Inventor - modelovanie negatívu formy

CAD software, shareware, freeware
Odpovědět
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

27. 1. 2021, 9:27

už sa to tu riešilo, ale robím to zriedka, tak som zabudol a neviem to nájsť.
začal som v rámci oddychu robiť nástroj na lisovanie.
je to taký ľahší výlisok.
19b1.png
mám ho naskenovaný a natiahnutý do inventoru ako sieť. používam ho na preloženie geometrie a podľa toho prekreslujem.
mám nakreslenú spodnú časť nástroja. teraz by som potreboval poradiť, ako spraviť vrch.
19b2.png
viem si položiť na vrch spodku nejakú platňu a na ňu preniesť geometriu zo spodného nástroja. krivky mám.
19b3.png
a čo ďalej? potrebujem preniesť tvar tej plochy spodného nástroja.
potom vytiahnem náčrt do plochy. (odsadenie o hrúbku plechu výlisku zatiaľ neriešme - to by som spravil nakoniec cez zesílení/odsazení)

a čerešnička: teraz to bude treba nejako zamknúť, aby som mohol hýbať vrchným nástrojom bez toho, aby mi to natiahlo ten náčrt až po tú plochu.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

27. 1. 2021, 8:03

Bavíme-li se o ohybu / tažení a ne střihu, tak bych investoval čas do rekonstrukce toho modelu. Udělat z té sítě alespoň plochy, aby jimi šla říznout tělesa. Ideálně to dostat do solidů a pak klasické booleovské operace. V Inventoru jsem pořádně dělal naposledy před lety a tehdá to nic moc neumělo, ale věřím, že dneska to bude mít nástroje na rekonstrukci dat z 3D skenu. SolidWorks na to má samostatný modul. Hlavně je potřeba myslet ne to, že až se to vyrobí, šlápnou se první vzorky a pak se bude ladit a když to nebude udělané pořádně, tak ty úpravy budou peklo.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

27. 1. 2021, 8:10

czmajsner píše: 27. 1. 2021, 8:03 Bavíme-li se o ohybu / tažení a ne střihu, tak bych investoval čas do rekonstrukce toho modelu. Udělat z té sítě alespoň plochy, aby jimi šla říznout tělesa. Ideálně to dostat do solidů a pak klasické booleovské operace. V Inventoru jsem pořádně dělal naposledy před lety a tehdá to nic moc neumělo, ale věřím, že dneska to bude mít nástroje na rekonstrukci dat z 3D skenu. SolidWorks na to má samostatný modul. Hlavně je potřeba myslet ne to, že až se to vyrobí, šlápnou se první vzorky a pak se bude ladit a když to nebude udělané pořádně, tak ty úpravy budou peklo.
áno, bavíme sa o ťahaní.
booleovské parametrické 3D je mojím cieľom, ale samotná rekonštrukcia skenu nie je potrebná. nástroj nie je odtlačok tohto výlisku. je to trochu zložitejšie, aby to potom bolo trochu jednoduchšie.

teraz mi hlavne ide o to, že ak upravím zakrivenie spodnej časti, aby sa mi to prenieslo na vrch. viem to spraviť cez nové náčrty, ale tam sa mi stratí tá väzba.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

27. 1. 2021, 8:27

Současné objemové těleso nejdříve zduplikuj a jedno z nich převeď na plochu. Následně si vytvoř odsazenou rovinu, na ní promítni vnější obrys spodního dílu formy. Vysuň náčrt se vzdáleností do plochy původního dílu. Při vysouvání musíš zvolit, aby se nevytvořilo objemové těleso, ale plocha. Potom díky hranici vytvořené obvodové plochy ořízni plochu z prvního kroku tak, aby ti zbyl negativ funkční části a obvodové ohraničení. Nakonec zazáplatuj vrchní otevřenou stranu a vznikne ti objemové těleso.

Inventor už bohužel nepoužívám, ale takto jsem to vytvářel.
Trochu možná pomůže video, které jsem dělal před několika lety. Základ je dostat plochu té funkční části, ohraničit jí po obvodu vysunutou plochou a následně záplatovat. https://www.youtube.com/watch?v=2fzXTU-A-ww

edit: ještě by měla být jedna možnost, ale moc jsem jí nepoužíval. Inventor měl mold design prostředí, ve kterém to snad šlo také.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

28. 1. 2021, 6:44

Ďakujem, to video si robil pred časom pre mňa.

teraz som konečne našiel to chýbajúce tlačidlo Kopírovať objekt. oni ho presunuli do spodnej časti menu Upraviť a treba si to najprv rozbaliť nadol.
Ale skúsim to aj metódou deliacej plochy. najprv ju skúsim vymodelovať cez samostatné náčrty a uvidím ako ďaleko sa dostanem.

edit: ide to. už tu mám plochu z druhého súboru. koľko problémov spôsobí premiestnenie tlačidla. a to ani nie som veľká lama.
19b4.png
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

29. 1. 2021, 9:47

napokon sa mi to podarilo. kombinácia plôch a objemového modelovania je fajn, ale niektoré typy plôch zatiaľ nie som schopný vymodelovať. v tomto prípade to našťastie neplatí.
spravil som to presný negatív a pozitív pre hrúbku plechu 0,8mm. uvidím ako sa to bude chovať v praxi, keď ho vyrobím.
19b5.png
19b6.png
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

30. 1. 2021, 8:15

Hrúbku plechu si tam zadal podla čoho ?
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 1. 2021, 8:38

0,8mm. Podla plechu, z ktoreho to bude.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 2. 2021, 6:14

celá akcia dopadla dobre.
podarilo sa mi vymodelovať tú formu, dnes som ju aj dokončil a spravil 1. skúšobný výlisok.
celé modelovanie s rovinami a plochami a závislé (premietnuté z iného dielu) geometrie má ale pár úskalí.
-práca s premietnutými prvkami je pomalšia oproti samostatným part-om. na druhej strane samec-samica sedia proti sebe dobre.
-tie závislé diely majú nejaké muchy. napr. nevedel som nijako vyhrubovať a obrobiť na hotovo túto dutinu.
b1.png
pomohlo až vyexportovanie dielu do STP a jeho načítanie ako nový diel bez histórie. potom už dráhy vygenerovalo korektne. tým so ale stratil akúkoľvek väzbu na zostavu a pri prípadných úpravách by som musel znovu opakovať export-import. našťastie to bolo pri poslednej operácii.

po vyriešení týchto "detailov" mám ten prvý kus už vylisovaný:
DSCF7198a.jpg
DSCF7199a.jpg
ešte ostáva doladiť výšku kolíkov, čo robia prelisy pre skrutky a veľkosť výpalku. a hurá na sériu.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

12. 2. 2021, 9:47

Vyzerá to dosť dobre :wink: .
Niekto v CZ začal zachraňovať škody Felicia fun začal výrobou plechových dielov do korby odhad ceny na formu bol v niekoľkých miliónoch CZ na yt je video tak to môžeš prevziať :D :D
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Odpovědět

Zpět na „CAD“