SMD maska pro přenos pájecí pasty na DPS

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

18. 6. 2018, 6:32

Osazování SMD součástek ve "velkém" jsem se zatím úspěšně vyhýbal, nicméně letos mne to asi nemine :-(. Výrobu PCB nechám asi na profících v číně, ale do osazení švábů po staru, ručně mikropájkou bych už nešel...
Zaujal mne následující postup pro výrobu masky a nanesení pájecí pasty na PCB více viz. https://lowpowerlab.com/2013/02/11/diy- ... -tutorial/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nemáte s tím někdo zkušenost, nebo jak to děláte?
ok1in
Příspěvky: 167
Registrován: 13. 6. 2017, 6:31
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

18. 6. 2018, 7:02

Dobrý nápad s tím plechem z plechovky... :idea:
Komunikace, telemetrie, automatizace, pohony...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 6. 2018, 9:19

Co to znamená "ve velkém"?
Pro menší počet desek zkus zvážit dispenser. Samozřejmě taky jde o to, o jakou hustotu a integraci desek jde.

Plech z plechovek od nápojů se na to běžně používá, ale je dost měkký. Chce to pak spíš vypínanou planžetu.
Na tom videu byl zajímavý trik s tím, jak to nahřál a sundal povlak acetonem. Za studena mi to nikdy nešlo (acetonem, toluenem, ředidlem, prostě ničím), takže to zásadně dávám dolů šmirglem. S tím nahřátím to někdy zkusím, mohlo by to ušetřit práci.
Asi taky půjde o to, jaká plechovka to bude, zřejmě nebudou všechny stejné. Někde jsem četl, že je na tom (aspoň u některých plechovek) tenká vrstva PETu. PET je polární plast a špatně odolává zásadám, tak by to nějakou silnou zásadou možná mohlo jít dolů.

Je lepší to leptat oboustranně.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

18. 6. 2018, 10:30

Tak nějak jsem doufal, že se ozveš a podělíš se ze zkušenostma, takže díky.
Jaké konkrétní nápoje u nás mají kvalitní plech z kterých to jde dobře dělat a funguje to?
Také jsem tam na jeho webu vyrozuměl, že je ten plech nějak nalaminován vrstvou plastu a proto mne napadlo, že by nebylo od věci to stříknout nějak na tmavo nebo vybrat tmavě potištěné plechovky vynecht ten přenos motívu z tiskárny na papír a pak na plech, ale rovnou ten motív na tmavý povrch poslat laserem, který by ten nástřik a laminaci přepálil až na plech a pak to rovnou vyleptal bez olepování odstraněného povlaku kolem černého motívu. Odpadlo by tak i to sundávání povlaku acetonem či smirkem :-).
Říkal jsem si že bych kuchnul dvě CD mechaniky na X a Y a fixně do Z dal z jedné laser. Před tím to chce zkusit, zda tu laminovanou vrstvu plastu bude ten CD laser schopen vypálit a zda leptání bude fungovat ;-)
Noo pro mne "ve velkém" jsou už 2-3 ks DPS a více :-), ale každý to máme jinak...
Jenomže ja trpím u všeho co má nožičky pod 1 mm od sebe, takže i takové SO16 je pro mne přes míru, a pokud jsou na desce 2-3ks + nějaký "hustější" procesor co jich má 40 a víc a pak spousty dalšího smetí, tak je vymalováno :-(
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

30. 6. 2018, 4:40

Než se pustím do experimentů s tím laserem a plechem, chtěl jsem dát šanci nějakému dispensoru.
Před drahnou dobou jsem potkal někde pěknej, nejspíše českej článek na jednoduchou DIY hračku ze stříkačky a jehly a tuším že to fungovalo také jako vakuová pinzeta. Bohužel to nejsem schopen najít, nečetli jste to někdo?
Nebo nevíte o něčem co funguje a nestojí to ranec?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 6. 2018, 5:18

Pneumatický dispenser je v principu injekční stříkačka s krátkou a tupou jehlou, napojená přes řízený elektromagnetický ventil na tlakový vzduch.

Tady to máš všechno po dílech.
Sestavy stříkaček i s připojovací armaturou:
https://www.aliexpress.com/item/Freeshi ... 29581.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.aliexpress.com/item/SZBFT-3 ... 41218.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tobě by v podstatě stačily jen ty armatury (dají se samozřejmě i vyrobit), stříkačku většinou používáš tu, ve které koupíš pastu.

