SolidWorks přenesení otvoru na díl

CAD software, shareware, freeware
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

19. 4. 2018, 8:17

SolidWorks 2013 - sestava, přenesení otvoru z jednoho dílu na druhý.

V sestavě upravuji tmavý díl, potřebuji vytvořit díru pro zapuštěný šroub v místě závitu toho průhledného dílu.

Jde mi přenést rovná díra, když plocha/skica na kterou to přenáším se dotýká dílu, ze kterého to přenáším, tam se střed "chytne" bezproblémově (a následně se to i upraví, pokud změním pozici originálního otvoru.)
Pokud ale potřebuji přes průvodce dírami umístit díru se zapuštěním pro hlavu šroubu - tam musím díry usazovat na plochu, která se průhledného dílu nedotýká - a tam mi umístění program nenabídne.

Potřeboval bych poradit jak se to dělá správně ? Zatím si vypomáhám přenesením skicy se středy otvorů.

díky
Přílohy
sw01.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 4. 2018, 10:40

Není to jen tím, že se na tu plochu díváš pod úhlem a blbě se proto vybírá ten střed? Solidworksu je jedno na jaké ploše děláš geometrii, ten pracuje vždycky jen s kolmým průmětem. Ale to řešení s pomocnou skicou taky není špatně, podstatné je, že zůstane vazba na ten první díl a o to předpokládám jde - aby se při případné změně těch závitových děr samy přemístily i díry pro šroub.
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 4. 2018, 1:30

šikmým pohledem to určitě není (raději bych měl říci asi ? - nedaří se mi to svázat, ničeho se nechytá - možná to verze 2013 neumí)

jo, přenesení skici pomůže, ale je to další krok navíc. Pochopitelně vazba na původní je důležitá.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

20. 4. 2018, 4:34

Nevím jak v SW, ale v Catii jde přenášet v sestavě geometrie z jednoho dílu na další, naopak to už nejde. Mám díl A, podle něj vymodeluji díl B. V dílu B udělám díru a chci, aby v dílu A byla ta samá soustředná díra a ono to nejde, nemůžu z dílu B přebírat geometrii. Musím napřed díru udělat v díle A a podle ní ji udělat v díle B. Myslím, že SW to bude mít také tak.
efel
Příspěvky: 68
Registrován: 5. 1. 2013, 8:31
Kontaktovat uživatele:

20. 4. 2018, 6:25

V Catii je možné přebírat geometrii i z dílu B, jenom se musí pomocí funkce "Create datum" přerušit vazba která odkazuje z Children na Parents.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 4. 2018, 8:33

v SW přenáším jen z A -> B akorát mi to funguje jen na plochy, co se dotýkají dílu A, tam není problém. (zda to půjde i z B -> A jsem zatím nezkoušel)
Problém mám, když to potřebuji přenést na plochu sice rovnoběžnou se stykem na A, ale nedotýkající se - je z "druhé strany"
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 4. 2018, 11:40

A když to děláš bez průvodce dírami tak to jde? Já toho průvodce vůbec nepoužívám, tak nevím, jestli nemá nějaká omezení.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2018, 5:21

Nejde prenest si pomocnou konturu
Jako treba konstrukcni kruznici prez funkci use edge a pak do ni dat tu diru pomoci pruvodce dirami
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 4. 2018, 5:32

prochaska píše:A když to děláš bez průvodce dírami tak to jde? Já toho průvodce vůbec nepoužívám, tak nevím, jestli nemá nějaká omezení.
i bez průvodce to nechytí vazbu - prostě jak kreslím na plochu, co se nedotýká zdrojového dílu, tak to nejde.

Průvodce dírami dost používám - umí jednoduše vložit/zobrazit závit a udělat normované zahloubení pro různé hlavy šroubů. To bych ručně maloval dlouho.

Nicméně jsem vždy zápasil jak okotovat pozici děr při použití průvodce v jednom kroku, to mi nešlo. Zjistil jsem, že je lehčí udělat pomocnou skicu s body pro otvory a na ně pak položím díry v průvodci. No a tu skicu mohu jednoduše zkopírovat na plochy jiného dílu v sestavě - viz vlákno dotazu.

PS - ty máš asi SW2016 - Viz obrázek nahoře - tobě jde v sestavě do skici na horní ploše (ta co se nedotýká) udělat vazbu na ty otvory ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 4. 2018, 5:37

robokop píše:Nejde prenest si pomocnou konturu
Jako treba konstrukcni kruznici prez funkci use edge a pak do ni dat tu diru pomoci pruvodce dirami
přenáším/kopíruji skicu (což je něco jako pomocná kontura) z neupravovaného dílu na upravovaný - ale chtěl jsem tento jeden krok ušetřit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2018, 10:53

