vhodna freza na plosny spoj

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

15. 11. 2013, 5:33

garulus píše:Tak sorry. :( Ja len že sme s tým naozaj gravírovali tisíce kusou a išlo to pekne tak som to poradil...pravda je že som to nemal s čím porovnávať. Ale krása toho všetkého je v slobodnej vôli človeka, tak si môžeme gravírovať čím chceme :D
Ja jsem to absolutne nemyslel proti tomu, ze Ty jsi to poradil.
Jen nechapu, co si puvodni tazatel nakonec vybral.

A mimochodem - zkousel jsi to i nejakym nastrojem pro to urcenym, nebo jsi zacal a skoncil tim navrtavakem?

Edit: Ted jsem si vsiml, ze jsi psal, zes to nemel s cim porovnat. Takze ta moje predchozi otazka je zbytecna.
Edit2: A mimochodem neni tan navrtavak z nejakeho HSS? Ten se na tistaku (sklolaminat) urcite velmi brzo ojede. Stejne jako treba HSS vrtaky na tom hrozne rychle odchazeji, kdezto carbidaky drzi. No a i ty gravirovaci frezy pro plosnaky jsou samozrejme carbidove.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

15. 11. 2013, 5:48

Jednoducho sme to úspešne používali a basta (ja som to nevymyslel, len pokračoval v tom čo už bolo zaužívane).
Problém ale je keď vás niekto núti používať to čo nechcete. To nie je tento prípad, ale môj, keď mi namiesto Leadshine 3-phase Hybrid Step Stepper Motor
prišiel nejaký Povos lint remover (odstraňovač žmolkov z oblečenie). Ako krutí sa v tom niečo ale vadí mi že tam nie sú štandardne otvory na uchytenie :D
DSC00050.JPG
Edit“ používali sme iba carbidove
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

15. 11. 2013, 7:45

rollfree píše:
Kilovolt píše:Já mám tohle a taky to hezky drápe plošňáky http://aukro.cz/5x-gravirovaci-freza-30 ... 02107.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Presne tyhle jsem mu navrhoval ve svem minulem prispevku ja. Ale bylo jich 2x tolik (10 kusu proti Tvym 5 ks) za polovicni cenu (205 Kc proti Tvym 450 Kc).
No kurňa Diviš podražil - když jsem kupoval před rokem, tak byly za 30/kus :(

PS: Rollfree nerozčiluj se hnedka - já jsem například ještě nezískal důvěru k nakupování v cizině (eBay) přes Paypal a proto kupuju na aukru. Jsem nedůvěřivá konzerva no :|
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

15. 11. 2013, 8:13

Kilovolt píše:PS: Rollfree nerozčiluj se hnedka - já jsem například ještě nezískal důvěru k nakupování v cizině (eBay) přes Paypal a proto kupuju na aukru. Jsem nedůvěřivá konzerva no :|
Ja se nerozciluji, nemam proc. Jen to nechapu.

Jinak eBay ani PayPalu se fakt neboj. Pokud kupujes drobnosti do nejakych 25 USD, tak jednak nic moc neriskujes (i kdyby nejaka zasilka zcela vyjimecne nedorazila, tak na nekolika dalsich usetris vic, nez jsi tady ztratil). Krome toho jsou ti cinsti kluci/holky vetsinou fakt slusni (na nejakeho hajzla jsem zatim jeste nenarazil, a to tam nakupu nekolik let, a to dost casto).
A pokud to bude pod tech 25 USD, tak nemusis resit ani zadny opruz s Postou.

No a PayPal je hodne duveryhodna spolecnost. A s Tvou bankou ma kontakt jen ten PayPal, Cinan se k uctu ve Tve bance vubec nijak nedostane.

Jedina komplikace je cas, zejmena ted v posledni dobe. Jednak trochu zacala zdrzovat Hong Kong Post, protoze zacali skenovat vsechny letecke zasilky (coz drive nebylo), a tak trochu nestihaji. Takze uz zdrzuje nejen nase Posta 120, ale i asiati. No a k tomu ted jeste blizici-se vanoce.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2013, 4:22

jen pro zajimavost
ted tu klasickou gravirkou delam tistak a v hloubce 0.05mm to dela otrepy, v hloubce 0.2 uz ne
zeby obvodova rychlost?
hadam ze ano kdyz spicka dela cca 0.2 nejmensi stopu
Přílohy
tistak.jpg
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

