SOLIDCAM 4 osy a LINUXCNC

CAM software
Odpovědět
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

28. 12. 2016, 12:31

Ahoj vespolek,
Už delší dobu sem si pohrával s myšlenkou jak rozběhat 4 osy v solidcamu pod solidworksem a nějak se mi to pořád nedařilo, ale po delší době sem se k tomu zase vrátil a protože 4tá osa je téměř hotová, tak sem to prostě musel dotáhnout. Narazil sem při hledání na pár zajímavých odkazů (spíš střípky, než něco uceleného), tak sem se rozhodnul že se to pokusím shrnout ať ty co ještě nenašli řešení nemusí prošlapávat slepé uličky jako já.
Vezmu to malinko obšírněji aby v tom bylo jasno.
Solidcam (SC) se neustále vyvíjí a stále něco mění, ale dokumentace poněkud pokulhává.
Takže...jak to funguje.
Do verze cca 2014 bylo potřeba několik souboru pro definici stroje a pro generování g-kodu.
soubor s příponou MAC definoval preprocesoring. parametry stroje, inicializace stroje atd.
K němu existoval soubor VMID kde byly další definice jako kinematika, pozice nástrojů, vektory nulových bodů a nástrojů atd.
A jako třetí soubor s koncovkou GPP, postprocesor kde jsou definovány potřebné věci k vlastnimu generování g-kodu.
Nyní od verze tuším SC 2014 jsou soubory MAC a VMID sloučeny do jednoho a je v nich vše potřebné pro preprocesor a k němu je samozřejme potřeba GPP pro postprocessor.

Jako bonus lze definovat vlastni stroj jako model v solidworksu vyexportovany jako STL a ten pak použít pro simulaci stroje a kontrolu kolizí nastroje se strojem pripadně stroje se strojem samotným.
Jak vyrobit model pro simulaci stroje je krásně patrné z následujícího videa.
https://www.youtube.com/watch?v=vVXevM5 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
co mi ale nefunguje v žádné verzi machine editoru je export stroje do xml souboru nutneho pro definici simulace. zkoušel sem SC 2012-2016 a nikde nic, takže jsem musel vše vytvořit znovu.


Takhle nejak vypadá v hrubých rysech můj prestavěný digigraf s jeste nedokoncenou 4tou osou v programu pro simulaci stroje.
simulace stroje2.jpg
simulace stroje.jpg
Simulace krásně fungovala, souřadnice stroje odpovídaly skutečnosti, ale g-kod nejak neseděl.
po přečtění několika diskuzi, stažení hromady gpp souboru a testování ruzných řešení jako dopočítání souřadnic pomoci sinu a cosínů
neco jako
around X
y = y*cos(dev_angle) - z*sin(dev_angle)
z = y*sin(dev_angle) + z*cos(dev_angle)

@line_5x
gcode = 1
{nb,'G'gcode [' X'xpos] ' Z'(zpos*cos(apos)+ypos*sin(apos)) ' A'apos }

které tak nejak fungovaly, ale nebylo to ono.

Naštestí od nejaké verze cca dva roky zpět se v SC oběvil nový parametr, který počítá souřadnice v g-kodu na základě definice stroje ve VMID souboru a pokud je ten dobře definován, je už samotné generovaní g-kodu v pořádku.
Ten parametr se jmenuje POSTOMACH
pos to machine.jpg
pozice ke stroji.jpg
Prolezl jsem kde co, abych se dočetl více, ale našel sem jen dvě zmínky na webu a to ještě velmi strohé a nicneříkající.

Nicméně sem zkusil definovat stroj s tímto parametrem a už nebylo zapotřebí si vše v GPP souboru dopočítávat a najednou všechny souřadnice souhlasily.
Odpadly siny cosiny a g-kod sedí s daty ze simulace.

Samozřejmě to vyžaduje nejednu upravu GPP souboru tak aby kod odpovídal danému stroji. Výměna nástrojů, chlazení a podobný veci ale to už není takový problém.
Při vlastním generování kodu se SC ptá jak moc má být ukecaný v tom co generuje pomoci TRACE a lze krásně dohledat podle kterých častí v GPP co počítá a poupravit si to.

Co mě potěšilo byl fakt, že SC 2016 přináší novou funkci "rotační frézování" které je přímo dělané pro frezovaní pomocí 4té osy,
tady jsou dvě videa jak to funguje

frezování něčeho jako láhev kolmo k ose pomocí rotační osy

https://www.youtube.com/watch?v=9dy75ifRukw



Tady je pár obrázků jak vypadají data v SC a nasledně v LINUXCNC.
rotacni frezovani.jpg
rotacni frezovani-linuxcnc.jpg
a druhe video kde je krasne videt jak definovat obrábení kolmo k povrchu. To znamena ze uz nejezdi jenom osa Z nahoru dolu,ale jezdi i osa kolmo k ose rotace.
https://www.youtube.com/watch?v=yJnj-vEY9sk

A aby jste si s tím mohli hrát taky, tak přikládám všechny potřebné soubory včetně dat pro simulaci stroje.

machine.rar
(3.38 MiB) Staženo 197 x
kam co nahrát je patrné z prvního videa kde ukazujou definici stroje pro simulaci.

Přeju krásný den.
Martin

PS:
Vzal sem to ve zkratce, pouze jako rychlý návod jakou cestou se třeba vydat a samozřejmě mě zajímají i Vaše postřehy a zkušenosti s generováním kodu pro 4tou osu.
Odpovědět

Zpět na „CAM“