frézování dps

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 12. 2012, 5:31

Já dřív myslel, že ten drátek je tam jen na vyčištění po kreslení :roll: A když jsem byl vyveden z omlylu, bylo už pozdě, protože drátek byl tak zvohejbanej, že by to určitě nefungovalo. Taky si řikám, jestli ta kapalina není na tento princip moc hustá..?
romi píše:Na závěr nefrézuji , ale kreslím.
Aha, ale to je právě pro mě ta nejzajímavější část, jak ve finále vypadají ty kreslící vektory (jestli se to nikde nekříží atp.). Na to video se fakt těšim!

Zhruba tendle Alfík? :)

Obrázek
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
romi
Příspěvky: 96
Registrován: 19. 1. 2011, 7:19

10. 12. 2012, 5:41

Alfik a USB ??? Já měl Didaktik + 8255 :D
Naposledy upravil(a) romi dne 10. 12. 2012, 6:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 12. 2012, 5:43

romi píše:Alfik a USB ??? Já měl Dikaktik + 8255 :D
Jj, proto jsem pak připsal to "zhruba", když jsem si ten obrázek prohlídnul pořádně, jinak Alfi žije :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

10. 12. 2012, 10:13

Tak jste mne donutili, abych to našel, vyfotil a poslal vám nějaký obrázek toho, co bylo dříve běžné u každého bastlíře. Začínal jsem nitrobarvou na kůži a trubičkovým perem. Zbytek barvy v plechvce mám pořád, koupená někdy kolem roku 1971 - 2. Z nostalgie. Ty sady z obrázku jsem měl dvě. Tu co jsem měl v práci (s novějším perem, jak někdo dal výše) mi někdo znárodnil (ještě za komárů).
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

10. 12. 2012, 10:36

Zlaté dobré lievičatká. Normálne určené na rysovanie tušom na pauzák , ale duša elektrikárska našla spôsob ako s nimi malovať plošáky. Tiež som sa ich spústu namaloval. Táto metóda podstatne zlepšila starú , čiže rýpanie cestičiek kružidlom do plošáku. :D
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 12. 2012, 10:56

postup jak jsem to dělal byl následující, domnívám se že pro domácí výrobu prototypů desek s menší hustotou je to dodnes použitelné, rychlé, levné, jen to chce místo klávesnice trochu šikovnosti
1)na obyč. čtverečkovaný papír tužkou navrhnout spoje vč. umístění součástek, budoucí dírky pro vývody si označit tečkou, kreslit to ze strany součástek, tj. spoje jakoby průhled deskou
2) na líc-laminát kuprextitové desky příslušného rozměru připlácnout do vody namočený návrh na papíru
3) podle návrhu ostrým důlčíkem lehce označit budoucí díry pro vývody (ze stravy součástek!), sloupnout papír s návrhem a usušit ho pro případné další použití
4) vyvrtat díry pro vývody
5) ostrým šábrem nebo dlátkem (používal jsem do dláta nabroušený plochý jehlový pilník) strhnout ze strany mědi otřepy děr pěkně do hladka, proto to nejde důlčíkovat ze strany mědi, měď by se zvlnila a později by to vadilo
6) brusným papírem č. 600 a výš měď vyleštit a odmastit (bez otřepů!!!)
7) nálevkovým perem a vhodně naředěnou nitrocelulozovou (nitrokombinační, rychleschnoucí, ředidlo C6000) barvou podle mezitím uschlého návrhu a vyvrtaných děr od ruky nakreslit spoje, kreslí se zrcadlově než je návrh z důvodu viz výše, po chvíli už to jde samo, sazeči taky četli zrcadlově, dnes by asi šel použít tzv. barvový fix
8) barvu usušit, třeba rychle pod lampou s 200W žárovkou :D
9) leptat
10) barvu po odleptání umýt ředidlem, desku znova vyleštit brusným papírem nebo dnes dostupným topenářským brusným rounem
11) nalakovat kalafunou v lihu
jdou takhle udělat i oboustranné desky , samozřejmě bez prokovení
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 12. 2012, 10:33

Takle, já jich taky ručně nakreslil hafo (např.; vlastní postup, ale s mnoha styčnými body, jen šmirglem bych na tu měď šel jen v krajním případě, na SPŠE nás naučili leštit Sidolem :)) a je to hezké zavzpomínat, ale tak sakra nedělal sem CNC, aby se teď flákalo v koutě a já furt důlčíkoval jak magor :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 11. 12. 2012, 11:01, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
romi
Příspěvky: 96
Registrován: 19. 1. 2011, 7:19

