. folie je lepsi leskla, ale funguje i matna. jen trochu hure drzi na resistu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 10. 2016, 2:34

Já už folii nesundávám. Už jsem to dneska jednou psal. Když ji sundáš, tak resist lepí (jak sám píšeš), takže se s ním jednak blbě dělá, ale hlavně to strhává toner z předlohy.
Na filmu z osvitovky to samozřejmě nevadí, ale předlohu z laserovky mi to po 3 tišťácích zniči, vytrhá to v toneru díry.
Kapsy já dělám mnohem menší (jen o pár mm větší než je PCB) a lepím jenom jednu hranu. Takže to není kapsa ale spíš taková "kniha".
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

24. 10. 2016, 2:41

predlohu z laserovky musis samozrejme pokazde pro tento postup vytisknout novou nebo jich dat na folii pri tisku rovnou vice. zasadni vyhoda je, ze se to nemuze pohnout a nemusim to jistit lepici paskou. a je to hotove za chvilicku. a strikne pouzivat ciste chirurgicke (tenke) rukavice.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 10. 2016, 2:57

Tak to teda rozhodně ani jedno.
S lepivým resistem z jedné předlohy 3 tišťáky, teď bez sundání fólie jakékoli množství.
A rukavice ano, ale to až ve fázi kdy vyvolaný tišťák házím do HCl+H2O2. Docela určitě nebudu dělat žádný suchý proces v rukavicích, pro to nevidím absolutně žádný důvod.
Co těmi rukavicemi sleduješ? Tady žádné otisky prstů nehrajou roli, UV to snadno prosvítí. Navíc všechno vždy chytám jen za hranu, už ze zvyku.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

24. 10. 2016, 3:04

ja svitim intenzivne a velmi kratce (4s). v osvitce mam 100W UV LED. a otisky hraji roli docela velkou. cistota obecne. ale delam nejvice cesty i 6mil takze cistota je zaklad uspechu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 10. 2016, 3:20

Tak to je je docela síla, 4 sekundy.
Já svítím minutu, mám pole běžných LED, proud 15mA, rozteč LED 20mm, vzdálenost 40mm.
Sice jsem docela pečlivý, takže tam asi moc často otisky nemám, ale určitě už se mi to někdy stalo. A nikdy se to ani náznakem neprojevilo.
A popravdě řečeno si ani nedovedu představit, jak by se naprosto zanedbatelné snížení průsvitnosti otiskem mohlo projevit, to by ten proces musel naprosto extrémně na hraně. A pokud byl takto na hraně, tak pak už se může projevit třeba i jen vyšší teplota nebo nepatrná odchylka ve složení resistu, a to mi teda vůbec nepřijde jako dobrý nápad. Technologický postup musí mít rezervy.

Šířka cesty není problém. Když už, tak je problém šířka mezery, která má u negativního resistu tendenci se zmenšovat jednak podvícením, ale občas i ne zcela kolmou hranou vyvolaného resistu (aspoň u mě).
krt.ecek
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 10. 2016, 1:32

24. 10. 2016, 6:19

Trochu ta diskuze utíká jiným směrem :oops:
mito
Příspěvky: 108
Registrován: 4. 3. 2009, 7:08
Bydliště: Žilina

24. 10. 2016, 7:11

turbyho píše:Sebereflexe je dulezita. Aby se clovek nakonec nezabyval nekolik mesicu zkratkou, co mu usetri 5s a bude trvat hodinu :D

Resim to jen proto, ze delam hromadu kusovych PCB a odesla mi pred casem stara laserovka na predlohy. Zadna jina moderni laserovka co mam k dispozici a co jsem zkousel po prodejcich nevytiskne predlohu dobre. Proste se setri tonerem neb to lidi chteji. A tak hledam nejake reseni. A vse ma nejake klady a zapory. Primy osvit desek vypada zajimave, ale pokud se na to clovek podiva strizlive, zjisti, ze to az takova hitparada neni.

Dokonce jsem uz tak daleko, ze premyslim o nakupu stare A4 osvitky od znameho z DTPka. Ale porad je to drahe a slozite (hlavne management chemie).

Mnohem efektivnejsi mi tedy prijde vyresit vyrobu predloh (zvysit densitu laser tisku, uv inkjet, atp.).
Kým domyslíš LDI , kúp si starú HP Laserjet napr. 1200 alebo 1150 tá má vymeniteľný valec s tonerom (dostať aj originál toner len bude stáť viac než tlačiareň ale vydrží ti roky) , stiahni program LJconfig http://ljconfig.win7dwnld.com/" onclick="window.open(this.href);return false; na nastavenie density a môžeš fungovať, takto to používam, ten program hoci je pre WinXP funguje je mi vo win7 cez virtualbox kde mám nainštalovaný winXP , tlačím z ghostscriptu tiež z toho WinXP.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

