prezentace 3D zákazníkovi

CAD software, shareware, freeware
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

17. 2. 2021, 2:49

Zdravím vespolek.

Uživatelé CADů, konstruktéři, projektanti, zajímalo by mě a rád bych se nechal inspirovat, jak v roce 2021 prezentujete 3D návrhy, koncepty apod. zákazníkům. Vynechme tradiční cesty, jako 2D výkresy v PDF a také videokonference, kdy prezentujeme na vlastním počítači. Zajímá mě hlavně přenos 3D modelu k zákazníkovi v podobě, kterou otevře, ideálně bez jakéhokoliv dodatečného softwaru. Tj. můžeme vynechat i posílání nativních dat s tím, že zákazník má nainstalovaný originální prohlížeč, což je cesta sice nejpohodlnější, ale zdaleka ne všude je to možné provést.

Vím, že je spousta cloudových služeb (Autodesk Viewer, Fusion), které se postupně ujímají, ale moc jim nedůvěřuji a zajímají mě spíše offline řešení, příp. řešení, která jsou nasadit na vlastní web. Ze SolidWorksu jsem vždycky posílal 3D PDF, ale zaprvé se tohoto bazmeku postupně zbavuji a nový CAD to neumí a zadruhé Adobe Reader z počítačů postupně mizí, normální PDF otevře každý webový prohlížeč, takže to lidi nemají potřebu instalovat. Myslím, že cestou je 3D html (webgl apod.), které otevře každý i na Androidu, nepotřebuje k tomu nic než moderní webový prohlížeč a možností, jak do tohoto formátu dostat model, je více. Takový html soubor se dá poslat běžnými cestami, nebo nahrát na web.

Pro čisté webgl je potřeba model převést do mesh dat. Přímo exportovat do 3D html souboru, kde je vše v jednom, umí třeba FreeCAD - ukázka. Ale nevypadá to moc dobře a nedovedu si to představit na větší modely, např. celého stroje. Nemluvě o tom, že při převodu do meshe to ztratí barvy a kromě zobrazení to nic neumí. Existují i pluginy do Wordpressu, které umí s meshovými modely pracovat, vypadá to dost podobně, ale dá se to umístit do stránky ve Wordpressu.

Velice pěkné 3D html umí vyexportovat placený eDrawings Professional od verze 2020 (omezeně od 2019) - ukázka. Oproti čistému webgl má v sobě takové ořezané eDrawings prostředí, které jednak vypadá lépe, lépe se s ním pracuje a druhak umí měřit, dělat řezy, skrývat jednotlivé díly apod. Ale eDrawings Professional stojí desítku bez DPH, tak hledám ještě jiné možnosti, než si to koupím.

Použiváte někdo něco jiného? Nebo už opravdu převažují cloudové služby?

Díky všem za tipy.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

17. 2. 2021, 5:32

Používal jsem 3DTool. Má výhodu v generování exe souborů, které jsou kopií prohlížeče. Bohužel, leckde a leckam takový exe nedojde, i když se zapakuje nekolikrát s heslem. Ale pokuď je vůle v IT, je to dobrá cesta prezentace mezi firmami. Umí to svižně zobrazit i jednogigový soubor s několika tisíci tvarových dílů. Lze doplnit i 2D, různé rostřely setavy, animace. Pro mě je to top nástroj na prohlížení. Třeba porovnání dvou podobných souborů to uměl dobře, takže jsem to dělal primárně v něm a ne v Catii.
https://www.3d-tool.com/
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

17. 2. 2021, 5:48

Díky za tip, ale spustitelné exe umí i ten eDrawings, to jsem nezmínil, nicméně posílat v dnešní době někomu exe nepovažuji za úplně ideální řešení. To html mi přijde v tomto ohledu geniální a svým způsobem nadčasové, protože webový prohlížeč má každý a bude mít i za 10 let na jakékoliv platformě či zařízení.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 5:58

Visual Components - rozpohybovat na plně funkční stroj a případně 3D virtuální realita.
Není nad to když si zákazník může stroj omrknout dopředu na vlastní oči.

