Solidworks

CAD software, shareware, freeware
Parise8
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 3. 2015, 2:50

10. 1. 2021, 2:32

Dobrý deň,

skončil som SŠ a chcem sa zdokonaľovať v SW doma, existuje jediná a zrejme najlacnejšia metóda a to zakúpenie EDU licencie. Licencia podľa informácii obchoďaka stojí 400EUR bez DPH a je na neobmedzený čas. Chcem sa opýtať na vaše názory, či ma zmysel do toto ísť. Ďakujem.
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

10. 1. 2021, 2:39

no kebyze viem co ma pre teba zmysel tak ti urcite poradim dobre. takto mozem len hadat ci to ma pre teba zmysel. :)
mas sancu na navratnost investicie? mas ucet z ktoreho ti 400E nebude chybat ked nebude mat navratnost? musi to byt vyslovene nejaka verzia soliworks alebo moze byt aj iny cad?

vacsinou sa snazim ja rozhodnut co je pre mna najlepsie a nenechavam to na inych, napriklad na igorovi , robovi a dalsich co maju na prvom mieste starost o moje dobro :D
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

10. 1. 2021, 3:59

Parise8 píše: 10. 1. 2021, 2:32 Dobrý deň,

skončil som SŠ a chcem sa zdokonaľovať v SW doma, existuje jediná a zrejme najlacnejšia metóda a to zakúpenie EDU licencie. Licencia podľa informácii obchoďaka stojí 400EUR bez DPH a je na neobmedzený čas. Chcem sa opýtať na vaše názory, či ma zmysel do toto ísť. Ďakujem.
400e ako investícia do svojho vzdelania je bagatel...
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 1. 2021, 4:23

pro práci s CAD programem je třeba být :
dobrý konstruktér
umět modelovat
chápat technologické postupy / umět použít i CAM
najít firmu, co to upotřebí a zaplatí

modelování je tedy jen část toho, co je potřeba umět. A SW je jeden z mnoha CAD programů. Pokud nemáš ve výhledu konkrétní upotřebení právě SW, pak je vcelku jedno na jakém CADu se učíš modelovat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

15. 1. 2021, 10:25

HellGrip píše: 10. 1. 2021, 3:59 400e ako investícia do svojho vzdelania je bagatel...
Umět pracovat v CADu není vzdělání, asi jako není vzdělání naučit se řídit auto. CAD je nástroj a když nevíš, co chceš s tím nástrojem dělat a jak to udělat, aby to fungovalo, tak je to jenom virtuální prostor obklopený hezkými barevnými ikonkami. V každé firmě používají jiný CAD a průměrně inteligentní konstruktér se v jakémkoliv CADu naučí základy během pár hodin a během pár dní je schopen produktivní činnosti. Jediný rozdíl je v přístupech parametrický / neparametrický nebo semi-parametrický, tam ten přechod bývá trochu bolestivý. Parametrické jsou vesměs všechny, já tomu říkám blyštivé omalovánky typu SW, Inventor, Creo atd. Neparametrické bývají spíše úzce specializované až jednoúčelové softwary, kde jde hlavně o produktivitu a specializované funkce (např. Visi).

Nejvíce času při poznávání konkrétního softwaru stejně nakonec zabere naučit se, které všechny funkce nefungují, které jsou v praxi k ničemu a před kterými je radno si uložit a dvakrát rozmyslet, jestli jí chci použít. Bohužel to dobrodružství je třeba podniknout s každou další verzí, takže je zbytečné to dělat dopředu.

Tazateli doporučuji, pokud to má být krátkodobá průprava před nějakým pohovorem / navázáním spolupráce, se domluvit přímo s některým z prodejců SW. Min. dokážou poskytnout 30 denní trial, příp. se domluvit na nějaké jiné časově omezené verzi. Oni to pochopí. Obávám se, že pokud už tazatel není student, tak EDU licence není řešení. Ta bude svázaná se studiem.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

16. 1. 2021, 2:29

Parise8 píše: 10. 1. 2021, 2:32 Dobrý deň,

skončil som SŠ a chcem sa zdokonaľovať v SW doma, existuje jediná a zrejme najlacnejšia metóda a to zakúpenie EDU licencie. Licencia podľa informácii obchoďaka stojí 400EUR bez DPH a je na neobmedzený čas. Chcem sa opýtať na vaše názory, či ma zmysel do toto ísť. Ďakujem.
Spýtaj sa toho obchoďáka, asi ideálne mailom, nech Ťa odkáže na znenie licenčnej zmluvy, kde bude vyslovene dovolené používať Edu verziu mimo školy. Inak by si bol na tom ako s varezom.