11. 12. 2012, 10:45

Já čistím postupem , který se používá při čištění zvonů. Na plošnák nasypu kopeček soli a na něj kápnu trochu octu . Výsledek ---lesk jako blesk. :D
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

11. 12. 2012, 11:00

Já na čištění používám dodnes kancelářskou gumu. Je to ta ze dvou materiálů, jedna půlka bílá a druhá zelenošedá. Je v ní nějaké abrazivum. Nejprve odmastím technickým benzínem, pak vygumuju a znovu benzin a je to. A k těm návrhům DPS, já to kreslím na čtverečkovaný pauzírák a pak si to obrátím jak potřebuju a nemusím myslet jako sklomrd (starší ročníky vědí, že to byli vojáci, co na letištích psali zrcadlově na planžety). Kdysi jsem nitrobarvou dělal oboustrannou desku s logikou velikosti téměř A4 a jen tři chyby - přehlédl jsem tři krátké spoje, tak jsem je ve finále "dodrátoval". Ta nitrobarva je na tenké spoje lepší, než ty moderní fixy. Lépe kryje a jde to leptat i v kyselině solné.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 12. 2012, 11:15

Josef píše:A k těm návrhům DPS, já to kreslím na čtverečkovaný pauzírák..
U mě výroba PCB začíná už nějakou dekádu návrhem v Eagle, i u prkotin, proto mě možná dráždí představa ruční práce víc než vás :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

11. 12. 2012, 12:38

Hele Thomeeque naprostý souhlas :D -nemám cnc, aby se na něj prášilo :D Taky jsem na SPŠE vyráběl plošňáky pěkně ručně: návrh na čtverečkovanej papír zrcadlově, leštění desky sidolem,oklepání ostrým dúlčíkem (kolem vyvalený mědi se dobře dělaly kolečka na pady),kreslení "kyblíkem" (měl jsem na to takovej červenej sajrajt :D )-později fixem , leptání a pak vrtání. Postupem času přišel program Ferda Mravenec, pak Formica a nakonec Eagle. A teď plošňáky frézuju a když už je upnutej, tak ho v cnc i vyvrtám 8) -doba fest pokročila :lol:

PS:Josef- ta tvrdá guma je dobrej vynález-čistí skvěle měď a i špinavý kontakty v relátkách apod -nejčastěji zoxidovaný přepínače tvořený přímo na plošňáku.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 12. 2012, 1:32

Tak tak :) Gumu zakoupim, jestli se to ještě dá.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
romi
Příspěvky: 96
Registrován: 19. 1. 2011, 7:19

11. 12. 2012, 4:35

Tak nějak vypadá držák péra na DPS http://youtu.be/b_oWmclM3gA" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to postaveno "co dům dal" . Je to funkční tak mi to zatím stačí. /vývojový vzorek/
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

11. 12. 2012, 4:37

romi píše:Já čistím postupem , který se používá při čištění zvonů. Na plošnák nasypu kopeček soli a na něj kápnu trochu octu . Výsledek ---lesk jako blesk. :D
Nebo Savo pro kuchyn, nebo jiny sajrajt, co "neobsahuje chlor", ale chlorem smrdi :-).
Striknu chlor na desku, pridam trochu nejakeho myciho saponatu (Jar atd...) a nejaky ten prasek na nadobi/umyvadlo a pekne ocistit napr. vyrazenym zubnim krtackem.
Ty sajrajty trosku spolu poreagujou :-) (necichat, nedychat) a je to dokonale ocisteno jak mechanicky (nejake ty oxidanty na medi), tak "chemicky" (mastnota).
Akorat to uz nepouzivam od te doby, co mi umrel Colorgraf 0512 - presel jsem uz na fotocestu s UV ledkami.

Ale rychle veci napatlam fixem primo na desku a pak vyse popsany postup (tedy predtim :D ).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 12. 2012, 9:28

romi píše:Tak nějak vypadá držák péra na DPS http://youtu.be/b_oWmclM3gA" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to postaveno "co dům dal" . Je to funkční tak mi to zatím stačí. /vývojový vzorek/
Díky moc za video a zevrubný popis, je to docela sofistikovaný :) Když píšeš, že je to funkční, mluvíš i o tom "kyblík-peru", zkoušel jsi to už použít i s barvou (na videu neni ještě zkrácený ten drátek, čili to ještě funkční v tu chvíli počítám nebylo? Nebo máš víc exemplářů..?)? Pokud bys mohl natočit i video, kdy to (upnuté v CNC) fakt nějaký PCB kreslí (barvou), bylo by to bájo :) Btw. jak širokou to kreslí čáru (a jaká je světlost té jehly)? Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“