Inventor - rotace tělesa jako nástroje

CAD software, shareware, freeware
Victronix
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 7. 2020, 8:59

18. 7. 2020, 10:31

Nevím, zda jsem od bodu 4 pochopil. Ve středu válce, mezi středy kruhových ploch, jsem vytvořil pomocný bod. Vytvořil jsem rovinu Hlavní osa / pomocný bod. Na této rovině jsem vytvořil náčrt. Do náčrtu je promítnutý válec.
Obrázek

Tento válec jsem jako rozdíl orotoval kolem hlavní osy. Vzniklo toto:
Obrázek
Jak je vidět, udělal se zásah do kvádru i na horní ploše. Ovšem z dalšího obrázku je vidět, že kružnice opisující nejbližší bod válce, vůbec do této plochy nezasahuje.
Obrázek
Buď jsem tvůj návod nepochopil, nebo to bude jinak.
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2020, 12:39

ked to mas vymodelovane tak preco to teda neorotujes? staci iba tie priesecniky najblizsi a najvzdialenejsi, hodit do jednej roviny a spojit... vynde nieco ako perodrazka len konce nebudu obluky ale casti elipsy...
Alebo si mohol rovno napisat kvoli comu takuto "vec" potrebujes riesit, ono to obcas napovie... :)
Victronix
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 7. 2020, 8:59

18. 7. 2020, 2:51

Vytvořil jsem si rovinu, kolmou k hlavní ose. A vytvořil jsem náčrt. Tak jak je na předchozím obrázku. Kružnice v náčrtu opisují důležité body: - nejbližší, nejvzdálenější, a body kde budou osy elips.
Další náčrt je v rovině, podél hlavní osy, která je kolmá na předchozí náčrt. V místech, kde kružnice protínají náčrt jsem vykreslil elipsy a hrany. Rotací konečně vznikl žádaný výsledek (?).
Obrázek

Otázkou je, jak by se promítal do výsledné roviny třeba kužel, jehlan, nebo "nedej bože" nepravidelné těleso. To netuším.
A k čemu to potřebuji? Mám 3D tiskárnu a tisknu samozřejmě z plastu. Potřebuji těleso, ve kterém se otáčí válec, tak jako tady na tomto příkladu. A aby těleso bylo co nejpevnější, tak aby v něm nebylo zbytečně mnoho prázdného místa a kopírovalo hranice co nejblíže otáčení toho válce.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

18. 7. 2020, 4:37

Victronix píše: 18. 7. 2020, 10:31 Nevím, zda jsem od bodu 4 pochopil. Ve středu válce, mezi středy kruhových ploch, jsem vytvořil pomocný bod. Vytvořil jsem rovinu Hlavní osa / pomocný bod. Na této rovině jsem vytvořil náčrt. Do náčrtu je promítnutý válec.
Obrázek

Tento válec jsem jako rozdíl orotoval kolem hlavní osy. Vzniklo toto:
Obrázek
Jak je vidět, udělal se zásah do kvádru i na horní ploše. Ovšem z dalšího obrázku je vidět, že kružnice opisující nejbližší bod válce, vůbec do této plochy nezasahuje.
Obrázek
Buď jsem tvůj návod nepochopil, nebo to bude jinak.
Tu promítací rovinu vytvoříš tak, že hlavní osa v ní leží, ne že je na ni kolmá. Promítací rovina je dána tak, že v ní leží hlavní osa plus pomocný bod.
Victronix
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 7. 2020, 8:59

18. 7. 2020, 6:25

miv píše: 18. 7. 2020, 4:37
Tu promítací rovinu vytvoříš tak, že hlavní osa v ní leží, ne že je na ni kolmá. Promítací rovina je dána tak, že v ní leží hlavní osa plus pomocný bod.
Tento obrázek sloužil pouze jako kontrola.
Obrázek
Takže jsem to pochopil správně. Rovina je tvořena třemi body. Průsečíkem hlavní osy a zadní strany kvádru, průsečíkem hlavní osy a přední strany kvádru a pomocným bodem uprostřed válce. A když se do této roviny promítne válec, tak vyjde kravina.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

18. 7. 2020, 7:49

miv píše: 18. 7. 2020, 4:37
Victronix píše: 18. 7. 2020, 10:31 Nevím, zda jsem od bodu 4 pochopil. Ve středu válce, mezi středy kruhových ploch, jsem vytvořil pomocný bod. Vytvořil jsem rovinu Hlavní osa / pomocný bod. Na této rovině jsem vytvořil náčrt. Do náčrtu je promítnutý válec.
Obrázek

Tento válec jsem jako rozdíl orotoval kolem hlavní osy. Vzniklo toto:
Obrázek
Jak je vidět, udělal se zásah do kvádru i na horní ploše. Ovšem z dalšího obrázku je vidět, že kružnice opisující nejbližší bod válce, vůbec do této plochy nezasahuje.
Obrázek
Buď jsem tvůj návod nepochopil, nebo to bude jinak.
Tu promítací rovinu vytvoříš tak, že hlavní osa v ní leží, ne že je na ni kolmá. Promítací rovina je dána tak, že v ní leží hlavní osa plus pomocný bod.
Ne jako rozdíl. Ten průmět válce do té roviny nejdříve vyrotuješ kolem hlavní osy a tím vznikne těleso, které vypadá jako komolý válec s eliptickými hranami nahoře a dole. Teprve toto těleso odečteš od toho hranolu.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