Případně regulátor tlaku, pokud Ti neposkytuje přesný tlak a čistý vzduch už kompresor (budeš potřebovat tak 4-5 barů):
https://www.aliexpress.com/item/1pc-AFR ... 25803.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Tady ventil, kterým to spínat:
https://www.aliexpress.com/item/1pc-Pne ... 31028.html" onclick="window.open(this.href);return false;

K tomu nějaké pneumatické konektory vhodných průměrů:
https://www.aliexpress.com/item/1-8-BSP ... 62502.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Všude jsem vzal odkazy na první, co mi přišlo na Aliexpressu pod ruku, asi najdeš i levnější.

No a pak už jen buď nějaké Arduino nebo aspoň destičku s časovačem 555, které na základě sešlápnutí pedálu udělají definovaně dlouhý pulz pro ten elektroventil.

Jehly si můžeš koupit přímo dispenserové, ale ty jsou docela drahé a podle mě většinou zbytečně dlouhé (když jsou kovové). Dělají se i kónické plastové, ale s těmi mi osobně trochu hůř míří a mají navíc dost velký objem, takže po práci v nich zůstane zbytečně moc pasty na vyhození. Zase díky té kóničností dávkují docela dobře.
Já používám běžné mediciální jehly 0.6mm (modré) nebo 0.7mm (černé), které zkrátím na max. 3mm délku (naříznout ulamovacím nožem, zlomit, případně zabrousit na jemném šmirglu).

A udělej si na to nějakou škatulku, abys to tak jako já nepoužíval několik let jen v rozbrabčeném provedení (kdybys nějakou pěknou udělal, udělej i jednu pro mě prosím ;-) ).
Dispesování zdar.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

1. 7. 2018, 8:30

Díky za parádni instrukce z čeho a jak to postavit, jen to má drobnou vadu na kráse, že lautr nic z toho se mne tady neválí po šuplících, takže když to sečtu, bylo by jednodužší i levnější rovnou nějaké zařízení koupit...
To když bych šel nevzduchovou cestou viz. http://mcu.cz/comment.php?comment.news.4026" onclick="window.open(this.href);return false;, tak to je jiná, jen nevím nevím nakolik je to zas funkční postup :-(
Ono to vcelku vypadá jednoduše když se na to člověk kouka, ale z praxe mám trochu obavu...
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

1. 7. 2018, 10:36

220V 450W 450 Degree LCD Adjustable Electronic Heat Hot Air Gun Desoldering Soldering Station IC SMD BGA Rework 4 Nozzle 8018LCD
http://s.aliexpress.com/uqmaIrUj?fromSns=Copy" onclick="window.open(this.href);return false; to Clipboard
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 7. 2018, 1:34

Jasně, určitě si to můžeš koupit hotové.
Ale ta hotová řešení vycházejí cenově o dost výš (několikanásobně). Aspoň to platilo v době před pár lety, kdy jsem se tím zabýval.
Když si to poskládáš z komponent, tak Tě to celé bude stát tak kolem 500 Kč. Všechno jsou levné díly, takže žádný problém s celnicí a s DPH. Pokud na to dramaticky nespěcháš aby Ti nevadily nějaké 3 týdny než to přicestuje, tak to pořídíš fakt levně.
Další možnost je to pořídit tady. Tu připojovací armaturu na stříkačku si vytočíš na soustruhu z kousku plastu nebo hliníku, jednoho O-kroužku a kusu plechu. Taky jsem si jednu dělal. Případně by se to dalo asi vytisknout na 3D tiskárně.
Pneumatické ventily a konektory tady na fóru každou chvíli někdo prodává.
Tak k tomu za pětikačku koupíš nebo vyndáš ze šuplíku nějakou 555, v lékárně koupíš pár jehel po koruně a jedeš.

Ta řešení s krokáčem vypadají lákavě. Ale bojím se, že jenom vypadají. Já jsem si taky kdysi jedno stavěl a nedodělal ho. Udělal jsem jenom tu mechaniku se šroubem. Místo motorem jsem s tím pro začátek točil jen rukou. A není to ono.
Zdánlivě to vypadá jako ideální řešení - je to objemové dávkování, takže teoreticky bude jedna dávka jako druhá (což u pneumatického řešení nemusí být pravda).
Ale v praxi to moc dobře nefunguje. To rázové dávkování krátkým silným pulzem stlačeného vzduchu prostě funguje o hodně líp.
A pokud máš doma kompresor, tak i ta konstrukce pneumatického řešení je výrazně jednodušší a taky pak lehčí a menší do ruky.

