Porovnanie Inventor - Solidworks

CAD software, shareware, freeware
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

13. 12. 2017, 7:39

Chcem sa spýtať skúsenejších, aké skúsenosti máte so Solidworks.

Momentálne pracujem v Inventore 2017. Predtým mám skúsenosti s Mechanical Desktop a Autocad (od ver.2 po verziu 2004)

Posledné dva roky pracujem v Inventore a ten program mi pripadá tak ý kostrbatý, akoby užívateľ nebol podstatný.
Príklad z dnešku:
Zákazník mi dodal dáta v STEP. je to zostava, ktorá má cca130MB a 4820 súčiastok. Pri exporte to museli zmenšiť 1/10 (problém iného softvéru, ten nechcem riešiť)
Po načítaní dát (cca 3 hodiny) mi to uložilo do zostavy ako jednotlivé diely bez väzieb (klasika).
Vygeneroval som výkresy z podzostavy a okótoval som ich.
1. Moja predstava bola, že jednoducho zadám, ž e zadám lineárnu mierku 10 a soft prepočíta rozmery.
Problém....
v Inventore razia teóriu, že model má byť v základných jednotkách a jednoducho kóty sa odvodzujú od skutočných rozmerov. Zadanie jednotiek CM a kótovanie v MM neprinieslo žiadnu zmenu.
2.zmena veľkosti modelu bola ďalšia možnosť, v Inventore nemožné. Teda dá sa to:
spraviť novú šúčasť, do nej vložiť odvodenú súčasť (aj zostavu) v patričnej mierke. Super. Ale len do momentu, keď som chcel generovať výkresy jednotlivých dielov. Problém... Vložená zostava má správne rozmery, ale je to jedna entita a nemá samotné diely.
3. spraviť to s každou súčiastkou zvlášť a potom znova poskladať zostavu. To by som musel padnúť na hlavu. Odmietam.
4.Našťastie je to jednoduchý prepočet a zákazník akceptuje výkresy v CM (jasne označené na výkrese)

Po dnešku som znovu prišiel k záveru, že Autodesk nie je cesta do budúcnosti a musím sa pozrieť po niečom inom.
Preto sa pýtam používateľom SW a iných lepších softvérov, aké sú ich skúsenosti a ko by sa dal môj dnešný problém vyriešiť v tom ich softe?

Je zmena na SW zmenou k lepšiemu?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 12. 2017, 8:15

Z toho hlediska, co popisuješ určitě bude SW lepší. O hodně levnější CAD by mohl být ZW3D, vyžádej si ho na zkoušku a zkus si v něm ten svůj big model otevřít. 2D bylo ale v něm otřesný, poraď se s prodejcem, zda by nebyla nějaká lepší strojařská šablona.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2017, 8:51

U Solidworksu si ale taky nedovedu představit, že by se dala sestava zmenšit jinak než po dílech. Třeba tam nějaká finta třeba přes vícetělový díl nebo něco takového půjde, ale není to obecné a asi by to přineslo jiné následné problémy.
Aleš Procháska
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

13. 12. 2017, 9:00

riešenie číslo 1. je zmena kót cez lineárnu mierku. Staršie verzie to vedia. a zmena mierky sa môže spraviť pri načítaní STEP, možno.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

14. 12. 2017, 12:08

Nejsem si jistej, jestli to jde i v 2017. Ve 2018 to jde takto - Sestavení->zjednodušení->obal - v nabídce vytvořit zaklikni "ponechávat každé těleso jako objemové"
Tím si vytvoříš díl(ipt) kde je sice jedna entita, ale je rozdělená do objemových těles. Pak přes kartu správa->rozvržení->vytvořit komponenty - tím zase zpátky vyexportuješ objemová tělesa do nové sestavy
-při vytváření komponent máš možnost změnit měřítko. Po exportu se ti vytvoří sestava s pevně zavazbenými díly. Pokud máš v hlavní sestavě i podsestavy, musíš takto exportovat každou podsestavu.

