Doporučení CAM software ?

CAM software
neeo
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 8. 2016, 2:32

12. 8. 2016, 2:28

Dobrý den, pročetl jsem si celé tohle téma a měl bych také jeden dotaz jaký CAM.
Do naší firmy začátkem příštího roku přijde 5-osé frézovací centrum a mám za úkol vybrat softwarevou podporu ....CAM. Do této doby žádný CAM firma nevlastnila a ani žádného programátora, který by v CAMu pracoval a osobně také nemám žádné zkušenosti s CAMem. Už jsem měl několik jednání s různými firmami( SolidCAM, MasterCAM, InventorCAM, EdgeCAM, PLM NX Siemens) a ještě mě čeká HSM Works a čím více se do toho nořím, tím větší chaos v tom mám.Naše firma vyrábí spíše zakázkovou výrobu větších obrobků, které se pohybují v množství 1 kus -5kusů až třeba 20ks, takže se nedá mluvit o žádné velké sériové výrobě.Jsou to obrobky: ložiskové kroužky, otoče na jeřáby, příruby atd. a spousta jednokusovek, pro které se právě pořizuje nový stroj a s ním i CAM. Narovinu napíši, že starost programování bych měl mít nastarosti také já, jenom nevím, za který konec problematiku nákupu CAMu uchopit, poradíte někdo prosím.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22398
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2016, 2:37

Jedina opravdu dobra rada je seber vykresy a objed zminovane firmy/softwary a mozna jeste nektere dalsi a nech si ukazat jakou jim to da praci. Jak jim to jde a jak dlouho se to obrabi. Ziskas neskutecne relevantni informace ktere jinak neziskas. Cokoli joneho jsou dohady, subjektivni pocity a ruzne bludy a hlavne snaha prodat za kazdou cenu. O vas nikomu nejde (az na vyjimky)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2016, 3:02

jo to uz bych absolvovat nechtel, ted kdyz uz mam prehled a vzpomenu si co do me blili prodejci.. klidne dojed ukazu ti vyhody nevyhody CAD/CAM solidworks hsmworks
neeo
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 8. 2016, 2:32

12. 8. 2016, 5:00

Díky za rady, některým prodejcům jsem již dal výrobek na naprogramování v 5 osách, bylo to zajívavé porovnávat, ovšem každý se pak ve finále tvrdí že vše je jenom teorie a v praxi to může být jinak. Nejdříve jsem si myslel, že skončím u EdgeCAMu, po prohlednutí MasterCAMu a InventorCAMu bych se spíše přikláněl k variantě takové, aby CAM byl součástí SolidWorksu, který máme ve firmě, už jennom z toho důvodu, že spoustu výkresů chodí od zákazníků, kteří třeba ani ty 3D modely nemají a já to pak budu muset překreslovat a nedovedu si představit pořád něco ukládat a otvírat a tak.

To Hověz : možná to tak dopadne, že pro mne bude lepší navštívit pár programátorů a zeptat se na jejich zkušenosti s různými programy CAM. A HSMWorks jinak dobrý i podpora? Od koho máte HSM?

Nereší nějáká vysoká škola porovnávání CAMů...??? Třeba by se dala i rada tam získat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22398
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2016, 8:07

takhle to nefunguje
nekdo ti doporuci software kterej vybral k sobe do firmy a bude mit pravdu
ty ho koupis a zjistis ze je to uplne spatne protoze delas jiny druh vyroby potrebujes jine operace jine funkce ktere by treba v jinem software byli vyhodnejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2016, 8:25

lol

no jak to funguje.. kazdej prodejce ti naslibuje nesmysli to se vi a jinak to neni a nebude, kazdej chce prodat, s tou podporou je to tak ze pokud to clovek nevi tak si necha nablit do hlavy veci a pak zjisti ze to funguje jinak. kolefga delal v solidcamu a tam si losujou kdo zas bude mit sluzbu :lol: :lol: oblibena cinost. podporu sem vyuzil akorat k tomu aby mi resetovali licenci jinak tam ani nevolam
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22398
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2016, 8:34

presne pred tim jsem varoval

proste vezmes vykres/data
prijdes k prodejci software a nechas ho to obrobit v camu
pritom koukas prez rameno

rekne li ze na to potrebuje par dni
otocis se na pate a uz tam nepachnes
sam preci potrebujes soft kde ty nebudes potrebovat par dni aby jsi pripravil program

priprava "bezneho" programu musi trvat par minut
musi si byt softwarem jisti aby ti to takhle predvedli

paklize nejsou neco je spatne
budto s tim neumej nebo ten soft stoji za prd


atd.. atd...

proste otestovat je za pomoci praxe
to je jedine spolehlive

btw pred nejakou dobou byla vyprovokovana porovnavka camu na zaklade jedne konkretni soucastky a jednoho stroje ktery to nakonec obrobi
prodejci meli pripravit data vc. pripravy postu

spousta prodejcu to zabalila predem
vetsina z nich si vypamala zuby
zalostny pocet z nich byl vubec schopen ukol dokoncit !!!!
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2016, 11:31

robokop píše:presne pred tim jsem varoval
proste vezmes vykres/data
prijdes k prodejci software a nechas ho to obrobit v camu
pritom koukas prez ramen
Realita je ještě krutější. To, že to jde v CAMu naprogramovat, ještě neznamená, že je ten CAM prakticky použitelný. Zpestři to tomu prodejci tím, že až to naprogramuje, tak tuhle ubereš milimetr, támhle zvětšíš radius, přidáš zápich nebo díru, o chlup zvětšíš základní rozměr modelu (to je důležité, aby se hnulo nulovým bodem) a řekneš, ať to upraví. Když se mu o celé rozsype a bude to dělat v podstatě znova, tak je ten CAM na pytel, i kdyby na tebe vesele poblikával a měl simulaci obrábění renderovanou ve vysokém rozlišení :-)
robokop píše: paklize nejsou neco je spatne
budto s tim neumej nebo ten soft stoji za prd
...a pokud s tím neumí ani samotný firemní programátor, tak to znamená, že je ten CAM tak složitý a nepochopitelný, že se s tím nikdy pořádně nenaučíš ani ty...
Aleš Procháska
strojar12
Příspěvky: 19
Registrován: 25. 5. 2016, 9:50

