Samosepájecí PCB

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

21. 1. 2023, 11:11

mě to připadá, že na té levé straně je více pasty pod tím rezistorem jako by ten rezistor někdo přiložil a pohnul s ním.
psta vypadá dobře promíchaná o je dost zásadní. po nanesení pasty přez šablonu bys měl desku hned osadit a zapéct. už po několika hodinách se pasta jak to říct rozděluje na jednotlivé složky tavidlo se odděluje a vystupuje nad "kuličky" pájky.
Ono to není tak složité akorát musíš mít vše 100% tní a vše udělat na 100% a pak to uplně normálně funguje :)
mě to neskutečně zabavilo a nakonec se povedlo. Na ty pájecí body jsou v programu přímo definované plochy. ale to já nedělám a neumím v tom kreslit či navrhovat. Akorát to pak při testování komentuju že bych něco udělal jinak atd. až se inženýři diví.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 1. 2023, 2:27

Ta srdíčková šablona v tom druhém videu je bezva. Aspoň je vidět, že to konstruktér navrhoval s láskou. ;-)

Možná to někdy zkusím. Nakonec to celkem dává smysl, pod součástkou tolik pájky být nemusí.
Jen to bude chtít kvalitní tišťák a kvalitní pastu, aby se to rozlilo na celou plošku.
Tak bych tam spíš udělal výřez, asi ve tvaru trojúhelníku.

Protože si tišťáky většinou dělám sám (aspoň pro prototypy a funkční vzorky), tak se snažím návrh i osazování dělat tak, aby to fungovalo i na méně kvalitních tišťácích. Takže figury pro většinu pouzder mám optimalizované a nevyužívám běžné knihovny. Např. u těch odporů mám zúženou pájecí plošku. Pak tam jednak není tolik pasty, a mezi pady je širší prostor pro průchod nějakého signálů. Tím se i eliminuje možnost problémů i v případě, že by tam nějaké kuličky nebo přetok vznikly. Pady jsou od sebe dostatečně daleko.
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

21. 1. 2023, 3:32

kenybz píše: 21. 1. 2023, 11:11 mě to připadá, že na té levé straně je více pasty pod tím rezistorem jako by ten rezistor někdo přiložil a pohnul s ním...
Ty kulicky pry vznikaji prilis velkym mnozstvim pasty pod soucastkou, je to videt treba tady

Ono v kusovce to neni problem, tam si to prohlednu, ale ja navrhuju serii v radu jednotek tisicu ks a tam i kdyz to udela treba jen jeden odpor z tisice bude velky pruser. Proto se ptam nakolik je to skutecny problem, nebo jen naprosto exoticka ci prekonana zalezitost. Jako napriklad accid trap, ktere jsem konzultoval s vyrobcem desek a ti mi tvrdili ze dnes uz pouzivaji takove technologie oplachovani ze s tim neni sebemensi problem a nemusim se na to vubec ohlizet.
Mex píše: 21. 1. 2023, 2:27...Takže figury pro většinu pouzder mám optimalizované a nevyužívám běžné knihovny...
S temi knihovnami mas pravdu. Napriklad v eaglu jsou blbe nakreslene dodavane knihovny i pro tak beznou vec jako odpory 0402, coz mne dost prekvapilo. Plosky jsou moc velke a maji spatnou vzdalenost, takze hrozi riziko ze se budou pri pajeni odpory stavet. Je zajimave, ze kondiky stejne velikosti uz maji nakreslene spravne. Po tehle zkusenosti uz kontroluju podle datasheetu knihovny i pro sebevetsi prkotinu, kdyz to ma jit do vyroby.
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“