24. 10. 2016, 9:47

Mex píše:
ledvinap píše:Nové laserovky používají modré světlo (možná i 408nm),to by mělo resistu stačit
Vážně? Tak to začíná být zajímavé.
Jaký je prosím zdroj téhle informace? Tos někde četl nebo Ti to dokonce šlo rukama?
Zkoušel jsem googlit, ale zatím neúspěšně.
Díky.
Tak se omlouvam, jenom jsem to cetl, a navic zjevne ze spatneho zdroje. Hledal jsem to nekdy v dobe vzniku tohoto vlakna, co si pamatuju, tak to vypadalo velmi realne.. Ale ted nic nemuzu najit ...
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

24. 10. 2016, 12:23

mito píše: Kým domyslíš LDI , kúp si starú HP Laserjet napr. 1200 alebo 1150 tá má vymeniteľný valec s tonerom (dostať aj originál toner len bude stáť viac než tlačiareň ale vydrží ti roky) , stiahni program LJconfig http://ljconfig.win7dwnld.com/" onclick="window.open(this.href);return false; na nastavenie density a môžeš fungovať, takto to používam, ten program hoci je pre WinXP funguje je mi vo win7 cez virtualbox kde mám nainštalovaný winXP , tlačím z ghostscriptu tiež z toho WinXP.
Dik za tip. Ja pouzival vzdy Xerox, ted mam jeste tip na Lexmark. Dneska budu testovat. Pokud to nevyjde, zkusim sehnat ten starsi HPLJ. Alespon nez to vyresim nejak sytemove.

Uprime receno v LDI co se tyka PCB moc neverim. Vice zajimavy mi prijde primy ci neprimy potisk UV inkem.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

24. 10. 2016, 2:44

Tak jsem zkusil Lexmark MS510dn a vysledek je jako u vsech modernich laserovych tiskaren zcela tristni. Cerne plochy jsou sice vice cerne oproti vetsine, ale zase vice flekate. To ze to nekryje bych jeste pochopil, ale ono to tiskne rozmazane negativni motivy. Treba negativni text s tenkou carou to uplne rozmaze. A delaji to zatim vsechny zkousene nove tiskarny. Jediny poznatek je ten, ze na 1200dpi je vysledek horsi nez na 600dpi. Ale i na 600dpi to je pro vyssi presnosti PCB nepouzitelne. Starsi modely, treba jiz zminovana Xerox Phaser 3010 (totalni lowcost), tiskne zcela ostre i negativni motivy.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

27. 10. 2016, 4:02

mito píše:kúp si starú HP Laserjet napr. 1200 alebo 1150 tá má vymeniteľný valec s tonerom (dostať aj originál toner len bude stáť viac než tlačiareň ale vydrží ti roky) , stiahni program LJconfig http://ljconfig.win7dwnld.com/" onclick="window.open(this.href);return false; na nastavenie density a môžeš fungovať, takto to používam, ten program hoci je pre WinXP funguje je mi vo win7 cez virtualbox kde mám nainštalovaný winXP , tlačím z ghostscriptu tiež z toho WinXP.
Tak jsem dal na radu a sehnal starsi repasovanou LJ1200 a originalni toner. Funguje paradne a dokonce se starym tonerem funguje zase i spray od Abzety, ktery jsem uz malem vyhodil.

Diky za tip. Zachranilo mi to zadek. :wink:

T
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

2. 11. 2016, 2:20

Dnes jsem zkusil do Epson L130 nacpat UV ink, nad tiskovou hlavu jsem dal 100W UV LED a zkusil tisk na hladkou "laserovou" folii. Tedy zcela hladkou folii na ktere se bezne inkousty roztekaji. Vysledek je znacne uspokojivy. Pokud by se mechanika predelala na deskove materialy, mohlo by to i fungovat. Neni to ale na fotocestu. I cerny inkoust je pomerne prusvitny. Smysl to ma pouze pro primy potisk PCB pred leptanim kde uv inkoust bude tvorit masku.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 11. 2016, 6:05

Zní to velmi zajímavě.
Udělal bys prosím nějakou fotku pro představu o kvalitě pokrytí?
Ideální by asi bylo položit tu potištěnou folii na foťák a vyblejsknout to proti světlu.
Díky.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

2. 11. 2016, 9:32

Fotak uz zadny nemam krome mobilu. tak to pujde tezko. Zkousel jsem to fotit na prosvetlovaku a neni videt vubec nic. Automatika z toho udela sedivou hmotu. Budu si s tim jeste hrat a snad neco vymyslim. Chtelo by to nejakou kameru na makro... Ale ono nejde o tmavost motivu, ktera neni vubec dobra, ale o pokryti medi. Pro predstavu to vypada podobne jako tisk na voskovych tiskarnach co delal Xerox. Barva vystupuje do prostoru (3d). Ten ink je znatelne hustsi a mene smacivy.

Zatim jsem zkousel cesty 0.35mm a je to dobre. Budu jeste zkouset kam se da dostat. Ted vymyslet jak udelat stul na desky. Musim tu tiskarnu rozebrat, snad to nejak pujde udelat. Protoze folie je jedna vec a med druha.

Pak si taky rikam, jestli nebude ten inkoust tuhnout v hadickach. Jsou z bile hmoty, tazke uv bude asi pronikat. Bude asi nutne je zakrytovat proti svetlu. To same nadrzky s barvou. Moc se mi s tim nechce experimentovat neb jak to zatvrdne uvnit tak je po vtakach.

T
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“