Inventor HSM - bakalářská práce

CAM software
Odpovědět
David_novak_stud
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 5. 2016, 12:46

7. 5. 2016, 1:46

Zdravím,

pracuji v Inventoru HSM na jedné součásti (viz obr.), která je součástí mojí bakalářské práce. Jelikož je moje praxe téměř nulová a s programem se seznamuji pomocí různých návodů na netu, mám trošku strach, aby to nebyl naprostý průser. Vedoucí práce je výpočtář, takže je to celé dalo by se říct na mě. Napadlo mě tedy obrátit se s pomocí tady na fórum, kde je spousta zkušených lidí.

Material bude ČSN 11523, rozměry soucasti jsou : 140x150 - podstava; 90x35x15 - kapsa; d18 (zaobleni R2) - kulové vrchlíky; vnitrni a vnejsi spodni zaobleni je 2mm a bocni zaobleni v rozích je 5mm
No takže :
1) čelo: srovnal jsem čelo 50kou celni frezou (8 britu) s bocnim krokem 20mm ... rezna rychlost 150m/min a pracovni posuv 500mm/min ; chladím skrz nástroj (technologie - adaptivni)
2) hrub. vnejsku : stejny nastroj, stejne rychlosti , max. hrubovaci krok 2mm, jemny krok 0,5mm, pridavek axialni i radialni 0,2mm ; chladim skrz nastroj
3) hrub. kapsy : freza d8 , s polomerem rohu 2mm (3 břity); řez. rychlost 100m/min, prac. posuv 500mm/min, max. hrubovaci krok dolu 1mm, jemny krok 0,5mm, pridavky zase 0,2 (technologie - adaptivni) ; chladim skrz nastroj
4) dokonceni vnejsku - zatim nemam vymyslene,ale vzal bych to asi to frezou d8 R2
5) dokonceni kapsy - zatim nemam vymyslene, ale vzal bych to asi to frezou d8 R2
6) dokonceni kulových vrchliku - freza toroidni d8, R1 (6 britu); technologie - konturovat , max krok dolu 0,03mm, chlazeni : zaplavit ; rez. rychlost 120m/min, prac. posuv 500mm/min
7) srazeni hran - ukosova freza d10, 45stupnu ; rez. rychlost 157 m/min; prac. posuv 500mm/min, chlazeni - zaplavit; technologie - 2D kontura
8.) díry pro srouby M8 (imbus) - vrták d9 z tvrdokovu s vnitrnim chlazenim (2 brity); rez.rychlost 120m/min; posuv zanoreni 60mm/min; chlazeni skr nastroj ; cyklus - vrtani - rychloposuv ven
9) valcove zahloubení - frezou d8mm ; rez. rychlost 90m/min; prac posuv 500mm/min; technologie - vyvrtavani , chlazeni - zaplavit
10) predvrtani der pro zavity M10x1,5 - vrtak v tvrdokovu 8,4 mm (2 brity) ; nastaveni stejne jako u bodu 8.)
11) zavity - pravy zavitovnik M10x1,5 , rezna rychlost 27,1m/min, chlazeni - zaplavit
12) kuzelove zahloubení - d19 kuzelovy zahlubnik 90 stupnu (2 brity) ; rezna rychlost 300m/min ; prac posuv 500mm/min ; chlazeni - zaplavit

Vím, ze to není na chvilku a je to spousta "dotazu", ale moc bych ocenil kdyby si nekdo udelal cas a procetl si to ... budu rad za jakoukoliv kritiku a pripominky :))
Přílohy
Soucast.png
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 5. 2016, 3:31

a kde máš ty dotazy?
snad jen závitovník je pěknej termín, ale v bakalářce bych s tím asi moc neoperoval..
ta díra na šroub M8 9mm není to zbytečně moc? osobně bych to vzal stejným vrtákem jako ty díry pro M10 tedy 8,5mm
to kuželové zahloubení je myšleno kde? osobně bych to objel stejným nástrojem jako srážení hran.. pokud je oboje Xx45st

do bakalářky vygeneruj dráhy dej tam hodně obrázků a ono to nějak dopadne.. ty rychlosti asi tak nějak odpovídají jistě jsi je bral z nějakého katalogu, to jestli je to optimální se stejně pozná až na stroji..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2016, 3:35

11523 nemam v lasce
co 11600

teda paklize se to bude skutecne obrabet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2016, 4:08

11523 zas má zaručenou svařitelnost.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2016, 4:42

8.) díry pro srouby M8 (imbus) - vrták d9 z tvrdokovu s vnitrnim chlazenim (2 brity); rez.rychlost 120m/min; posuv zanoreni 60mm/min; chlazeni skr nastroj ; cyklus - vrtani - rychloposuv ven


To je jediná věc kde je to chlazení středem užitečné, jinak to zbytečně zacáká celý stroj a obsluze to pak teče za krk když mění obrobek :-)

Tvrdokovový vrták s vnitřním chlazením je pekelně drahý. Jestli se toho bude dělat pár kusů tak by se nemuselo jeho použití vyplatit. Pro 11523 není nutný, to se dá vrtat kdejakým polenem.