17. 11. 2013, 10:06

robokop píše:jen pro zajimavost
ted tu klasickou gravirkou delam tistak a v hloubce 0.05mm to dela otrepy, v hloubce 0.2 uz ne
zeby obvodova rychlost?
hadam ze ano kdyz spicka dela cca 0.2 nejmensi stopu
Pokud je to děláno opravdu gravírkou tak ty otřepy dělá házivost vřetene (nebo nepřesné upnutí gravírovací frézy).
Dlouho jsem se trápil s obdobnýmy výsledky a bylo věcí náhody udělat tišťák bez otřepů.
Pak jsem vymněníl KRESSe za číňana (který velice suveréně deklaroval házivost 5 mikronů :shock: )
KRESS (nejspíš vlivem kleštíny a mírných ťukanců v průběhu učení se s hračkou) měl házivost při nepříznivém upnutí (záleželo jak se podařilo nástroj upnout) až 9 setin!
Číňan (2,2kW vodník) měl o poznání lepší a opakovatelně dosažitelnou házivost 4,8 setin - což bylo stále trochu mimo deklarovaných 5 mikronů :?
Neváhal jsem "utratit majlant" za kleštinu od REGO FIX (UP - Ultra Precision) a najednou jsme se opakovatelně dostal na 7-9 mikronů (měřeno tedy pouze kolem 15mm od kleštiny - dále už končil dřík).

(Poznámka pro místní "znalce" kteří naměří i na obyčejné kleštině házivost "pod stovku" : Zahoďte "magnetický stojánek" a upněte tisícinový úchylkoměr přes tuhý držák přímo do aspoň 4 kilového svěráku.
Objeví se před vámi nový "neviditelný" svět o kterém mnozí nechtějí raději ani slyšet)

Další fůra peněz padla na gravírovací frézu od DATRONu (přes CNCShop.cz) a výsledky začaly být použitelné (Viz foto z pokusného frézování).
šířku stopy jsem neměřil, ale při pohledu na nejmenší "vlasové spoje" které vznikly při prvním průjezdu (ťišťáku chbyí k dokončení další 3 průjezdy)
se zdá že pro moje amatérské prototypy to je dostatečné. Nicméně pokud je potřeba udělat více stejných kousků tak je fotocesta příznivější.
(otáčky 18000 [ot/min], Feedrate 400 [mm/min])
Přílohy
Nedokončený - pokusný tišťák
Nedokončený - pokusný tišťák
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 11. 2013, 10:28

CZ_Pascal píše:Další fůra peněz padla na gravírovací frézu od DATRONu
Mohl bys plz napsat přesnej typ?
CZ_Pascal píše:(přes CNCShop.cz) a výsledky začaly být použitelné (Viz foto z pokusného frézování).
šířku stopy jsem neměřil, ale při pohledu na nejmenší "vlasové spoje" které vznikly při prvním průjezdu (ťišťáku chbyí k dokončení další 3 průjezdy)
se zdá že pro moje amatérské prototypy to je dostatečné. Nicméně pokud je potřeba udělat více stejných kousků tak je fotocesta příznivější.
(otáčky 18000 [ot/min], Feedrate 400 [mm/min])
To už vypadá hodně dobře, i když při týdle feedrate to je docela na dlouho.. navíc to projíždíš čtyřikrát? :shock:

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

17. 11. 2013, 11:24

Thomeeque píše: Mohl bys plz napsat přesnej typ?
Ø0,1mm 40° - typ 68680 (Průměr 0,1 40° stopka 3,175)

Thomeeque píše: To už vypadá hodně dobře, i když při týdle feedrate to je docela na dlouho.. navíc to projíždíš čtyřikrát? :shock:

Dík, T.
Bohužel - pokud chci dosáhnout nějaké přesnosti tak musím volit menší průměr a víc průjezdů. Poslední průjezd už byl spíš takové "čištění ostrůvků", ale i tak to jelo kolem hodiny.
Vyšší Feedrate nemá moc smysl protože při všech těch zatáčkách se na moc vyšší rychlost stejně nedostanu.
(Zrychlení mám pouze 400mm/sec/sec - víc už vlivem tuhosti hračky raději neopužívám i když bych ji mohl "týrat" na dvojnásobku)
A i dkyby, tak s tím souvisí otáčky vřetene které mam max 24000, ale protože si nedělám ideály o ložiscích v Čínském vřetenu tak dlouhodoběji jedu pouze na těch 18000.

