frézování dps

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
sekyy
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 9. 2007, 3:44

22. 2. 2011, 8:07

zajímali by mě různé poznatky a postřehy při frézování dps:). Tak například jaké se na to používají nástroje. Musí to být spec gravírovací jehly anebo jen stačí nějaké alternativy, v podobě různých zavrtáváčků 30°, 60° :?: A hlavně mě zajímá do jaké hloubky se to frézuje a taky jak hodně záleží na šířce toho obrysu. Děkuji
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

22. 2. 2011, 9:53

Pouzivaji se stejne gravirky jako na gravirovani do kovu. Obvykle graviruji do hloubky 0,2mm.
Hodne zalezi na rovinosti desky/jejiho prilepeni (gravirka je kuzelova).
Nejtenci motiv jsem delal 0,25mm spoj, 0,25mm drazka pro brouky s rozteci nozek 0,5mm.
Bezne pouzivam 0,5mm sirku drazky.
Taky se delaji extra tenke a kratke valcove frezy, ale osobne jsem je nevyzkousel.
Na seriovou vyrobu to moc neni, spis na prototypy, spatne se na spoji hleda kam ktera SMD
soucastka vlastne patri.
Pavel
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2011, 10:58

S tou rovinatostí desky je největší problém. Já osobně jí nelepím, ale přitahuji 2 podélníky. Nástroj kuželová fréza na DPS z CNC shopu. Používám to jen na věci v pouzdrech DIP. 0,25 mm jsem ještě nezkoušel a asi s tím materiálem co mám k dispozici by to ani nešlo.
SABLE-2015
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

23. 2. 2011, 5:49

Plosne spoje lepim oboustrnou paskou, frezuji gravirovaci frezou take do hloubky 0.2 mm. Bezne delam plosne spoje fotocestou, ale kdyz mam neco jednoduchyho a nechce se mi otravovat s chemikaliemi tak frezuji. Plosny spoj navrhuji klasicky tj. spojove cary. Pokud takovy plosny spoj chci frezovat, tak rucne v navrhovem systemu v jine vrstve nakreslim delici cary. Pak generuji Gerber data a ty prekladam vlastnim programem do G-kodu. Pokud mam SMD, tak jim v padu definuji otvor a v Gerber datech to vytvori bod, ten take "frezuji" do hloubky 0.2 ale nevrtam. Podle tech bodu se pekne orientuje ka tu soucastku pripajet.
Pavel Urban
sekyy
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 9. 2007, 3:44

23. 2. 2011, 2:34

a jaký dáváte točky a posuvy na ty drážkovací frézy, datasheetu jsem to nikde neviděl. A ještě mě zajímá jakýma vrtákama vrtáte, myslím průměry. Protože Eagle mně na jedné desce vyjede např. 6 vrtáku od průměru 0,6 až třeba 1,3mm. Tak abych to sjednotil na jeden nástroj :) .
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2011, 3:01

Vřeteno na maximum (údajně 25.000 rpm), posuv si nepamatuji, jestli jsem někdy nastavoval, nechávám to tak jak to je. Vrtám všechno 0,8 mm a pak mám ve svidříku nějaký silnější vrták kterým projedu ručně díry pro konektory a výkonové prvky.
SABLE-2015
sekyy
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 9. 2007, 3:44

23. 2. 2011, 4:55

Dík všem za dobré rady. Bude to můj první plošňák tak uvidím.
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

1. 3. 2011, 5:41

Prototypy plosnych spoju delam fotocestou, ale nekdy je plosny spoj jednoduchy a nechce se mi "jebat" s chemikaliemi. Plosne spoje navrhuji ve FORMICE. Navrh spoje vypada asi takto :
1_plosny_spoj.gif
Na jine libovolne vrstve "rucne nakreslim" delici cary, tento ukon je velmi rychly, az me to prekvapilo. Vypada to takto:
2_delici_cary.gif
Data vygeneruji jako GERBER a konvertuji na G-kody. Ale vubec nic nebrani generovani HPGL a nacteni do Gravose (Armote) primo:
3_gravos.gif
Plosny spoj lepim oboustranou paskou, frezuji drazkovaci frezou 45 st. 2mm typ 804 z CNCSHOPu:
4_dps.gif
Pred osazenim plosny spoj ocistim dratenym kartacem a nalakuji. Osazeny plosny spoj vypada takto:
5_osazeny.gif
Pavel Urban
sekyy
Příspěvky: 46
Registrován: 28. 9. 2007, 3:44

2. 3. 2011, 4:20

Tak ta Formica umí přímo generovat iso kód? Díval jsem se, že je v češtině, tak asi vyzkouším.
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

3. 3. 2011, 3:28

Ne, Formica neumi generovat G-kody. Prevod z Gerber dat do G-kodu delam vlastnim jednoduchym programem. Ve spojeni s Armotem od Gravosu je pouzitelny format HPGL, ten umi Formica i Armote.
Pavel Urban
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

