Kovotlačitelství - spinning

CAD software, shareware, freeware
Odpovědět
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

3. 11. 2021, 7:22

Ahoj ve spolek,
zase sem se k něčemu připletl a teď sháním informace.
Nevíte někdo o nejakým softu, kterej by uměl generovat dráhy pro rotační tažení plechu?
spinning.png
Něco jako je na obrázku. nebo tady ukazka https://www.youtube.com/watch?v=RhQWYSQov-k Našel jsem pár náhledů, ale program nikde, dokonce ani ceník.
Možná by i stačilo, protože se program nebude často měnit, i nejaký ruční zdlouhavěší postup jak takový dráhy vyrobit.
Napadá mě je nakreslit jako vektory a ty pak převest do gcodu a následně poupravit rychlosti posuvů a ostatní drobnosti. Navíc většina softů co mám či znám je spíš na frézování a já bych potřeboval něco na soustruh. Ale to už mi připadá moc zdlouhavé a navíc bez znalostí vlastní výroby (nikdy sem u toho nestál) si ani neumim moc představit co si u takového plechu můžu dovolit.
Neřešil to tu už někdo?
Martin
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2021, 8:09

fupe: Já bych to řešil v Grasshopperu a to včetně postprocesingu. Pro tohle 2D tváření by to v něm šlo, ale samozřejmě by to bez zásahů nezvládlo automaticky generovat dráhy pro všechny možnosti. Dokud to budou algoritmicky kompatibilní tvary, tak by to ty dráhy generovalo na pár kliknutí.

Ten SW z náhledu máš tady, tak ho poptej:
https://mjcengineering.com/software-suite/
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

3. 11. 2021, 10:05

Dik za nakopnutí. Zajímavej softík. To zas bude zabitejch večerů :-)

M
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2021, 11:19

fupe: Je to neskutečně silný SW nástroj. Dají se v tom dělat zázraky. Já s tím tedy dost bojuju, protože ho používám jen občas, ale zatím jsem vždycky udělal to, co jsem potřeboval. Když to s ním někdo umí, tak je to i extrémně rychlé.
Tohle by asi šlo. Vzít konturu, offsetem udělat křivku po které jede kladka, tu křivku rozřezat na segmenty, ke každému segmentu připojit nějaké nájezdy/odjezdy, správně to všechno seřadit, převést na polylajnu, polylajnu pak načíst do vlastního postprocesoru, nebo při troše štěstí použít nějaký hotový generátor G-kódu z Grasshopperu. Případně si v GH dělat jen křivky a pak je zpracovat v nějakém CAMu.
Počítal bych s tím, že v reálu to bude dost složitější jak v té SW části, tak i při tváření. Kdysi jsem kovotlačitelství zkoušel a moc úspěšný jsem nebyl. Není to tak snadné, jak se zdá.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

4. 11. 2021, 8:00

Tady zase někdo zkouší prošlápnout cestičku,na začátku který stojí značka jak je to kolečko v kruhu,pod ní je křížek v kruhu ..
Prostě píčovina na entou.V dnešní době,kdy nekoupíš dvě stejné( stejně tvrdé,silné,ani stejně kvalitní) tabule plechu, budete vymýšlet program,který se na každý jednotlivý kus bude odlaďovat extra???
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

4. 11. 2021, 8:14

david1: Ta cestička s CNC kovotlačitelstvím už je dávno prošlapaná. Program se samozřejmě neodlaďuje na jeden kus, program se odlaďuju při sériovce. Tohle je používaná metoda, sice ne úplně běžná, ale vyloženě vzácnost už to také není.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

