frézování závitu v HSMworks

CAM software
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2015, 5:58

Ja na haas-e frezujem zavit uplne primitivne...
Zide dole,
Nabehne na korekciu a potom uz len jeden riadok:
G3 G91 I-10 Z1,5 L10 F150...

Z-tkom urcim stupanie a L samozrejme pocet zavitov...
Uživatelský avatar
Dratenik
Příspěvky: 411
Registrován: 29. 10. 2013, 8:18
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

31. 5. 2015, 12:03

Tak v HSM frézuji celkem úspěšne závity takto :

1.) jednozubá (3břitá) závitová fréza
2.) začnu nahoře
3.) nakreslín skicu (průměr závitu)
4.) vyplním správně pr. frézy :)
5.) dám frézování po spirále - vyvrtávání - zadám stoupání např. u M3 = 0,5 , nájezdy ze středu jen pro sichr, hlavně nesousledně pokud jedu shora dolů.
6.) hledám kalibr
7.) den odpočívám :)
CNC: frézování 4-osy, Heidenhain iTNC530, soustruhy Heidenhain 4110, Fanuc Oi TC, 3x drátové řezačky, až Z+400, (+9let praxe)
CAD/CAM: SolidWorks 2015, HSMWorks 2016, MasterCam X5, X6, Kovoprog
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 5. 2015, 3:09

no jenže pokud dám frézování po spirále tak mi to dole udělá v Zspodku normální průměr.. což třeba u jednozubé závitové frézy nemusí zas tak vadit ale u vícezubé to zdevastuje spodek závitu.. jako zavrtání po spirále je to co bych si představoval.. jenže by se muselo nějak vypnout to poslední dokončovací kolečko v Zkové rovině.. to neumím..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 5. 2015, 3:41

Tak se ten cyklus (frézování závitu jako vrtací cyklus) dá rozvinout ve funkci onCyclePoint() pomocí expandCyclePoint:

Kód: Vybrat vše

        case "thread-milling":
          expandCyclePoint(x, y, z);
          break;
Ale to je imho zbytečné, protože když to mašina sama nemá jako cyklus, tak už je lepší použít funkci frézování závitu přímo (tj. ne tu z vrtacích cyklů), protože má víc možností a parametrů.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Dratenik
Příspěvky: 411
Registrován: 29. 10. 2013, 8:18
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2015, 6:40

RaS píše:no jenže pokud dám frézování po spirále tak mi to dole udělá v Zspodku normální průměr.. což třeba u jednozubé závitové frézy nemusí zas tak vadit ale u vícezubé to zdevastuje spodek závitu.. jako zavrtání po spirále je to co bych si představoval.. jenže by se muselo nějak vypnout to poslední dokončovací kolečko v Zkové rovině.. to neumím..
Nájezdy / výjezdy = 0

Mám to vyzkoušené jen na jednozubé - (3 břité).
---------------------------------------------------------
Ten průměr myslíš co ? uhne ? já jen dám pr. zavitu, pr. frézy (od vyrobce) a pak jen ofsetuju přídavkem a ladím na kalibr. Kdyžtak udělej o půl otáčky hlubší závit .... O co vlastně jde ? - dám cyklus Vyvrtávání (aspoň tak to mám přeložené)
Přílohy
M3z.jpg
CNC: frézování 4-osy, Heidenhain iTNC530, soustruhy Heidenhain 4110, Fanuc Oi TC, 3x drátové řezačky, až Z+400, (+9let praxe)
CAD/CAM: SolidWorks 2015, HSMWorks 2016, MasterCam X5, X6, Kovoprog
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2015, 7:08

O ten poslední závit dole, kdy fréza přestane jet po šroubovici a udělá kružnici, takže poslední závit je takový divný. Pokud by se používala vícezubá fréza (http://files.crstools.cz/200002328-4cdd ... -baner.png), budou divné všechny závity :-)
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 6. 2015, 11:32

přesně jak píše Procházka..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Dratenik
Příspěvky: 411
Registrován: 29. 10. 2013, 8:18
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2015, 1:30

NO, je to tam.

Uhodíme na podporu HSMw - těch peněz to stálo ...
Přílohy
zavit.jpg
CNC: frézování 4-osy, Heidenhain iTNC530, soustruhy Heidenhain 4110, Fanuc Oi TC, 3x drátové řezačky, až Z+400, (+9let praxe)
CAD/CAM: SolidWorks 2015, HSMWorks 2016, MasterCam X5, X6, Kovoprog
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 6. 2015, 1:35

tak použij funkci frézování závitu tam to je samozřejmě OK.. jen to dělá odspodu nahoru..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Hadrovej
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 9. 2015, 4:34

9. 9. 2015, 4:44

Zdravím všechny,

náhodou jsem při hledání na internetu narazil na toto téma a chtěl bych poprosit o nějaký menší tutoriál jak vlastně frézovat závity v HSMku. Mám více zubou závitovou frézu, v první řadě jak jsi jí mám vůbec uložit do knihovny nástrojů? Když jsem jí uložil do závitníků tak jsem byl od kýženého výsledku daleko.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 9. 2015, 6:05

já ji ukládám jako frézu daného průměru např M6ka má průměr cca 5 tak ji zadám jako válcovou D5 a vlastní dráha pak je po 1mm spirále s daným stoupáním.. a najíždím ji od středu.. není to sice standartní krásné řešení, ale kreslit se s frézou nehodlám a funguje to uplně stejně.. jen se musí člověk zamyslet..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Hadrovej
Příspěvky: 9
Registrován: 9. 9. 2015, 4:34

9. 9. 2015, 7:06

No a jak potom funguje přímo ta funkce v HSM co se jmenuje frézování závitů? nevíš? V mém případě mi vůbec nevadí když fréza pojede od spodku díry nahoru jak jsi popisoval na začátku tohodle tématu. Ssmozřejmě řešení s kreslením křivky mě po přečtení celého tématu napadlo, ale jak jsi psal není to to krásně řešení a zajímá mě jak funguje přímo ta fce v HSM na tohle. :)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2015, 11:14

Samostatná operace Frézování závítů vytvoří šroubovicovou dráhu (aproximovanou krátkými úsečkami) podle zadaných parametrů. Stačí zadat správný průměr frézy (viz RaS) a mít správně ostatní parametry a správně předvrtanou díru a funguje to. To, že se pracuje zdola je celkem logický důsledek kombinace pravořezné frézy, pravého závitu a sousledného frézování. Já takhle frézuju závity od M3 výš a naprosto bez potíží. Tedy až na ty zmíněné komplikace s HSMWorks, které ale nejsou tak hrozné, aby se nedaly obejít.
Aleš Procháska
jedlosek
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 11. 2015, 5:51

20. 11. 2015, 6:09

Zdravím, potreboval bych poradit. Minuly tyden jsem volal s lidmi z podpory 3Epraha ohledne HSM, ale po telefonu mi nebyli schopni hned odpovedet na otazku, jak vyfrezovat zavit, ze s tim nemaji zkusenosti pry, musi se zeptat chlapu na dilne :D . Poslal sem model a neco vytvorili. Sroub tam samozrejme nejde, proto by me zajimaly posuvy a otacky pri frezovani s hrebinkem. Dekuji za odpoved :)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2015, 7:04

Průměr závitu se musí doladit na kalibr pomocí parametru Pitch diameter offset (první políčko (chybí u něj popis (už jsem na to posílal hlášení ale doteď to nedoplnili))). Rozměry závitových fréz nejsou normalizované, každý výrobce to má jinak, takže se ladit musí.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „CAM“