SolidEdge (3D CAD) v porovnání s Inventorem, SW, ZW3D

CAD software, shareware, freeware
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

7. 9. 2021, 10:25

Zdravím,

můžete někdo prosím sdělit své zkušenosti a pocity s prací v programu Solid Edge? Osobně jsem po dobu studií a i v práci pracoval jen v Inventorech 2012-2021. Ve škole jsem si vyzkoušel SolidWorks a v práci ještě jen okrajově SolidEdge ve verzi ST5 (už asi nelze porovnávat s dnešní verzí).
Zvažuji nákup licence, pronájem Inventoru je cca 70 ročně. Trvalá licence u SolidEdge se zdá být výhodná, ale jde mi o to, zda je práce v tomto programu alespoň trochu podobná Inventoru, zda je práce efektivní, dají se dělat "větší sestavy = třeba 1000 dílů", dá se zavazbit a rozpohybovat řetězový převod atd? Jednalo by se konkrétně o verzi Foundation (plechové díly, svařence atd.).

Další alternativou je SW ZW3D cad, ale upřímně se mi nechce zase na tolik experimentovat. Catia, Creo, NX nemá finanční a asi ani funkční smysl. Konstruovat se budou jednoúčelové stroje, linky, přípravky, žádné náročné věci v plochách - kapoty aut atd.. Ale rozpohybovat pneu. válec atd. je skoro nutnost.

Budu rád za jakoukoli Vaši radu a zkušenost. Děkuji.
Hezký den.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

7. 9. 2021, 11:17

Zvažuji nákup licence, pronájem Inventoru je cca 70 ročně.
Catia, Creo, NX nemá finanční a asi ani funkční smysl.
Jako odpůrce Inventoru, bych šel do nejlevnější verze Crea. Ta už umí plechy a chybí mi v ní akorát plochy. Ono už to dávno není taková raketa, jak v minulosti.

Pokud preferuješ funkčnost nad uživatelskou přívětivostí tak si to poptej:
https://www.cogras.cz/
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

7. 9. 2021, 4:34

Creo je z uživatelského hlediska naprosto a bezprecedentně neintuitivní zrůdnost - kde nic nefunguje tak, jak rozumně uvažující jedinec očekáva
SW je z uživatelského i z hlediska funkčnosti o proti Creu asi tak o 15 generací před ním - pracovat v Creu je čistej masochizmus
ikdyž už si v Creu osvojíte nějakou zajímavou funkci a chcete ji plně využívat, tak vždy nakonec zjistíte že má nějaký bug či omezení - takže je vlastně úplně k "hovnu"
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

8. 9. 2021, 9:59

Díky za přiblížení Crea. Ale nikdo přímou zkušenost se SolidEdgem nemáte?
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1349
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

8. 9. 2021, 10:09

george13 píše: 8. 9. 2021, 9:59 Díky za přiblížení Crea.
Jsou dva tábory lidí, jedni Creo milují a druzí nenávidí. Je to jako Windows a Linux. Creo je uživatelsky nepřátelské ale velké sestavy jsou jeho předností. Dají se v něm kreslit velmi stabilní modely, které lze jednoduše modifikovat a nerozpadnou se. V Inventoru smažeš jeden rádius a spadne Ti celý strom prvků, tohle v Creu není. Nechci se pouštět do debat co je lepší, protože bychom tu trumfli vlákno o Coronaviru.

Jde o to, že volba CADu Tě ovlivní na dlouho, tak doporučuji vybírat pečlivě.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 9. 2021, 10:35

Nejhorší je přechod z jednoho CAD systému na druhý. Obzvlášť, když v tom jednom se dělá pár let a ty postupy jsou zažité.
Co Fusion 360? Nestačil by?
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

8. 9. 2021, 10:50

S přecházením souhlasím, jako většina věcí je někdy lepší učit se od začátku a nemít s čím porovnávat. Fusion je alternativa, ale rád bych měl trvalou licenci (byť si chci platit podporu pro připadný upgrade na novější verzi), zároveň mi fusion přijde vhodný spíše na menší sestavy, cloudové uložiště se mi nelíbí atd. Jenom do budoucna na CAM bych ho zvážil, ale většina práce bude nyní jen o konstrukci a výrobě na klasikách. Pokud by nebylo práce tolik, tak trvalá licence nebude velkou každoroční zátěží a pokud by se to naopak rozjelo, tak už se dá uvažovat i o pronájmu třeba již zmíněného Inventoru a SW.
Co se týče třeba toho názoru na INV, že stačí smazat rádius a je to v háji, tak to souhlasím, ale tyto věci se spíše stávají u věcí, ke kterým se člověk vrací za půl rok, rok. Jinak člověk ví, jak co vazbí a problém očekává a případně nebude vazbit za hranu, ale plochu atd.

