Solidworks

CAD software, shareware, freeware
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

21. 1. 2021, 6:39

a už někdo vyzkoušel ten ZW3D ???
https://download.cadservis.com/?category=zw3d
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 1. 2021, 7:09

Já ho zkoušel před lety. Zvyknutej na modelování v Catii se pak každý jiný 3D parametrický CAD zdá jako horší volba. Ale jde o zvyk. Na 3D modelování bych odhadnul, že je plně srovnatelný třeba se Solidworksem nebo s Invertorem. V roce 2017 jsem se setkal s portugalcem, co v něm navrhoval docela složité vstřikovací formy, žádné formyčky ale metrový formy s několika tisíci díly. Jestli mi vypeče Technodat s vygenerováním licence pro Catii, tak nejspíš na něj přejdu. Sice mám licenci koupenou doživotně, ale kdo ví jak to bude za pár let.
Jinak mě odrazovala tvorba výkresová dokumentace a převod souborů. Ale je to pár let, dneska to může být lepší.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

22. 1. 2021, 8:20

packa píše: 21. 1. 2021, 6:39 a už někdo vyzkoušel ten ZW3D ???
https://download.cadservis.com/?category=zw3d
Kolega z práce v něm dělal a vždy když nadáváme na různé vady CAD systémů, tak vytáhne zw3d. Tohle považuje za etalon toho nejhoršího co zažil a všechno ostatní bere v pohodě. Kdo prej zažije zw3d nenadává na Creo, na Inventor, ani na Solidworks. :-)

Ovšem on se v tom živil, takže pro nějakého hobíka to může být v poho.

Ještě zde nebyl ve vlákně zmíněn FreeCAD, ten se mi líbí, ale neměl jsem čas ho pořádně prozkoumat. CAM je nepoužitelnej, nelze ani používat kulovou frézu. Kótování ve skicáři je takové omezené, ale nic s čím by se nedalo žít. Jinak se mi líbí. Hlavně je to Open-source a měl by jet pod Linuxem, MAC a Windows.

Kolega z tohoto fóra v něm kreslil už před 6-ti lety:
viewtopic.php?t=17171&hilit=FREECAD

Kdybych byl kluk po škole, pustil bych se do tohoto projektu:
https://www.youtube.com/watch?v=SamSyZtsA5E
Náklady 000 nic
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

22. 1. 2021, 8:41

zz912 píše: 22. 1. 2021, 8:20 Ještě zde nebyl ve vlákně zmíněn FreeCAD, ten se mi líbí, ale neměl jsem čas ho pořádně prozkoumat. CAM je nepoužitelnej, nelze ani používat kulovou frézu. Kótování ve skicáři je takové omezené, ale nic s čím by se nedalo žít. Jinak se mi líbí. Hlavně je to Open-source a měl by jet pod Linuxem, MAC a Windows.
OT: Nejsem zadny konstrukter, ale freecad za mne opravdu ne. Take jsem byl plny nadseni jak je to free, super atd. Zvladl jsem presne kvadr s kapsou a par dirama. Cokoliv slozitejsiho ani nahodou. + Jako bonus je verze od verze jina a co platilo v navodech pred rokem, nemusi platit dnes.
Ale je mozne ze jsem jenom nepochopil filozofii programu :)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

22. 1. 2021, 8:45

Dík za názor a info.
oscar píše: 22. 1. 2021, 8:41 + Jako bonus je verze od verze jina a co platilo v navodech pred rokem, nemusi platit dnes.
Slabina většiny open source projektů. Nikoho nebaví neustále dokola dělat návody.

Mě zaujalo tohle:
https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=24&t=51388
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

22. 1. 2021, 10:59

Já mám naopak FreeCAD rád, ale mám jiné požadavky, než místní osazenstvo.
* jede mi pod Linuxem
* není za peníze
* nevadí mi, že výstupy nejsou 100%, potřebuju většinou jen náčrtek, nebo šablonu (3D tisk jsem zatím nezkoušel)
* výstupy jsou zpracovatelné v dalších open-source programech (třeba inkscape, když mluvíme o výkresech)
* kooperace s KiCAD (3D modely součástek, import desky do sestavy, nebo pro návrh krabičky/uchycení)

Zatím narážím daleko nejvíc na to, že co v CADu vypadá jednoduše a rychle, mi pak rukama trvá opravdu dlouho (nemluvě o nepřesnosti).
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

22. 1. 2021, 11:24

Kdyztak admin OT odtrhne.
Mne se Tebou uvadene vlastnosti libi, ale pokud neumi multiple solids z jedne sketche, je to pro mne problem.
m.png
m.png (7.82 KiB) Zobrazeno 2732 x
Toto je oblibena hlaska ze Datum cosi ktera se zobrazuje temer kdekoliv kde se zadava cislo
e.png
e.png (5.55 KiB) Zobrazeno 2732 x
verze 0.18 i dev delaji to same.

Muzete prosim nekdo kdo fc pouziva zkusit vymodelovat jedoduchou vec jako je stul? 4 hranoly jako nohy, na tom deska. Samozrejme to udelat tak ze kdyz zmenim velikost desky, hranoly zustanou zafixovany stejnou vzdalenost od kraje, pokud prodlouzim jednu nohu, prodlouzi se vsechny.
Mne se to nepovedlo, asi jsem opravdu nekompatibilni.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

22. 1. 2021, 11:57

No asi bys byl překvapenej jaké základní nedostatky mají profesionální 3D CAD softwary za 100K a více. Z toho co jsi uvedl nepovažuji nic za neřešitelný problém.