Změna přes kóty nepůjde nikdy. Pouze pokud jsi těleso z náčrtu vytvořil. Naopak to nejde.
J.C
Příspěvky: 40
Registrován: 24. 5. 2015, 7:03

24. 11. 2018, 9:58

Ahoj

Navážu na tohle vlákno , vedení se u nás rozhodlo díky agresivní cenové politice Invertoru přejít na něj z SolidWorksu . Kreslíme v něm dlouho já konkrétně od roku 2006 dle mého mě nic nechybí , děláme malé jedno díly až po sestavy s tisíci díly . Měly jsme ještě Catia ale při krizi jsme jí zrušily protože jsme jí nedokázaly obhájit a pamatuji jaké problémy to obnášelo jen převést všechna data na SW . Má někdo konkrétní zkušenosti porovnání Invertoru a SW ? Co jsem například narazil v diskuzích že IN neumí například slepou díru se dnem ( hloubkou )odsazeným od spodní části dílu , musí se udělat pomocná rovina . Dále že neumí virtuální díly v sestavách ?
V tuhle chvíli mi jde spíše o to mít nějaké věcné argumenty , je pravda že se hodně lidi schodují že oba jsou v podstatě dnes na stejné úrovni , problém spíše vidím v přechodném období a v tom že máme SW ve formě předplatného a nejspíše nám přestane úplně pracovat . Mám nadělaných hromadu forem na plasty včetně elektrod nájezdu a podobných věcí a pouhé převedení přes step nebo jiné do Invertoru je mi k ničemu , přijdu o strom a jakákoliv úprava ele je v podstatě začít znova .

Děkuji za informace

PS: hodně lidí mi také říkalo že prostředí SW je takové přímější a intuitivnější než IN( když pominu epizodu s přechodem na nové rozhraní 2016-2017 ale to už je život )
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2018, 10:30

a co inventor a caste padani softwaru
zazil jsem to dokonce dvakrat u dealera software ze mu to padalo asi tak co 5 minut na jeho vlastnim pocitaci ktery byl nepochybne spravovany IT dealera toho software
za me tohle je stezejni vlastnost ktera urcuje pouzitelnost software
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

24. 11. 2018, 11:02

Co jsem například narazil v diskuzích že IN neumí například slepou díru se dnem ( hloubkou )odsazeným od spodní části dílu , musí se udělat pomocná rovina.
- Toto umí pouze přes kóty. Pokud se ti mění rozměr dílu a podle něj i díry, stačí nastavit hloubku díry jako "výška dílu"-"x"mm.
Dále že neumí virtuální díly v sestavách ?
- Umí, včetně všech vlastností pro zápis do kusovníků.
V tuhle chvíli mi jde spíše o to mít nějaké věcné argumenty , je pravda že se hodně lidi schodují že oba jsou v podstatě dnes na stejné úrovni , problém spíše vidím v přechodném období a v tom že máme SW ve formě předplatného a nejspíše nám přestane úplně pracovat . Mám nadělaných hromadu forem na plasty včetně elektrod nájezdu a podobných věcí a pouhé převedení přes step nebo jiné do Invertoru je mi k ničemu , přijdu o strom a jakákoliv úprava ele je v podstatě začít znova.
- Inventor načte kompletní SW sestavy, ale zmizí všechny vazby a historie modelování. Pro jakoukoliv změnu si díl musíš vytvořit znovu.
PS: hodně lidí mi také říkalo že prostředí SW je takové přímější a intuitivnější než IN( když pominu epizodu s přechodem na nové rozhraní 2016-2017 ale to už je život )
- Já mám z pohledu ovládání raději Inventor.

