3D TISK A 3D MODEL ?

CAD software, shareware, freeware
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2018, 1:49

Zmen si nastaveni vykreslovani a hned to budes mit hladke.
Tohle je jen grafikou
Ale ruznym prevodem dat se to opravdu muze pokazit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

25. 10. 2018, 2:41

Podľa mojich skúseností, je jedno ako "kvalitne" to máš zobrazené v CAD programe, dôležité je nastavenie exportu na dobré rozlíšenie, aby výsledné STL-ko bolo kvalitné. Ja mávam nastavenú hodnotu rozlíšenia 0,01mm a nemám problém.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 10. 2018, 3:00

Já teda nejsem vůbec žádný CADař (strojařský), ale co jsem viděl, tak spousta CADů oblouky ale i kružnice skutečně ukládala jako sérii úseček, a fest záleželo, jak se ten CAD nastavil a jak pak byly ty úsečky jemné.
A pokud pak převedu prostorový model do trojúhelníků, tak tam na tom záleží samozřejmě ještě mnohem víc. Dělal jsem kdysi nějaké obrovské modely, a musel jsem dost zvažovat kompromisy mezi jemností a následnou velikostí modelu, protože pro jemné detaily už vycházely ty modely šíleně velké.

Takže bych si myslel, že jen šmahem to zamítnout, že na nastavení CADu nezáleží, tak že to není to pravé.
Ale jak jsem psal - nejsem strojařský CADař a rád se nechám poučit, pokud se pletu.
joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

25. 10. 2018, 3:15

Ja som myslel len že ak sa ti kružnica zobrazuje ako mnohouholník, tak CAD s ňou počíta ako s ideálnou 100% kružnicou a je mu jedno čo vidíš ty - to je len otázka grafiky. Práve pri exporte zadávaš parametre, ktoré trvalo ovplyvnia veľkosť a kvalitu modelu v STL. Aspoň ja mám takú skúsenosť.🙂
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 10. 2018, 3:26

No já jsem měl zkušenost jinou.
Kámoš exportovat ze SolidWorksu testovací váleček o průměru 10mm a výšce taky 10mm, a výsledek velmi záležel na nějakém nastavení v tom SW. A nebylo to nastavení podrobností toho exportu, ale nastavení podrobností, v jakém byl ten model vnitřně reprezentován.
Váleček vnikl tím nejjednodušším způsobem, že se kružnice vytáhla, a při nějakém nastavení to bylo už i v tom CADu hranaté.

Kámoš teď zachraňuje prasklou kanalizaci, tak ho nechci otravovat dotazem. Ale až naháže ta hovna, co mu ve sklepě vylítla ven, zase zpátky, tak ho vyzpovídám.
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2018, 5:13

Je to zamotané do sebe. Má vliv i nemá vliv, laický řečeno.

1, Zaleží jak je model kreslený - zda pomocí parametrické křívky, nebo NURBS křícek, T-spline, pomocí useček, atd

2, Zobrazení na počitačí - zaleží na SW a jeho nastavení. V případě že je požadováný výkon aplikace muže díky omezeni HW vykreslit válec i jako mnohouhelník (dříve známe v AutoCadu).

3, Na 3D tisk to jde ve formátu .stl. (https://cs.wikipedia.org/wiki/STL) Objekty jsou poskladáný z trojuhelníku. Vetšina CADu (SolidWorks, Inventor, ....) exportu do stl ve třech variantách, malé, střední a velké rozlišení. Při malém rozlišení vytvoří válec jako 30 uhelník, a pokud má průměr 10mm je vidět v reálu (po vyjmutí z tiskárny) jako mnohouhelník. Pokud ale bude rozlišení velké tak to bude 150 uhelník což při průměru 10mm má delku strány 0,2mm. Kde už bude dělát zase rozlišení tiskárny, nastavení, nauhlování plochy atd.....
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2018, 8:08

Jirka91 píše: 25. 10. 2018, 7:07 A máte někdo zkušenosti s tiskárnou od Průši? cena cca 25000, modely kolem 5 az 10 cm.. ve výsledku to ale není nic extra, když dám úplný hard - vše na max, tak to známému ta tiskárna moc nezkousne.. co byste dávali? v exportu mám budto hrubé, jemné nebo vlastní.., ale to jejich přednastavené jemné mi příjde, že to není moc přesné.....
Nějak tomu moc nerozumím i kdžy tiskárnu PRUSA mám.
Tiskárně je to více méně jedno, do ní jde stejně gcode přechroustaný editačním programem.
Neznám tak velký model s kterým by tiskárna měla nějaký zásadní problém.
Tisknul jsem i hodně složité modely s krokem 0,1mm několik dní v tahu.

Nechceš poslat to stl, klidně to zkusím prohnat SW.