Jak jsem psal - je to pouze na prototypy. Efektivnější je fotocesta (kde už jsem zase ale odkázán na grafické studio pro výrobu kvalitní filmové předlohy)
Laborování s laserovkou a pauzákem jsem zanechal protože kvalita toneru je rok od roku horší.
(zlaté časy, kdy laserovka za 8000,- tiskla ostrý a kontrastní motiv v 1200DPI pominuly (drivery končily na Win3.11). Dnes už to nedávají ani tiskárny za 35000,- :evil: )
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2013, 3:11

tu hazivost jsem taky podezrival ale nebyl jsem to schopny omerit
kolega tu nema hodinky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

17. 11. 2013, 5:41

CZ_Pascal píše:Číňan (2,2kW vodník) měl o poznání lepší a opakovatelně dosažitelnou házivost 4,8 setin - což bylo stále trochu mimo deklarovaných 5 mikronů :?
Neváhal jsem "utratit majlant" za kleštinu od REGO FIX (UP - Ultra Precision) a najednou jsme se opakovatelně dostal na 7-9 mikronů (měřeno tedy pouze kolem 15mm od kleštiny - dále už končil dřík).
Proc tak dehonestujes to cinske vreteno?
Napred pises, ze hazi skoro 5 setin, tedy ze je vlastne mizerne.
Ale v dalsi vete napises, ze jsi tam dal poradnou klestinu, a najedou hazi par mikronu. Tou klestinou jsi predpokladam vreteno neopravil, jen jsi omezil hazivost puvodni mizerne klestiny. Takze by ses tomu cinanovi skoro mel omluvit - to vreteno hazi opravdu do par mikronu. Problem byl pouze v klestine.
CZ_Pascal píše:Efektivnější je fotocesta (kde už jsem zase ale odkázán na grafické studio pro výrobu kvalitní filmové předlohy)
Laborování s laserovkou a pauzákem jsem zanechal protože kvalita toneru je rok od roku horší.
(zlaté časy, kdy laserovka za 8000,- tiskla ostrý a kontrastní motiv v 1200DPI pominuly (drivery končily na Win3.11). Dnes už to nedávají ani tiskárny za 35000,- :evil: )
A nebude spis chyba nekde mezi klavesnici a zidli? Jednak se pro hodne jemnou kresbu zrovna moc nehodi pauzak (teda pokud nemas nejaky superkvalitni), protoze ma pomerne velkou zrnitost, ktera se promita do vysledku. Takze se pro fotocestu prodavaji specialni folie, ktere davaji mnohem lepsi vysledky (cena kolem 5-6 Kc za A4). No a pak dnesni moderni tonery maji jemnejsi zrno (coz je vyhoda), ale mivaji jine slozeni, takze na ne "stare postupy" nafetovani napr. acetonem nemusi fungovat. Lepsi je to s toluenem, pripadne se redidlem S6000. Kazdopadne to chce trochu vyzkumu pro dany toner, a taky predem, pred koupi tiskarny pruzkum, zdali zrovna tento model se svym tonerem je vhodny.
Ale pausalni odsudek typu "moderni tiskarny jsou na prd" teda fakt neni na miste.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 11. 2013, 5:47

CZ_Pascal píše: (Poznámka pro místní "znalce" kteří naměří i na obyčejné kleštině házivost "pod stovku" : Zahoďte "magnetický stojánek" a upněte tisícinový úchylkoměr přes tuhý držák přímo do aspoň 4 kilového svěráku.
Objeví se před vámi nový "neviditelný" svět o kterém mnozí nechtějí raději ani slyšet)
Zahoď ten úchylkoměr, který ti "přemůže stojánek (ten ovšem musí sedět na rovné ploše a mít taky rovnou dosedací plochu - což ovšem většina magnetů jaksi nemá, ale dá se to nabrousit na BPH). Já běžně používám páčkové mikronové hodinky na magnetickém stojánku (ale dobrém), který buďto je na pevném základě, nebo na jezdci - broušeném, čí žaškrabaném, aby se to "vevrtělo" a žádné nepoznané světy mi nechybí a měříme na mikrony dnes a denně. Setinové hodinky téměř nepoužívám. Tak jednou do měsíce.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

