Frézka LPKF

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 9. 2018, 11:02

Tak jsem viděl v provozu hezkou hračku. Frézku na plošné spoje vč. SW. tahle mě zaujala nejvíc https://www.google.com/search?q=lpkf+pr ... H3SZJ8Kh3M:

Pozitivní světlocitlivej plošňák mi dochází, negativní se mi nelíbí a takové to hobby šmrdlání mě moc neoslovuje. Na mejch 10-20 plošnejch spojů ročně by se mi to udělátko líbilo. Říkal jsem si, problém bude s cenou, ale nakonec jsem si dal limit 100T. Kdo si hraje, nezlobí. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že holý stroj (bez kamery) pouhých 165T bez daně a s kamerou o 10T víc. Ovšem na fukční celek potřebujete pár dalších drobností cca za 35T, tedy pro obyčejného hobíka čtvrt mega :-(. Asi si nechám udělat zakázkově pozitivní plošňáky.

Na ebay pár mašinek je, ale starejch a cena je stále nepřijatelná, neb už nemají SW podporu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 9. 2018, 3:26

lubbez píše: 13. 9. 2018, 11:02 negativní se mi nelíbí
Můžu se zeptat, co se Ti nelíbí na negativní technologii?
Mně to přijde, že snad s výjimkou přímého osvitu laserem má jen samé výhody.
Tu výjimku s laserem jsem myslel tak, že pozitivní proces by se dal osvítit podle CNC dat, určených pro gravírované spoje metodou dělicích čar. Ale nevím, jestli to v praxi někdo takhle používá.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

13. 9. 2018, 8:34

Ty frezky LPKF jsou pro prakticke pouziti k nicemu. Kupuji to vetsinou jen skoly a podobne instituce kde o tom rozhoduji lidi kteri tomu vubec nerozumi a je to financovano z verejnych zdroju. Pak to zapnou, vyfrezujou za pul dne dve desky, reknou hmm, pekny, daji to nekam do kouta a spoje delaji jako driv fotocestou. Jedinou vyhodu to ma, ze nemusis vrtat diry rucne, tech se ale dnes uz moc stejne nevrta.. Vem desetinu te castky a kup se slusne vybaveni na fotocestu, budes mnohem spokojenejsi.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

13. 9. 2018, 8:56

t256 píše: 13. 9. 2018, 8:34 Ty frezky LPKF jsou pro prakticke pouziti k nicemu. Kupuji to vetsinou jen skoly a podobne instituce kde o tom rozhoduji lidi kteri tomu vubec nerozumi a je to financovano z verejnych zdroju. Pak to zapnou, vyfrezujou za pul dne dve desky, reknou hmm, pekny, daji to nekam do kouta a spoje delaji jako driv fotocestou. Jedinou vyhodu to ma, ze nemusis vrtat diry rucne, tech se ale dnes uz moc stejne nevrta.. Vem desetinu te castky a kup se slusne vybaveni na fotocestu, budes mnohem spokojenejsi.
Svatá pravda, vím o čem je řeč. Foto cestou je to rychlé. Dělám si tak prototypy a pak to předám profikům, až je vše odladěno.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 9. 2018, 9:52

Začnu tím, že první plošňák fotocestou jsem udělal někdy v roce 1973. Před tím to bylo kreslení trubičkovým perem a barvou. V té době nebyly laserovky a tak jsem kupoval v NDR filmy FU5 a FU7, čož byl extrémně opticky tvrdý materál a tak malůvka z plotru šla vcelku slušně přefotit 1:1 na film, kde černá byla černá. Po čase fólie a laserovka a to mi vydrželo do dnešní doby. Při výtisku z tiskárny mi vyleze pozitivní obrazec a nechce se mi vymýšlet, jak to předělat do negativu. Prostě ten pozitiv mi přijde pohodlnější, což nutně nemusí vyhovovat i ostatním. Leptám peroxidem se solnu a vyvíjím louhem. Celá výroba je tak do půl hodinky i s dírkama. Samozřejmě mluvím pouze o prototypové výrobě. Už se vidím, jak dělám 500 plošných spojů. :-)

