SolidEdge (3D CAD) v porovnání s Inventorem, SW, ZW3D

CAD software, shareware, freeware
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

10. 9. 2021, 6:54

zz912 píše :
Jako odpůrce Inventoru, bych šel do nejlevnější verze Crea. Ta už umí plechy a chybí mi v ní akorát plochy. Ono už to dávno není taková raketa, jak v minulosti.
Pokud preferuješ funkčnost nad uživatelskou přívětivostí tak si to poptej:
https://www.cogras.cz/
Tak je to jistě jen náhoda, že autor zz912 je z Přerova, kde sídlí i firma cogras,
která je jeho významným prodejcem.
O CREu asi toto : původní proengineer pochází z devadesátých let (ještě na UNIXU),
tehdy to byla bomba, ale majitelé jenom hrabali a na další vývoj kašlali, když UNIX
začal vyhnívat, tak jim nezbylo, než přechod pod WINDOWS, ale opět šetřili a ani to nedokončili,
takže verze 4.0 je podivný hybrid, který má stále zbytky UNIXového prostředí,
to z velké části opravili po mnoha létech - verze 5.0. Ale za čas šly prodeje zase dolů,
a bylo jasné, že kdysi přitažlivá značka je totálně profláknutá. A tak se znovu
oprášil vzhled a nové jméno CREO opět vnutili spoustě zákazníků.
A teď to nejdůležitější : Všechny minulé verze včetně CREO jsou jenom fasáda, do jádra a do funkcí
nikdo nesáhl !!!, uvnitř je to pořád ten PROE starý skoro 30 let, všechny ty až neuvěřitelně blbé funkce
jsou zachovány. Zatímco jiné Cady prodělaly obrovský vývoj a se svými starými verzemi už mají
jen málo společného.
Dělám v něm asi 15 let, a člověk si zvykne na všechno, jsou tam i dobré věci, a původně v něm byl
obrovský potenciál, kdyby měl schopnější vedení, tak byl dnes možná jedničkou trhu a jiné známé
CADy by ani nevznikly
A moje doporučení - NEBRAT !
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

10. 9. 2021, 7:18

doncarlos píše: 10. 9. 2021, 6:54 Tak je to jistě jen náhoda, že autor zz912 je z Přerova, kde sídlí i firma cogras,
která je jeho významným prodejcem.
A dokonce mám i přátelské vazby na Cogras, což ovšem nic nemění můj názor na genialitu tohoto softwaru. Takže když si od Cograsu koupíš jednu licenci na nejlevnější Creo, tak přijede před můj barák černá limuzína, z ní se vyhrne červený koberec a majitel Cograsu mi přijde ve velkém poděkovat za zvýšení obratu jeho firmy.
doncarlos píše: 10. 9. 2021, 6:54 Všechny minulé verze včetně CREO jsou jenom fasáda, do jádra a do funkcí
nikdo nesáhl !!!, uvnitř je to pořád ten PROE starý skoro 30 let
Je škoda že ostatní výrobci nejsou schopni toto staré jádro ani napodobit. V Inventoru nemohu vzít ve skicáři jako referenci stabilní plochu ale musím vzít hranu, která mi zaručeně po pár úpravách spadne. Takže modelování dílů v Inventoru je pro mě neustálé opravování referencí. Co se týče sestav, tak v Creu je dána posloupnoust umísťování dílů, toto vede k fantastické optimalizaci výkonu o kterých si ostatní mohou jen nechat zdát. Zároveň když chceš něco převazbit jasně víš jak se sestava bude chovat. U Inventoru se neustále trápíš s řešením nekonzistentních vztahů a hledáním toho, jak to někdo před Tebou zavazbil.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

10. 9. 2021, 8:18

To zz912 : Jo, sestavy jsou opravdu dobrý. Ale mám dojem, že Invertor nelze srovnávat s tzv. velkými CADy, kam PROE samozřejmě patří.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

10. 9. 2021, 8:32

doncarlos píše: 10. 9. 2021, 8:18 To zz912 : Jo, sestavy jsou opravdu dobrý. Ale mám dojem, že Invertor nelze srovnávat s tzv. velkými CADy, kam PROE samozřejmě patří.
No a proto si myslím, že tazatel tohoto vlákna bude překvapenej až porovná cenu kreslítka Inventor a velkého CADu Crea (dříve Pro/E).

Jestli si Creo zamiluje nebo jej bude nenávidět si vyzkouší v nějaké trial verzi.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

10. 9. 2021, 8:48

Ještě k tomu ZW3D. Spolupracovali jsme s jednou portugalskou nástrojárnou co ho používá a na vlastní oči jsem viděl vymodelovanou metrovou vstřikovací formu, která měla několik tisíc dílů. Na složitý automotive díl. Portugalec přijel k nám do firmy s notebookem a rovnou tu formu před náma upravoval dle našich připomínek. Běhalo mu to naprosto svižně. Pak vygeneroval stp, ten jsem po čtvrt hodině otevřel v Catii a jenom s tou formou otáčet byla cukatura. Většinou tady čtu na ZW3D negativa, ale tohle na mě udělalo dojem. Jen jednu nectnost to pro mě mělo, 3D závity. Prasárna na entou. Nebyl jsem schopen je přesvědčit, aby je nepoužívali v konstrukci pro nás.
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

