Aritma 0512

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 5. 2017, 11:05

Ne, ty díry vznikají tím, že laserovky obecně neumí dobře vyplnit velké černé plochy, takže ten nanesený resist je porézní.
Právě proto třeba při fotocestě líp vychází desky s negativním resistem, protože dneska se většinou používá rozlitá měď (není-li důvod to nedělat, např. kvůli izolačním vzdálenostem), a pak předloha pro ten negativní resist většinou neobsahuje žádné velké souvislé černé plochy.

S fotocestou žádná velká drbačka není. Fotoresist se kupuje hotový a jen se nalaminuje na desku, předlohu pak na laserovce. Jen je dobré tu předlohu nechat tak 15 minut nafetovat v toluenových parách. Pak cca 1 minutu nasvítit UV LEDkama, na chvíli do vývojky (jedlá soda) a můžeme leptat.
Dneska už je většina větších integráčů v pouzdrech s roztečí 0.5mm, a tam ta fotocesta přece jen dává lepší výsledky.
Ale na rychlou kusovku jednoduchých věcí ten toner-transfer může být použitelný. Rozhodně ty levné papíry z eBay vyzkouším.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

25. 5. 2017, 6:29

Ty 0,5mm roztece davam toner transferem naprosto bez problemu. Momentalne tu zadnou neosazenou nemam, ale az nejakou budu delat, muzu vyfotit. Ja desky delam jen obcas a jako prototypy pro sebe. Pokud se dela vic kusu, nebo je delas casto, je fotocesta jasna volba. V kazdem pripade davaji oba postupy lepsi vysledky nez aritma :-)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 5. 2017, 6:51

Souhlas. I když kreslené PCB dělá na frézce Thomeeque, a vypadají docela dobře. Takže vyladit se to asi dá. Jenom velké plochy mědi budou dost problém.

Jinak žluté papíry už jsem objednal a dokonce už jsou na cestě. Jsem upřímně zvědavý, o kolik to bude lepší než na běžném papíře.
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

25. 5. 2017, 5:00

Mex píše: Jsem upřímně zvědavý, o kolik to bude lepší než na běžném papíře.
Nebe a dudy. Z vlastní zkušenosti. Dokonce jsem schopen dělat i lepší PCB pomocí přenosu toneru než fotocestou - moje tiskárna tiskne na žlutý papír velmi ostře, kdežto na fólii tiskne lehce rozmazaně a hůře vyplňuje černé plochy.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 6. 2017, 11:57

Poznámka k dříve probíhající diskusi.
Žluté papíry z eBay dorazily. Bohužel přišly strašně pomačkané, Číňan se s tím nemazlil, a když to pak pošťáci naházeli do kontejneru a dalšími stovkami zásilek, tak to dopadlo špatně.
Ale musím uznat, že fungují fakt dobře. Vystřihl jsem málo pomačkaný kus a vyzkoušel to, kvalita tonerové vrstvy na tišťáku byla opravdu bezvadná. Jinak běžné mikroskopické díry v mědi jsem vůbec nezaznamenal.
Takže díky za tip.
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“