Proti negativu nemám žádnou super výhradu, ale přide mi to nepohodlné. Buď se mi podaří někde koupit pozitivní plošňák a bude to OK. Pokud ne, tak mám vláknový laser s pracovní plochou 150x150mm a vymyslím nějakou fíčuru abych mohl plošňák přímo laserovat. Taky bych mohl zkusit coopercam, který paradoxně funguje i s s mým starým Protelem. Ta LPKF mi přišla jako hezká hračka, ale s tou cenou se prostě posra.....li.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 9. 2018, 10:44

Pozitivní materiál prodává třeba GMe, např. https://www.gme.cz/fotocuprextit-fr4-16 ... ednovrstvy
Nebo se dá stříknout sprejem Positiv 20 taky třeba z GMe.

Ten negativní proces má výhodu v tom, že se většinou netisknou tak velké černé plochy, což zrovna laserovkám celkem dělá problémy. A navíc nemá tendenci k zužování cest a tedy následnému podleptání, ale naopak spoje rozšiřuje (takže zase spíš vyrobí zkraty ;-) ).

Nebo máš vychytanou nějakou laserovku, která dělá černou fakt černou? Já občas dokonce potupně dělám 2 předlohy přes sebe, protože ani po nafetování toluenem to není ono. A čím novější laserovka, tím míň toneru dává, šetřit se musí všude. To už je jako nějaké Euro 6 u aut.

Občas se pochlapím a nechám si to vyjet na osvitovce, což je pak super. Ale většinou to dopadne tak, že poté, co to tam odešlu, mě napadne nějaké vylepšení nebo změna.

No ale ten Tvůj laser je fajn cesta. Umíš selektivně sundat barvu z mědi, takže to musí být celkem příjemná a rychlá práce, ne?
Pokud pak ještě máš nějaký systém zaměřování na frézce, abys to mohl dodatečně vyvrtat, tak potom úplná paráda.
Já jsem třeba zaměřování vyleptaných tišťáků vzdal a dělám to naopak, že napřed vrtám a pak leptám. Přece jen to položení předlohy udělám přesněji. Chtělo by to na CNC kameru. Už to dlouho plánuju, ale nejsou lidi.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 9. 2018, 10:07

Začnu od začátku. Paradoxně mám vychytanou laserovku, mohu dát typ, ale až po výkendu, jsem mimo. Krom toho mám vychytanou vodičku(sprej), kterou to zlehka stříknu a je to černý prostě fest. Používá se to při výrobě razítek fotocestou.
Druhá, podle mě klíčová věc je, že nepoužívám rozlitou měď. Má to dva důvody, se SMD součástkama pracuju minimálně a pokud ano, tak ty největší velikosti. Sám dobře víš, že bez techniky slušné SMD desky neosadíš. Stále pokud možno pracuju s klasikou. A druhý důvod je zase z praxe, co už třeba neplatí, ale mám to vyzkoušené. Ta rozlitá měď kromě VF techniky zas taková hitparáda není. Před pár lety jsem dělal počírač na řízení nějakejch procesů. Kromě Z180 to mělo asi 10kousků 8255, nějakej multiplexer, pár triaků a hromadu spínacích FETů. Velikost desky cca A4. Tohle se samozřejmě nedá udělat v prototypu doma. Tak každej pošňák vyšel na cca 5T. Přes to, že jsem striktně používal blokovací kondenzátory a všechny fígle co jsem znal, byl funkční prototyp až třetí. Tam jsem právě opustil velké plochy mědi, mapáješku jsem dělal 200 a 100 milsovejma lištama a oba vodiče byly prakticky stejně dlouhé. Mluvím o 5V napájení. V tu chvíli zmizely všechny problémy a mašina se rozběhla. A tak jsem opustil velké plochy mědi.
Tím pádem se mi zvětší černá plocha u negativu a to není dobře, ale hlavně to musím znegativovat, neb mě to tiskne pouze pozitiv.
K tomu GM, prodávají ale malé kousky. Zatím se mi podařilo sehnat rozměr 200x150mm, ale mě by se líbil 200x300, nebo 500x500.
K tomu laseru. Asi je to nejperspektivnější. Holt se tomu budu muset trochu pověnovat. Přesněji začnu tím, že si nechám přeložit manuál. Bohužel Angličtina je sice easy, ale né pro mě. A u toho fiberu je fakt co nastavovat.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 9. 2018, 4:06

To GMe prodává největší oboustranný A4 (300x210mm), ty větší 570x510mm už jenom jako jednostranné (a navíc ho zrovna nemají).

