Plošňáky z koupelny

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2420
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2021, 10:57

lubbez píše: 25. 2. 2021, 10:51 p.s. a kdo z vás ví, jakej je nejlepší lak na plošné spoje? Kalafuna rozpuštěná v toluenu nebo xylenu !! a do 100 mm laku jedna kapka glycerinu.
To rozpouštědlo má nějaký větší význam, nebo jen rychle a dobře vyprchá, případně s glycerinem zajistí rovnoměrnější vrstvu?
Já používal líh, nesmrděl jako aceton jen dlouho lepil.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5148
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 2. 2021, 11:31

Neni glycerin v roli smacedla? Toluen sice smrdi, na nakup potrebujes papir, ale nelepi to tyden.
Pripomeli jste mi doby davne, k fotoceste jsem pricuchl az v prvnim zaměstnání, predtim redispero, nebo jako modelar humbrolka a stececek. Leptal jsem origo roztokem, v čkd nebyl problem pro tatu sehnat v 10litrovce flašce.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 2. 2021, 11:33

Pájitelný ochranný lak na plošné spoje z GES/GME je přesně kombinace kalafuna + toluen. Nebo alespoň odtud jsem si kdysi ten toluen vykoukal já. Po osazení celé desky jsem se snažil odstranit přebytky kalafuny lihem a to šlo fakt blbě, lepilo to "donekonečna", ten toluen funguje mnohem lépe (schne rychleji a výsledný lak je takový pěkně skleněný). Je to agresivnější, vzalo by to asi i masku a popisky, což se ale mých PCB netýká :)

EDIT: Toluen jsem poslední rok dva nahradil C6000, funguje to ± stejně.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22366
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2021, 12:57

Kdyz to tolik lidi resi samo domo tistky, neujali by jste se te vrtacky excelon?
Je mi lito rozkuchat to na dily.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 2. 2021, 1:18

/viewtopic.php?f=15&t=38925, kdyby jí ještě někdo hledal..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3141
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 2. 2021, 3:04

C6000 - drný povrch a praskliny, Toluen - lesklý povrch s pevnou povrchovou vrstvou, Glycerin snižuje povrchové napětí při sušení. Rozdíl není problém vyzkoušet.
tohle jsou moudra z laboratoře letecké fabriky, kde každý letovaný spoj projde cyklama teplo/zima, +-60°C
t256
Příspěvky: 2816
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

25. 2. 2021, 3:56

Ja pouzivam nejakou jeste komunistickou smes, nejspis kalafuna v lihu. Jako redidlo nebo xylen to nesmrdi. Lepi to docela dlouho, ale kdyz to ofouknu fenem, je to za minutku naprosto suche a nelepive. Teplotu jsem nemeril, ale fen vic jak cca 130C neda.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 2. 2021, 9:24

Thomeeque píše: 22. 2. 2021, 1:52 Btw. nemáš náhodou vyzkoušený peroxid se solnou versus edding 140 S?
Dotaz byl sice na lubbeze, ale to snad nevadí.

Dneska jsem něco leptal, tak jsem to na kousku desky zkusil.
Lázeň, jakou běžně používám - HCl+H2O2+H2O v poměrech 1:1:2. HCl i H2O2 v koncentracích 30%.

Dopadlo to velmi špatně. Jak ten Edding, tak i běžný lihový popisovač na CD dopadly blbě.
Z nakreslených čar zůstaly jen zbytky.
Nepoužitelné.

Pokud se ten fix použije jen pro vyspravení nějaké praskliny ve fotoresistu, tak tam to celkem funguje. Ne dokonale, ale funguje.
Ale nakreslit s tím celý tišťák ne.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 2. 2021, 10:18

Výsledky samozřejmě vůbec nepotěšily, ale velmi si vážím, že sis na mne vzpomněl, díky! Ještě, byla to klidná lázeň nebo nějaké bublinky?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

25. 2. 2021, 11:36

Já jsem ten edding dostal před lety od prodejce součástek na vyzkoušení. Leptal jsem v chloridu a taky to dopadlo neslavně. Používám to max na retuš.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 2. 2021, 12:20

Thomeeque píše: 25. 2. 2021, 10:18 Výsledky samozřejmě vůbec nepotěšily, ale velmi si vážím, že sis na mne vzpomněl, díky! Ještě, byla to klidná lázeň nebo nějaké bublinky?
Klidná, žádný bublátor.
Leptání v HCl je rychlé, někdy je až docela divočina. Člověk by skoro ani nestačil ten bublátor spustit. Celé leptání tak 1-3 minuty, podle tloušťky mědi a teploty (i když lázeň se ohřívá si sama).
Leptám mědí dolů (když je to jednostranka), pomalé kolíbání nádoby rukou.
Motorovou kolíbačku mám někde taky, ale tu jsem kdysi dávno použil jenom na persíran, on byl jinak děsně pomalý.
Naposledy upravil(a) Mex dne 26. 2. 2021, 1:01, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 2. 2021, 12:25

