Nákup Solidworks / Inventor.

CAD software, shareware, freeware
Odpovědět
Pavouk007
Příspěvky: 24
Registrován: 13. 7. 2016, 8:31

11. 1. 2021, 3:43

Zdravím do fóra,

prosím o radu, jak nejlaciněji přijít k licenci Solidworks nebo Inventor. Potřebujeme pro kolegu, který nám bude kreslit díly a je naučený na Solidworks. Při výběru říkal, že nemá problém pracovat i v Inventoru. Nemáme nic extra složitého, tak může být i starší licence.

Předem díky za rady a nápady.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

15. 1. 2021, 8:08

Inventor jedině pronajmout, což může někomu vyhovovat, je potřeba si to spočítat. SolidWorks normálně koupit, ale lacině to nebude. CZ distributoři mají kartelovou dohodu, takže jakmile se s jedním spolčíš, ostatní se s Tebou přestanou bavit, aby mu nelezli do zelí. Tlačit je cenou mezi sebou moc nejde. Počítej Standard kolem 80k, Profesional 120 - 130k. Premium nevím, to půjde k 180, možná 200, páč je tam Simulation. Starší licence se koupit legálně dají, ale jsou s tím problémy, prodejci hází klacky pod nohy a nedá se to legálně upgradovat. Mám 2010, které bych se klidně i zbavil, ale asi bych to nedoporučoval kupovat. Fungovat to i ve W10 bude, ale 2010 už je hodně archaická verze, pokud je kolega zvyklý na novější. Jestli je kolega mladý a učenlivý, pokoukal bych po levnějších řešeních, Alibre, VariCAD apod. SolidWorks je v posledních verzích celkem sra*ka a verze od verze horší a horší.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

15. 1. 2021, 10:38

Našiel som inventor tusim 2019 doživotná licencia 14 tisíc euro.
Už bez podpori len čistý program žiadne aktualizácie.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

15. 1. 2021, 10:48

Jaká verze? Za 14 tisíc € pomalu začíná Catia, to je hrozný randál. Já svého času poptával 2015 a cena byla 3000 €. Za víc ten software nestojí.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

16. 1. 2021, 7:28

novic píše: 15. 1. 2021, 10:38 Našiel som inventor tusim 2019 doživotná licencia 14 tisíc euro.
Už bez podpori len čistý program žiadne aktualizácie.
Od cca marca 2015 autodesk nepredava licencie. Nemozes kupit, co vyrobca nevyrobil. Jedine, ze by ju niekto upravil, aby to bezalo bez obmedzeni.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

16. 1. 2021, 9:27

r4cv píše: 16. 1. 2021, 7:28
novic píše: 15. 1. 2021, 10:38 Našiel som inventor tusim 2019 doživotná licencia 14 tisíc euro.
Už bez podpori len čistý program žiadne aktualizácie.
Od cca marca 2015 autodesk nepredava licencie. Nemozes kupit, co vyrobca nevyrobil. Jedine, ze by ju niekto upravil, aby to bezalo bez obmedzeni.
https://www.forscope.sk/autodesk-invent ... fessional/
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

16. 1. 2021, 10:01

zaujímavé.
keď som v tom 2015-tom uvažoval o kúpe poslednej možnej verzie vrátane HSM, bola cena cca 8.000eur. a to bola cenníková, bez zľavy.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

16. 1. 2021, 11:45

Jo, pravda je, že ta moje nabídka za 3000 € nebyl Professional, ale jenom základní verze (ne LT).
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

17. 1. 2021, 9:25

Ja som chcel tiež ísť legálnou cestou ku pro verzii povedzme že by stála 3000eu doživotná licencia, kto chce nech si dokúpi ďalšie veci (nejaké rozšírenie obsahového centra ) nech si pýtajú ďalšie peniaze za nápady ale nech nahaju program už na pokoji žiadna buzerácia ani odstavovanie.
No ale keď som videl tie peniaze za doživotnú licenciu s ktorou sa už so mnou nebudú baviť. Alebo ročný nájom :shock: :shock: ...
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Jan Hamrozi
Příspěvky: 14
Registrován: 17. 4. 2020, 6:25

19. 1. 2021, 2:15

Pavouk007 píše: 11. 1. 2021, 3:43 Zdravím do fóra,

prosím o radu, jak nejlaciněji přijít k licenci Solidworks nebo Inventor. Potřebujeme pro kolegu, který nám bude kreslit díly a je naučený na Solidworks. Při výběru říkal, že nemá problém pracovat i v Inventoru. Nemáme nic extra složitého, tak může být i starší licence.

