nepajiva maska

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

1. 4. 2009, 9:26

ma niekto rozumny amatersky realizovatelny postup nanasania (aj akej - kde kupuje suroviny ake atd.) nepajivej masky na plosak ?
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2009, 10:10

Před pár lety jsem zkoušel klasickou sítotiskovou technologii. Není to nic složitého, pokud děláš plošňáky fotocestou, tak už máš skoro vše potřebné pro přípravu síta. Stručně: film s maskou (nezrcadlený pozitiv) se osvítí na síto, přes které se pak válečkem nanáší barva. To síto se dá používat opakovaně a i k vytvoření potisku. Po pár kusech výsledky přibližující se profesionální masce, ale stojí to spoustu času.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

1. 4. 2009, 10:29

sitotisk poznam, pouzivam pokial potrebujem viac kusov, zatial som ale nim nenanasal nepajivu masku

Zaujima ma ale aj ta farba vhodna na tu masku .. proste nieco dostupne (male balenie atd) s odolnostou aspon 300 stupnov. Pokus s ciernou farbou na dymovody - odolnost cez 500 stupnov) bol celkom uspesny ale neesteticky, naviac farba nie je mechanicky tak odolna a potrebuje "zapiect" ..

Podobny pokus s epoxy uakzal velmi nizku odolnost voci teplotam.

Aky material teda na tu masku ?
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

1. 4. 2009, 10:30

ops este je pozadovana odolnost voci organickym rozpustadlam.
siliconbrain
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 7. 2006, 1:53
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2009, 10:48

gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2009, 11:09

Já s tím experimentoval ještě ve Svazarmu za dob reálného socializmu, takže jsme brali co bylo po ruce. Nejlépe se osvědčil řídký epoxid obarvený sítotiskovou barvou. Mechanická odolnost byla výborná, teplotní taky, nedokázali tomu ublížit ani děti se 100W trafopáječkou.
mito
Příspěvky: 108
Registrován: 4. 3. 2009, 7:08
Bydliště: Žilina

1. 4. 2009, 12:01

Trochu som to študoval tie masky lebo som to chcel skúsiť, tieto masky z britrade sa skladajú väčšinou z dvoch zložiek z farebného základu + katalyzátoru.
To prečo som to neskúsil je to že na nášanie potrebuješ sietotlačový stôl + sito s napnutou presne definovanou sietovinou kvôli dodržaniu hrúbky vrstvy + stierku na nanášanie (jedná sa o čistú sietovinu ), ďalej k tomu potrebuješ teplovzdušnú pec s teplotou do 150C, najprv to sušíš po nanesení tak pri cca 80C , potom to osvietiš , vyvolaš a necháš vytvrdzovať pri 150C.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2009, 4:58

na slovensku samozrejme www.britrade.sk
Ja mám v súvislosti so sieťotlačou otázku (ky).
Strašne rád by som skúsil sieťotlač, ale pre prvé pokusy by som nerád platil všetku tu chémiu, rámy, stierky a čojaviemčo. Dá sa to zohnať na Slovensku nejako lacnejšie, alebo v menšom množstve? Kde nakupujete všetk potrebné veci. Mne sa podarilo nájsť zatiaľ iba dvoch predajcov na Slovensku, ale že by boli ceny príjemné sa povedať nedá.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

2. 4. 2009, 7:20

takto, sietotlac ni eje na kusovu vyrobu, takze povedzme britrade ale z ich produktov nieco, co by slo nanasat priamo na CNC-cku.

Zda sa ze bodovy nastrek s tym, ze miesta ktore nemaju byt zakryte maskou by sa zaclonili by sa dal aplikovat.
mito
Příspěvky: 108
Registrován: 4. 3. 2009, 7:08
Bydliště: Žilina

2. 4. 2009, 10:18

kalin.oleg píše:na slovensku samozrejme www.britrade.sk
Ja mám v súvislosti so sieťotlačou otázku (ky).
Strašne rád by som skúsil sieťotlač, ale pre prvé pokusy by som nerád platil všetku tu chémiu, rámy, stierky a čojaviemčo. Dá sa to zohnať na Slovensku nejako lacnejšie, alebo v menšom množstve? Kde nakupujete všetk potrebné veci. Mne sa podarilo nájsť zatiaľ iba dvoch predajcov na Slovensku, ale že by boli ceny príjemné sa povedať nedá.

