Laser Direct Imaging - kreslení cest laserem do fotorezistu

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 11. 2016, 10:20

A jak je to mechanicky odolné? Snese to přejetí nehtem (bez nějakého velkého tlaku)?
A nezkusil jsi termální odolnost, třeba horkovzduškou? Jestli by se tím nedal následně dělat potisk desek.
To je inkoust někde z Číny? Díval jsem se po oficiálních UV inkoustech do těch Epson TankSystem tiskáren, ale nebyl jsem úspěšný.
Díky.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

2. 11. 2016, 11:44

UV inkousty se pouzivaji treba k potisku zapalovacu, hrnku, krytu telefonu, tuzek atp. mechanicky to vydrzi dost. Teplotne jsem to nezkousel. Na masku bych to ale moc nevidel. Popisy ano, dela se i bily uv inkoust. Ty flatbed inkjety tisknou nejdrive bilou jako podklad a pak barvy.

UV Inkousty dela treba tahle firma, je to primo vyrobce: https://www.aliexpress.com/item/1PCS-25 ... 01892.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale oficialne se UV inkousty do obycejnych inkjetu dat nedaji. Minimalne proto, ze je treba inkoust po projeti hlavy osvitit UV. Flatbed inkjety maji UV lampu hned vedle hlavy. Vetsinou z obou stran. Pak taky proto, ze normalni inkjety maji castecne pruhledne hadice a tanky na inky. To se musi predelat aby inkoust UV svetlem z okoli netvrdnul v hadicich a tanku.

Taky je nutne aby hlava byla piezo a ne tepelna. Piezo pouziva treba Epson i na lowcost inkjetech takze to normalne tiskne. Ty flatbed inkjety od ruznych vyrobcu pouzivaji casto take Epson hlavy. Jen ty drazsi s vice tryskami. V principu je ale ta technologie porad stejna.

Uplne nejlepsi by bylo zjistit jak je zapojena hlava a driver hlavy. Pak by se dala udelat tiskarna s vlastni konstrukci a vyresit presny potisk obou stran a pripadne i dotisk popisu a tak.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 11. 2016, 12:30

Díky za info.

Nebylo by snažší místo ovládání hlavy spíš nasimulovat práci s papírem, takže pak by si tiskárna myslela, že tiskne normálně na papír?
Posun papíru je odměřovaný enkodérem, takže by mělo stačit udělat posun desky s výstupem enkodéru se stejným rozlišením.
Samozřejmě přesné usazení obrazce by se asi nedělalo až tak snadno, ale asi to by taky nějak šlo.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

3. 11. 2016, 12:49

Ja to myslel spise tak, ze u normalni mechaniky tiskarny je trochu problem dodrzet opakovane pocatecni nulovy bod X/Y a je trochu problem s pasovanim soutisku treba oboustranych desek. S vlastnim stolem a hlavne rizenim by slo resit mnohem snaz.

A presnost pujde taky dost dolu pokud se pridaji dve vykonne UV LED na hlavu respektive se jeste zakrytuji hladicky pred svetlem. Mechaniky flatbed inkjetu pouzivaji robustni mechaniku s normalnim lineranim vedenim takze hmotnost hlavy a hadic muze byt vetsi.

Na puvodni mechanice neni asi zasadni problem predelat posun papiru na posun stolu pro desku. Uz jsem to nekde i videl funkcni.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

3. 11. 2016, 12:57

treba tady je to trochu videt: https://www.youtube.com/watch?v=Hr7trrORG_w" onclick="window.open(this.href);return false; nebo tady https://www.youtube.com/watch?v=WuZMxu7FfMc" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 11. 2016, 1:39

Myslíš, že by byl problém s přeností?
Posuny v obou osách mají odměřování, tak by to to snad mohlo zvládnout i těžší hlavu.

A s přesným umístěním tisku by to nemuselo být tak obtížné. Výchozí pozice je odvozená od optických koncáků (které by se daly případně udělat i štelovací), pomocí kamery by se pak dal na posuvný stůl umístil PCB do přesné pozice.