Ale asi je to už trochu za hranicí dotazu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

17. 2. 2021, 6:08

Na rozdíl od eDrawing nebo 3Dpdf to dělá znatelně menší soubory. Bohužel ty exe jsou dost problém, když se ho už podaří poslat, tak antivir ho automaticky označí jako virový, i když to není pravda a pak zákazník tě automaticky vyšrtne z důvěryhodných lidí. Proboha co to je za člověka, vždyť mi poslal vir. Obzvášť v dnešní době na to budou ještě více alergičtí. :D Dneska se to hodí spíše pro vnitropodnikovou komunikaci. Konstrukce napráská exe soubory a pak si to můžou otevřít třeba na montáži či v údržbě nebo klidně i obchodníci.
Grabcad má pěkný webový prohlížeč, bohužel u větších souborů si člověk taky počká, než se to zobrazí. Podle mě je lepší pořád posílat step a nechat si zákazníka ho prohlížet v jeho vlastním prohlížeči. A když ho nemůže mít kvůli IT, které nepovolí nainstalovat ani nástroje, co skutečně mohou práci zefektivnit, tak holt zůstat u 2D dokumentace a posílat pdfka.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

17. 2. 2021, 6:33

Ta ukázka e-drawing vypadá použitelně. Jen to chce použít nějak zabezpečený web, aby tam zákazník lezl s heslem. Jinak to zkopírují různí webový boti a práce se pak ukáže u konkurence.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 6:42

eDrawing si sám zákazník stáhne zdarma jako free, a ty mu pošleš jenom soubor ,žádné exe,.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

17. 2. 2021, 6:51

Tak to jo, bohužel to zase závisí na tom, do jaké míry je pánem svého pracovního PC.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

17. 2. 2021, 7:01

fmodel: To nikdo nerozporuje. Já jen konstatoval, že ho lze uložit i jako exe, pokud příjemce nemá eDrawings nainstalovaný.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 7:38

Na zaujimavy prehliadac cez web som narazil v praci ked sme robili s Autodeskom. Vie to 3D dwg (aj ine cad formaty) modely a kadeco podobne. Produkt kde som to videl je BIM 360 kde je cast na ukladanie vykresov.
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

17. 2. 2021, 7:59

To bude asi v prvním příspěvku zmíněný Autodesk Viewer: https://viewer.autodesk.com/. Model se nahraje do cloudu a nasdílí zákazníkovi. Není to špatná idea, ale když mám se zákazníkem podepsané NDA s brutálními pokutami, tak to nebudu nahrávat kamsi ke komusi, s kým nemám podepsané nic a za nic mi neručí. Ale na méně důležité projekty, kde nejsou zahrnuta zákaznická data, to může být cesta. Příp. platící zákazník Autodesku s nimi může mít uzavřenou smlouvu a tam to ošetřit.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 8:13

Samozrejme chce to mat regulerny ucet v Autodesku a poriadne precitat ich EULA a data privacy. Osobne by som asi siel touto cestou kedze je to pristupne vsade kde je Internet bez dalsieho sw.
Kopec konstrukcnych firiem ma komplet projekty v autodesk cloude.
ZDENEK1.DOLEZAL
Příspěvky: 243
Registrován: 16. 12. 2013, 9:09

17. 2. 2021, 9:52

Ahoj posílám ifc.
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2021, 6:45

BIM 360 je stavařský evivalent A360. (Obojí autodesk)
Je jich viewer je jen prohlížeč.

Zákazník použivál 3D Tool, ale byl problém s NURBS křívky. Když dostal step s NURBSy tak měl všechny díly v bodě 0,0,0, .

Jinak všichni použivamé řešení od Autodesku.
Já - kolega = Fusion 360 i pro modely z Inventoru.
Já - zákazník = step a viewer (Autodesk).
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

18. 2. 2021, 12:19

Díky všem za tipy. Chápu, že každý používá něco, na co je dlouhodobě zvyklý a stávající zákazníci si zvykli taky, ostatně sám jsem takto používal 3D PDF. Ale ten dotaz jsem uvedl rokem 2021 právě proto, že bych rád používal něco, co bude trochu odpovídat době, nebude vyžadovat na straně zákazníka žádný speciální software a bude jednoduché na přenos i obsluhu. Jednoznačný trend jsou cloudové služby, jako diskutovaný Autodesk Viewer, ale pokud se tomu chci zatím vyhnout, tak mi přijde ten "3D HTML" model z eDrawingsu zatím nepřekonaný. Splňuje to všechno, co jsem uvedl a jediná vada na kráse je, že ten software něco stojí, ale tak to hold v životě chodí. Takže pokud jsem nepřehlédl něco, co umí totéž zadarmo, tak si ho asi koupím a bude vyřešeno.
Odpovědět

Zpět na „CAD“