2.5D obrabeni z DXF

CAM software
nomis
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 8. 2015, 9:44

2. 8. 2015, 9:52

Dobrý den,
ucim se pracovat s CAM softwary a rovnez jsem zacatecnik v technologii obrabeni na CNC strojich. Zadam Vas o radu v nasledujicim:

Obrabeni plechu o tloustce 0.5 mm

Mam DWG, DXF soubor, ktery obsahuje nekolik desitek kontur VNEJSICH a VNITRNICH. Dale obsahuje nekolik STOVEK der o stejnem prumeru.

Hledam software, pokud mozno freeware, ktery mi umozni nasledujici:

1. Jednoduse a inteligentne vybrat VNEJSI kontury pro obrabeni (treba na zaklade hladin v DWG)
2. Jednoduse a inteligentne vybrat VNITRNI kontury pro obrabeni (treba na zaklade hladin v DWG)
3. Jednoduse a inteligentne vybrat vsechny diry pro vrtani (vyber napr stylem Od prumeru, Do prumeru)
4. Zadat prumer nastroje
5. Zadat rychlosti otacek a posuv (neni nutne)
5. Vygenerovat ISO kód.

Mnohokrat dekuji za pomoc

/Honza
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 8. 2015, 11:14

free to neni
ale moc drahe taky ne
zkus gravostar
me prisel nejlepsi z toho co jsem zkusil
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 8. 2015, 8:41

free či levných CAM programů je mnoho ...
desítky kontur a stovky děr - metoda od do asi nezafunguje, mělo by to fungovat na základě hladin DWG - a tím pádem, vhodnou volbou co do které hladiny přijde se dá ovlivnit, jak se to potom bude chovat, co s čím se bude obrábět.

Problém který pak zůstane je, že tyto jednoduché 2.5 CAM programy vidí jen "jednu" hladinu pro danou operaci a tu obrábí bez ohledu na ty ostatní hladiny/operace. Trochu jsem tomu pomáhal tím, že jsem mimo obrysů/hladin výrobku maloval ještě pomocnou hladinu/hladiny pro dráhu nástroje.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 8. 2015, 8:54

Já teď testuji ZW3D 2xmachining. A určitě to splňuje vše, co požaduješ. Se slevou se dá koupit za 40 000Kč. Na rozdíl od jiných CAM systémů, má v sobě velice dobrý CAD.
nomis
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 8. 2015, 9:44

3. 8. 2015, 11:47

chb píše:free či levných CAM programů je mnoho ...
desítky kontur a stovky děr - metoda od do asi nezafunguje, mělo by to fungovat na základě hladin DWG - a tím pádem, vhodnou volbou co do které hladiny přijde se dá ovlivnit, jak se to potom bude chovat, co s čím se bude obrábět.

Problém který pak zůstane je, že tyto jednoduché 2.5 CAM programy vidí jen "jednu" hladinu pro danou operaci a tu obrábí bez ohledu na ty ostatní hladiny/operace. Trochu jsem tomu pomáhal tím, že jsem mimo obrysů/hladin výrobku maloval ještě pomocnou hladinu/hladiny pro dráhu nástroje.
No ze začátku bych chtěl vyzkoušet určitě nějaký free software, abych si ověřil reálnou možnost výroby.

Data mám připravena, jak říkáte v různých hladinách...
Hladina 1: vrtané díry průměru 2,5 mm
Hladina 2: vrtané díry průměru 3,3 mm
Hladina 3: vnitřní kontury
Hladina 4: vnější kontury

Mohl byste doporučit konkrétně nějaký free CAM program, který je toto schopen zvládnout?

Děkuji
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 8. 2015, 11:50

Ahoj měl jsem rozepsaný 2.5D CAM, který by toto uměl (to, že layer určoval CAM operaci, byla v podstatě hlavní myšlenka). Nakonec jsem to se slzou v oku přestal vyvíjet, když jsem objevil luxusní Fusion 360 zdarma. Ale něco už to umělo. Jestli chceš, pošli mi to DXF a já mrknu, jestli bych ti ty dráhy nevymyslel.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2015, 6:12

nomis píše:
chb píše:free či levných CAM programů je mnoho ...
desítky kontur a stovky děr - metoda od do asi nezafunguje, mělo by to fungovat na základě hladin DWG - a tím pádem, vhodnou volbou co do které hladiny přijde se dá ovlivnit, jak se to potom bude chovat, co s čím se bude obrábět.