@czmajsner:
chápem tvoj point, tak ale čo poradíš budúcemu kolegovi - junior konštrúkterovi?
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

16. 1. 2021, 11:40

@HellGrip:

Záleží, jak na tom teď je a co od toho čeká. Pokud sežene tu studijní verzi, tak ať si klidně kreslí a zdokonaluje, to není nic proti ničemu. Ale nefixoval bych se na software, ten je podružný a začal bych ho řešit, až budu mít vytipovaných pár firem a třeba dohodnutý pohovor a budu vědět, co tam používají. Pokud je doma a má moře času a chce se, jak naznačil, "zdokonalovat", zaměřil bych se spíše na tu konstrukci. Koupil bych si 3D tiskárnu, zkusil si něco vymyslet a namalovat, pro začátek stačí bohatě v nějakém volně dostupném nástroji (např. Fusion 360) a pak to vytisknout a smontovat. Třeba něco z věcí, co kreslili ve škole, klidně v nějakém měřítku. Pak bych si koupil Arduino nebo RPi a zkusil to "něco" posunout třeba do podoby nějakého robota, vozítka, nebo co já vím... fantazii se meze nekladou. Nějaký ten krokáč, modelářské servo, ozubený převod, hřídelky, lineární vedení, pár různých čidel... všechno to jsou deseti až stokorunové záležitosti a ve výsledku mi to jako budoucímu konstruktérovi dá mnohem víc, než se učit klikat v softwaru. A jsem si jistý, že budoucího zaměstnavatele takový robůtek, kterého jsem vymyslel a nakreslil, aby to drželo pohromadě, aby to šlo smontovat, vytisknul jsem díly, smontoval, rozchodil Arduino, rozpohyboval krokáč, naučil ho reagovat na signály z čidel apod. zaujme mnohem víc, než znalost jednoho CADu.
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

19. 1. 2021, 6:43

EDU mimo školu by mělo jít, v minulém roce byla vydaná i hobby licence zdarma - nevím ale jestli automaticky prodlužovali platnost.

Je na místě varovat, že v případě, kdy se soubory vytvořené ve studentské verzi začnou objevovat ve výrobních firmách, je jen otázkou času, kdy s pravděpodobností hraničící s jistotou dorazí velice nepříjemná návštěva s nabídkou, kterou nelze odmítnout (nebo ji bude řešit policie jako SW kriminalitu).

Budu nesouhlasit, že zaučení konstruktéra v novém CADu na produktivní práci je otázka několika dní. To může být pravda možná tak v případě, kdy používá z celého systému jen jeden dva moduly pro jednu specializovanou práci, umět víceméně obecně konstruovat co je potřeba pro pokrytí potřeb celého rozsahu součástí nějaké elektroniky nebo strojního zařízení od kastle až po sestavy přesných dílů a znát strategie modelování, které jsou v daném CADu robustní a nerozsypou se při následné parametrické změně modelu (a kdy zuřivě ukládat předem, jak už bylo zmíněno) je pro novice otázka spíše tak roku a víc na plný úvazek.

Solidworks není úplně špatná volba s ohledem na to, co u nás firmy běžně používají.

Co bych ale opravdu fest doporučil je naučit se pořádně kreslení a čtení klasických výkresů, vč. nadstavby o GPS. Dnešní konstrukterská omladina neumí čitelně kreslit/kótovat, neumí číst dokumentaci. Mít zvládnutou tvorbu výkresové dokumentace je docela výrazné plus případného uchazeče o pozici.
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

19. 1. 2021, 7:04

https://www.cleverbridge.com/1566/purl-StudentEdition ~110Eur, přímý prodej.

Pak prý ještě existuje hobby licence zdarma pro členy EAA, které samotné stojí asi 40$/rok.
https://www.eaa.org/eaa/eaa-membership/ ... s-standard
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

19. 1. 2021, 11:18

0xDECAFF píše: Budu nesouhlasit, že zaučení konstruktéra v novém CADu na produktivní práci je otázka několika dní.
...je pro novice otázka spíše tak roku a víc na plný úvazek.
Jasně, ale ten rok nebude jeho produkce nula. Na začátku bude v červených číslech, protože se mu bude věnovat někdo, kdo by jinak mohl kreslit, ale většina toho, co ho bude učit, nebude práce v CADu. V tom CADu prostě po pár dnech bude něco produkovat. Nebude to 100% čisté, nebude to nejefektivnější z hlediska budoucích úprav, ale bude se postupně zdokonalovat. Taky nebude začínat žádným raketoplánem, ale jednoduššími věcmi. Důležité je, čistě z hlediska CADu, že si ten člověk po pár dnech, v nejhorším případě týdnech, na sebe postupně vydělá. I s ohledem na to, že v začátcích bude jeho mzda spíše skromná. :D