13. 8. 2016, 12:29

Přesně jak se tu píše. Nechat si ukázat jak by se obrobili tvoje součásti u jednotlivých softwarů. Většinou nabízejí i zapůjčení softwaru zdarma, aby jsi si mohl software sám vyzkoušet. Takto jsme to udělali u nás ve firmě s HSMWorksem a do dneška veliká spokojenost :wink:
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 8. 2016, 8:09

já bych pátral kdo na 5-ose už chvilku dělá a jaký CAM používá, a doufal bych, že při osobní návštěvě mi za drobný dárek řekne pravdu, jak je s tím spokojený či co mu dělá problémy.
Pokud žádný CAM neznáš, tak ti demo na zkoušku asi nepomůže a prodejce z principu moc pravdu neřekne či ani říci nedokáže.

jen tak bokem, CAM musí také pasovat k CAD který se použije, bez té vazby to nepůjde
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22398
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2016, 8:24

tak zakladni prehled podle vypisu funkci danych software si clovek udela sam
vylezou hadam tak maximalne dva kandidati (podle pozadavku co jsme dostali)

k finalnimu rozhodnuti je treba si je vyzkouset
cesta "jedna pani povidala" nebude uplne to prave
a co si budem rikat
kdyz uz chtej pul mega za program tak by se mohli snazit
takze clovek jen sedi v kanclu a objedna si po telefonu ty dve prezentace u nic na stroji
a pocka az ti panove s drahym programem prijedou a predvedou se

ted resim neco podobneho s vercajkem a presne takhle to funguje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

13. 8. 2016, 8:57

IMHO: je nejdůležitější až si vybereš CAM, aby ti výrobce CAM dal nějakou záruku, že jeho CAM bude chodit c tvým CAD a CAM bude spolupracovat s POSPROCESOREM a POSTPROCESOR bude generovat správný KÓD pro tvoji mašinku respektive její řídící systém. Jednoduše napsáno ale ...
Nejlepší zárukou platit až ti to všichni předvedou v praxi (u 5os a více platí dvojnásob). Nezapomínej, že CAM je součástí řetězce.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2016, 9:13

No ono je to jednoduchý,používáte ve firmě SolidWorks těžko budete kupovat něco jinýho protože :-nikdo se nebude chtít učit něco jinýho, nikomu se nebude chtít předělávat hotové věci co máte v SW, těžko vysvětlíš že Catia a podobné je lepší a stojí jenom 5-10x víc než do teď fungující SW.
Tak že důležitý je svázání CAD CAM a tím jsme u finále, a to Solidcam nebo HSMworks .Tak po zběžných zkouškách na vašich výrobcích je potřeba dostat alespoň 5 kontaktů na firmy které to používaj na pěti osách a tam se poptat.Pokud to prodejce tají je potřeba zcela otevřeně mu říct že už v počátku se zdá nesriozní a že půjdte jinam.
Jo a taky nezapomenout na zapůjčení funkčního softu alespoň na měsíc nebo dva na odskoušení vhodnosti pro váš provoz.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
FuN
Příspěvky: 292
Registrován: 12. 4. 2007, 6:57
Bydliště: Choceň

13. 8. 2016, 10:39

Podle mě záleží na druhu práce, myslím, že 5 osých strojů je spousta, budou se obrábět nějaké turbíny nebo jen polohovaně vrtat dírky? Jakou má firma zkušenost s 5 osým strojem? Chce to zjistit hlavní náplň stroje, pak podle toho objet pár firem, kderý dělají něco podobnýho a nechat si něco doporučit, pak oslovit prodejce a chtít po nich to co tu bylo řečeno. Já osobně mám jen špatné zkušenosti, na prezentaci vše kosmické a reálu spousta hodin prostojů. Už bych to nechtěl znovu prožívat.
neeo
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 8. 2016, 2:32

15. 8. 2016, 6:40

No knebude to nic jednoduchého vybrat to správné, ale díky Vašim postřehům, zkušenostem a radám z praxe se mi okruh opravdu zužuje na okruv CAMu SolidCAM (trochu drahá varianta, ale asi nejlepší pro 5-osku), MasterCAM, HSMWorsk, InvetorCAM. Podle toho co jsem kde nasosal a vyčetl, tak HSMWorks předběhl InventorCAM....pak už zůstanou jenom první tři zmiňované.....do přílohy jsem dal jeden výkres obrobku, který bychom měli obrábět,polotovar bude zCNC karuselu, takže je nom vrtání,frézování...

To FuN: ........jj však já si ještě pamatuji.....jenomže byl problém v tom, že jsme měli SolidWorks 2010 a SolidCAM o malinko novější.....co takhle hodit řeč u píva.... :D
Přílohy
P-8176-poz.1-f-614823-3001_krk_tr-fpb 000.jpg
Odpovědět

Zpět na „CAM“