S týmto ti neporadím , pretože kvôli pomerne vysokej vstupnej investícii som sa dotoho nepustil , taktiež nemám vhodné priestory kde pracovať s rôznou chémiou.

Čo som ešte zistil je cena sieťotlačových pántov na nášanie farby
http://www.kasi.sk/index.php?idkat=3&idsubkat=2
keď som sa dotazoval stáli cca 4300Sk bez dph, samozrejme bez rámu so sieťovinou a stierky.

Z produktov Britrade si môžeš pozrieť ešte typ nepájivej masky čo sa nanáša striekaním, nato však zas potrebuješ kompresor a striekaciu pištol.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2009, 8:25

KASI som našiel aj ja. Mám v podstate iba jediný problém. Pánty sú podľa mňa tak jednoduchá záležitosť, že iné ako vlastná výroba u mňa neprichádza do úvahy - rozhodne to bude za hubičku, nie za 4300 Sk. Rámy by som jednoducho kúpil, alebo aj vyrobil - asi kúpil aj so správne natiahnutým sitom. Trápi ma ale nanášanie fotocitlivej emulzie - tu mám pocit, že miniem priveľa peňazí, kým bude výsledok použiteľný.
Ideálne by bolo, keby sa dalo použiť niečo ako fotocitlivá fólia, ktora by sa k tomu situ "pricucla" a bola by po vyvolaní odolná voči tým všetkým sajrajtom, čo sa na to potom dávajú.
Ako je to s nanášaním tej emulzie? je potrebná nejaká tenučká vrstva, alebo je jedno, v akej hrúbke sa nanesie na sito? Nanáša sa z jednej strany sita (z ktorej?), alebo z oboch? Keď si teoreticky vyriešim toto, vyskúšam to.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

2. 4. 2009, 9:41

Panty a duralové rámy jsem si vyrobil sám.
Natažení síta, nanesení emulze, osvit a vyvolání jsem svěřil odborníkům. Nevyplatí se dělat jeden rám a kupovat na to chemii. Potiskuji eloxované panely. Doufám,že časem přejdu na CNC gravírování :wink:

Dětat si sám masku na PCB nemá podle mne smysl.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2009, 6:43

picom

Kde prosím nakupujes natiahnuté sito aj s emulziou? A za kolik?
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

5. 4. 2009, 9:18

Věci na sitotisk prodává spousta firem (v Praze třeba Sitaservis) viz. Google

Rámeček jsem si nechal svařit z duralu. Měl by být 2x větší než sítotiskovaná plocha. Použil jsem jekl 25x25x3. Na větší rámy 30-40 mm. Tah tkaniny je značný. Sváry jsem přebrousil a rám opískoval, aby na něm drželo lepidlo. Na rámeček ti napnou a nalepí tkaninu. Hustota tkaniny závisí na jemnosti tisku (čím vyšší číslo tím více detailů). Potom se na síto nanese fotoemulze a pomocí UV záření osvítí a vyvolá požadovaný motiv.
Ještě potřebuješ stěrku (dá se koupit v metráži a vyrobit si držadlo) a nějaký držák s panty.

Síto se čistí od barev příslušnými ředidly (aceton). Nesmí se použít voda, rozpouští emulzi síta !
Rámeček s tkaninou můžeš používat dokud se mechanicky nepoškodí.
Síto se odvrství a znovu nanase emulze.
Pro inspiraci pár fotek.
ste
Příspěvky: 11
Registrován: 23. 11. 2011, 1:23

12. 1. 2015, 3:32

Dnes, v době UV laserů za pár korun je možná i tato LDI ( laser direct imaging ) s pomocí CNC.
http://youtu.be/BAnYmytYfQc
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“