10. 9. 2021, 8:56

Ve výsledku cena ZW3D Cad je podobná ceně za SolidEdge. Asi bude nejlepší je včetně Crea vyzkoušet a poté se rozhodnout. Ještě mám možnost prodeje licence SolidEdge od firmy, ale převod licence je za 40tkč. :cry: Ten ZW3D cad má asi vážně potenciál, jen je asi těžké vyzkoušet během zkušební doby všechny funkce a najít slabiny :-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2021, 9:20

Nevíte někdo drby o tom ZW? Konkrétně jestli mají vlastní modelovací engine a solver vazeb?
Aleš Procháska
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

10. 9. 2021, 3:23

Tu je SolidEdge Community Edition na stiahnutie zdarma pre hobby účely. https://solidedge.siemens.com/en/soluti ... nd-makers/
Dá sa na tom všetko vyskúšať :) Potom je tu ešte Alibre Design celkom sa to dá. Už sú tam nové väzby ako v inventore čo sa týka prevodov, piestov atd.a vylepšujú to stále.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

10. 9. 2021, 7:08

smugli8 píše: 10. 9. 2021, 3:23 Tu je SolidEdge Community Edition na stiahnutie zdarma pre hobby účely.
Tak to je na vyzkoušení super. Jen tedy jedna věc, kterou jsem o SolidEdge nezmínil a asi to většinu konstruktérů nebude zajímat, ale mají docela absurdní podmínky definující, pro jaké země (to má spousta CADů, to asi vychází z US legislativy), ale i pro jaké obory v tom může zákazník kreslit, příp. si musí od nich vyžádat povolení. Jak říkám, většině konstruktérů to bude jedno, ale pokud někdo kreslí třeba něco pro nějaký výzkum, něco do energetického průmyslu, který se byť jen okrajově dotýká jádra nebo třeba do zbrojního průmyslu, tak doporučuji si to nejdříve pečlivě pročíst.

No a pokud se tu bavíme o levných alternativách, nemohu nezmínit český VariCAD, kterému se v rychlosti kreslení a výkonové optimalizaci těžko něco vyrovná. Má svoje slabiny jako každý software a je způsobem práce poněkud odlišný od běžných barevných klikátek alá SolidWorks (spíše se blíží vysoce specializovaným CADům typu Visi), ale ta rychlost, přímočarost a pohoda při práci, kdy všechno (na rozdíl od SoldiWorksu) prostě funguje, jak má, to se těžko popisuje. Rozhodně je to neprávem opomíjený kus výborného softwaru z českých luhů a hájů a stojí za vyzkoušení.
orsi3
Příspěvky: 45
Registrován: 12. 3. 2011, 8:37

13. 9. 2021, 12:24

Já mám dlouhodobější zkušenost jak se ZW3D, tak SolidWorks ,(ze školy chvilku i Inventor).

ZW3D je možné zkoušet i delší dobu, kdy každou verzi je možné plnohodnotně zkoušet 30 dní. Moje doporučení je ale zkoušet cca až od ver. 2020 a novější. (tzn 90 dní) Výrazně dřívější verze měly některé funkce oproti SolidW nebo INV nedoladěné nebo je postrádaly. Pozor ale jako např. i u SolidWorks tak u ZW3D nejde otevřít model z novější verze ve verzi starší. Za mne je ZW3D jako modelář pro strojní konstrukci použitelný.
+ Větší sestavy mi připadaly méně náročné na HW než v SolidW.
+ Vymodelované díly jsou napřímo propojené s výkresem a CAM
+ Otevřel jsem v tom obrovské množství 3D formátů (např. Catie, SolidWorks apod.)
- u vícenásobné úpravy dílu se mi občas celý díl rozhodil a musel jsem jej znovu skoro "po prvku" opravovat (při pochopení specifik programu to bylo málo časté a jen u složitějších dílů - což taky ale mohla být moje chyba)
- CAM má svou specifickou logiku a chvíli mi trvalo se do toho dostat = nemusí sedět každému
+ Generování drah CAMu je, si myslím, velice svižné
Dle mého názoru je CAM vhodný spíše pro 3D obrábění než pro 2/2,5D.
Další je věc licencování, zda si člověk vybere z kombinací modulů v licenci ( verze )
+ české zastoupení CADservis jsou velice ochotní lidé a vždy se mnou komunikovali a nabízeli řešení (školní verze, chyby, vysvětlení...)

Nicméně musím říct, že i když jsem se snažil a byl jsem motivovaný zejména cenou ZW3D zvolil jsem cestu SolidWorks + SolidCAM.
V SolidWorks jsem se začínal učit modelovat úplně na začátku a pak jsem jej používal jako konstruktér v práci, takže mne to k tomu vedlo. V ZW3D mi vlastně nic podstatného nevadilo ale nebylo to ono. Řešil jsem pak ještě otázku CAM (převážně 2,5D frézování). A kombinace SolidWorks a SolidCAM mi pro moji práci neskutečně sedla (CAM pro plno dílů za pár minut, CAD model totéž), takže jsem vlastně ani nic jiného moc nechtěl. Navíc jsem se zkontaktoval se Solidvision, kde jsem se rovněž setkal s velice vstřícným jednáním a snahou vytvořit pro mne zajímavou nabídku.

SolidWorks má podle mne jednu ze slabin ve velkých sestavách (např. linek), kdy už jde poznat náročnost na HW a zpomalení (dá se pomoct fcí speedPak).
Odpovědět

Zpět na „CAD“