Josef píše: 25. 2. 2021, 11:36 Já jsem ten edding dostal před lety od prodejce součástek na vyzkoušení. Leptal jsem v chloridu a taky to dopadlo neslavně. Používám to max na retuš.
On to Thomeeque používá na CNC malované tišťáky. A vypadá to pak až překvapivě dobře.
Takže se asi dá vychytat lázeň, kde to funguje OK.
Skoro mám chuť zkusit taky chlorid a něco fixem namalovat. Teď už je slušné počasí, tak se dá dělat venku. Takže případný cákanec chloridu nebo jeho výpary ničemu nebudou vadit.
Zajímavé by bylo zkusit, jestli by to fungovalo na alkalické leptání.
Někdy si asi udělám "den pokusů" a udělám nějaké testy. Nakonec i s tou alkalikou se líp dělá venku, i když ta naštěstí kovy kolem nežere.
t256
Příspěvky: 2816
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

26. 2. 2021, 4:02

Ja pouzivam tlusty fix jen na zamalovani okraju medi ktere jsou mimo desku abych setril chlorid. Vcelku to drzi, ale musi se leptat rychle. Chlorid na 70C a bublat nebo strikat, at je za dve az tri minutky hotovo. Pokud budes desku v chloridu macerovat 1/4 hodiny, prolepta se.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8846
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 3. 2021, 5:58

Mex píše: 26. 2. 2021, 12:25
Josef píše: 25. 2. 2021, 11:36 Já jsem ten edding dostal před lety od prodejce součástek na vyzkoušení. Leptal jsem v chloridu a taky to dopadlo neslavně. Používám to max na retuš.
On to Thomeeque používá na CNC malované tišťáky. A vypadá to pak až překvapivě dobře.
Takže se asi dá vychytat lázeň, kde to funguje OK.
Ahoj, díky za pochvalu, chtěl jsem zčerstva odpovědět, ale něco mi do toho vlezlo, pak jsem trochu pozapomněl, tak až teď.

Moje před-CNC zkušenosti s fixem byly stejné jako ty Josefovi, i od pohledu pěkně v ruce nakreslený plošňák dopadl hrozně, podleptané, na mnoha místech lak kamsi zmizel atp. Proto jsem také při přechodu na CNC (defacto plotter) nejdříve zkoušel rozchodit (své jediné) trubičkové pero, jenže jsem si ho při pokusu o kompenzaci zvlnění povrchu zlikvidoval (krát mínus jedna to mělo bejt :)). Až když se mi nedařilo sehnat jiné a i vzhledem k dalším problémům (viz) jsem bez velkého optimismu zkusil fixku. A celkem jsem se nestačil divit. Rozdíl bude asi v tom, že stroj má ty tahy výrazně jistější, nanese to rovnoměrně, nedrbe do předchozích čar atp. Nebo nevím, ale najednou to prostě začlo fungovat. Postupně jsem u kresby vychytal většinu much (hlavně kompenzaci zvlnění povrchu a rozjíždění špičky fixu přílišným tlakem) a ze samotné fixy už asi víc nevytáhnu, kreslí to téměř bez artefaktů, šířka čáry je celkem stabilně nominálních 0.3mm, projedu bezpečně mezi PADy SO16 SMD.. Ale leptání asi ještě rezervy má, trvá dost dlouho a imho tomu dám trochu na frak v poslední fázi, kdy to opakovaně z lázně vyndavám a zase vracím, když zkoumám, jestli už to je doleptané.

Mex píše: 26. 2. 2021, 12:25 Skoro mám chuť zkusit taky chlorid a něco fixem namalovat. Teď už je slušné počasí, tak se dá dělat venku. Takže případný cákanec chloridu nebo jeho výpary ničemu nebudou vadit.
Zajímavé by bylo zkusit, jestli by to fungovalo na alkalické leptání.
Někdy si asi udělám "den pokusů" a udělám nějaké testy. Nakonec i s tou alkalikou se líp dělá venku, i když ta naštěstí kovy kolem nežere.
Budu rád :) Já bohužel nejsem úplně zkoumavý typ. Ladím to pozvolna s každým plošňákem (a dělám tak zhruba 4 ročně), jakmile je výsledek použitelný, jdu od toho.

Držím palce, T.

Nejčerstvější kousek..
Nejčerstvější kousek..
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 9. 3. 2021, 9:13, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 3. 2021, 6:33

Thomeeque píše: 8. 3. 2021, 5:58 výrazně jistější
Jezdíš tím celkem pěkně svižně.
Tu pružinu jsi tam dal jen pro kompenzaci váhy toho pouzdra a fixu? Nebo bylo cílem i vymezení vůle (tím, že táhne nesymetricky na jedné straně)?
Na začátku jsi ji tam myslím neměl.

K fotce toho posledního přírůstku: místy jsou na povrchu fleky. Funkci samozřejmě nijak nebrání.
Je to problém s podleptáním (a tedy s krytím fixem)?
Nebo je to problém nerovnoměrné vrstvy cínování či stříbření (Ty jsi myslím psal, že používáš stříbření, pokud si správně pamatuju)?
Případně je to jenom hra světla při focení?

Díky.
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“