bobik píše:Nevím jak v SW, ale v Catii jde přenášet v sestavě geometrie z jednoho dílu na další, naopak to už nejde. Mám díl A, podle něj vymodeluji díl B. V dílu B udělám díru a chci, aby v dílu A byla ta samá soustředná díra a ono to nejde, nemůžu z dílu B přebírat geometrii. Musím napřed díru udělat v díle A a podle ní ji udělat v díle B. Myslím, že SW to bude mít také tak.
V Solidworksu je přenášení dílu vázané na sestavu. V kontextu jedné sestavy se můžu odkazovat na geometrii dílů vzájemně mezi sebou, třeba že udělám krabičku, podle ní přenesenou geometrií víčko, do víčka někde udělám díry pro šrouby a pak je zase naopak přenesu na krabičku. Dá se to nastavit i tak, že je dovolené mít jeden díl definovaný v kontextu více sestav, ale to jsem ještě nikdy nepoužil, nebylo to potřeba, tak ani nevím jaké jsou tam další podmínky.
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 11. 2018, 12:51

chb píše: 21. 4. 2018, 5:37
robokop píše:Nejde prenest si pomocnou konturu
Jako treba konstrukcni kruznici prez funkci use edge a pak do ni dat tu diru pomoci pruvodce dirami
přenáším/kopíruji skicu (což je něco jako pomocná kontura) z neupravovaného dílu na upravovaný - ale chtěl jsem tento jeden krok ušetřit.
už to umím ...
napřed definice - první obrázek -
a) = tmavý díl horní plocha kde je zahloubení
b) = tmavý díl dolní plocha - druhý konec otvorů
c) světlý díl, který obsahuje vzorové otvory k přenesení

SW neumí přenést otvory z c) na a) v tomto pohledu

ale umí takto (pohybujeme se v sestavě) - zvolím tmavý díl k úpravě, nadefinuji tvar otvoru/závitu, zvolím plochu kam otvory umístit - vyberu a), otočím sestavu tak, abych viděl / měl nahoře plochu b) a na ní již lze umístit (překvapivě správně orientované) otvory v souladu s otvory plochy c)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 12. 2018, 5:44

CAD - CAM problém či neznalost. SolidWorks a Delcam

mám sestavu více dílů, řekněme do dvou z nich potřebuji vyfrézovat kapsu - která je půlkou v každém z nich.

když vyberu jen jeden díl a CAMu nabídku skicu, která pokrývá oba díly - stejně "vyfrézuje" jen ten jeden díl

zkoušel jsem do CAMu dát celou sestavu, potlačit nepotřebné díly - nechat jen ty dva, jde mi vybrat hrany celé kapsy, dokonce to generuje dráhy pro celou kapsu, ale při simulaci mi zobrazí jen ten díl, kde je "nulový" bod a zbytek jakoby frézuje do vzduchu - což se blbě kontroluje.

Jaký je správný postup - udělat/slepit z těch dvou dílů jen pro potřeby CAMu jeden díl ?

nebo obráceně napřed vytvořit jeden díl a ten pak v CADu rozdělit na dva - s tím že CAMu bych nabídl díl ještě nerozdělený (SW při rozdělení si pamatuje originál i dva dílčí díly a vše jde samostatně editovat - toto teprve objevuji)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2018, 9:37

No logický a praktický by se měl vygenerovat pro každy díl kod zvlašť.

Ted otázky proč jsou ty díly samostatně? Jestli kvůli obrabění. Tak se uděla každy sám.

Pokud by to šlo udělál bycho jako jeden díl.

Jinak nevim jak u solidworksu, ale správných postupu je několik a zaleží na dalších parametrech. Na brigadě jsem to řešil předvším podle toho jak to půjde výrobou....
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Miro OSK
Příspěvky: 11
Registrován: 12. 1. 2018, 12:42

9. 12. 2018, 12:45

chb píše: 8. 12. 2018, 5:44
zkoušel jsem do CAMu dát celou sestavu, potlačit nepotřebné díly - nechat jen ty dva, jde mi vybrat hrany celé kapsy, dokonce to generuje dráhy pro celou kapsu, ale při simulaci mi zobrazí jen ten díl, kde je "nulový" bod a zbytek jakoby frézuje do vzduchu - což se blbě kontroluje.

Jaký je správný postup - udělat/slepit z těch dvou dílů jen pro potřeby CAMu jeden díl ?

Ahoj,

zadefinuj si tie dielce, čo chceš obrábať ako "obrobok". Vyber v strome Camu "Obrobek", definovať ako 3D model, vyber obidva a potvrď.

Ako polotovar môžeš zvoliť aj konfiguráciu - vytvor novú konfiguráciu dielca v takom stave, ako reálne vyzerá polotovar , definuj polotovar ako 3D model, vyber k nemu konfiguráciu "polotovar" a v simulácii SolidVerify to krásne uvidíš, ako sú obrobené oba.

Ak sa chceš pustiť cestou konfigurácií, vytvor si ich ešte skôr, ako s tým pôjdeš do Camu.
Odpovědět

Zpět na „CAD“