PCB metodou přenosu toneru, laminátor

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2009, 2:44

Upřímně bych ty součástky po takovéhle chybě vyházel všechny a postavil to znovu. Všechno jsou to haléřové věci, změřit, jestli nejsou výkonově nebo tepelně poškozeny stejně pořádně nejde (změříš maximálně statické hodnoty) a zkrácení životnosti je více než pravděpodobné. Za ten čas tomu věnovaný ty ušetřené koruny nestojí.


P.S. Nějak mi uniká, proč někdo s takovouto znalostí elektroniky staví jednoúčelovou pomůcku na domácí prototypovou výrobu plošných spojů.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 3. 2009, 3:08

gnat píše:P.S. Nějak mi uniká, proč někdo s takovouto znalostí elektroniky staví jednoúčelovou pomůcku na domácí prototypovou výrobu plošných spojů.
Já bych to nezkoumal - třeba je to pro něj výzva ;-)
a chce se ji naučit já jsem taky cca před deseti lety začal a dnes se mne lidé ptají jak udělat to či ono ;-)
Tedy, ne že bych to třeba uměl ;-);-) ale dnes už možná vím jak na to ;-)
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

18. 3. 2009, 5:56

AcemanLB píše:Je mi jasné že se bavíte :D ale úspěch, no neměl jsem připojené na PAD7 napájení a já a elektro značky to je špatná kobinace pořád mi nebylo jasné co je to ten S2 :D nicméně už to funguje, ale motor se netočí a dioda druhá odshora nesvítí, pokud ho připojím na desku, když ho píchnu na přímo na 220 tak jede. IC1 a IC2 vyměné. Prví plošnáky jsou o 100 procent lepší než žehličkou. Jinak ještě se zeptám ty kontrolky mají někdy zhasnout nebo svítí pořád?
Spodní dvě diody signalizují výchozí stav spínačů S1 a S2, tj. zda je zapnuto napájení (S1) a zda je aktivována funkce časového spouštění motoru (S2). Funkce časového spouštění motoru se používá při nedostatečném prohřívání větších desek DPS. Funguje tak, že motor chvíli běží, pak se na chvíli zastaví, znovu spustí a tak pořád dokola. Horní dvě diody signalizují stav SSR relé, pokud dioda svítí tak by mělo být příslušné relé sepnuto a měl by se točit motor a nebo hřát topení. Teplota topení se dá nastavit trimrem R7 a tudíž po dosažení nastavené teploty by mělo SSR relé vypnout a po částečném ochlazení topení opět znovu zapnout.
Ještě se zeptám, zda jste použil LED diody přesně podle rozpisu. U těch spodních dvou označených jako PWR_MOTOR a PWR_HEIZUNG je důležité aby byli nízkopříkonové. Jelikož použitý kondenzátorový zdroj napětí nedává příliš velký proud (dle původního manuálu asi 10mA), by mohlo dojít k tomu, že pokud tyto LED nebudou nízkopříkonové, spotřebuje se veškerý proud pro jejich rozsvícení a nezbývá již dostatek proudu pro plné otevření SSR relé. Horní dvě diody musí být červené pro jejich specifické elektrické vlastnosti. V originál manuálu psali, že naopak nesmí být nízkopříkonové, ale mě to chodilo bez problémů.
Odborníci jistě prominou tento zjednodušený laický popis :-) .

Pokud by měl někdo zájem, tak mám vyzkoušenou verzi s odděleným samostatným zdrojem (externí zdroj DC 5V je nutno připojit zvlášť), která eliminuje výše popsané problémy s nedostatkem proudu z kondenzátorového zdroje.
Naposledy upravil(a) wolf dne 18. 3. 2009, 6:04, celkem upraveno 1 x.
wolf
Owner
Příspěvky: 60
Registrován: 22. 10. 2008, 8:39

18. 3. 2009, 5:58

Ja se taky divil ze se do toho pousti kdyz o tom vi prd :) Nic ve zlem..taky jsem zacinal, ale rozhodne jsem na to sel lepe.

