Solidworks - změna orientace dílu vůči rovinám

CAD software, shareware, freeware
fidlimydli
Příspěvky: 33
Registrován: 11. 2. 2014, 6:58

3. 11. 2014, 11:54

Ahoj, nakreslil jsem díl a mám špatně orientované roviny (díl je na stojato). Jak mohu změnit orientaci dílu v rovinách? Zkoušel jsem vyhledávání i nápovědu, ale nedaří se nalézt správná klíčová slova. Věřím, že to bude jednoduché. Dík za pomoc, začínám.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2014, 11:59

To je zrovna věc, která moc nejde. Ale on v podstatě vůbec není důvod, proč se snažit dodržet určitou orientaci vůči základním rovinám. Kvůli čemu to potřebuješ? Určitě to půjde nějak vyřešit.
Aleš Procháska
romkan
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 6. 2010, 5:55
Bydliště: Malacky

3. 11. 2014, 12:00

Ahoj,
v tomto videu to najdes - je to jednoduche.

http://www.youtube.com/watch?v=uedj96COPqI" onclick="window.open(this.href);return false;

R.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2014, 12:04

Ale tohle je jen změna roviny u jedné skici. U složitějšího modelu to může způsobit komplikace s ostatními rovinami.
Aleš Procháska
romkan
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 6. 2010, 5:55
Bydliště: Malacky

3. 11. 2014, 12:06

Pise, ze zacina s SW a ma tento problem - toto je easy riesenie. Ak to je nieco zlozitejsie, tak mas asi pravdu a treba to urobit pekne manualne ale vsetko to urcite ide. Otazkou je cas. Vsak nech napise, ci mu toto staci....
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2014, 12:09

Jj, to je pravda.
Aleš Procháska
romkan
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 6. 2010, 5:55
Bydliště: Malacky

3. 11. 2014, 12:14

Ono pripadne, ak sa to sklada z viacerych casti - tak sa to da zmenit takto - http://grabcad.com/questions/how-to-cha ... s-possible" onclick="window.open(this.href);return false;
V SW a vlastne vseobecne je viac ciest, ktore vedu k rovnakemu vysledku.

R.
fidlimydli
Příspěvky: 33
Registrován: 11. 2. 2014, 6:58

3. 11. 2014, 12:45

romkan píše:Ahoj,
v tomto videu to najdes - je to jednoduche.

http://www.youtube.com/watch?v=uedj96COPqI" onclick="window.open(this.href);return false;

R.
Aha, tak o bude složitější. Já jsem sjednotil sestavu do jednoho dílu a uložil jako díl s příponou prt a teď se mi v nabídce nezobrazuje symbol dílu a nejde to rozkliknout do skici, tudíž nemám nabídku změny roviny. Namísto symbolu dílu se zobrazuje nerozkliknutelný symbol zvlněného papíru, který nevím co znamená.
fidlimydli
Příspěvky: 33
Registrován: 11. 2. 2014, 6:58

3. 11. 2014, 12:49

romkan píše:Ono pripadne, ak sa to sklada z viacerych casti - tak sa to da zmenit takto - http://grabcad.com/questions/how-to-cha ... s-possible" onclick="window.open(this.href);return false;
V SW a vlastne vseobecne je viac ciest, ktore vedu k rovnakemu vysledku.

R.
Mám to i jako sjednocenou sestavu , ale nějak jsem z toho nepochopil co s tím mám dělat dál po uvolnění. Když to uvloním, neskočí tam obrazovka jako na druhém obrázku.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2014, 1:00

Takže teda potřebuješ změnu orientace dílu v sestavě? Moc teď nechápu.
Aleš Procháska
fidlimydli
Příspěvky: 33
Registrován: 11. 2. 2014, 6:58

3. 11. 2014, 1:16

prochaska píše:Takže teda potřebuješ změnu orientace dílu v sestavě? Moc teď nechápu.
Vytvořil jsem díly, poskládal do sestavy a sjednotil. Bohužel jsem se při kreslení nedíval na kříž orientace a vycházel jsem z předpokladu názvosloví že horní rovina je půdorysná. Jenže když jsem to teď natáhl do CAMu, mám díl (sloučenou sestavu) otočenou na výšku. Nevšiml jsem si, že v solidu je horní rovina kolmá k ose Y a ne k ose Z jak jsem předpokládal.