Zajímavá je ta negativní zkušenost s rozlitou mědí. I když si myslím, že jsi vyvodil falešný závěr. Zřejmě jsi tam měl nějakou úplně jinou botu, která přechodem na jinak vedené spoje jako vedlejší efekt zmizela.
Ono asi nebude náhoda, že dneska snad nenajdeš žádnou kvalitní profi elektroniku, která by nepoužívala rozlitou měď. A vzhledem k tomu, že při námi používaných subtrakčních technikách výroby desek (tj. leptání) to nic nestojí a naopak to tak nežere leptací roztok, tak je to pro mě jasná volba. Ale používají to i profi výrobci, kde to díky aditivní technologii výroby dokonce stojí něco navíc.

Jinak k tomu SMD: pokud použiješ pastu, tak je to jednodušší a rychlejší než práce s klasikou, a to klidně i jen pomocí trafopáječky (mimochodem tu používám téměř výlučně, pájecí stanici startuju jen velmi zřídka a nerad).

Ale nepříjemnější je to pak zapájet přetavením. Má oblíbená metoda je kontaktní přetavení. Stačí na to kus hliníkového plechu, elektrický vařič, teploměr s termočlánkem a stopky. Je to teda použitelné jen na jednostranně osazené desky, pokud se něco dává i na druhou stranu, tak tam už pak jedině horkovzduch.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

14. 9. 2018, 5:25

Muzes taky zkusit moji oblibenou metodu prenosu toneru primo na plosny spoj. Zli jazykove tvrdi, ze to ma mizernou kvalitu a ze neni nad fotocestu, ale ja s tim delam naprosto v pohode i pouzdra velikosti SSOP - viz foto desky kterou jsem dodelal pred chvili. Rychlost vyroby je naprosto bezkonkurencni ve srovnani s ostatnimi metodami.

S tou rozlitou medi bych to videl podobne jako MEX, nejspis to nechodilo kvuli necemu jinemu. Vetsinou to byva opacne, rozlita GND zvysi stabilitu zapojeni.

edit: Jsem si vzpomel, ze jednou se mi stalo neco podobneho. Pomerne velka deska cca 200x400mm oboustranna s rozlitou medi a prestala chodit. Ruzne nahodne vypadky programu apod. Deska byla pres GND a sroubky spojena s plechovou skrini od velkeho switche a pri zkouseni jsem zapomel prisroubovat zenmici drat (do zasuvky 230V). Po uzemneni skrine/desky problemy zmizely jako mavnutim kouzelneho proutku a zarizeni jede dodnes bez problemu.

Obrázek
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 9. 2018, 6:14

Máš to moc pěkně udělané, a to i ty hodně velké plochy.
Na co to tiskneš? Na nějaký ten speciální modrý nebo žlutý papír, nebo na nějaký obyčejný lesklý papír?
Já jsem kdysi měl docela dobré zkušenost s tiskem na lepicí papíry, ale zasralo mi to fotoválec, tak jsem toho nechal.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

14. 9. 2018, 7:00

Tisknu na ten zluty papir z ebay. Jak to vychladne, lehce to odloupnes a sup s tim do chloridu. Lepici papir jsem z tohoto duvodu vubec nezkousel. Nechtelo se mi to zdlouhave odmocovat. Mam ledkovou tiskarnu oki mc352. S plochami neni zadny problem.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 9. 2018, 7:05

Díky za info.
Já jsem si kdysi ty žluté papíry koupil taky, ale přišly mi úplně zmuchlané, takže nic.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 9. 2018, 7:24

Jo plošňák máš pěknej. Jak je to velké v reálu? První dobrá správa je, že se mi podařilo sehnat pět kousků pozitivu 495x495mm jednostraného. A asi se začnu věnovat tomu laseru.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

15. 9. 2018, 8:06

Deska ma cca 30x40mm, spoje jsou 0,4mm, ten horni obvod je pouzdro SSOP, spodni SOP.
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“