18. 7. 2020, 8:03

Victronix píše: 18. 7. 2020, 6:25
miv píše: 18. 7. 2020, 4:37
Tu promítací rovinu vytvoříš tak, že hlavní osa v ní leží, ne že je na ni kolmá. Promítací rovina je dána tak, že v ní leží hlavní osa plus pomocný bod.
Tento obrázek sloužil pouze jako kontrola.
Obrázek
Takže jsem to pochopil správně. Rovina je tvořena třemi body. Průsečíkem hlavní osy a zadní strany kvádru, průsečíkem hlavní osy a přední strany kvádru a pomocným bodem uprostřed válce. A když se do této roviny promítne válec, tak vyjde kravina.
Co je to kravina? Promítnutím vyjde obdélník s eliptickými hranami nahoře a dole. Ten obdélník může být i šikmo položen (pokud osa válce je mimoběžná s hlavní osou). Rotací toho průmětu kolem hlavní osy pak získáš těleso, které následně odečteš od hranolu.
Victronix
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 7. 2020, 8:59

18. 7. 2020, 8:44

Na obrázku je kružnice, jež opisuje rotaci nejbližšího bodu válce kolem hlavní osy.
Rovina vedená hlavní osou a pomocným bodem je znázorněna čarou skloněnou mírně dolů zleva doprava. Kolmice k této rovině protínající nejbližší bod válce (promítnuní) se dostává do mnohem bližší vzdálenosti než hranice kružnice.
Obrázek
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2020, 8:59

Victronix píše: 18. 7. 2020, 8:44 Na obrázku je kružnice, jež opisuje rotaci nejbližšího bodu válce kolem hlavní osy.
Rovina vedená hlavní osou a pomocným bodem je znázorněna čarou skloněnou mírně dolů zleva doprava. Kolmice k této rovině protínající nejbližší bod válce (promítnuní) se dostává do mnohem bližší vzdálenosti než hranice kružnice.
Obrázek
sa mi zda ze sa vtom trosku stracas :D
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

18. 7. 2020, 9:00

Victronix píše: 18. 7. 2020, 8:44 Na obrázku je kružnice, jež opisuje rotaci nejbližšího bodu válce kolem hlavní osy.
Rovina vedená hlavní osou a pomocným bodem je znázorněna čarou skloněnou mírně dolů zleva doprava. Kolmice k této rovině protínající nejbližší bod válce (promítnuní) se dostává do mnohem bližší vzdálenosti než hranice kružnice.
Obrázek
Omluva, ta má metoda funguje jen když není natočen válec vůči promítací rovině. Jinak ten průmět pak zkresluje výsledek rotace. Odvolávám co jsem odvolal, slibuji co jsem slíbil :(
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 7. 2020, 9:08

Jeste ze ja jen rucne tocim klickama, kdyz chci neco vyrobit😀
Jinak panove mate muj neskonaly obdiv, s pruniky teles jsem skoncil nekdy v osmdesat a neco, v deskriptivni geometrii, kdyz jsem je kreslil tusi na pauzak. A dodnes se mi o tom obcas zdava🙃
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Victronix
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 7. 2020, 8:59

18. 7. 2020, 9:27

kiko01 píše: 18. 7. 2020, 8:59 sa mi zda ze sa vtom trosku stracas :D
Kéž by mi někdo věnoval kousek svého rozumu a vysvětlil mi jak to jde jednodušeji.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

19. 7. 2020, 9:52

Victronix píše: 18. 7. 2020, 9:27 Kéž by mi někdo věnoval kousek svého rozumu a vysvětlil mi jak to jde jednodušeji.
Ja neviem o čo tu ide, nenapísal si to presne.
Ale ak by som chcel tento konkrétny prípad, tak mám 2 možnosti.
1. podľa tvojho obrázku by som prepočítal body náčrtu a "deformoval" by som ho, aby odrezaná časť mala korektný tvar.
2. spravil by som vybranie tvaru U s vhodnými rozmermi, aby to vychádzalo. práca na 1-2 min.

za mňa je 2. bod lepší.
Victronix
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 7. 2020, 8:59

19. 7. 2020, 10:34

A ako by si spravil bod 1? Přepočítal by jsi to ručně?
Kdyby promítnutí geometrie do náčrtu šlo provést nejen po přímce, ale i po kružnici, tak by bylo po problému.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

19. 7. 2020, 12:22

prepočítať to je najjednoduchšie graficky. tj ako máš ten náčrt s kružnicou rotácie.
potom je možné to spraviť presnejšie v exceli, ale to by bolo na celý deň
Odpovědět

Zpět na „CAD“