Jinak používám export "jemné" a soubor má cca 8MB, pokud to posuvníky přesunu na nejmenší rozlišení má model 281MB.
S tím nastavením jemné jsou plošky vidět jak na stl, tak na sliceru a trošku i na tištěném modelu, ale nikdy mě to nevadilo.
Výtisk stejně není sám o sobě tak přesný abych si s tím dělal hlavu.
Pokud chceš aby plošky nebyly znatelné tak bych dal toleranci úhlu cca 5°, líp to stejně s tiskárny nevyleze.
3d tisk.PNG
3d tisk 2.PNG
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
pentaxxx
Příspěvky: 2
Registrován: 30. 11. 2018, 1:27

30. 11. 2018, 2:01

Vliv CAD, pokud berem klasicke programy je nulovy. Vsechny pracuji s Bspline/NURBS plochama.
Vse ovlivnuje jen export a slicer.
Export je nejcasteji STL nebo 3MF, neznam CAD, ktery by nemel moznost nastavit kvalitu vystupu = hladke plochy se prevadi na polygony. Hrube nastaveni znamena ze objekt bude po vytisteni jakoby mnohosten, naopak prehnane nastaveni bude problem pro slicer a jeho vykon.
Kvalitu tisku urcuje pak predevsim prave ten slicer (Cura, Slic3r, Simplify3D, KISSlicer ....)

Prusa neni spatna tiskarna ve sve kategorii (kdyz se spravne nastavi a seridi), ale ma sve limity.
Nejvetsi omezeni je teplota extruderu, presnost pohybu a predevsim to ze tiskarna nema zakrytovani (lze dodelat/dokoupit, ale neni to uplne dokonale). Zalezi jaky material chce clovek pouzit. Na PLA, upravenych ABS a PETG je to v pohode, u klasickeho ABS, Nylonu, PC, PP atd. uz to chce dost uprav a vylepseni a laborovani.
V podstate nejblizsi a dost popularni je dalsi ceska tiskarna REBEL, ktera se da poridit levneji, zvlaste pokud clovek ozeli nejake vychytavky (ktere nekdy jsou spis na skodu) a postavi si to sam.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 11. 2018, 2:53

Troska mimo temu, pouzivam abs a 10cm model sa mi odlepuje od podlozky (vyska cca 1cmje to ramcek pod displej.) a je troska ako banan.
Pomozem si pouzitim pET-G alebo postaci zakrytovat tlaciaren.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

30. 11. 2018, 4:18

Posli fotku toho co tisknes, bezne tisknu z ABS bez problemu ramecky nekdy i 30cm dlouhe.
Zakrytovani urcite nebude na skodu. Ja nastavim teplotu v boxu cca 45C, odlozku na 130C a jedu. Chce to moc nefoukat a ramecek musi mit dostatecnou plochu kterou bude drzet na podlozce. PETG drzi daleko lip a tolik se nesmrkava, ale zase se hur tiskne.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2018, 4:29

Ono se má tiskárně topit? Jak to máš vyřešené, stačí papírová krabice a horkovzdušná pistole nastavená na 50 nebo je potřeba ještě doplnit extra regulaci?
Aleš Procháska
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 11. 2018, 5:37

Podlozku davam na 85 na prvu vrstvu a potom na 95, hovoris ze zvysit teplotu?
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

30. 11. 2018, 6:40

prochaska píše: 30. 11. 2018, 4:29 Ono se má tiskárně topit? Jak to máš vyřešené, stačí papírová krabice a horkovzdušná pistole nastavená na 50 nebo je potřeba ještě doplnit extra regulaci?
Moje tiskarna je krabice z 3mm plechu :-) Topi uz i samotna podlozka, ale ja mam dole jeste 400W topne teleso s vetrakem pod nim a nahore odtah s ventilatorem s regulaci otacek podle rozdilu teplot aby nebyl v boxu zbytecne pruvan a elmag. ovladanou klapkou. Cele to ridim regulatorem.

Teplotu podlozky zkus zvysit aspon na tech 120C, za zkousku nic nedas, pri 85 mi to taky nedrzelo.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2018, 7:53

Chytré, to bych moh zkusit podobně. Až na tu trojku plech, hrubý výpočet říká něco o 40 kg, to zkusím jinak :-)
Aleš Procháska
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 11. 2018, 7:55

Mne to relativne drzi, na podlozke ma nieco ako porovity papier nalepene. Problem. Mi to robi ked uz tlacim vysiu vrstvu napr vo vyske 10mm, tym ze su to priecky dochadza k zmrstovaniu materialu a tym padom sa mi to cele ohyna.
S PLA ziaden problem nieje tam je zmrstenie. Minimalne.

Ok vyskusam tych 120 i ked neviem ci sa to na tolko vobec zohreje ked to nieje v krabicy.
Asi podlozim tu izolaciu zo spodu na vynrievanu podlozku.
Riadne sme to. Tu zospamovali.

Na odpoved uzivatela na export, 90% vysledku povrchu aj tak urobi prevod do gcode, v programe slicker
Odpovědět

Zpět na „CAD“