0xDECAFF píše: Co bych ale opravdu fest doporučil je naučit se pořádně kreslení a čtení klasických výkresů, vč. nadstavby o GPS. Dnešní konstrukterská omladina neumí čitelně kreslit/kótovat, neumí číst dokumentaci. Mít zvládnutou tvorbu výkresové dokumentace je docela výrazné plus případného uchazeče o pozici.
To bez pochyby, ale to by si v ideálním případě měl ten člověk přinést ze školy. Ono úplně ideální je, když si začínající konstruktér najde práci v nástrojárně nebo podobné firmě, kde bude mít výrobu u huby. Sám jsem to tak měl a nasraný soustružník nebo frézař, který mi po počtvrté vysvětluje, že takhle okótované to fakt nejde vyrobit, je ta nejlepší průprava, co může být. A ideální je, když si to pak člověk i může sám smontovat. To se člověk za měsíc naučí víc, než za 4 roky na střední. :lol:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2021, 11:36

czmajsner píše: 19. 1. 2021, 11:18
To bez pochyby, ale to by si v ideálním případě měl ten člověk přinést ze školy. Ono úplně ideální je, když si začínající konstruktér najde práci v nástrojárně nebo podobné firmě, kde bude mít výrobu u huby. Sám jsem to tak měl a nasraný soustružník nebo frézař, který mi po počtvrté vysvětluje, že takhle okótované to fakt nejde vyrobit, je ta nejlepší průprava, co může být. A ideální je, když si to pak člověk i může sám smontovat. To se člověk za měsíc naučí víc, než za 4 roky na střední. :lol:
Na to se zas tak moc nehraje ,když to nejde vyfrézovat tak se to vyjiskří a když to nejde vyjiskřit tak se to vytiskne :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

20. 1. 2021, 12:54

Zlaté oči odnést ze školy, jak z průmyslovky tak vysoké.
K nezaplacení je vykupovat v antikvariátu učebnice z ~80.tých a svazky technické knihovny (kurs technických znalostí?), jedna učebnice pro průmyslovky nad pět svazků moderních skript o technické dokumentaci z nestrojařského oboru. Postupně se nějak časem vytrácejí i z literatury zkušenosti praktiků a místo toho se absence zkušenosti maskuje teoretickou analýzou na třicet stran. Nejen z učebnic a skript, z vyučujících samotných snad ještě rychleji.


Ale abych nenadával jen na svoji generaci, míra do jaké dneska stále člověk nepochodí s geometrickým tolerováním i u relativně velkých firem u nás je taky ostuda.
Parise8
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 3. 2015, 2:50

21. 1. 2021, 5:59

Ďakujem za Vaše názory. Mam skončenú školu mechanik nastavovač, pracujem 5-ty rok v kusovej výrobe, preto s plnou vážnosťou môžem potvrdiť to, čo tu bolo spomenuté, že ideálny konštruktér je z praxe. Je mi jasne, že profi konštruktér zo mňa nebude hneď, je to beh na dlhu trať. Konštruovanie je o veľmi dobrej kreatívnosti. No mne ide len o základy, vedieť si niečo vymodelovať, vytvoriť nejakú zostavu a časom pridávať a skúšať viac a viac, posúvať sa vpred. Spoločnosti dnes hľadajú hotových ľudí, prípadne takých, ktorí aspoň niečo vedia, nie takých čo sa hľadajú. Chuť do prace je, do učenia taktiež, ale čo ma brzdi, tak to je CAD. Čo sa týka Solidworksu, dostal som ponuky od EDU licencie za 400EUR, nejaka licencia na rok za 100EUR, potom nejaká zdarma licencia pre hobby, ktorej neverím, že je zdarma. Dnes zdarma pomaly nieje nič, nie software tohoto typu :D :D čiže cela moja snaha stroskotá zrejme na tom, že sa nebude v čom učiť. Bullshit systém :( :(
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

21. 1. 2021, 6:08

S EAA licencí za 40$/rok není problém.
Až na případ, který jsem už vysvětloval - pokud se budou soubory objevovat pravidelně ve výrobních firmách, BUDE z toho malér. Drahý.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2021, 6:23

Pokud vím tak Fusion360 je pro nekomerční použití zdarma, ale nevím to jistě. Kdyžtak mě někdo opravte. Nevím jak moc velký rozdíl je mezi solidworks a Fusionem.
Ale je jednoduchý, já jsem v něm nenarazil na nějaký limit že by něco prostě nešlo, nedělám ale nějaké supersložité modely. je tam vše, CAD,CAM, animace, simulace, render. A hlavně, na internetu je hromada učebních materiálů. Takže pokud se chceš naučit, a nepotřebuješ nutně solidworks, tohle je taky cesta.
A jinak, je to můj názor. Ale myslím si že schopný personalista, mistr, vedoucí... rád vezme někoho kdo opravdu má zájem se učit a posouvat dál, i když není "hotový". Někoho kdo je iniciativní, přemýšlí u práce atd...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Odpovědět

Zpět na „CAD“