S tím souvisí další otázka. Je normální, že horní rovina je kolmá k ose Y, přední je kolmá k Z a pravá je kolmá k X? Příjde mi to postavené na hlavu. Je chyba v nadstavení programu, nebo v mé hlavě? Podle mne by měla být horní rovina Z ne? X pak přední a Y pravá?

Omlouvám se za stupidní dotazy, ale jelikož začínám nevím zda mám mylné představy já, nebo je nějak špatně nadstavený soft.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2014, 1:33

Je to věc pohledu, ono se to bere tradičně tak, že X je doprava, Y nahoru a Z dopředu, pak to odpovídá. Třeba architektům to tak přijde úplně přirozené, lidi od céencéček nad tím zase vrtí hlavou :-) Jestli ten CAM neumí pracovat se součástkou v libovolné poloze (což by seriózní soft snad měl umět :-)) tak asi nezbyde, než udělat sestavu znova a počáteční díl orientovat podle jiných rovin (tj. dát jej jako "float" a zorientovat pomocí vazeb ručně).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2014, 2:06

[quote="fidlimydli"]Jenže když jsem to teď natáhl do CAMu, mám díl (sloučenou sestavu) otočenou na výšku.[/quote/]
v CAMu si prece muzes dat orientaci dilu a pocatek jak potrebuje tuplem pokud delas v HSM
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
fidlimydli
Příspěvky: 33
Registrován: 11. 2. 2014, 6:58

3. 11. 2014, 2:10

prochaska píše:Je to věc pohledu, ono se to bere tradičně tak, že X je doprava, Y nahoru a Z dopředu, pak to odpovídá. Třeba architektům to tak přijde úplně přirozené, lidi od céencéček nad tím zase vrtí hlavou :-) Jestli ten CAM neumí pracovat se součástkou v libovolné poloze (což by seriózní soft snad měl umět :-)) tak asi nezbyde, než udělat sestavu znova a počáteční díl orientovat podle jiných rovin (tj. dát jej jako "float" a zorientovat pomocí vazeb ručně).
Právě. Na fréze a CADu mám X doprava, Y dozadu, Z nahoru a v Solidu je to úplně jinak. To je to, co mne zmátlo. Zatím jsem dělal pouze v 2D, kde je X,Yjasná.
Víte někdo jak se dají roviny v Solidu předefinovat?

CAM používám Surfcam. Jak jsem ale psal, taky neumím otočit výrobek vůči rovinám. Jen pohnout doleva, doprava, nahoru dolů a půdorysně rotovat, ale jak postavit výrobek na bok, nebo vzhůru nohama nevím. Pokud někdo zvládá, budu rád za radu.
fidlimydli
Příspěvky: 33
Registrován: 11. 2. 2014, 6:58

3. 11. 2014, 2:14

filla píše:
fidlimydli píše:Jenže když jsem to teď natáhl do CAMu, mám díl (sloučenou sestavu) otočenou na výšku.[/quote/]
v CAMu si prece muzes dat orientaci dilu a pocatek jak potrebuje tuplem pokud delas v HSM
Vím, že to jde i v CAMu, ale chtěl jsem se to nanučit v Solidu, když se v něm teď učím, jen jsem netušil, že to bude tak komplikované.
Problém je v tom, že jsem doposud dělal v 2D a tam jsem nic otáčet nepotřeboval, tak to neumím ani v Surfcamu viz příspěvek výše.
Odpovědět

Zpět na „CAD“