5. 11. 2021, 5:39

QNX píše :
Kdysi jsem kovotlačitelství zkoušel a moc úspěšný jsem nebyl. Není to tak snadné, jak se zdá.
Je to tak, snadné se to zdá, když se na to díváš ( a je radost se na to dívat), v plzeňské Škodovce byla velká lisovna
na drobné díly a součástí bylo i kovotlačitelské pracoviště, tlačilo se toho tolik, že to zaměstnalo trvale 3 stroje,
tlusté plechy se tlacily kladkou v suportu, u slabých - myslím tak do milimetru - byli ti chlapi za záda přikurtování
řemenem k loži a tlacili přes opěrku železnou či dřevěnou tyčí. Taky se tlačily polotovary pro následné lisování.
A uměli i specialitu (fušku) - mosaznou násypku k mlýnku na mák s krásně zalemovaným horním okrajem a závitem dole -
je to něco jako závit žárovky. Kopyta na tlusté plechy byla ocelová, na tenké z tvrdého dřeva.
Taky jsem to zkoušel a i pár známých, ale výsledky nic moc, tomu plechu se totiž ke kopytu vůbec nechce.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

5. 11. 2021, 7:18

david.1 píše: 4. 11. 2021, 8:00 Tady zase někdo zkouší prošlápnout cestičku,na začátku který stojí značka jak je to kolečko v kruhu,pod ní je křížek v kruhu ..
Úplně nechápu co se snažíš říct. můžeš mi to osvětlit?
david.1 píše: 4. 11. 2021, 8:00 Prostě píčovina na entou.V dnešní době,kdy nekoupíš dvě stejné( stejně tvrdé,silné,ani stejně kvalitní) tabule plechu, budete vymýšlet program,který se na každý jednotlivý kus bude odlaďovat extra???
Nezlob se na mě, ale to co říkáš je blbost. Protože je něco obtížné, to ještě neznamená že to nejde. A vyprdnout se na to je samozřejme to nejjednoduší, ale já to potřebuju vyrábět, ne říkat že to nejde protože a protože.
Martin
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2021, 7:43

fupe: Nezdržuj se s ním. Samozřejmě to je reálné, jen to není snadné. Pokud tomu věnuješ dost času a zdrojů, tak to nakonec fungovat bude. Dokonce bych řekl, že po ekonomické stránce by to mohl být perspektivní obor. V ČR je jen pár manuálních kovotlačitelů a zakázek mají docela dost. Nevím o žádném s CNC strojem, zatím jsem na takové narazil jen v zahraničí (pokud někdo zná, tak ať se prosím podělí o kontakt). Možnosti téhle technologie jsou až překvapivě velké a to finanční zhodnocení kousku plechu by mohlo být také velice zajímavé. Držím palce.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

5. 11. 2021, 11:07

QNX píše: 5. 11. 2021, 7:43 fupe: Nezdržuj se s ním. Samozřejmě to je reálné, jen to není snadné. Pokud tomu věnuješ dost času a zdrojů, tak to nakonec fungovat bude. Dokonce bych řekl, že po ekonomické stránce by to mohl být perspektivní obor. V ČR je jen pár manuálních kovotlačitelů a zakázek mají docela dost. Nevím o žádném s CNC strojem, zatím jsem na takové narazil jen v zahraničí (pokud někdo zná, tak ať se prosím podělí o kontakt). Možnosti téhle technologie jsou až překvapivě velké a to finanční zhodnocení kousku plechu by mohlo být také velice zajímavé. Držím palce.
Proto mě to láká. kdyby to bylo úplně snadné, tak to dělá každej kdo má do pr...le díru. Neříkám, že to celé neskončí rezignací, ale minimálně z toho zůstane několik poznatků použitelných jínde. Ten první je ten, že GH je opravdu mocný nástroj. A když člověk pochopí jeho logiku, která není složitá, jen je tam prostě hromada prvků, který není jen tak správně poskládat, tak s tím jdou dělat zázraky. Posouvá to konstrukce zase o kus dál.
Trochu mi to připomíná parametrizace třeba v solidworksu, ale ještě šli dál. Zatím koukám na videa a zkouším drobnosti, abych násál postupy.
M
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