3. 3. 2011, 7:38

purs píše:Ne, Formica neumi generovat G-kody. Prevod z Gerber dat do G-kodu delam vlastnim jednoduchym programem. Ve spojeni s Armotem od Gravosu je pouzitelny format HPGL, ten umi Formica i Armote.
Pokud někdo má zájem o plné 3D data v iso kódu, pak mu bohatě postačí stáhnout si tento zip soubor: http://www.gravos.cz/download/software/armote.zip" onclick="window.open(this.href);return false;
Po stažení rozbalit kamkoliv do počítače s windovs a spustit soubor armote.exe
Odkliknout upozorňující hlášky o nenalezení jednotky. Po načtení armotu kliknout načíst 2Dsoubor, vybrat cestu k vašemu souboru ve formátu HPGL, pak kliknout uložit 3Dsoubor, pojmenovat a uložit.
Převod HPGL souboru do ISO kódu je vyřešen.
Doufám, že pan Vostárek a celý GRAVOS na mě nebudou moc naštvaní za zveřejnění tohoto postupu.
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

3. 3. 2011, 7:46

To Purs:
Gravostar umi primo import a export z/do Formicy 4.30.
S novejsi Formicou 4.40 jsou jeste potize, ma vic hladin a padu.
Soubor musi byt ulozen v textove podobe (ne binar).
Ja to tak pouzivam bezne, psal jsem to hlavne kvuli sobe, ale jsem rad,
ze to muze byt k uzitku i nekomu jinemu.
Pavel
Honza - GRAVOS
Příspěvky: 76
Registrován: 8. 2. 2011, 6:29

4. 3. 2011, 10:28

já bych ještě upřesnil ten převod HPGL do G-kódu pomocí Armote.

po rozbalení a spuštění Armote.exe, link od Sidonie, (odjinud to nestahujte, jiné odkazy jsou jen update bez konf. souboru bez kterého se armote nespustí)
program ohlásí chybu komunikace, tu odklikněte a na další výzvu o provedení referencí odpovězte tlačítkem NE (armote by se jinak pokoušel znovu komunikovat s jednotkou a hlášky s chybou komunikace by jste se již nezbavili).

Pak v menu Soubor/Načíst 2D, vyberte hpgl soubor který chcete otevřít, poté se zobrazí dialog pro import hpgl, kde je potřeba nastavit správné jednotky HPGL souboru se kterými byl soubor exportován (pole Měřítko).

Pokud rozlišení HPGL souboru neznáte, jde zjistit následujícím způsobem.

V programu ve kterém exportujete HPGL nakreslete čtverec o rozměrech např 100x100mm.
Soubor otevřete v Armote s libovolně nastaveným meřítkem.

Po otevřeni se v levém panelu v části "Nalezená minima/maxima" přepněte tlačítkem "Lokální/Globální" do Lokální (čísla v tabulce zmodrají).
Pak v Tabulce uvidíte rozměry čtverce, pokud nesouhlasí s rozměrem čtverce, který jste exportovali, pak vydělte požadovanou velikost velikostí v Nalezená minima/maxima a výsledným číslem vynásobte měřítko při kterém byl HPGL soubor v Armote otevřen.

tedy např.
Měřítko při otevření je nastaveno na 100 kr/mm v obou osách.
Velikost čtverce v Nalezených minimech/maximech je 80x80mm.
Velikost čtverce má být 100x100.

tedy
100/80=1.25
správné měřítko=100*1.25

HPGL soubor tedy otevřte znovu a v dialogu nastavte už správné měřítko, velikost můžete zkontrolovat opět podle "Nalezená minima/maxima"

Poté, co soubor máte otevřen, v menu Nástroje/Parametry obábění jsou jednotlivé vrstvy/nástroje HPGL souboru. Po kliknutí na dlouhé tlačítko s otazníky u příslušné vrstvy se zobrazí podrobnější okno s nastavením rychlostí, otáček,houbek, způsobů obrobení, nastavení prodlev atd. viz následující obrázek
Obrázek

Pod tlačítkem Společné parametry obrábění pak najdete další důležitá nastavení, jako výška přejezdu nad materiálem a vzdálenost přiblížení.

Poté, co všechno nastavíte, pak jednoduše přes menu Soubor/Uložit 3D data uložíte ve formě G-Kódu.

Jan Vostárek - GRAVOS
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

4. 3. 2011, 11:00

Tak takový perfektní návod by si už zasloužil vlastní téma, třeba v sekci G-kód pod názvem jak na převod HPGL => G-kód a možná přiložení zabaleného armotu do přílohy. Perfektní :D
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

15. 3. 2011, 10:50

Už tři dny hledám návod,jak donutit Eagle navrhnout dps metodou dělících čar,abych dosáhl něčeho podobného jako Purs.Zatím jediná možnost je Pursova-nakreslím do jiné vrstvy dělící čáry a ty pak buď vyexportuju jako dxf (a v linuxu pomocí dxf2gcode nacpu do emc) ,nebo použiju ULP v eagle a smířím se s tím,ze nástroj objede každou linku 2x.Není na to nějaká jiná finta? Přecijen pokud to udělám pomocí ULP (třeba gcode.ulp) tak je každej spoj objetej z obou stran,což u "dělících čar" odpadá a nástroj toho tolik nenajezdí (kratší čas výroby) a hlavně se tolik neopotřebuje.Díky KV
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“