Jinak profi dispensery to skutečně vyhazují ven mechanicky. Používají 2 stupně - stlačeným vzduchem to dopravují do malé komůrky pro jednu dávku, z té to pak vytlačuje ven buď nějaký píst, mikrošroub nebo nějaký piezoelement.

Kdybych to měl udělané v krabici a ne v rozsypovém stavu na prkénku, tak bych Ti to půjčil na vyzkoušení. Ale takhle to fakt nejde, to bych se musel hanbou propadnout až do pekla nebo do Pakistánu.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

2. 7. 2018, 12:07

Smd planzety z plechovky pouzivam roky. Tradicne pilsner urquell. Akurat ze ich frezujem 0.5mm a kde je to jemne tak 0.3mm frezkou. Pred aplikaciou pasty ju napnem do takeho homemade ramiku,takze sa nekrci a zvlada radovo stovky dps. Pri frezovani ju prilepim tenkou obojstrannou paskou.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 7. 2018, 3:40

Já je leptám, což sice dělá pěkné díry, ale je pracné.
Nezkoušel jsi jenom vrtání? Slyšel jsem i od profi osazovačských firem, že pro malé a nenáročné série používají vrtané šablony.
Ale nikdy jsem žádnou neměl v ruce.
Momentálně mám frézku na nemocenské, tak to ani nevyzkouším.

Podle čeho to prosím frézuješ? To sis udělat nějaký převodník z Gerberu, nebo sis napsal nějaký ULP do Eagle nebo jak?

Díky.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

3. 7. 2018, 5:54

Ved pre eagle existuje cam modul na frezovanie-gravirovanie dps. Pcb-gcode myslim ale pamat moze zlyhavat. S tym istym robim aj planzety.
Vrtanu planzetu mam jednu. Vyrobili nam ju v slovenskej "renomovanej" firme ktora robi dps. Take nepodarkove dps som nikdy nevidel. Zhruba u 50% boli skraty alebo prerusene cesty. Planzetu som poziadal nech nam daju hrubku podla vlastneho uvazenia. Prisla hlinikova vrtana, hrubka 0.3mm. A suciastky na dps mali pitch 0.6-0.8mm.
Teraz si to frezujem sam, iba obcas ak potrebujem velku plochu a veeela kusov tak si objednam z ciny spolu s dps.
Nerezovu,palenu laserom.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 7. 2018, 6:31

Dispenser se dá koupit v Číně, stačí dát do Googlu např. označení YDL-983A.

Na vzorkování a malé série jsme používali sítotisk https://www.pbt.cz/cz/produkty/sitotisk ... y/uniprint

Šablony jsme si nechávali dělat buď vrtané do hliníkového plechu 0,3 mm u Pragoboardu nebo leptané do fosforbronzu.
Ten hliníkový plech se standardně používá u výrobců DPS jako ochrana při vrtání. Takže se jim jen poslali data pro pastu a oni už to překonvertovali na vrtání.
Dnes dělá Pragoboard (a jiní výrobci DPS) i laserem řezané šablony z nerezu.

V současné době už šablony nepoužíváme, máme několik let tiskárnu na pastu od Mydaty typ MY500. Obsluze dodám data na pastu a za 10 minut mám desku potištěnou. Na vzorky jak dělané.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

3. 7. 2018, 6:50

Kolik že stojí ta tiskárna na pastu? Pokud je to do pár stovek, tak je to pro amatéra jak dělané...
Jinak ale závidím ty profi podmínky, které my amatéři nikdý nedosáhnem :lol:
Takže zpátky na zem k amatérskému, tj. dostupnému bastleni ;-) něco jsem vyhrabal ze šuplíku,
dispenser.jpg
tak se pokusím o něco takového
Obrázek
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

3. 7. 2018, 9:46

To byl jen firemní časový průřez,

Jinak na vzorkování stále používáme tohle: https://www.fritsch-smt.de/en/manual-pick-place/
Je v tom jak dispenser, tak i manipulátor.
Originál stojí cca 250 litrů.

Chci si to postavit doma, z Číny mám dispenser, tak jen dát dohromady bednu z MDF.
Pojezdy mám taky, jen potřebuju nakreslit a vyfrézovat ručku manipulátoru.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“