5. 11. 2021, 1:22

QNX píše: 5. 11. 2021, 7:43 fupe: Nezdržuj se s ním. Samozřejmě to je reálné, jen to není snadné. Pokud tomu věnuješ dost času a zdrojů, tak to nakonec fungovat bude. Dokonce bych řekl, že po ekonomické stránce by to mohl být perspektivní obor. V ČR je jen pár manuálních kovotlačitelů a zakázek mají docela dost. Nevím o žádném s CNC strojem, zatím jsem na takové narazil jen v zahraničí (pokud někdo zná, tak ať se prosím podělí o kontakt). Možnosti téhle technologie jsou až překvapivě velké a to finanční zhodnocení kousku plechu by mohlo být také velice zajímavé. Držím palce.
Chytrej kluk,správně mu radíš.Toho času promrhá moooc ,než přijde na to,že tudy nee.. Taky o tom evidentně víš svoje- podle toho,jak píšeš,že to v podstatě nikdo strojně nedělá- i politikovi jistě za chvilku docvakne proč..
Samozřejmě,je to děsně jednoduchý. Jestli si aspoň jednou viděl ,jak pracuje kovotlačitel( mistr,ne patlalové našeho formátu),tak víš,že kovotlačitelsky dosažitelná přestost je tak +- 0,1mm. Přitom každý kousek plechu se chová jinak, některý ořízneš jen jednou na začátku,pak už se vytahuje stejnoměrně,jiný zase naopak musíš rovnat třeba třikrát, Netvrdím,že to nejde, ale u nás,kdye je problém sehnat pár tabulí plechu ze stejné várky,stejně silných,stejně vyválených a střižených(někdy ,,přes léta",jindy ,,po") to bude hlavně materiálovej problém. Po nekonečném zkoušení dojde k závěru,že ručnímu kovotlačiteli nemůže konkurovat kvalitou ani kvantitou. Taky se jedná o to,že velké série se i průmyslově lisují,a ty malé než odladí,tak bude kontejner zmetků a ve finále přijde ten ruční kovotlačitel i se svými poměrně závratnými mzdovými nároky vlastně levněji..
Pokud bude mydlit jen stínidla k lampám nebo trychtýře na olej,tak tam stačí přesnost v milimetrech,ale stejně do toho krámu bude muset ládovat přířezy plechu,mazat ,zastavovat,když se mu to někde protrhne a vyhazovat zmetky..
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2021, 2:34

david1: Ale ono se to strojně dělá, dokonce se pro ten účel vyrábějí speciální stroje a je k tomu dostupný i speciální SW. Ty stroje jsou nasazené v sériové výrobě a úspěšně vyrábějí. Moc rozšířené to není asi hlavně z toho důvodu, že pořizovacích cena těch strojů bude začínat někde na 10 mega a tak do toho každý nejde. To s nevyrovnanou kvalitou plechů může být problém, ale úplně stejný problém je při tváření plechů lisováním a navzdory těm problémům se lisování provozuje ve velkém. Nakonec, když se věnuješ třískovému obrábění a děláš něco náročnějšího, tak zjistíš, že problémy s kvalitou musíš řešit i u toho třískového obrábění. Ano, jsou to problémy a ty problémy se musí řešit, naštěstí to většinou nejsou nepřekonatelné problémy.
Samozřejmě záleží a na složitosti konkrétních výrobků. Někde to bude snadné a zcela bez problémů a jinde to bude složité, někdy možná i nevyrobitelné. Minimálně u té snadnější skupiny výrobků si myslím, že šance na úspěch jsou hodně velké. Navíc by mělo být možné udělat jen pár základních nástrojů a zkusit si to na běžném CNC soustruhu. Vstupní investice do prvních pokusů tedy budou přijatelné a pak se uvidí. Já tomu rozhodně fandím.
Odpovědět

Zpět na „CAD“