Byt tebou.. dam 200 - 500,- za knihy typu "zaklady elektrotechniky" - tam se dozvis opravdu zakladni veci, ktere potrebujes.

Na druhou stranu nemohu rict, ze jsem par vybuchu doma nezazil a ze jsem si taky pekne nezahraval se zivotem.

Jinak, az se vratim z nemocnice tak si objednam tistaky a postavim si tento supr laminator taky.Vzdycky sem tistaky objednaval, ale kdyz vidim jak pekne efektne je jde vytvaret .. tak do toho jdu...i kdyz to vyuziju jen parkrat do roka.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2009, 8:07

Díky za popis a rady. Jinak dělám to proto že mě to baví a že mě to zajímá. Holt mi nedošlo co znamená S1 a S2, jinak jsem měl od začátku všechno správně zapojené až na připojení +230 na PAD7 otočené IC2 a špatně zvolený R13 to byl celej problém. A tuhle pomůcku jsem chtěl postavit z toho důvodu že komplet elektroniku mám dělanou žehličkovou metodou a ta mi už od začátku nedávala 100% výsledky. Takže jsem se rohodl celou elektroniku předělat do podoby s kterou budu spokojenej plus dodělat jeden driver navíc pro druhý motor na ose X. Holt se učím za pochodu. S cnc jsem začal v listopadu od nuly čtením tohoto fóra a už od února funguje jen to postupně vylepšuju v rámci možností.
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2009, 11:27

Dneska dělám tišťák jen na věci, kterých dělám víc než 3 ks,všechno ostatní rvu na univerzálku. Tišťáky si nechávám dělat většinou u Kohouta i s vrtáním. Kdysi jsem měl tendenci si je sám vrtat, ale když jsem spočítal, kolik jsem zlámal vrtáků, kolik děr netrefil a kolik musím nechat předělávat desek, tak jsem to nechal na někom, jehož čas je levnější, jeho oči mladší a jeho ruce šikovnější. U kusových věcí se ten čas s tím strávený nevyplatí.
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

19. 6. 2009, 7:50

Tak jsem se dal taky touto cestou výroby plošných spojů. Laminátor mám z Tesca, topení jede, ale motor se netočí. Když tam připojím topení, vypadá to že chyba není v elektronice. Motor jakoby jen bzučel, napřímo jede. Neměl někdo z vás podobný problém? Motorek má 2,4W a nevím jestli stačí pro přídržný proud optotriaku. Použil jsem ten slabší - T ale motor nejede ani na topení kde je S optotriak.
vlado
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

19. 6. 2009, 12:22

Stejnosměrné motorky bzučí namísto točení, když je krmíš neusměrněným napětím - zkus to ověřit.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

19. 6. 2009, 12:26

Tenhle je standartně připojený přímo na 230V střídavých a tak funguje, ale přes ten optotriak ne. Nevím jestli mám k němu paralelně zkusit kondenzátor nebo ještě nějakou zátěž.
vlado
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

19. 6. 2009, 12:45

Podívej se kam je připojený motor. U triaků se vždy zátěž připojuje do anody 2, jinak to nefunguje.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

19. 6. 2009, 5:26

vladosk píše:Tak jsem se dal taky touto cestou výroby plošných spojů. Laminátor mám z Tesca, topení jede, ale motor se netočí. Když tam připojím topení, vypadá to že chyba není v elektronice. Motor jakoby jen bzučel, napřímo jede. Neměl někdo z vás podobný problém? Motorek má 2,4W a nevím jestli stačí pro přídržný proud optotriaku. Použil jsem ten slabší - T ale motor nejede ani na topení kde je S optotriak.
Já jsem měl myslím podobný problém (Už si to přesně nevybavuji, ale asi to bylo to samé).
Máš použity nízko příkonové 2mA LED diody a červené?
Když tak zkus příslušnou LED diodu nahradit drátovou propojkou a vyzkoušej zda to nepomohlo. Použitý kondenzátorový zdroj nedává příliš mnoho proudu, někdy tento proud nestačí k plnému otevření triaku v SSR relé. Já jsem to potom řešil úpravou elektroniky pro napájení samostatným napájecím zdrojem.
Naposledy upravil(a) wolf dne 20. 6. 2009, 6:05, celkem upraveno 1 x.
wolf
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