(+)Inventor - Vytváření plechových dílů, rámových konstrukcí; dobé obsahové centrum; možnost používat zdarma jejich PDM Vault - ten je dle mého lépe propracovaný jak v SW; při koupi collection balíku je v něm i Autocad, HSM, Nastran atd.; možnost programování ilogic modulů

(-)Inventor - Tragické kopírování sestav a dílů; problematické přejmenovávání; modelování ploch je dost kostrbaté oproti SW nebo Catii, ta je úplně někde jinde; často padá - občas se mu nelíbí např vazba, nebo nějaká složitější úprava ve větší sestavě...mám dokonce napsaný .bat soubor na okamžité shození inventoru a nastartování nového
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

24. 11. 2018, 11:05

robokop píše: 24. 11. 2018, 10:30 a co inventor a caste padani softwaru
zazil jsem to dokonce dvakrat u dealera software ze mu to padalo asi tak co 5 minut na jeho vlastnim pocitaci ktery byl nepochybne spravovany IT dealera toho software
za me tohle je stezejni vlastnost ktera urcuje pouzitelnost software
Obrázek
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2018, 11:11

Au
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
J.C
Příspěvky: 40
Registrován: 24. 5. 2015, 7:03

24. 11. 2018, 11:54

Měl jsem na mysli s tím dnem spíše odsazení viz. příloha , skica na horní ploše a dno odsazené od čehokoliv kdekoliv .
Co se týče toho SW není to také svatoušek , tam spíše záleží dle mého na různých podmínkách okolo , dost se na tom určitě podílí vir WONDOWS , hláška systém SW se restartuje znám také .
O Catia je škoda se bavit , hodně dělám v plochách a i když ten SW je dost daleko Catia je jinde ( zase je ale dost náročnější na ovládání ) to se mi líbí na SW moc nemusím přemýšlet jak to udělat ale můžu se soustředit na to co udělat .
Když jsem u těch chyb SW , když mám hodně složitých ploch ve stromu a dám někdy obnovit tak se stane že ty plochy se jakoby rozbijou , půlka stromu je červená a nemá řešení , přestože před tím to šlo , o krok spět na toto neplatí , jediné je to shodit a znovu otevřít , průser je když si toho nevšimnu a uložím tak je konec a můžu začít znova . Jediné co tomu zabrání je zvednout roletu a obnovovat strom postupně .

PS: obrázek je z verze 2006
Přílohy
ODSAZENI.JPG
pentaxxx
Příspěvky: 2
Registrován: 30. 11. 2018, 1:27

30. 11. 2018, 1:48

Myslim ze k danemu tematu muzu rict pomerne hodne a nemyslim si, ze je vubec rozumne porovnavat tyto dva softwary. Se SolidWorks pracuju uz od roku 1997 a delam i ruzne programy, doplnkove moduly, makra a znam ho pomerne do hloubky. Mam za sebou asi vsechny zname CAD/CAM software (DesignPost drafting, VariCAD, AutoCAD, Microstation, CADDS5, 3DS4, 3DS MAX, DesignWave, ProE, ProDesktop, Unigraphics, NX, Alibre, Cubify, SolidEdge, Rhinoceros, Onshape, Fusion, SolidCAM, ....) a
Inventor je v podstate alternativni software, ktery je SolidWorksu nejvice podobny proti dalsim soucasnym produktum jako je treba SolidEdge, Kompas 3D, Onshape apod.
Principelne toho zas moc vymyslet jinak nejde, pokud se bavime o 3D parametrickem modelovani. Vse v podstate vychazi z UNIXovych CAD co tu byly pred mnoha lety a jen vylepsuji dostupne funkce zjednodusujici tvorba urcitych (ne)standardnich tvaru.
Catia V5 v oblasti 3D paramterickeho modelare v podstate vychazi ze SolidWorks, ale jeji uplatneni je uplne jinde = automotive, plochy ... Taky je to dnes jiz oboji DS.
Stabilita software je daleko vic otazkou HW a predevsim ovladacu graficke karty a Windows jako takovych. Neni tajemstvim, ze asi vsechny soucasne CAD maji trosku problem s vykonem a stabilitou na Windows 10, ktere se opet trosku nepovedly a je to spis takova Alpha verze.

Co ma smysl asi resit je jen to, jak moc komplikovane modely resim, zda pracuji s velkymi sestavami a jak dulezita je vykresova dokumentace a navaznost na ECAD, CAM, FEA, moznosti exportu+importu apod.