Předem díky za rady a nápady.
Dobrý den, samozřejmě to není SW ani inventor, ale pokud Vás zajímá řešení v dobrém poměru Cena/Výkon kompatibilní s jinými CAD systémy zkuste ZW3D
https://www.cadservis.com/produkty/zw3d
Napište mi: hamrozi@cadservis.com
Jan Hamrozi
+420 731 200 576| hamrozi@cadservis.com
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

19. 1. 2021, 6:17

czmajsner píše: 15. 1. 2021, 8:08 Počítej Standard kolem 80k, Profesional 120 - 130k. Premium nevím, to půjde k 180, možná 200, páč je tam Simulation.
Tohle jsou už ceny po licitaci o slevě (víceméně tabulkové, normálně jsou české ceny cca +20% nad to, co člověk volně najde jako aktuální ceny v USD), níž český VAR nepude. Premium nemá plnohodnotnou simulaci, je to pořád osekané oproti plnému balíčku pro MKP.
Přechod mezi distributory mají víceméně zakázáno ze smlouvy s výrobcem, koncový uživatel za přechod pod jiného distributora z vlastního rozhodnutí platí i nějaké symbolické penále. Převod licenčních práv na novou firmu bez toho, aby byla jasná návaznost ve vlastnické struktuře (spinoff - stejní jednatelé/podílníci, nebo odkupení majetku v insolvenci) je víceméně nereálné - i za splnění těchto podmínek je to na dlouhé lokte. Z právního hlediska v rámci EU sice lze, nicméně s největší pravděpodobností odmítnou poskytnutí podpory/aktualizací novému majiteli - povinnost poskytnout službu ze zákona neexistuje.

Cena je za perpetuální (doživotní) licenci, je potřeba přičíst roční údržba - podpora a aktualizace je cca 30% ceny původní licence ročně, povinně se platí jen první rok. V případě vynechání plateb za údržbu se ale doplácí vynechané roky a tak po třech letech výjde líp pořídit znovu další plnohodnotnou licenci (důvod, proč se objevují staré verze za symbolické peníze). Dobrý VAR má schopnou technickou podporu která reaguje do jednoho pracovního dne a něco navíc k tomu - třeba zdarma knihovny spojovacího materiálu a profilů, nebo typizovaných prvků součástí podle ČSN, DIN, ISO.

Nákup současné verze Solidworksu opravňuje uživatele k instalaci i všech předchozích verzích na stejném stroji, které podporuje daný operační systém (hodí se při spolupráci s firmama, které jsou na starší verzi - po otevření a uložení nativních dat v novější už nepůjdou načíst ve starším vydání bez ztráty většiny informací z modelu - takhle se chovají bohužel všechny velké CAD systémy.)


Cokoli od Autodesku bych se zdráhal pořídit, obvzlváště po tom co předvedli s Fusion360 v posledním roce.

Firma bez perpetuálních licencí na SW, ve kterém vytváří vlastní návrhy je kráčející mrtvý muž.
Už jsem měl tu příležitost vidět zevnitř jeden pomalý krach jen kvůli tomu, že byl majitel firmy neschopen důsledné dokumentace a firma přišla o možnost otevřít nativní data v původních CADech.


Pro ucelenější představu třeba: https://hawkridgesys.com/store
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

19. 1. 2021, 11:03

0xDECAFF píše:
1) Ceny jsou po licitaci, ale nového uživatele, který chtěl 1, slovy jednu licenci, tj. nedělám si iluzi o výši slevy. Od známého vím, že se ty ceny dají dostat výrazně níž. Největší roli hraje počet kupovaných licencí (i při 5 ks se dostaneme o významné desítky procent dolů) a konkurenční faktor ("když přejdete z Crea k nám na SolidWorks..."), který je, hádám, dotován přímo výrobcem softwaru.