17. 11. 2013, 6:20

rollfree píše: Proc tak dehonestujes to cinske vreteno?
Napred pises, ze hazi skoro 5 setin, tedy ze je vlastne mizerne.
Ale v dalsi vete napises, ze jsi tam dal poradnou klestinu, a najedou hazi par mikronu. Tou klestinou jsi predpokladam vreteno neopravil, jen jsi omezil hazivost puvodni mizerne klestiny. Takze by ses tomu cinanovi skoro mel omluvit - to vreteno hazi opravdu do par mikronu. Problem byl pouze v klestine.
Vřeteno jak sis všiml a sám pochopil (důkazem je, že jsi se ozval) jsem nedehonestoval - pouze jsem popsal, že je s "originální" kleštinou k němu číňanem dodávanou trochu mimo zmiňované tolerance. Ani nové kleštiny z CNC Shopu nevedly k nějakému zlepšení.
Dal jsem tedy návod jak se přiblížit těm 5-ti mikronům.
Jinak jsem byl mile překvapen a jsem s vřetenem nadmíru spokojen (poměr cena výkon je naprosto nedosažitelný).
rollfree píše: A nebude spis chyba nekde mezi klavesnici a zidli? Jednak se pro hodne jemnou kresbu zrovna moc nehodi pauzak (teda pokud nemas nejaky superkvalitni), protoze ma pomerne velkou zrnitost, ktera se promita do vysledku. Takze se pro fotocestu prodavaji specialni folie, ktere davaji mnohem lepsi vysledky (cena kolem 5-6 Kc za A4). No a pak dnesni moderni tonery maji jemnejsi zrno (coz je vyhoda), ale mivaji jine slozeni, takze na ne "stare postupy" nafetovani napr. acetonem nemusi fungovat. Lepsi je to s toluenem, pripadne se redidlem S6000. Kazdopadne to chce trochu vyzkumu pro dany toner, a taky predem, pred koupi tiskarny pruzkum, zdali zrovna tento model se svym tonerem je vhodny.
Ale pausalni odsudek typu "moderni tiskarny jsou na prd" teda fakt neni na miste.
Budu velice rád (a nejen já) pokud prozradíš onu záhadnou kombinaci konkrétní tiskárny a fólie :D
Tři různé tiskárny (různí výrobci) na různé materiály pauzák a dvě různé folie do laserovky určené vyzkoušené jak s acetonem / toluenem / ředidlem si nemúžou ani čuchnout k výsledkům kterých jsem opakovatelně a jednoduše dosahoval na trochu lepším pauzáku s tiskárnou které uhasnul plamínek života s Win 3.11.
Moji zkušenost potvrzují mnohé dotazy na netu bez relevantní odpovědi.
(Ty které měly odpověď byly od nadšeného výrobce který však dosahoval výsledků ještě horších než já na těch nových krámech)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

17. 11. 2013, 6:43

Josef píše: Zahoď ten úchylkoměr, který ti "přemůže stojánek (ten ovšem musí sedět na rovné ploše a mít taky rovnou dosedací plochu - což ovšem většina magnetů jaksi nemá, ale dá se to nabrousit na BPH). Já běžně používám páčkové mikronové hodinky na magnetickém stojánku (ale dobrém), který buďto je na pevném základě, nebo na jezdci - broušeném, čí žaškrabaném, aby se to "vevrtělo" a žádné nepoznané světy mi nechybí a měříme na mikrony dnes a denně. Setinové hodinky téměř nepoužívám. Tak jednou do měsíce.
Zmínka o měření byla určena zdejším "znalcům" (všimni si prosím těch uvozovek) :D . Ne těm kteří měřit opravdu umí.
.......taky jsem zezačátku i s obyčejnou kleštinou naměřil házivost pod stovku :roll:
Napřed jsem byl spokojený že vše jede "v cajku", akorát se mi to měření nějako nezdálo.
Tak jsem po půl hodině nevydržel a měření provedl s podstatně tužším uchycením a hned jsem měl jasno.