Pokud potrebuji jen obcas nejakou zaoblenou kostku nebo frezovane dily, tak to zvladnu i v softech jako je Onshape, SketchUp, Cubify nebo Fusion. Tzn. pro hobby pouziti je dostacujici temer jakykoliv paramtericky CAD, neparametricky CAD uz bych asi zpet nechtel, zvlast pokud clovek laboruje s modely a dela caste zmeny v konstrukci metodou pokus/omyl. Kdo stavi treba hobby gravirku nebo 3D tiskarnu moc dobre vic o cem mluvim.

Druha vec je pak cena, coz v pripade SWx i Inventoru je asi nejvetsi problem. Na hobby vyuziti je cena mimo akceptovatelnou hranici. Na profi vyuziti jsou oba v podstate za hubicku, protoze prinos je obrovsky.
NeeoLeo
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 12. 2016, 8:07

13. 2. 2019, 12:58

Já mám skúsenosť iba s Inventorom. SolidWorks len okrajovo.
Jeden malý postreh a skúsenosť. Možno pre niekoho, kto ovláda základné nastavenie to bude maličkosť, ale pre mňa tortúra celého dňa.
Asi pred 3 mesiacmi som nakreslil časť zostavy, konkrétne sa jednalo o výstuhu stroja s lineárnym vedením. Na oboch koncoch boli podložky so zvarmi. Uložil, samozrejme okótoval.
Súboru som sa ďalej nevenoval a kreslil iný projekt. Medzi časom mi skolaboval disk a tak bolo nutné program aj systémom win7 opäť aktualizovať.
Vrátil som sa opäť k projektu s lin. vedením a potreboval som pridať druhú koľaj. Ako som pridával vždy bola koľaj taká malá, že som ju musel doslova hľadať. Hovorím si "to čo je"???
Pozerám náčrt, kóty sú správne prečo mi zmenšuje položky? Jednotlivé ipt to isté a novo založené to samé. Hovorím skúsim premerať každý diel samostatne. Otvorím pravítko a skoro ma kleplo :oops: :oops: . Celá zostava nakreslená v palcoch, IN nastavený v palcoch, koľajnica veľká ako dom a okolo toho mravenisko.
Osobne sa mi nechcelo hľadať ako previesť celú zostavu do (mm), jednoducho to išlo do koša. Klasická začiatočnícka chyba, ale do teraz som nezistil, ako sa mi mohol program prepnúť na palce. Túto položku som nikdy nemusel zvlášť nastavovať ak som kreslil niečo v mm, vždy som otváral IN už s kótovaním v mm.
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2019, 2:24

Hmm. Hodit celou sestavu do koše jen kvůli pár klikům. (Zdat do google Inventor změna jednotky plus 5 kliku v Inventoru). To potěší.

Jinak důvod proč to bylo primárně nastaveno v pálcích je anglická instalačka. Pokud se instaluje z instalačky s anglickou verzí je potom nastaveno vše v pálcích, pokud je instalačka německá, japonska, česka , polska, ruská, je vše od začatku v mm.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
NeeoLeo
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 12. 2016, 8:07

20. 2. 2019, 4:10

Ano je eng verzia, existuje voľne dostupná aj čeština tak som ju pridal. No tých pár klikov som už stihol naštudovať.
PS: prečo vytvorená "sestava" s kolajnicami a vozíkmi Hiwin je variabilná, vozíkmi môžem pohybovať, ale ak ju vložím do ďalšej "sestavy" všetko je zablokované, vôbec sa neprenesie ani farba materiálov zvolená v prvej.
Môže sa to? Alebo pri vkladaní je nutné niečo nastaviť?.....Tých položiek je veľa a tie hlbšie vnorené ešte celkom neovládam. Keď som videl prácu v SW zdalo sa mi to jednoduchšie. Ale porovnávať odbornejšie softwér nebudem.
Odpovědět

Zpět na „CAD“