2) Převod použitých licencí: popisuješ přesně to, co jsem už napsal. Právně to možné je, technicky proveditelné je, ale nepočítat s podporou prodejce (i když mám info, že se to jedné firmě podařilo).

3) Nevím, o kterém prodejci konkrétně mluvíš, ale můžu zodpovědně prohlásit, že "podpora" poskytovaná k subscription firmou Top-Tech je úplně nanic. Vždycky, když jsem něco potřeboval, na druhé straně byl jouda, který, byť se snažil, neměl znalosti (alá studentík, co v tom kreslí měsíc i s cestou) a případné chyby neustále bagatelizoval, snažil se svalit vinu na uživatele apod. Třeba s podporou firmy VariCAD (která prodává CAD za třetinovou cenu s třetinovým subscr.) se to vůbec nedá srovnat. To je firma s osobním přístupem, všechno se hned řeší, na druhé straně není někdo, kdo si přečetl knížku, ale tvůrci toho softwaru, kteří ten software znají jako svoje boty, ví proč co jak je, ví, kam člověka nasměrovat. Když jsem objevil chybu, spojil jsem se přímo s programátorem a druhý den jsem měl v mailu update s opravou.

4) Jo, pronájem licencí vidím úplně stejně, už jsem se o tom někde tady na fóru rozepisoval. Můj pohled je ten, že s pronajmutou licencí nejsem vlastníkem svých dat, protože mi přístup k nim může pronajímatel kdykoliv odebrat, podmínit čímkoliv (jsem vydíratelný) nebo ze dne na den klidně i o řád zdražit (kromě toho, že může třeba zkrachovat...).
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

20. 1. 2021, 12:04

Další způsob jak dostat podstatně lepší cenu je trefit se do slevové akce ke konci roku, kdy honí prodeje.

Mi osobně se s převodem taky zadařilo, ale u nás to doslova bylo tak, že se zaměstnanec odloupnul do vlastního s.r.o., odkoupil vybavení vč. licencí a pracovní stanice - nicméně proces to byl asi na dva měsíce, hlavní problém byl v tom, že jsem v původní firmě nebyl společník, byť jsem fungoval od začátku defacto jako samostatná divize s nějakou dohodou o dělbě případného zisku. Proto popisuju přesné podmínky za kterých to je realizovatelné.

DPS Software, jednoho obchoďáka jsem nemohl vystát (ale ten už mezitím byl odejit), techsupport velmi dobrý.
https://www.dps-software.cz/produkt/dps-tools/

Problém malých firem vyvíjející CADy je jejich obskurita - (zahraniční) klient chce povětšinou data jak v nativním formátu, tak exportu - a očekává, že existuje reálná šance, že to ještě někdo znovu otevře a případně dál rozpracuje.
LadaJa
Příspěvky: 11
Registrován: 12. 7. 2018, 9:49

20. 1. 2021, 4:07

Já být vámi tak se vykašlu na Inventor nebo Solidworks a jdu do Fusion 360. Je podstatně levnější, umí všechny možné formáty CAD, umí to i CAM a elektroniku a hrozně rychle tam přibývají nové funkce.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

20. 1. 2021, 6:28

0xDECAFF píše: 20. 1. 2021, 12:04 Problém malých firem vyvíjející CADy je jejich obskurita - (zahraniční) klient chce povětšinou data jak v nativním formátu, tak exportu - a očekává, že existuje reálná šance, že to ještě někdo znovu otevře a případně dál rozpracuje.
Máš svoje zkušenosti, svůj vzorek zákazníků, kteří mají svoje požadavky, Tvůj pohled chápu. Po mě za 15 let nativní data nikdo nikdy nechtěl.

O obskurnosti softwaru / firmy by se asi dala vést dlouhá a neproduktivní diskuse, do které bych se nepouštěl.
LadaJa píše: 20. 1. 2021, 4:07 Já být vámi tak se vykašlu na Inventor nebo Solidworks a jdu do Fusion 360. Je podstatně levnější, umí všechny možné formáty CAD, umí to i CAM a elektroniku a hrozně rychle tam přibývají nové funkce.
:D :D :D
Odpovědět

Zpět na „CAD“