Problém spíš vidím s rovinností materiálu, na který by se tisklo (nestejná tloušťka cuprextitu a hlavně jeho případné prohnutí). Asi by hlava nemohla jezdit po materiálu (čímž by se problém eliminoval), protože by to zřejmě mohlo rozmazávat kresbu.
mito
Příspěvky: 108
Registrován: 4. 3. 2009, 7:08
Bydliště: Žilina

3. 11. 2016, 7:37

turbyho píše:
mito píše:kúp si starú HP Laserjet napr. 1200 alebo 1150 tá má vymeniteľný valec s tonerom (dostať aj originál toner len bude stáť viac než tlačiareň ale vydrží ti roky) , stiahni program LJconfig http://ljconfig.win7dwnld.com/" onclick="window.open(this.href);return false; na nastavenie density a môžeš fungovať, takto to používam, ten program hoci je pre WinXP funguje je mi vo win7 cez virtualbox kde mám nainštalovaný winXP , tlačím z ghostscriptu tiež z toho WinXP.
Tak jsem dal na radu a sehnal starsi repasovanou LJ1200 a originalni toner. Funguje paradne a dokonce se starym tonerem funguje zase i spray od Abzety, ktery jsem uz malem vyhodil.

Diky za tip. Zachranilo mi to zadek. :wink:

T
Som rád že som pomohol, fólie sa mi najviac osvedčili od Xeroxu na čiernobielu laserovú tlač, neviem presne typ , predlohu potom dávam "nafetovať" do pár z riedidla C6000 , tak 10minút max. , potom nechať odvetrať/zatvrdnúť tak 10minút , po naleptaní je toner mäkký mohol by sa porušiť ,následne ak sú ešte nejaké presvitajúce miesta v toneri , opravím z opačnej strany ako je toner centrofixou , inak sa to lepí o DPS ak sa to opraví na strane toneru.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

3. 11. 2016, 9:55

Uvidime. Musim to rozdelat. Jen je to ted krapet komplikovanejsi s tim UV inkem. Objednal jsem jeste cerne hadice na inkoust k hlave. Ty budu muset vymenit nez s tim zacnu neco delat neb by mi to na svetle zvrdo. A predleat zasobniky aby nebyly pruhledne. Jen to dorazi tak za 2-3 tydny.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

3. 11. 2016, 3:24

No a co se stane pokud to vytisknes a az nasledne osvitis?
Ten inkoust se roztece?
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

3. 11. 2016, 5:51

inkoust je tekuta barva, bude se tudiz roztekat. proto se na nej sviti uv co maozna nejdrive po vyflusnuti.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

3. 11. 2016, 5:59

No prave ze se roztekat nemusi. Ja jsem kdysi tiskl inkoustovkou na jakousi hlinikovou folii. Inkoust pekne drzel na miste, jen nechtel zasychat.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

3. 11. 2016, 6:09

no ale on neni problem v tom sviceni UV LEDkou. to je to nejmensi.

klicove problemy pro reseni jsou:

- predelat mechaniku aby misto papiru jezdil stul kam pujde umistit deska
- predelat hadicky a tanky tak aby byly nepruhledne a nemohlo se k barve dostat UV zareni, ktere je obsazene vsude okolo nas v skoro kazdem svetelnem zareni

Cerne hadicky se daji koupit v metrazi. Bezne se pouzivaji v UV INKJET tiskarnach. Tanky se daji zamenit za lahvicky s UV inkoustem, ktere jsou cerne a nepruhledne.

Nejtezsi bude vymyslet predelani te mechaniky, tedy alepson pro me.

Rovinnost desky PCB problem nebude. U inkjetu se to tak neresi.

Pokud by se to podarilo predelat, bylo by to hodne zajimave neb flatbed tiskarny stoji bezne nekolik set tisic. A na PCB jsou navic zbytecne velike.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 11. 2016, 6:41

ta předělávka tiskárny by neměla být problém , na netu jsou desítky konstrukci , kde jsi prosím kupoval ten uv inkoust ?


https://www.youtube.com/watch?v=6jncYUwvO7g" onclick="window.open(this.href);return false;
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

3. 11. 2016, 6:45

Tady: https://www.aliexpress.com/item/1PCS-25 ... 0.0.yPd68z

Ale musi se jeste vymenit hadice a zasobniky. Ve vetsine obyc inkjetu s tanky jsou castecne pruhledne. Hlava take musi byt piezo. Ty tepelne hlavy nefunguji.

Taky jsou nektere modely na predelani primo vhodne a nektere mene. Obvykle ty vhodnejsi jsou ale zase o dost drazsi.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

3. 11. 2016, 6:55

Volal jsem na epson, rikali ze piezohlavy maji i v tech nejlevnejsich tiskarnach.
Co takhle vyplachnout obycejnou kazetu z tiskarny za 3 stovky a nalit inkoust do ni.
Kdyz se predelavka nepovede, bude mensi skoda nez zmrvit tiskarnu za 3k
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“