SolidEdge asi jak koukám nepatří mezi moc rozšířené programy, možná je to taky dáno tím, že ve školách se jede IN, SW a pak na plochy třeba Catia, okrajově Creo, ale SolidEdge je přesunut asi na druhou kolej. Zatím díky, třeba se někdo ještě přidá s názorem :-)
czmajsner
Příspěvky: 69
Registrován: 17. 9. 2020, 12:50

8. 9. 2021, 1:56

bobik píše: 8. 9. 2021, 10:35 Nejhorší je přechod z jednoho CAD systému na druhý.
Já to vidím úplně naopak. Přecházel jsem po 6 letech z Inventoru na SolidWorks, po 8 letech na VariCAD (nejlepší rozhodnutí mého života) a mezitím jsem okrajově pracoval se SolidEdge, Visi a Creem a vždycky to bylo pár dní se rozkoukat a pak už to jde samo. Pomůže, když si člověk v novém CADu nastaví klávesové zkratky, na které byl zvyklý z toho předchozího. A samozřejmě je super, když má člověk vedle sebe kolegu, který v tom umí a může se zeptat, příp. si platí podporu a má kam zavolat. Ale když umím v jednom, není nejmenší problém přejít na jakýkoliv jiný. Jenom je potřeba v tom novém trvale kreslit. Nezkoušet to po půlhodinkách po večerech, ale prostě si k tomu sednout a kreslit, kreslit a kreslit.

Co se týče SolidEdge, dělal jsem v tom kdysi dávno, takže moje zkušenosti jsou k ničemu. Ale před časem jsem ho zvažoval a musím říct, že s distributorem, firmou Rusiňák, byla skvělá komunikace, není problém si s nimi domluvit zkušební verzi a vyzkoušet si to sám. Kontakty jsou na webu rusinak.cz.
Malakh
Příspěvky: 99
Registrován: 3. 7. 2020, 4:31

8. 9. 2021, 9:07

Ako bolo uz bolo povedane, dozvies sa uplne protichodne nazory.
SW som videl len vedla u kolegu... no zlate creo, sice ma svoje muchy, ale za SW by som nemenil.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

9. 9. 2021, 6:52

***
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

9. 9. 2021, 7:32

Mouchy má každej CAD. Já v práci kresli v Catii, pak jsem hledal CAD pro podnikání při práci. Koupil jsem Alibre. Ačka. Pak T-Flex. Oproti Catii jako trabant vůči ferari. A některý cesty nevyjede. Ale stál necelých 60 000Kč. No a když jsem uvažoval o podnikání naplno, koupil jsem raději catii v základní verzi. Byla skoro 6x dražší, ale stačí mi a hlavně nemusím se už učit nic nového. Doufám, že mi vydrží dalších 10 let. Pak už konstrukci zabalím. No a jsem nucenej používat i Fusion 360. Nemám rád myšlenku kloudových aplikací, kde další strana má vaše data na talíři. Ale je to setsakra poholdný, sdílet se zákazníkem takhle práci.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

9. 9. 2021, 7:44

já jsem např. xx let dělal v SW a nyní, necelý rok v Creu ... moje první reakce byla "bože co je to za zrůdnost"
... všechno je tam řešeno stylem, že když den budete přemýšlet jak danou funkci co nejvíce znepříjemnit uživateli, tak stejně nevymyslíte tu zrůdnost, jak to autor naprogramoval, vše je tam řešeno stylem drbání se levou rukou za pravým uchem - nicméně už si na to pomalu zvykám :twisted: -
... a abych Creu úplné nekřivdil, tak zatím jsem narazil asi na 2-3 funkce (některé si musíte sami udělat v udf) které jsou lépe řešeny, než v SW - jinak je to doslova utrpení

ps. pokud někdo tvrdí, že je s Creem spokojen, tak to může být jen člověk, který s Pro/ENGINEER -em alias Creo dělá 20 let a na ty zrůdnosti si zvyk a akceptuje je, nebo nový uživatel který nic jiného nezná a je plně tvárný a je mu všechno jedno
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

9. 9. 2021, 7:59

V proingeneeru jsem dělal diplomku. Tenkrát jsem byl z něho unešenej. V roce 2000 uměl MKP s tvarovou optimalizací a moldflow. Jeden spolužák ho dokonce rozeběhl i na 486ce. :D
Malakh
Příspěvky: 99
Registrován: 3. 7. 2020, 4:31

9. 9. 2021, 9:55

echt píše: 9. 9. 2021, 7:44 já jsem např. xx let dělal v SW a nyní, necelý rok v Creu ... moje první reakce byla "bože co je to za zrůdnost"...
Ak sa smiem spytat, k comu mas najvacsie vytky?

Jedna z prvych funkci co mi naozaj vyhovovala, bolo ukladanie verzii.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2021, 6:02

echt píše: 9. 9. 2021, 7:44 já jsem např. xx let dělal v SW a nyní, necelý rok v Creu ... moje první reakce byla "bože co je to za zrůdnost"
... všechno je tam řešeno stylem, že když den budete přemýšlet jak danou funkci co nejvíce znepříjemnit uživateli, tak stejně nevymyslíte tu zrůdnost, jak to autor naprogramoval, vše je tam řešeno stylem drbání se levou rukou za pravým uchem - nicméně už si na to pomalu zvykám :twisted: -
... a abych Creu úplné nekřivdil, tak zatím jsem narazil asi na 2-3 funkce (některé si musíte sami udělat v udf) které jsou lépe řešeny, než v SW - jinak je to doslova utrpení

ps. pokud někdo tvrdí, že je s Creem spokojen, tak to může být jen člověk, který s Pro/ENGINEER -em alias Creo dělá 20 let a na ty zrůdnosti si zvyk a akceptuje je, nebo nový uživatel který nic jiného nezná a je plně tvárný a je mu všechno jedno
Tak ja si stale myslim ze creo je na zakladne modelovanie a zostavy dobre, musis samozrejme vzdy dodrzat postup a dat na nejake konkretne veci bacha, ale je to len zvyk... a mas pravdu pro/eng bol moj prvy cad uz od strednej takze som zaujaty :D
Odpovědět

Zpět na „CAD“