Problém který pak zůstane je, že tyto jednoduché 2.5 CAM programy vidí jen "jednu" hladinu pro danou operaci a tu obrábí bez ohledu na ty ostatní hladiny/operace. Trochu jsem tomu pomáhal tím, že jsem mimo obrysů/hladin výrobku maloval ještě pomocnou hladinu/hladiny pro dráhu nástroje.
No ze začátku bych chtěl vyzkoušet určitě nějaký free software, abych si ověřil reálnou možnost výroby.

Data mám připravena, jak říkáte v různých hladinách...
Hladina 1: vrtané díry průměru 2,5 mm
Hladina 2: vrtané díry průměru 3,3 mm
Hladina 3: vnitřní kontury
Hladina 4: vnější kontury

Mohl byste doporučit konkrétně nějaký free CAM program, který je toto schopen zvládnout?

Děkuji
Zkus tento CAM http://www.sheetcam.com/downloads" onclick="window.open(this.href);return false; do 180 řádků je free, já ho už používám par let, a jsem s ním velmi spokojený, cena plné verze je cca 3900Kč
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

14. 8. 2015, 7:54

Bob píše:
Zkus tento CAM http://www.sheetcam.com/downloads" onclick="window.open(this.href);return false; do 180 řádků je free, já ho už používám par let, a jsem s ním velmi spokojený, cena plné verze je cca 3900Kč[/quote]

Ahoj bobe,já se svezu s tématem a zeptám se Tě co dělám blbě v sheetcamu. :oops: :D
Všechno proběhne v pohodě,simulace v pohodě ale při generování G kódu vyskočí hláška viz foto...
Přitom jediný diameter který lze zadat se týká průměru nástroje a ten zadaný je.

G kód to vygeneruje ale jen prvních pár řádků s názvem programu a podobně.
Něco dělám špatně a nevím co...
Přílohy
23360001.JPG
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2015, 9:10

Víš mě když vyjela ta červená hláška, v období zkoušení toho programu, ještě neregistrovaného, tak jsem měl zpravidla překročený ten povolený limit 180 řádků, ale ta hláška, už si tedy nepamatuji co tam v ní bylo napsáno. A ten postprocesor máš nastavený? Nastavení na liště OPTIONS - rozklikni - machine - rozklikni - post procesor a nastav si ten který potřebuješ. Možná máš někde něco blbě nastaveného, ale co, mě teď nenapadá. Ono zpravidla, pokud je něco blbě v zadávání parametrů, tak už tě to po zadání něčeho špatného nepouští dál. Zkus mě poslat ten výkres toho dílu co chceš vyfrézovat. Předpokládám, že máš ten CAM správně nastavený, možná to celé znovu projdi to nastavení. Mě se celkem blbě radí, mě ten SW jel bez problému hned, akorát, jak jsem psal na začátku, kde byl ten problém. Rosťa.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

14. 8. 2015, 9:26

Díky za radu,to s nastavením postprocesoru mě nenapadlo.Zkusím to projít.Každopádně ta hláška "musíte zadat průměr" mi tam vyskočí vždycky-i na dílně kde mám nějako verzi s licencí (koupil jsem to kdysi s mašinou kterou už nemám ale pc jsem si nechal) i doma na tom demu...
Obdélník 50x100 mm určo nebude na 180 řádků.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2015, 11:49

Mám nafocený postup nastavování toho Sheetcam, pokud mě pošleš svoji email adresu tak Ti tu sadu pošlu. Sice to není nic super, ale mohlo by Ti to pomoct. Rosťa.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

15. 8. 2015, 12:49

To bys byl hodný...
Procházel jsem to a na nic jsem nepřišel.Ani mě nenapadá čeho by se měla týkat ta zmínka "potřebujete zadat průměr"..
Posílám email do SZ,díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2015, 1:43

kdyby sis nechal poradit tak uz mas davno obrobeno
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

15. 8. 2015, 9:30

Tak fakticky to byl nenastavený postprocesor.Mají tam i postprocesor pro mazak,hurco,heiden... :)
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

18. 8. 2015, 11:14

Ohledně sheetcamu bych se chtěl zeptat:jakým způsobem se při kapsovací operaci označí to co chci frézovat?Např pokud je kapes víc.
Typický příklad-soustředné kruhy-něco je kapsa a něco "nekapsa"...
Díky za radu. :)
Odpovědět

Zpět na „CAM“