Nanášení tekuté UV nepájivé masky

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2020, 7:47

0xDECAFF píše: 12. 1. 2020, 9:38 https://pcbshopper.com/ - vybírat dopravu DHLkem nebo jiným kurýrem, pokud to příjde do pazourů našemu státnímu podniku, je zle.
Jinak pro výrobu zadávám většinou do Gatemy.
Díky za info, zkusím.
nepajivka.jpg
Tak tímhle to Petr dělá. Jednu jsem mu sebral, abych měl mustr. Objednal jsem kus síťoviny, to je pár kaček a gumové stěrky mám. Teď se pomalu chýlí do finále ta MN80 a tak to testnu na tomhle plošňáku.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 1. 2020, 1:46

lubbez píše: 13. 1. 2020, 7:47 Tak tímhle to Petr dělá. Jednu jsem mu sebral, abych měl mustr. Objednal jsem kus síťoviny, to je pár kaček a gumové stěrky mám. Teď se pomalu chýlí do finále ta MN80 a tak to testnu na tomhle plošňáku.
Děkuji. :-)
Tahle je sice v trochu jiném balení než co mám já, ale zřejmě to bude to samé.
V tom případě nechápu, že vám funguje to předsušení, aby se přímo na masku dal položit artwork.
Když jsem s tím laboroval, tak buď to bylo pořád matlavé, nebo po delším sušení se to pak už nedalo po vyvolání rozumně sundat.
Sušil jsem to v troubě, nikoli horkovzduchem. Ale to by snad nemuselo mít vliv.
Pokud vám to funguje, tak musím udělat další sérii pokusů.
Pokud bys případně napsal, jak dlouho a na jaké teplotě jste dělali to předsušení, tak bys byl moc hodný.

Jinak s touhle maskou jsem udělal zajímavý (i když možná logický) poznatek kolem vlnové délky.
Když jsem to svítil delším zářením (405nm), tak se maska pěkně přilepí k podkladu a krycí folie se nádherně sloupne.
Ale když jsem použil tvrdší záření (365nm), tak se naopak maska přilepila ke krycí folii, a když jsem se ji pokoušel sundat, tak slezla i maska.
Takže to bude zřejmě podobné jako se suchým resistem, že delší vlnová délka materiálem prochází, ale kratší ne. Proto ta delší to zpolymerizovala až dole u tišťáku, ale kratší vytvrdila jen povrch přímo pod folii a k podkladu se to nepřilepilo.

Ještě jednou díky.
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

13. 1. 2020, 1:58

Osvitky pro reprografii i DPS jsou s výbojkama s emisním maximem v rozmezí 400-450nm, optimalizace nových materiálu bude taky cílená na 400nm - nejlíp dosažitelné účinnosti LED zdrojů. 365nm je masově využíváné spíše pro vytvrzování lepidel (bodově i plošně).

Jak byla regulovaná ta trouba? Kapilární nebo bimetalový termostat a bez nucené cirkulace vzduchu na tohle není to pravé oříškové - nejlevnější kandidát je Chiraňácký horkovzdušný sterilizátor z aukra nebo bazoše (ostatně používají na výrobě i někteří pologarážoví výrobci DPS, co jsem viděl).
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 1. 2020, 2:25

0xDECAFF píše: 13. 1. 2020, 1:58 Osvitky pro reprografii i DPS jsou s výbojkama s emisním maximem v rozmezí 400-450nm, optimalizace nových materiálu bude taky cílená na 400nm - nejlíp dosažitelné účinnosti LED zdrojů. 365nm je masově využíváné spíše pro vytvrzování lepidel (bodově i plošně).
Myslím, že ne.
Naopak se nové materiály tlačí k tvrdšímu záření.
Mám staré suché resisty, a ty mají maximum citlivosti kolem 380-400nm. Nové už ho mají kolem 360-370nm.
Důvody zřejmě budou nejmíň dva: kratší vlnové délka znamená větší energii záření, jemnější dosažitelné detaily a snadnější filtraci procházejícího záření (aby se neodráželo zpět od podkladu). A navíc u krátkovlného resistu bude citlivost na okolní osvětlení ještě nižší, než u dlouhovlného. To sice není kritické (žlutý safe-light to řeší), ale je to příjemný bonus navíc.

Osvitky pro filmy jedou na červeném laseru.

Taková zajímavost z jiného oboru: zubařské pryskyřice (tj. dnešní bílé plomby) se vytvrzují modrým světlem, nikoli UV. Docela mě to překvapilo. Možná je to proto, že vrstva té plomby bývá silnější, a modré záření asi líp tím materiálem proleze do hloubky (to je ale jen moje spekulace).
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 1. 2020, 2:30

Ještě k tomu sušení masky: možná přece jen bude nějaký rozdíl mezi horkovzduchem a troubou. Trouba to bude prohřívat rovnoměrně nebo spíš zespodu (topení je dole), ale ten horkovzduch přece jen udělá nějaký tepelný gradient s maximem nahoře, kde je to žádoucí.

Souhlas, že by to chtělo do trouby ventilátor a přesnější řízení. Já ji jinak moc nepoužívám, tak jsem vzal jen jako nouzovku bez úprav.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2020, 4:29

Až se na to vrhnu, udělám podrobný report.
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“