19. 6. 2009, 7:58

Tak zatím neúspěšně laboruju. S rozepnutým spínačem S2 motor točí, po sepnutí první impulz pootočí motorem, druhý a další jenom bzučí. Zkoušel jsem nastavit delší impulz, zablokovat oba io kondenzátorama M1, dát paralelně k motoru kondenzátor M1. odpor 8k2/10W, ale stále bez úspěchu. Nemůžu zpomalit podávací motor. Led jsem vyměnil.

Edit-pokud je Led nahrazena drátovou propojkou tak to jede - díky Wolfe :lol:
vlado
PavelFF
Příspěvky: 3
Registrován: 15. 8. 2009, 1:08

15. 8. 2009, 1:29

to wolf: Ahoj, mám teoretický dotaz k mechanické stránce věci. Není mi jasné, jak může laminátor zpracovat plošný spoj tlustý kolem 1,5mm , když výrobce laminátoru udává tlouštku předlohy obvykle max. 0,6mm.
Na můj dotaz na jiném fóru AcemanLB odpověděl, že když dá tišťák příliš do kraje, že se to sekne, zatímco uprostřed to spolehlivě pruží...
Z toho mi vychází, že lišty laminátoru se musejí trochu uprostřed ohýbat a tím pádem je uprostřed plošňáku menší přítlak než na krajích ( a tím rozdílné rozžehlení toneru).
Nebo jinak: Prošel by tvým laminátorem tišťák, jehož rozměr je o pár milimetrů menší , než je délka štěrbiny v laminátoru?
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

15. 8. 2009, 6:52

Ahoj,
v mém laminátoru jsou dva pryžové válce které jsou nahřívány shora a ze spodu topnými lištami. Mezera mezi lištami je 7,5mm. Takže PCB normálně projde. Ty pryžové válce těch 1,5mm bez problému ustojí( deformují se dle potřeby). Je více než vhodné demontovat horní kryt laminátoru, aby se lépe manipulovalo s deskou plošných spojů. Ono na to přijdeš sám, až to vyzkoušíš :)
Rovnoměrnosti prohřátí lze dosáhnout vhodným způsobem zakládání PCB do laminátoru. Více na přiložených obrázcích.
Přílohy
Lamin_valce_mezera.jpg
Lamin_PCB.jpg
wolf
PavelFF
Příspěvky: 3
Registrován: 15. 8. 2009, 1:08

16. 8. 2009, 9:43

Díky za odpověď. Nevím, jestli si to budu pořizovat, ale zvědavost mi nedala. Koukám, že ta guma už je uprostřed trochu omačkaná. Pořád mám pocit, že střed tišťáku, ať už ho tam strkáš jak chceš, je vždycky zažehlován míň než okraje.
Měl jsem pocit, že laminátor umožní na rozdíl od ručního přenášení toneru žehličkou daleko přesnější a opakovatelně reprodukovatelné hodnoty (teplota, přítlak, doba kontaktu) a tím pokaždé stejnou kvalitu motivu. Ale v tom případě bych si představoval třeba jen jeden průchod strojem a ne několik, protože se tím motiv čím dál víc "rozplácává" a mezery se zmenšují a spoje rozšiřují. A na okrajích víc a ve středu míň.
Vím, že jsem šťoura - funguje to, což je hlavní, ale proč si o tom trochu nepokecat.

Jak se přenáší teplo do gumových válečků? Třením o topnou lištu?
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“