Bohužel předpokládám že v cenové kategorii většiny zdejších smrtelníků (tedy těch kteří mají frézku jako hobby a nemají přístup třeba v práci k rozumném u vybavení) budou ty samé krámy které jsou k dispozici na 95 procentech všech eShopů a i já jsem jejich NEšťastný majitel. Problém nebyl v magnetu jako takovém. I když jsem chytnul "kostku" stojánku do svěráku tak mi s ním úchylkoměr KYNEX za asi 1200,- kč dokázal cvičit několik setin :evil: (respektive ty setiny tak nějko ignoroval a radši pružil)
Dalších několik stovek mě stál kalibrační list který nedopadl zas tak špatně, ale nejspíš to byly vyhozený peníze....
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

17. 11. 2013, 7:01

CZ_Pascal píše:Budu velice rád (a nejen já) pokud prozradíš onu záhadnou kombinaci konkrétní tiskárny a fólie :D
Folie: http://www.rayfilm.cz/e-shop/100-listu- ... 32,333,375" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja konkretne mam multifunkci HP M2727. Stejna mechanika se pouziva i napr. v tiskarne HP P2015. Tahle tiskarna sice neni uplne nova, ale ma uz ty nove moderni tonery (to ale maji snad vsechny tiskarny s nativnim rozlisenim 1200 DPI nebo vic). Takze treba aceton na ni vubec neucinkuje, kupodivu ani S6000 ne, ale cisty toluen ano. Stejne to funguje s novejsi kamosovou tiskarnou, je to neco z rady 3xxx (presny typ ted nejsem schopny zjistit). Kazdopadne vzdy se samozrejme jedna cernobilou tiskarnu.

Pouzivam negativni suchy resist. Pro zvyseni kvality sundavam pred osvitem kryci folii. Vysledky jsou fajn, jediny kaz je zivotnost predlohy. Ten toner po sundani folie je lehce lepivy a tak sundava toner z predlohy, takze z jedne predlohu se da udelat tak 3-5 tistaku. Coz zrovna me nijak neomezuje, delam prototypy a ne hromadou vyrobu, takze malokdy udelam vic nez 3 kusy stejne verze tistaku.

Jinak jeste k hazivosti: vyrok "Číňan (2,2kW vodník) měl o poznání lepší a opakovatelně dosažitelnou házivost 4,8 setin - což bylo stále trochu mimo deklarovaných 5 mikronů :?" je podle me neco o dost jineho, nez (podle me) spravny vyrok "klestina v cinskem vretenu byla spatna".
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

18. 11. 2013, 7:09

rollfree píše:
CZ_Pascal píše:Budu velice rád (a nejen já) pokud prozradíš onu záhadnou kombinaci konkrétní tiskárny a fólie :D
Folie: http://www.rayfilm.cz/e-shop/100-listu- ... 32,333,375" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja konkretne mam multifunkci HP M2727. Stejna mechanika se pouziva i napr. v tiskarne HP P2015. Tahle tiskarna sice neni uplne nova, ale ma uz ty nove moderni tonery (to ale maji snad vsechny tiskarny s nativnim rozlisenim 1200 DPI nebo vic). Takze treba aceton na ni vubec neucinkuje, kupodivu ani S6000 ne, ale cisty toluen ano. Stejne to funguje s novejsi kamosovou tiskarnou, je to neco z rady 3xxx (presny typ ted nejsem schopny zjistit). Kazdopadne vzdy se samozrejme jedna cernobilou tiskarnu.

Pouzivam negativni suchy resist. Pro zvyseni kvality sundavam pred osvitem kryci folii. Vysledky jsou fajn, jediny kaz je zivotnost predlohy. Ten toner po sundani folie je lehce lepivy a tak sundava toner z predlohy, takze z jedne predlohu se da udelat tak 3-5 tistaku. Coz zrovna me nijak neomezuje, delam prototypy a ne hromadou vyrobu, takze malokdy udelam vic nez 3 kusy stejne verze tistaku.
Děkuji za radu - určitě vyzkouším :!: Mohu poprosit ještě odkaz a malinký návod/zkušenosti kde sehnat a jak použít/nanést ten negativní suchý rezist :?: :D
Fotosenzitivní desky z GME taky nějako zmněnily (mám pocit že podstatně zhoršily) kvalitu. Předtím to byly destičky v čené folii kryté uvnitř ještě papírem. Dnes jsou k dispozici pouze s nějakou tenoučkou modrou "samolepkou" jako ochranou fotovrstvy :cry:

3-5 tišťáků na jednu předlohu je pro mě naprosto dostačující - páchám pouze pro vlastní potřebu plus občas něco málo pro kamarády.

Musím se přiznat že moje poslední snaha najít ověřenou cestu Laser+Folie+fotorezist se datuje tak 4 roky zpět a tehdy jsem byl velice zklamaný z pokusů které jsem spáchal na "dostupných prostředcich". :cry:
Pak už nějako nebyl čas si hrát s tišťáky........... (stěhování/oprava nového bytu/výroba "frézkohračky")
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“