Program pro převod bitmapy do vektorů

CAD software, shareware, freeware
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2018, 6:47

Nemáte prosím tip na nějaký šikovný free program pro převod bitmapového obrázku (BMP, PNG, JPG atd.) do nějakého vektorového formátu (DXF, SVG atd.) ?
Moje představa je, že by se dala nastavit úroveň kontrastu nebo barvy, tím by z obrázku zbyly jen kontury, a ty by se vyexportovaly ve vektorech.

Příklad konkrétního použití: mám obecný plochý plechový díl a potřebuju podobný, třeba trochu upravený. Tak ten původní nafotím, proženu tímto konvertorem a nechám vypálit na laseru.
Další příklad: teď tady šla vrtačka s chybějícím panelem. Kdyby byla fotka toho panelu, tak to proženu tímhle a vygravíruju si ji.

Ručně to udělat umím. Existují všelijaké on-line konvertory na internetu, ale není to moc šikovné. Umím to udělat i ve svém CAMu Aspire, ale je to na několik kroků a trvá to.
Kdyby na to byl nachystaný nějaký šikovný nástroj, tak by to bylo fajn. Ideálně kdyby třeba uměl i měnit měřítko, např. pomocí nějaké referenční vzdálenosti a podobně.
Díky.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

1. 12. 2018, 7:50

Delal jsem to v corelu, ale vysledky jsou dost nevalne. Vystup je slozen z velkeho mnozstvi krivek, prakticky tam nenajdes rovnou caru. Na nejake kyce typu plechovy jelen na plot to bude OK, ale delat podle toho treba zmineny pristrojovy panel nepujde, respektive to bude vypadat blbe
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 12. 2018, 7:51

tohle docela slušně zvládá inkscape
ale myslm že je lepší to vložit jako šablonu do nějakého cadu a tam si to nakreslit znovu
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2018, 7:57

Toto všechno dokonale umí Corel - ale bohužel ten není free.
Já jsem zkoušel dost různých free programů pro převod bitmapy do křivek - ale pouze s Corelem se dá uspokojivě a celkem rychle pracovat.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 12. 2018, 8:03

já jsem s tímhle měl právě s corelem problém , ten inscape měl lepší výstup , ale je pravda že to byl corel 12 dneska už je jinde , ale za ty peníze co za něj chtěj nestojí .
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2018, 8:50

Corel bohužel moc jinde není, horko těžko to pytlíkujou aby to nějak fungovalo. Svého času to byl mnohem lepší program než třeba Illustrator, ale nějak se nechytili. Nicméně má pořád výborně vymyšlené spliny, sám ho používám (verzi 12) na ruční převod do vektorů, které pak přetáhnu do Solidworksu a tam srovnám a nastavím měřítko. Nic lepšího jsem zatím nenašel. Teoreticky by to tedy šlo i v Solidworksu přímo, ale jeho spliny jsou na ruční použití katastrofální :-)
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2018, 9:02

Děkuji všem za odpovědi.

Takže na nějaký jednoduchý jednoúčelák asi můžu zapomenout.
Vyzkoušel jsem ten Inkscape a funguje to tam docela pěkně. Vždy jsem Inkscape trochu opomíjel, a je to asi škoda.
Možná ještě zkusím ten Corel, mají snad 14-denní trial verzi.

Ještě jednou díky.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2018, 11:13

Ono to jde docela dobře -. ale musíš vědět, jak na to. Já tímto způsobem dělám loga a převádím vše do vektorů - lépe se s nimi dělá. Mám na to už postup - kdy zdrojový soubor napřed proženu přes Photofiltre, kde zdůrazním jas a kontrast, převedu do vyššího rozlišení, zvýrazním a následně převedu do dvou barev.

Následně přenesu do Corelu, kde to proženu tracerem - tam dost záleží jakou metodu trasování použiji, a jak nastavím vyhlazování. Výsledek většinou nemusím nijak upravovat - ale když už ano, tak potom většinou odmáznu pár uzlů a narovnám křivky do přímek. Přikládám demo obrázky - na prvním je zdrojový JPG podpis a na druhém konečný výsledek (v tomto případě ale vyexportovaný jako JPG)

Hele Mexi, zkus mi sem dát zdrojový soubor - já si s ním zkusím poradit - a uvidíme co z toho vyleze.
Přílohy
podpis.jpg
vysledek.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 12. 2018, 2:29

Díky za popis.

Já teď okamžitě nemám obrázek po ruce, musím ty díly napřed vymontovat a nafotit.
Chci si jen dopředu nachystat postup.

Ten Inkscape to na pokusném obrázku (jen jsem něco načmrkal v IrfanView) udělal docela dobře. Vyhlazení se dá nastavit a funguje to interaktivně, takže se s tím celkem efektivně dělá.
Ono to i v tom mém CAMu docela jde, jen jsem myslel, jestli na to není nějaký profláknutý samosplachovací software.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

2. 12. 2018, 2:01

Mex píše: 2. 12. 2018, 2:29 Díky za popis.

Já teď okamžitě nemám obrázek po ruce, musím ty díly napřed vymontovat a nafotit.
Chci si jen dopředu nachystat postup.

Ten Inkscape to na pokusném obrázku (jen jsem něco načmrkal v IrfanView) udělal docela dobře. Vyhlazení se dá nastavit a funguje to interaktivně, takže se s tím celkem efektivně dělá.
Ono to i v tom mém CAMu docela jde, jen jsem myslel, jestli na to není nějaký profláknutý samosplachovací software.
Pod linuxem byval "potrace" - command line vec, ale inkscape myslim pouziva stejny backend a pokud to je jedna fotka, tak to interaktivni GUI muze byt vyhoda proti carovani s parametry.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

3. 12. 2018, 6:45

Vector Magic
https://vectormagic.com/
Ale také není úplně zadara. Ovšem je to program přímo tvořený na to co Ty potřebuješ. Na stránkách je i online převod. Ten jsem nezkoušel. Samotný program je určitě lepší.
Perun.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 12. 2018, 9:18

To slezak77: ten jejich on-line konvertor jsem zkoušel, ale i za on-line převod chtějí peníze.
Ale funguje jim to pěkně (jen demo, nejde to uložit).

To prcek: to Linuxové potrace vypadá hodně dobře! To bude asi můj oblíbený nástroj.

Díky oběma za odpovědi a tipy.
Odpovědět

Zpět na „CAD“