Tak jsem to zkusil.
stul.PNG
Na tu hlášku s tou kótou jsem taky narazil, ale u mě to bylo v případě, když jsem měl přeurčený skicář. Což v tomto případě nebyla chyba softwaru.

FreeCAD neznám, ale zato znám důvěrně Inventor, Creo a Solidworks.
Přílohy
Stul.FCStd
(21.32 KiB) Staženo 99 x
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

22. 1. 2021, 12:19

A ted je problem! :)
Mam krivou podlahu, stul se kyve, potrebuju nohy jenom tri. :D


Jinak super, evidentne nejsem s timhle objektovym zpusobem srovnany, vsechno extruduju a ubiram ze sketche.
Odpovida to memu 2.5D zpusobu obrabeni.

BTW ta chyba se objevuju i v Path modulu, je to tam kde se zadava cislo. Tak pise Datum :)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

22. 1. 2021, 12:25

3nohy.PNG
Až skončí koronáč, tak Ti na srazu v HB mohu vysvětlit současnou fylozofii parametrického modelování.
Přílohy
Stul.FCStd
(27.06 KiB) Staženo 125 x
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 1. 2021, 12:31

já to rád přirovnávám k řízení auta. Je v podstatě jedno, jaký model to je (vyjma extrémů pochopitelně), důležité je si to "odjezdit" a to nejde nahradit pouhým čtením příruček.
Hodně pomůže když na začátku je k ruce někdo kdo umí (taková obdoba autoškoly), který mi poradí co ale "hlavně proč" to takto dělat.

Fusion zdarma bych považoval za dobrou volbu pro učení. Návodů a chytrých okolo je už hodně.
Jen je důležité mít nějaký "motor" - něco co mne donutí modelovat smysluplnou věc (a řešit nečekané zádrhely modelování) a ne se uspokojit opakováním těch pár postupů, co jsem se zkraje naučil. (frézka třeba u kamaráda, 3D tisk ...)

Kreslím a modeluji i každou drobnost už mnoho let - to je to "odjezdit" :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

22. 1. 2021, 12:32

Multiple solids neumi. Jak pisu, mam jine pozadavky a toto pro me neni problem.
Jako u vetsiny OSS veci, tebou pozadovane veci jdou vice zpusoby.
1) nohy fixovane k rohum
a) modeluju to jako jedno teleso - modeluju prvne desku, pridam nohy. Do sketche se daji prenest hrany telesa, zadefinuju to vuci nim, mohu pridat vsechny nohy najednou
b) vytvarim to jako sestavu - pokud to slozim a pouziju pro vazby spravne hran/plochy zustanou odstupy zachovane i po zmene rozmeru

2) jednotne delky noh
a) jako jedno teleso - pokud zacnu deskou a pridam vsechny nohy najednou nemam problem
b) jako jedno teleso - pokud zacnu deskou a pridavam nohy po jedne, mohu se v constraintech i ve velokosti "pad" odkazovat na rozmery jinych constraintu a teles, pri zmene ovsem musi menit vzdy ten odkazovany element - reference funguji jen jednim smerem.
c) v sestave neni problem, pouziju 4x stejnou nohu

100% je tu jeste nekolik zpusobu, ktere jsem neuvedl - napr. pouziti hodnoty z tabulky (sheet) pro delku noh a odkazovat se na ni.
edit: hehe zz912 mezi tim uvedl jeste jiny pristup - ale i on zacinal extrudovanim sketche - tady je trik v tom, zacit deskou
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

22. 1. 2021, 12:38

zz912: Diky, tahle bych se stim multisketchem i mozna zzil. :)

prcek: 1a by mne zrovna zajimal - kdyz nakreslim ctyri nohy, uz je nevytahnu.
2a - jak najednou - jako je tam zezrcadlil zz912?

edit: zkousim a 1a - vytahnu. proste jsem zacinal nohama, deska se mela davat na stul az posledni. :)
tak jsem fakt blbej. omlouvam se freecadu :D
Naposledy upravil(a) oscar dne 22. 1. 2021, 12:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

22. 1. 2021, 12:39

Když se vrátím k původní otázce tazatele, tak vyhodit 400Euro oknem za školní licenci Solidworksu se mi zdá být zbytečné.

Pro učení postačí Fusion 360.

Pro projekty, kde chci mít jistotu, že mi jednoho dne automatická aktualizace nezakáže přístup k mým datům FreeCAD.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

22. 1. 2021, 12:44

oscar píše: 22. 1. 2021, 12:38 zz912: Diky, tahle bych se stim multisketchem i mozna zzil. :)

prcek: 1a by mne zrovna zajimal - kdyz nakreslim ctyri nohy, uz je nevytahnu.
2a - jak najednou - jako je tam zezrcadlil zz912?
(cele je to v part_design workbench)
Ne, proste
nakreslim a extruduju desku
kliknu na ni, tak abych oznacil jen tu stenu, na ktere chci mit nohy
kliknu sketch, ktera by se mi mela sama namapovat na vybranou stenu
nakreslim 4 profily noh, pridam constraints
zavru sketch
vyberu sketch a dam "pad" - extruduju vsechny najednou, ale nemam problem s multiple solids, protoze jsou uz spojene deskou.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Odpovědět

Zpět na „CAD“