A ano, změň si tady průměr vrtáku :-)

12) kuzelove zahloubení - d19 kuzelovy zahlubnik 90 stupnu (2 brity) ; rezna rychlost 300m/min ; prac posuv 500mm/min ; chlazeni - zaplavit

Osobně bych to dělal tou frézou na srážení hran, ušetří se výměna nástroje a i když je to záhlubníkem rychlejší, celkem by to mohlo vyjít lépe takhle. Navíc tvrdokovová fréza vydrží déle než HSS záhlubník. Zahlubovat se musí před závitováním, ulehčí to náběh závitníku do řezu.
Aleš Procháska
David_novak_stud
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 5. 2016, 12:46

7. 5. 2016, 5:51

Díky všem :) S tim pouzitim toho stejnýho nástroje jak na to zkosení me to taky napadlo. Akorat jsem nevedel jakou to delat funkci, protoze vrtanim to delat nemuzu, kdyz je ten prumer nastroje stejnej jak prumer diry. Mozna by sla 2D kontura stejne jak u toho srazeni hran?

A jeste dotaz.. Kdyz hrubuju, je nutne davat tam ten pridavek na dno? Vim ze steny dokoncovat musim , ale to dno? Nejsou tam zadny specialni pozadavky na drsnost
(no a vlastne ani nevim jestli se to bude vyrabet :D )
David_novak_stud
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 5. 2016, 12:46

7. 5. 2016, 5:57

David_novak_stud píše:Díky všem :) S tim pouzitim toho stejnýho nástroje jak na to zkosení me to taky napadlo. Akorat jsem nevedel jakou to delat funkci, protoze vrtanim to delat nemuzu, kdyz je ten prumer nastroje stejnej jak prumer diry. Mozna by sla 2D kontura stejne jak u toho srazeni hran?

A jeste dotaz.. Kdyz hrubuju, je nutne davat tam ten pridavek na dno? Vim ze steny dokoncovat musim , ale to dno? Nejsou tam zadny specialni pozadavky na drsnost
(no a vlastne ani nevim jestli se to bude vyrabet :D )
Tak povedlo se tou konturou .. a delat to teda jeste pred zavitovanim? pochopil jsem to dobre? predvrtat, zahloubit a pak az zavit?
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

7. 5. 2016, 7:19

Hrubování frézou D50 mi řezná rychlost přijde malá, 1500 otáček by bylo tak akorát, posuv to by se muselo vyzkoušet co snese stroj, kdyby byl dost tuhý tak něco kolem 750mm/min.
Válcové zahloubení pro imbus M8 D9 je málo, takhle z hlavy by mělo být asi 14 mm. Obecně zahloubení se vyplatí dělat menší řeznou rychlostí, pokud se dělá vyvrtáváním - nástroj se tolik nerozdrnčí a vydrží daleko více děr.Kuželový záhlubník D19 - osobně bych to takhle nanazval, když je to pro hranu pro závity. Jak píše procházka olíznul bych to tou 10 mm frézou na hrany. A ano závity se řežou až když je díra hotová včetně sražení hrany.
David_novak_stud
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 5. 2016, 12:46

7. 5. 2016, 7:51

vruboun píše:Hrubování frézou D50 mi řezná rychlost přijde malá, 1500 otáček by bylo tak akorát, posuv to by se muselo vyzkoušet co snese stroj, kdyby byl dost tuhý tak něco kolem 750mm/min.
Válcové zahloubení pro imbus M8 D9 je málo, takhle z hlavy by mělo být asi 14 mm. Obecně zahloubení se vyplatí dělat menší řeznou rychlostí, pokud se dělá vyvrtáváním - nástroj se tolik nerozdrnčí a vydrží daleko více děr.Kuželový záhlubník D19 - osobně bych to takhle nanazval, když je to pro hranu pro závity. Jak píše procházka olíznul bych to tou 10 mm frézou na hrany. A ano závity se řežou až když je díra hotová včetně sražení hrany.
D9 bylo myšleno prumer díry,to valcove zahloubeni mam skutecne 14 mm.
Jinak k te rychlosti u zahloubeni - nekde jsem cetl ze dat polovicni rychlost oproti vrtani .. to by bylo nejakych 60 m/min .. je to realne?
A u toho hrubovani celni frezou .. nekde jsem cetl ze snad 220 m/min - to by vychazelo na nejakych 1400 otacek , ale to byla katalogova hodnota.. clovek z praxe mi radil 150m/min tak ted nevim

a co ten pridavek na dno? mel by tam byt?
Odpovědět

Zpět na „CAM“